Aktualności
Maroko  kraj z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy
środa, 27 marzec 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 27 marca 2019

12 marca w Filii nr 25 odbyło się spotkanie z Panem Henrykiem Maciszewskim pt. „Maroko – kraj z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy”. Była to pierwsza z trzech części cyklu dotyczącego podróży do Maroka.
Maroko jest niewielkim krajem leżącym w północno-zachodniej części Afryki, otoczonym Oceanem Atlantyckim oraz Morzem Śródziemnomorskim. Jest to monarchia konstytucyjna o ustroju demokratycznym. Głową państwa jest obecnie król Muhammad VI, religią państwową jest islam, a językiem urzędowym – arabski. Maroko jest bardzo zróżnicowane pod względem geograficznym – występuje wiele terenów górzystych, pustynnych, ale również znajdują się tam piękne zielone oazy oraz atlantyckie plaże.

Czytaj całość...
Stanisław Moniuszko w 200. rocznicę urodzin
wtorek, 26 marzec 2019
image_001.jpgKtóż z nas nie zna pieśni pt. Prząśniczka czy też nie słyszał o operach Halka i Straszny Dwór autorstwa Stanisława Moniuszki - prawie wszyscy. Niestety nasza wiedza o kompozycjach Moniuszki zamyka się najczęściej w tych kilku utworach, a tak naprawdę skomponował ich ponad 400. Jego twórczość to ponad 300 pieśni, 12 oper i 8 operetek do słów współczesnych sobie poetów m. in. J. I. Kraszewskiego, A. Mickiewicza, J. Goethego oraz licznych utworów chóralnych i kameralnych. Filia nr 13 MBP z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki zorganizowała spotkanie dla Klubu Aktywnego Seniora. Na spotkaniu seniorzy zapoznali się z życiorysem kompozytora oraz wysłuchali fragmentów nagrań jego utworów tych najbardziej znanych, ale także tych zapomnianych np. polka Leokadia, czy też kantata Widma na podstawie Dziadów cz. II A. Mickiewicza.
Czytaj całość...
Zapachowy Lublin w XX wieku
wtorek, 26 marzec 2019
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg
Czytaj całość...
Lublin w oczach kamienic
wtorek, 26 marzec 2019
Filia nr 13 zaprasza
image_001.jpgWarsztaty plastyczne dla seniorów
wtorek, 26 marzec 2019
image_001.jpg
W piątek seniorzy z dzielnicy Felin mieli okazję odkryć w sobie talent artystyczny. Tego dnia gościliśmy plastyczkę, panią Izabelę "Madeja" Czop. Pani Izabela opowiedziała o swojej pracy oraz inspiracjach i poprowadziła warsztaty. Tematem spotkania był kolaż, a hasłem przewodnim "Wiosenne refleksje...". Powstały piękne prace, które można podziwiać w  Filii nr 36 Miejskiej Biblioteki Publicznej do 29 marca.
Czytaj całość...
21 marca - Światowy Dzień Poezji
wtorek, 26 marzec 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 27 marca 2019

Światowy Dzień Poezji obchodzony jest 21 marca. Celem święta jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
Zachęcamy do zapoznania się z relacją z wydarzeń, które odbyły się z tej okazji w filiach MBP.
Czytaj całość...
Piotr Fąfrowicz - Ilustracje
poniedziałek, 25 marzec 2019

image_001.jpg

Licheńska golgota
poniedziałek, 25 marzec 2019

image_001.jpg

Magiczna Praga
poniedziałek, 25 marzec 2019

image_001.jpg

Plastykomania
poniedziałek, 25 marzec 2019

image_001.jpg

Warsztaty z haftu matematycznego
poniedziałek, 25 marzec 2019
image_001.jpgFilia nr 18 miała przyjemność gościć panie z Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”. Seniorki poznawały technikę haftu matematycznego. Wykonywane tą metodą zakładki nawiązywały do rozpoczynającej się wiosny. Dziękujemy za spotkanie.
Olga Wójtowicz
Czytaj całość...
Koncepcja obrazu filmowego we wczesnych filmach Piotra Szulkina
poniedziałek, 25 marzec 2019
image_001.jpg
W Filii nr 2 MBP, 20 marca odbył się kolejny wykład z cyklu "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności". Spotkanie poprowadzone zostało przez dr Marcina Marona - absolwenta Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, doktora nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; operatora i filmoznawcy.
Podczas wykładu rozważana była koncepcja i forma obrazu filmowego we wczesnych filmach Piotra Szulkina: Narodziny (1975), Dziewce z ciortem (1975) oraz Oczy Uroczne (1976). Prelegent zaprezentował fragmenty omawianych produkcji, w których  odnaleźć można inspiracje poetyką ballady romantycznej, jak również odwołania do dzieł ekspresjonizmu filmowego.
Magdalena Wrona
Czytaj całość...
Zdzisław Badio - żywa historia
piątek, 22 marzec 2019
image_001.jpg
Zdzisław Badio - prezes lubelskiego oddziału Polskiego Związku Byłych Więźniów Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych oraz członek Rady Państwowego Muzeum na Majdanku był gościem Filii nr 29 MBP. Słuchaczami była młodzież z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie. Jako żywy świadek historii pan Zdzisław opowiedział o swoich przeżyciach z czasów, kiedy będąc nastolatkiem, w efekcie łapanki trafił na Majdanek i był tam przez blisko cztery miesiące w charakterze zakładnika.
Czytaj całość...
Zajęcia komputerowe
czwartek, 21 marzec 2019
image_001.jpgW Filii nr 37 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy Absolwent. Były to zajęcia, w trakcie których nasi goście mieli okazję zapoznać się z komputerem oraz możliwościami jakie daje internet.
Czytaj całość...
Stanisław Moniuszko twórca polskiej opery narodowej - konkurs plastyczny
czwartek, 21 marzec 2019
image_001.jpg
W ramach Roku Stanisława Moniuszki Filia nr 28 zorganizowała konkurs plastyczny pt. "Stanisław Moniuszko twórca polskiej opery narodowej". Spośród 82 prac w drodze głosowania przyznano jedno I, dwa II i dwa III miejsca oraz dziewięć wyróżnień. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a najlepsi nagrody książkowe. Wystawę można oglądać w naszej filii do końca marca. Zapraszamy.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
Gdzie są ich groby? Polsko!
czwartek, 21 marzec 2019
Filia nr 6 zaprasza
image_001.jpg
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 181 - 200 z 6616

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego