Strona Główna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
Aktualności
O czym mówią nagrobki?
czwartek, 08 listopad 2018
Filia nr 34 zaprasza
image_001.jpg


Spotkania z Historią - Jan Papież
czwartek, 08 listopad 2018
image_001.jpg
W poniedziałek 5 listopada w Filii nr 38 MBP odbyło się spotkanie i projekcja filmu o Janie Papieżu. Był on wyjątkowym człowiekiem, który jako 19-latek opuścił dom rodzinny, aby wstąpić w szeregi Legionów Polskich. Po I wojnie światowej trafił do kontrwywiadu. Film został zrealizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci „Zarembiacy” i wychowanków rodzinnego domu dziecka. Historię legionisty przedstawionego w filmie opowiedział jego syn Pan Wojciech Papież. Film został wyróżniony w konkursie IPN „Niezwyciężeni 1918−2018. Pokolenia Niepodległej”.
Czytaj całość...
Magia słowa - alchemia obrazu
czwartek, 08 listopad 2018
image_001.jpg
7 listopada 2018 r. w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności".
Wykład poprowadził dr Marcin Pastwa, który wielokrotnie brał udział w organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Instytut Historii Sztuki KUL, Wydział Artystyczny UMCS oraz Lubelską Zachętę Sztuk Pięknych, prezentacjach poświęconych sztuce. Jego prelekcja zatytułowana "Magia słowa - alchemia obrazu" była swoistym podsumowaniem wszystkich wygłoszonych w poprzednich edycjach wykładach.
Czytaj całość...
Kto Ty jesteś? - rozmowy o wolności i patriotyzmie
czwartek, 08 listopad 2018
image_001.jpgAktualizacja 8 listopada 2018

Projekt „Kto ty jesteś? - rozmowy o wolności i patriotyzmie” w spójny i kompleksowy sposób zawiera w sobie cykl warsztatów połączonych z prelekcjami, wystawą historyczną oraz multimedialnym stanowiskiem - „Laboratorium Wspomnień”. Skierowany on jest do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, a odbywa się w Filii nr 38 MBP.

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym „Na 100 Niepodległa”.
Czytaj całość...
Historia lalkarstwa
środa, 07 listopad 2018
image_001.jpg
Warsztaty dla dzieci z historii lalkarstwa i rodzajów lalek poprowadziła w Filii nr 35 projektantka i twórczyni lalek – Aldona Popek.
Czytaj całość...
MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK. TRZYLATKI. Z KSIĄŻKĄ NA START
środa, 07 listopad 2018
image_001.jpg
Od września już ponad 13 tys. trzylatków z całej Polski otrzymało Wyprawki Czytelnicze w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem.
Każdy trzylatek, który przyjdzie do jednej z 3 tysięcy bibliotek biorących udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze wiersze dla…”, czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowanym przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszurę dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania, oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek.


Czytaj całość...
Seniorzy przy komputerach
środa, 07 listopad 2018
image_001.jpg
W Biblio, w październiku rozpoczęła się czwarta edycja szkolenia komputerowego dla seniorów. Kolejni uczestnicy podjęli trud przyswojenia sobie nowej wiedzy związanej z komputerem. Podczas pierwszych zajęć nauczyli się wykonywać działania na plikach i folderach, a także pisać teksty. Kolejne wyzwania, takie jak korzystanie z internetu, już na nich czekają.
Czytaj całość...
Leon Legiejko - przygody z mundurem w 100-lecie odzyskania niepodległości
wtorek, 06 listopad 2018
image_001.jpg6 listopada w Filii nr 31 Grzegorz Sztal z Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki Czasu” wygłosił wykład na temat jednego z uczestników I wojny światowej – polskiego żołnierza Leona Legiejki. Legiejko, zwykły szeregowiec, przez cztery lata prowadził dziennik, w którym zapisywał swoje wojenne doświadczenia. Najciekawsze jednak jest to, że nie poświęcał całej uwagi relacjom z bitew, ale zamieszczał także notki dotyczące warunków życia żołnierzy.
Czytaj całość...
[Nie]zwykłe
wtorek, 06 listopad 2018
image_001.jpgOd 5 listopada w Filii nr 31 trwa wystawa fotografii „[Nie]zwykłe” autorstwa Stanisława Kusiaka z Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zdjęcia pana Kusiaka są zróżnicowane pod względem tematycznym; jedne z nich przedstawiają trudne warunki życia na wsi, drugie – występy miejskich kuglarzy, a inne dziką naturę. Całą te różnorodność tematyczną doskonale oddaje tytuł wystawy – [Nie]zwykłe.
Czytaj całość...
Czupiradełko i historia polskiej niepodległości
wtorek, 06 listopad 2018
image_001.jpg
Projekt „Czupiradełko i historia polskiej niepodległości” - to interaktywny teatrzyk, w którym głównymi animatorami i aktorami przedstawienia były osoby w wieku starszym, a odbiorcami dzieci. Była to kontynuacja działania rozpoczętego w 2017 roku, którego celem była aktywizacja, integracja, włączenie w działania artystyczne i kulturalne  seniorów i dzieci Lublina. Dzięki występom dzieci miały możliwość pogłębić wiedzę na temat ważnych polskich świąt narodowych w sposób prosty i atrakcyjny i tym samym włączyć się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Czytaj całość...
Poznaj swojego sąsiada...
wtorek, 06 listopad 2018

image_002.jpg

Ku wolności
wtorek, 06 listopad 2018

image_001.jpg

<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 181 - 200 z 6262
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego