Aktualności
Konkurs pełen grozy
piątek, 18 maj 2018
Tydzień Grozy
piątek, 18 maj 2018
Ostatni wielki poeta romantyzmu
piątek, 18 maj 2018

image_001.jpg
Powiększ

Malarskie impresje
czwartek, 17 maj 2018
image_001.jpgPrzed Nocą Bibliotek w Filii 34 gościła wystawa pani Katarzyny Jackowskiej, rodowitej lublinianki i wieloletniej czytelniczki Miejskiej Biblioteki Publicznej. Słowa autorki „od dziecka rysowałam, malowałam i przyklejałam swoje prace gdzie się dało, choćby na ścianach” świadczą o jej ogromnym zainteresowaniu sztuką od najmłodszych lat i kontynuacji tego w wieku dojrzałym. Pierwsze lekcje pobierała w okresie wojennym w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku pani Janiny Miłosiowej pod kierunkiem niezwykłego nauczyciela i artysty Władysława Filipiaka.
Czytaj całość...
Niepodległa - Lubię to!
czwartek, 17 maj 2018
image_001.jpgMamy przyjemność przedstawić prace uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie, biorące udział w konkursie plastycznym "Polska moja Ojczyzna" dla klas młodszych I-III oraz "Niepodległa – Lubię to!” dla klas starszych IV - VI. Prace plastyczne wykonane przez uczniów są bardzo staranne, widać w nich zaangażowanie młodych twórców w promowanie wartości patriotycznych, ogromne poczucie świadomości narodowej i szacunek do Ojczyzny.


Czytaj całość...
IV Przegląd Recytatorski Przedszkolaków
czwartek, 17 maj 2018
image_001.jpgIV Przegląd Recytatorski Przedszkolaków pod tytułem "Ojczyzna w poezji - kto Ty jesteś? Polak mały!" odbył się 16 maja w Filii nr 24. Pracownicy filii wraz ze wspólorganizatorami konkursu Przedszkolem nr 49 wysłuchali recytacji patriotycznych wierszy poetów polskich w wykonaniu dzieci z 12 lubelskich przedszkoli.
Imprezę zaszczyciły obecnością Anna Augustyniak z Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, Agnieszka Łukasiewicz z Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miejskiego w Lublinie, Joanna Bednarska-Syska - inspektor z Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miejskiego w Lublinie oraz Zygmunt Marek Miszczak poeta lubelski.
Czytaj całość...
XVII Dzień Węglina
czwartek, 17 maj 2018
Poezja na Lwowskiej
środa, 16 maj 2018
Dawno, dawno temu...
środa, 16 maj 2018
image_001.jpgWernisaż wystawy rzeźby Dominiki Ślaskiej „Dawno, dawno temu…” zapoczątkował VI Noc Bibliotek. Artystka jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie.  Uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni dr hab. szt. Stanisława Żukowskiego i dr hab. Wiesława Procia na Wydziale Artystycznym UMCS Lublin. Założycielka Pracowni Przedmiotów Dekoracyjnych i Aranżacji Wnętrz "Mała Toskania".  W jej zaciszu powstają prace z różnych dziedzin plastycznych: pastele, rysunki, malarstwo, przedmioty do dekoracji wnętrz według autorskich pomysłów, rzeźby kameralne oraz projekty przedmiotów użytkowych w większości inspirowane sztuką Włoch. Zajmuje się stylizacją mieszkań i lokali użytkowych. Wystawa „Dawno, dawno temu…” jest powrotem autorki do wczesnego dzieciństwa, czasu który kształtował wrażliwość i postrzeganie świata.
Czytaj całość...
Picasso i klasyczność
poniedziałek, 14 maj 2018
image_001.jpg9 maja w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu Botticelowskie Rozpryski, który tym razem poprowadził prof. Marcin Lachowski. Słuchaczom została przybliżona tematyka opisująca jak dzieła Pabla Picasso inspirowane były sztuką i kulturą antyczną. Jego twórczość od wczesnych - po dojrzałe prace z lat 20. i 30., które były inspirowane włoskimi podróżami, nieustannie powracały do wzorców klasycznych, kształtowanych przez indywidualny styl artysty.
Czytaj całość...
Lawendowe spotkanie autorskie z Elżbietą Krankowską
poniedziałek, 14 maj 2018
image_001.jpgWiele jest dróg, po których chodzi poezja. Wiele jest ścieżek, po których stąpają poeci. Ścieżek niejasnych, nieodkrytych, tajemniczych. Niekiedy zdarzy się błysk i poeta ujawni swoje oblicze. W środę, wieczorem, w Święto Tygodnia Bibliotek, zdarzył się błysk. Przed czytelnikami Filii nr 10 odkryła swe oblicze Pani Elżbieta Krankowska. Urodziła się w Warszawie, a ścieżka naukowa przywiodła ją do Lublina. Tu ukończyła studia z psychologii i bibliotekoznawstwa i tu pozostała, prowadząc Bibliotekę Instytutu Psychologii UMCS i tworząc jedną z najpiękniejszych sztuk – poezję. Dotąd wydała cztery tomiki poezji, w tym ostatni „Czas kwitnącej lawendy” był promowany podczas spotkania.
Czytaj całość...
Lodowy Wojownik z Lublina - Spotkanie z Piotrem Tomalą
poniedziałek, 14 maj 2018
image_001.jpgW czwartek 10 maja w Filii nr 38 MBP odbyło się spotkanie z himalaistą, członkiem Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 - Piotrem Tomalą. Podczas prelekcji zaprezentowane zostały materiały filmowe i fotograficzne z wyprawy na K2 - ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik oraz akcji ratunkowej na położonej w tym samym masywie górskim Nanga Parbat.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i wzbudziło bardzo pozytywne emocje wśród uczestników. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy naszemu gościowi!
Czytaj całość...
W stronę światła
piątek, 11 maj 2018
image_001.jpgW Tygodniu Bibliotek 9 maja, gościem Filii nr 3 MBP był Ireneusz Kaczmarczyk twórca tomiku wierszy i opowiadań "W stronę światła". Podczas spotkania autorskiego, prezentacji fragmentów opowiadań podjęła się Gabriela Popek. Zrobiła to z takim wdziękiem i ogromnym zaangażowaniem, że w słuchaczach wywołała wzruszenie.
Autor sam deklamował swoje wiersze, a Czytelnicy czytali poezję autora. Dodatkową atrakcją tego popołudnia był występ Dariusza Tokarzewskiego (z grupy wokalnej VOX).
Czytaj całość...
Botticellowskie rozpryski. Idea renesansu w dziejach sztuki
piątek, 11 maj 2018
baner_cykl.jpg
Miejska Biblioteka Publiczna
Instytut Historii Sztuki KUL
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych
Wydział Artystyczny UMCS


mgr Katarzyna Weinper

Mario Praz. Na tropie powtórzeń.

23 maja 2018 r., godz. 17.00
Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12


Mario Praz jest jednym z najwybitniejszych włoskich literaturoznawców i krytyków sztuki ubiegłego stulecia. Długie lata wykładał na uniwersytetach angielskich, później włoskich. Jego pasją już od wczesnej młodości było tropienie związków i analogii między literaturą a sztuką.
Zainteresowanie ideą pokrewieństwa sztuk istniało już w starożytności, a z upływem wieków stało się ważnym przedmiotem tekstów poetów, pisarzy, krytyków i artystów.
Praz znaczną część swojej twórczości poświecił ukazywaniu często nieoczywistych powinowactw między literaturą a sztuką czy literaturą a muzyką.
Ten wykład będzie próbą prezentacji sylwetki pisarza i dostrzeganych przez niego podobieństw między literaturą a sztuką.
Wiersze sercem pisane
czwartek, 10 maj 2018
Świat akwareli
środa, 09 maj 2018
Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
środa, 09 maj 2018
image_002.jpgInauguracja Tygodnia Bibliotek w Filii nr 19 rozpoczęła się spotkaniem z poezją pani Ireny Ciesielskiej-Piech. Spotkań z poezją  pełną refleksyjnych przemyśleń poświęconych  m.in. pamięci św. Jana Pawła II, Lublinowi i Kresom, których  ciągle mamy niedosyt.
W roku 100-lecia Niepodległej  wsłuchałyśmy się w patriotyczne strofy, mówiące o pięknie ziemi ojczystej, tradycji i zwyczajach oraz naszych polskich losach. Nie mogło zabraknąć wierszy dedykowanych komendantowi Piłsudskiemu, drodze do wolności, okupionej krwią poległych. Serdecznie dziękujemy poetce za biało-czerwone treści  oraz pamięć o Dniu Bibliotekarza.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 181 - 200 z 5933


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego