Aktualności
Wyobrażenia
wtorek, 18 grudzień 2018

image_001.jpg

Uniwersytet Medyczny dla Seniorów
wtorek, 18 grudzień 2018
image_001.jpg
10 grudnia Seniorzy z Filii nr 24 wzięli udział w pogadance z zakresu świadomości zdrowotnej, którą przygotowali studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Po prelekcji poruszającej temat zdrowia Seniorzy mogli zmierzyć sobie ciśnienie, wykonać badanie poziomu glukozy we krwi oraz obliczyć wskaźnik masy ciała. Kolejne spotkania z cyklu o zdrowiu dla Seniorów w lutym przyszłego roku.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
O świętach Bozego Narodzenia
wtorek, 18 grudzień 2018
image_002.jpg
14 grudnia w  Filii nr 24 przy odbyły się zajęcia dla maluchów z przedszkola "Strumyk". Dotyczyły zbliżających się wielkimi krokami Świąt Bożego Narodzenia. Przeprowadzona lekcja biblioteczna o świętach była też okazją do zaprezentowania literatury związanej z tym tematem - bajek i wierszyków. Po krótkiej rozmowie na temat świąt dzieci bardzo chętnie podzieliły się tradycjami świątecznymi, które znają z własnego domu. Okazało się, że ulubioną potrawą wszystkich dzieci jest barszczyk z uszkami. Pod koniec przedszkolaki z ochotą przystąpiły do zajęć plastycznych. Pokolorowały renifery z zaprzęgu świętego Mikołaja i ozdobiły je pięknymi kokardami.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
Świąteczne spotkanie z muzyką
wtorek, 18 grudzień 2018
image_001.jpg
17 grudnia w Filii nr 8 odbyło się „Świąteczne spotkanie z muzyką”. Prowadzące - Justyna Zańko (pracuje w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej, Orkiestrze Trybunału Koronnego w Lublinie oraz regularnie koncertuje jako kameralistka) i Urszula Czerniak (pracujące w Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Lubelskiej) - zapoznały dzieci z budową skrzypiec i kontrabasu: opowiadały o mieszkających w instrumentach zwierzętach - żabce i ślimaku, różnicach między legato i stacatto, wyjaśniły także jak nazywają się struny (Grześ, Dorotka, Ania i Ewa) i jakie dźwięki wydają.
Czytaj całość...
Archiwum opowieści graficznej
poniedziałek, 17 grudzień 2018

image_001.jpg

Przekazanie cennych darów
poniedziałek, 17 grudzień 2018
image_001.jpg
Dziś XIX Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Jerzego Kuncewiczów w Lublinie uroczyście przekazało cenne pamiątki będące w posiadaniu Liceum podarowane wcześniej przez syna Marii i Jerzego Kuncewiczów - Witolda. Dary te trafiły do Domu Kuncewiczów - oddziału literackiego Muzeum Nadwiślańskiego. Cieszy nas to tym bardziej, że Miejska Biblioteka Publiczna była pośrednim sprawcą przekazania tego pięknego prezentu.
W tym roku współpraca MBP z Muzeum Nadwiślańskim była szczególnie intensywna. Począwszy od wiosny w naszych filiach odbyło się 17 spotkań Moniki Januszek-Surdackiej - kierowniczki Domu Kuncewiczów - z naszymi czytelnikami w ramach projektu „Adamed dla Seniora”. Projekt „Kazimierz dwóch księżyców” miał na celu promocję literackiego szlaku po Kazimierzu Dolnym śladami Marii i Jerzego Kuncewiczów.
Czytaj całość...
Kobiety Niepodległej
poniedziałek, 17 grudzień 2018
image_001.jpg
"Kobiety Niepodległej" - pod takim tytułem 14 grudnia w Filii nr 11 odbył się wernisaż wystawy zdjęć członków Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. Edwarda Hartwiga -
Witolda Nowakowskiego, Rafała Gorala, Alicji Buczek, Łukasza Resiaka, Mieczysława Sachadyna i Rafała Wrony. Zdjęcia powstały podczas warsztatów firmy Leica w ramach Europejskiego Festiwalu Smaku.
Czytaj całość...
Świąteczne rożki
poniedziałek, 17 grudzień 2018
image_001.jpgPowoli zbliżają się święta, dzieci lubią tworzyć bożonarodzeniowe dekoracje dlatego też w Filii 39 odbyły się warsztaty dla uczniów klas 0 ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Lublinie. Dzieci brały udział w świątecznych zajęciach przygotowanych przez panią Renatę Godlewską i uczniów z Zespołu Szkół nr 6 przy ul. Diamentowej w Lublinie. Każdy z uczestników wykonał bożonarodzeniowy rożek, przystrojony świerkowymi gałązkami, kolorowymi bombkami, suszoną cytryną, cynamonem, szyszkami, gwiazdkami, oprószony śniegiem. Największą atrakcją dla dzieci było oklejanie już zrobionych rożków kolorowymi gwiazdkami.
Spotkanie miało wyjątkową atmosferę i można było poczuć magię Świąt Bożego Narodzenia.
Anna CzyżCzytaj całość...
Kolorowe Harmonie w Bibliotece
poniedziałek, 17 grudzień 2018
image_001.jpg
12 grudnia 2018 r. miał miejsce kolejny koncert IV edycji cyklu „Kolorowe Harmonie w Bibliotece”. Po październikowym koncercie pedagogów zaprezentowali się uczniowie Szkoły Muzycznej im. Tadeusza Szeligowskiego w Lublinie.
Koncert był urozmaicony zarówno pod względem prezentowanego repertuaru (utwory z okresu baroku, romantyzmu, impresjonistyczne, jazzujące itd.) jak również obsady (flet, trąbka, puzon, fagot; utwory solowe i kameralne).
Czytaj całość...
Fotografia - magia czy sztuka?
poniedziałek, 17 grudzień 2018
image_001.jpg
5 grudnia 2018 r. Filia nr 2 gościła kolejną osobę, która poprowadziła wykład w ramach cyklu "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności". Wykład poprowadziła dr Kamila Leśniak, adiunkt w Zakładzie Teorii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Swoim naukowym zainteresowaniem objęła różne obszary sztuki współczesnej, krytyki artystycznej, a przede wszystkim - historię fotografii.
Czytaj całość...
Mały wielki świat
poniedziałek, 17 grudzień 2018
Zapraszamy na finisaż wystawy 23 stycznia 2019 roku na godz. 18.00 do Filii nr 26 przy ul. Leonarda 18.
image_001.jpgCzytaj całość...
Zakończenie kursu komputerowego dla seniorów
poniedziałek, 17 grudzień 2018
image_001.jpgSześć osób ukończyło organizowany przez Filię nr 36 kurs podstawowej obsługi komputera. Szkolenie składało się z 10 lekcji i obejmowało obsługę klawiatury, myszki, pulpitu, menu Start, tworzenie folderów i plików.
Czytaj całość...
Mikołajki w filiach
poniedziałek, 17 grudzień 2018
image_001.jpgAktualizacja 17 grudnia 2018
Mikołajki to wyjątkowy, szczególnie lubiany przez dzieci dzień, który kojarzy się przede wszystkim z prezentami. Jednak zanim św. Mikołaj nas odwiedzi, dobrze byłoby dowiedzieć się jak poprawnie napisać do Niego list, skąd wzięła się tradycja i jaka jest jej historia.
W oczekiwaniu na to święto na zajęciach w bibliotece można też przygotować ozdoby choinkowe, wykonać figurki Mikołaja, elfa czy reniferów.
Czytaj całość...
Kto ty jesteś
piątek, 14 grudzień 2018
image_001.jpg
Wystawa "Kto ty jesteś?" prezentowana przez Filię nr 23 (Uniwersytecki Szpital Dziecięcy) to wizualny komunikat zawarty w plakatach opracowanych graficznie przez Edgara Bąka z hasłami autorstwa Joanny Olech. Dzięki prostej ikonografii i przyjaznym, bezpośrednim tekstom pozwala w łatwy sposób wytłumaczyć dzieciom pojęcie patriotyzmu, poznać etymologię tego słowa i nauczyć dobrych nawyków.
Czytaj całość...
Kto ty jesteś? Polak mały
piątek, 14 grudzień 2018
image_001.jpgAktualizacja 14 grudnia 2018

5 grudnia odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego zorganizowanego przez Filię nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej i Przedszkole nr 32. Jako temat dla prac konkursowych posłużył wiersz Władysława Bełzy "Kto ty jesteś? Polak mały". Wręczenie nagród swoim występem uświetniła grupa II z przedszkola nr 32 prezentując program artystyczny związany tematycznie z tytułem konkursu. Prace konkursowe podzielone na dwie kategorie wiekowe 3-4 latki i 5-6 latki, oceniało jury w składzie: Anna Pawłowska, Małgorzata Chodorowska, Edyta Łukasik, Małgorzata Pachla.
Czytaj całość...
Gaudium w służbie Papieskiego Słowa
piątek, 14 grudzień 2018
image_001.jpg
Filia nr 28 zaprasza do obejrzenia wystawy przygotowanej przez wydawnictwo Gaudium pt. "Gaudium w służbie Papieskiego Słowa w 40. rocznicę wyboru Ojca Świętego św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową". Na wystawie można obejrzeć m.in. wiersze Karola Wojtyły i publikacje nauczania papieskiego wydane przez Gaudium, zdjęcia pracowników wydawnictwa ze spotkań z Ojcem Świętym oraz lubelski szlak Karola Wojtyły.
Czytaj całość...
Wspólne kolędowanie
piątek, 14 grudzień 2018

image_002.jpg

Stroiki świąteczne
piątek, 14 grudzień 2018

image_001.jpg

Nasze polskie wigilie
piątek, 14 grudzień 2018
image_001.jpg
To było wyjątkowe, bo świąteczne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom.
Choinka, stół przykryty białym obrusem, blask palących się świec, opłatek, Pismo Święte otwarte na Ewangelii św. Łukasza, a za oknem najlepiej, jak wszystko jest przykryte białym puchem. Tego Wieczoru otwarci jesteśmy na cudowność świątecznych chwil, zdolnych  przeobrazić życie każdego z nas. 
W trakcie spotkania wspólnie powspominałyśmy jedyny w roku taki klimat. Każda z nas miała  okazję do podzielenia się swą historią ze świątecznym przesłaniem pełnym optymizmu i dobroci. Te chwile umilała mam poezja ze świątecznym klimatem, pełnym tajemnicy narodzin Bożej Dzieciny w ubogiej stajence, gwiazd i aniołów - osobiście przeczytana lub wyrecytowana z pamięci przez panie: Irenę Ciesielską-Piech oraz Jadwigę Małkowską. Spotkanie zwieńczyły opłatkowe życzenia oraz wydobyte z mikołajkowego buta słodkości.
tekst: Jolanta Jurkowska
foto: Elżbieta Kierepko

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 161 - 180 z 6385

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego