Aktualności
Raz, dwa, trzy - czy ta my
środa, 03 kwiecień 2019
Filia nr 37 zaprasza
image_001.jpgCzytaj całość...
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
środa, 03 kwiecień 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 16 kwietnia 2019

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci jest obchodzony od 1967 r. Każdego roku inna sekcja IBBY jest gospodarzem tego święta. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Co roku inna sekcja IBBY przygotowuje list do dzieci całego świata i plakat z mottem. Autorem tegorocznego listu do dzieci całego świata oraz plakatu jest litewski pisarz i ilustrator Kęstutis Kasparavičius.
Czytaj całość...
Międzynarodowy Dzień Teatru
środa, 03 kwiecień 2019
image_001.jpgZ okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zorganizowaliśmy zajęcia o teatrze japońskim. Uczestniczyła w nich młodzież z Zespołu Szkół nr 4 w Lublinie. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o Japonii i tradycyjnym teatrze japońskim.
Czytaj całość...
Kurs komputerowy dla seniorów
wtorek, 02 kwiecień 2019
image_001.jpg
W marcu wystartowała jubileuszowa, piąta edycja kursu podstawowej obsługi komputera dla seniorów. Kolejna grupa chętnych osób zasiadła na swoich stanowiskach, gotowa do zdobywania nowej wiedzy. Uczestnicy nauczyli się już wykonywać podstawowe działania na plikach i folderach. Zapoznali się również z funkcjami edytora tekstu i zaczęli ćwiczyć pisanie na klawiaturze. Na każdych kolejnych zajęciach czekają ich nowe komputerowe wyzwania!
Czytaj całość...
Spotkanie autorskie z Agnieszką Polak
wtorek, 02 kwiecień 2019
image_001.jpg
28 marca w Filii nr 2 odbyło się spotkanie autorskie z Agnieszką Polak, pisarką, poetką i muzykiem. Urodziła się w 1968 roku w Lublinie. Dzieciństwo i młodość spędziła na Pomorzu. Tam ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II Stopnia im. I.J. Paderewskiego w klasie altówki. Od 1988 roku mieszka i pracuje w Lublinie. Jest magistrem Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS. Jej marzeniem była praca w orkiestrze, jednak życie napisało inny scenariusz. Pracuje w rodzinnej firmie i spełnia się literacko. 
Zadebiutowała na łamach Gazety Mówionej. W 2012 roku wydała pierwszą książkę „Mimo wszystko”. Historię Moniki Bliskiej opisała w dwóch tomach „Ślad przeznaczenia” i „Dalekie podróże z Bliską”. Następną publikacją był zbiór opowiadań „Oblicza miłości”.
Czytaj całość...
Poznaj warsztat ilustratora
wtorek, 02 kwiecień 2019

image_001.jpg

Zmartwychwstanie  oś nowego życia
wtorek, 02 kwiecień 2019
image_001.jpg
W związku z nadchodzącymi świętami w Filii nr 31 trwa wystawa kartek wielkanocnych pochodzących ze zbiorów profesor Marii Tietze. W ciągu kilkudziesięciu lat pani Tiezte otrzymywała kartki z życzeniami świątecznymi od rodziny, swoich przyjaciół, a także studentów. Część z nich postanowiła udostępnić w bibliotece. Zapraszamy do oglądania.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
wtorek, 02 kwiecień 2019
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci jest obchodzony od 1967 r. Każdego roku inna sekcja IBBY jest gospodarzem tego święta. W tym roku wiadomość do dzieci wysyła łotewska sekcja. Autorem listu i plakatu jest Kęstutis Kasparavičius.
image_001.jpg
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Co roku inna sekcja IBBY przygotowuje list do dzieci całego świata i plakat z mottem. Polska była gospodarzem tego dnia w 1980 roku. Motto „Książka moim oknem na świat” wymyślił wówczas Wojciech Żukrowski, a sam plakat projektował Jerzy Czerniawski.

Czytaj całość...
Nieoczywisty urok Lublina
wtorek, 02 kwiecień 2019
image_001.jpg
Lublin inspiruje artystów od dawna. Jest miastem które ma dużo do odkrycia, ale sztuką jest wydobyć urok i piękno miejsc przedstawianych już tak wiele razy. W Filii nr 13 odbył się wernisaż pana Grzegorza Pawlaka, który potrafi przekazać zauroczenie Lublinem, szczególnie Starym Miastem, w zupełnie nowy, niepowtarzalny sposób. "Lublin w oczach kamienic" jest opowieścią o mieście które przegląda się w szybach kamienic czy witryn sklepowych, opowieścią  tętniącą czasem ulicznym gwarem, a jeszcze częściej wprowadzajacą nas w pełny melancholii i liryzmu nastrój. Nastrój ten wywołują szczególnie niezwykle prace które wydają się raczej bliższe materii malarskiej niż fotograficznej.
Czytaj całość...
Poeta - nieuznany prawodawca świata
wtorek, 02 kwiecień 2019
image_001.jpg
28 marca w Filii 24 odbyło się kolejne spotkanie naszego Klubu Czytelniczego Readcom, tym razem poświęcone życiu i twórczości Zbigniewa Herberta. Inspiracją do naszych rozważań i namysłu nad twórczością Herberta był cytat z eseju "Obrona poezji", którego autorem jest Percy Shelly angielski dramaturg i poeta, przedstawiciel romantyzmu angielskiego. W eseju tym Shelly nazywa poetę "nieuznanym prawodawcą świata." Twórczość Herberta, posiada bardzo dużo odniesień do etyki i aksjologii, a za najbardziej reprezentatywny uznawany jest wiersz "Przesłanie Pana Cogito".
Czytaj całość...
Zakochani w Karnawale
poniedziałek, 01 kwiecień 2019
image_001.jpg
W ubiegłym tygodniu w Filii nr 11 odbyły się dwa spotkania na temat karnawału w Wenecji. Pierwsze spotkanie przeznaczone było dla Seniorów z CUS, drugie otwarte.
Karnawał w Wenecji jest najpopularniejszym karnawałem w Europie. W czasie jego trwania miasto błyszczy wszystkimi kolorami tęczy, tętni gwarem turystów z całego świata.
Aktorzy, grupy teatralne, ale i zwykli mieszkańcy prześcigają się w tworzeniu tradycyjnych masek i strojów historycznych, w których dumnie przechadzają się po placu Św. Marka i chętnie pozują do fotografii.
Organizowane są też różne wydarzenia jak parady gondoli, pokazy sztucznych ogni, wybory najpiękniejszego kostiumu i najpiękniejszej dziewczyny.
Jadwiga Skorska
fot. Anna Pawlak

Czytaj całość...
Dinozaury na wolności!
czwartek, 28 marzec 2019
image_001.jpg
W marcu drugi cykl zajęć zorganizowanych w Filii nr 38 MBP (pierwszym była podroż w kosmos z Małym Księciem) poświęcony został tematyce dinozaurów.
Warsztaty prowadzone w ramach tego cyklu łączą w sobie nowe technologie, twórczość plastyczną oraz rozwijanie pasji do czytania od najmłodszych lat. Podczas ich trwania uczestnicy dowiedzieli się jakie są najpopularniejsze gatunki dinozaurów, które z nich są mięsożerne, a które wolą rośliny.
Czytaj całość...
Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
czwartek, 28 marzec 2019
image_001.jpg
Rok 2019 został ustanowiony przez Sejm RP  Rokiem Gustawa Herlinga Grudzińskiego.
Z tego tytułu w Filii nr 11 odbył się wykład prof. Lecha Giemzy na temat życia i twórczości pisarza.
Gustaw Herling Grudziński, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli literatury polskiej na emigracji, od 1955 roku na stałe mieszkał w Neapolu. Współtworzył Kulturę, współpracował z radiem Wolna Europa. Jako pisarz narodził się po doświadczeniach w łagrze, które opisał w "Innym Świecie" w jednym z pierwszych i najdoskonalszych dzieł dotyczących tego tematu.
Czytaj całość...
Wenecja. Zanim przeminie
czwartek, 28 marzec 2019

image_001.jpg

"Unia Lubelska - jedno państwo, wiele narodów" - artystyczne wyzwanie dla młodzieży
czwartek, 28 marzec 2019
image_001.jpg
W 450. rocznicę podpisania Unii Lubelskiej, Filia nr 38 zaprosiła do projektu artystycznego uczniów Liceum Plastycznego w Lublinie. Pierwsze spotkanie przybliżyło uczestnikom genezę, znaczenie oraz kontekst historyczny zawarcia Unii Lubelskiej w 1569 r. Podczas prezentacji wystawy pt: „Wolni z wolnymi, równi z równymi” młodzież poznała realia panujące w tamtym okresie na ziemiach Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Dowiedziała się jakie były symbole Rzeczpospolitej Obojga Narodów i jak wydarzenia z XVI wieku zostały ukazane w sztuce. Zagłębiając się w historię uczestnicy zastanawiali się jakie mogą być paralele pomiędzy Unią Lubelską, a współczesną Unią Europejską.
Czytaj całość...
III Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady
środa, 27 marzec 2019
image_001.jpg
W marcu Filia nr 37 wzięła udział w III Ogólnopolskim Czytaniu Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz. Naszymi gośćmi byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 oraz wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie.
Czytaj całość...
Plakaty
środa, 27 marzec 2019
image_001.jpgOd 25 marca można oglądać w Galerii Biblio "Plakaty" studentów grafiki z Wydziału Artystycznego UMCS. Wystawa powstała z inicjatywy dr hab. Anny Boguszewskiej, pod patronatem Pana Dziekana Wydziału Artystycznego UMCS dra hab. Krzysztofa Szymanowicza. Prezentowane prace zostały zrealizowane przy pomocy różnorodnych technik graficznych od cyfrowych do warsztatowych pod kierunkiem artystycznym dra Jarosława Koziary.
Czytaj całość...
Oleś i Pani Róża
środa, 27 marzec 2019
image_001.jpg
26 marca w Fili nr 31 odbyło się spotkanie z Anną Janko, felietonistką, autorką, tomów poezji, a także książek dla dorosłych m.in. Dziewczyny z zapałkami, Pasji według św. Hanki i Małej Zagłady, które były nagradzane i nominowane do takich nagród jak: Warszawska Nagroda Literacka, Gryfia, Angelus oraz Nike. Biblioteczne spotkanie zostało poświęcone twórczości dziecięcej – książce Oleś i Pani Róża. Jest to przeznaczona dla młodego odbiorcy opowieść o  dzieciach więzionych w obozie przesiedleńczym w Zwierzyńcu na Zamojszczyźnie.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 161 - 180 z 6616

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego