Aktualności
Rodzina z książką
czwartek, 04 maj 2017
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg
Magiczny sen. Tatiana Majewska
czwartek, 04 maj 2017
Galeria OKNA zaprasza do oglądania wystawy
image_001.jpg


Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
czwartek, 04 maj 2017
image_001.jpgW 2017 roku obchodzimy 160. rocznicę urodzin Josepha Conrada Korzeniowskiego - brytyjskiego pisarza pochodzenia polskiego.
W związku z tym Jubileuszem Sejm Polski ogłosił rok 2017 m. in. Rokiem Josepha Conrada, a w Klubie Czytelniczym Readcom przy Filii nr 6 w dniu 20 kwietnia, z tej okazji, odbyła się prelekcja poświęcona życiu i twórczości tego pisarza.
Czytaj całość...
Wielki Tydzień w ilustracjach do Nowego Testamentu
czwartek, 04 maj 2017
image_001.jpgPrzez cały kwiecień w Filii nr 3 można było oglądać wystawę "Wielki Tydzień w ilustracjach do Nowego Testamentu". Wydarzenia Wielkiego Tygodnia zawsze były inspiracją dla artystów.Tym razem na wystawie zestawiono twórców z dwóch odległych epok. Gustaw Dore - XIX-wieczny francuski grafik, ilustrator, malarz - stworzył kilkaset ilustracji przedstawiających historie biblijne. Finezyjna kreska, realistyczny styl fantazja i tajemniczość - to znaki szczególne tego artysty. Albrecht Durer - XVI-wieczny grafik niemiecki, teoretyk sztuki, najwybitniejszy niemiecki artysta renesansowy.
Czytaj całość...
Tydzień Dialogu Międzypokoleniowego
czwartek, 04 maj 2017
image_001.jpgAktualizacja 8 maja 2017
24 kwietnia w Lublinie rozpoczął się Tydzień Dialogu Międzypokoleniowego. Wszystkie imprezy w ramach tego wydarzenia odbywają się pod hasłem "Lublin łączy pokolenia". W ich realizację włączyło się wiele instytucji kultury, w tym Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie.
Czytaj całość...
Pozytywiści lubelscy
piątek, 28 kwiecień 2017
image_001.jpg26 kwietnia w Filii nr 2 odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach obchodów 700-lecia Miasta Lublin. Zgromadzona publiczność miała okazję poznać Lublin XIX-wieczny - Lublin pozytywistów. Spotkanie poprowadził Aleksander Furtak - działacz społeczny w Fundacji Normalna Kultura, historyk i historyk sztuki, doktorant KUL-u oraz Adrian Lesiakowski - założyciel i prezes tejże Fundacji, animator kultury i działań społeczno-patriotycznych.
Czytaj całość...
Między magią a religią
piątek, 28 kwiecień 2017
image_001.jpgW roku liturgicznym Kościoła katolickiego okres wielkanocny trwa od Wigilii Paschalnej do Zesłania Ducha Świętego. Wielkanoc jest świętem ruchomym i przypada w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Symbolika wielkanocna była treścią wykładu prof. Katarzyny Smyk w Staromiejskiej Bibliotece, 26 kwietnia 2017 r.
Czytaj całość...
Budżet Obywatelski 2018
piątek, 28 kwiecień 2017
Od 28 kwietnia do 31 maja 2017 roku można składać wnioski do kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego
image_001.jpg


Czytaj całość...
Leśmian w Lublinie
piątek, 28 kwiecień 2017
image_007.jpgBolesław Leśmian to twórca, który w świadomości wielu utrwalił się jako postać niezwykle nowatorska, ekscentryczna i skrajnie indywidualna. Zasłynął jako twórca odważnych erotyków i mistrz w tworzeniu neologizmów, które znawcy poezji nazywają leśmianizmami. 26 kwietnia 2017 roku w Filii 24 odbyło się spotkanie z Piotrem Kobielskim-Graumanem, autorem książki "Wstęp do wszechświatów równoległych", które było jednocześnie inauguracją obchodów 140. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci Bolesława Leśmiana.
Czytaj całość...
Kto ty jesteś?
piątek, 28 kwiecień 2017
image_001.jpgPrzez cały kwiecień w Filii nr 19 gościła wystawa “Kto ty jesteś?”, która uczy najmłodszych patriotyzmu, tłumaczy pojęcia ojczyzny, bohaterstwa, a także zaprasza do współuczestniczenia na co dzień w małych społecznościach. Wystawa w prostej ikonografii i przyjaznym tekstom pozwala w łatwy sposób wytłumaczyć dzieciom abstrakcyjne pojęcia i uczy za młodu prospołecznych nawyków.
Wystawie towarzyszyły warsztaty dla dzieci z Przedszkola nr 3, przybliżające ideę solidarności, wzajemnego zaufania, szacunku, ekologii, tolerancji i działań na rzecz innych - wartości tak bliskich założeniom akcji „Kto ty jesteś?".
Czytaj całość...
Ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL
piątek, 28 kwiecień 2017
image_001.jpgZ okazji obchodów 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi, 24 kwietnia odbyło się w Filii nr 28 spotkanie z p. Jadwigą Jaźwierską - kustoszem BU KUL, na temat "Fotografie Lublina i Lublinian w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej KUL". W prezentacji multimedialnej mogliśmy obejrzeć stare fotografie miasta gromadzone od wielu lat w bibliotece. Autorami tych cennych zdjęć są m. in. Jan Bułhak czy Edward Hartwig. Pokazane są portrety i zdjęcia grupowe biskupów lubelskich, dawnych władz i profesorów uniwersytetu, absolwentów KUL oraz pierwszych bibliotekarek - studentek Uniwersytetu Lubelskiego.
Czytaj całość...
Cuda wianki
piątek, 28 kwiecień 2017
Zapraszamy na warsztaty, kiermasz rękodzieła i florystyki
image_001.jpg
Powiększ
Wspomnienia. Targoński...
piątek, 28 kwiecień 2017
image_001.jpg"(...) W ciemnym wnętrzu jak smugą białawego szkliwa.
Nie wiadomo, jak taka barwa się nazywa.
Chodzi, chodzi w ciemnościach
ruchomy światła korytarz,
jakby noc palcem srebrnym wodziła niebieska
po gotyckich łuków smukłości,
po freskach.
Dziecko tak palcem wodzi po książce, gdy czyta (...)”

J. Czechowicz „Kościół Świętej Trójcy na Zamku”
Czytaj całość...
Komputer bez tajemnic - 2 edycja zakończona!
piątek, 28 kwiecień 2017
image_001.jpgOd lutego w każdą środę w Filii nr 38 odbywały się zajęcia z podstaw obsługi komputera adresowane do osób dorosłych i seniorów. Podczas cotygodniowych spotkań, wykładów i warsztatów uczestnicy uczyli się obsługiwać komputer, tworzyć dokumenty tekstowe oraz wykorzystywać zasoby internetu, nie zapominając przy tym o zasadach bezpieczeństwa w sieci. Założyli własne konta e-mailowe, które umożliwiły im komunikację za pomocą poczty elektronicznej. Nauczyli się, jak przesyłać i odbierać zdjęcia oraz filmy. Poznali również zasady robienia bezpiecznych zakupów przez internet.
Czytaj całość...
Serce dla mamy
piątek, 28 kwiecień 2017
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
piątek, 28 kwiecień 2017
swiatowy-dzien-ksiazki.jpgAktualizacja 28 kwietnia 2017
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich  to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od roku 1930, a od 1964 – we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

Zapraszamy do obejrzenia jak to święto obchodzono w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Czytaj całość...
V Lubelska Noc Bibliotek
środa, 26 kwiecień 2017
image_001.jpgMiejska Biblioteka Publiczna to ważna instytucja kultury, która służy mieszkańcom Lublina i okolic. Sieć MBP tworzy 39 filii usytuowanych niemal we wszystkich dzielnicach miasta. Biblioteka zapewnia czytelnikom nieodpłatny dostęp do książek, prasy, audiobooków, muzyki i filmów oraz komputerów z dostępem do Internetu.
Biblioteki stają się multimedialnymi punktami dostępu do kultury, przestrzenią, która łączy w sobie miłą atmosferę, poczucie bycia u siebie, z tym, co najciekawsze w miejscach publicznych – możliwością poznawania nowych osób, bycia razem z innymi ludźmi. To także miejsca spotkań, komunikacji społecznej, dostępu do żywej wiedzy, informacji, kultury i edukacji – to miejsce dla każdego. Dlatego warto podczas Nocy Bibliotek zajrzeć do filii MBP w Lublinie, które przygotowały oryginalną i atrakcyjną ofertę kulturalną.
Czytaj całość...
Abstrakcje
poniedziałek, 24 kwiecień 2017
Filia nr 37 zaprasza na wernisaż fotografii Krzysztofa Olszaka
image_001.jpg
Powiększ
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 181 - 200 z 4999


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego