Aktualności
Komputer bez Tajemnic - III edycja
czwartek, 16 listopad 2017
image_001.jpgOd października w Filii nr 38 trwa III edycja kursu komputerowego dla dorosłych i seniorów pod hasłem: „Komputer bez tajemnic”. Uczestnicy warsztatów w trakcie dotychczasowych spotkań dowiedzieli się w jaki sposób wykorzystać komputer i internet jako narzędzie do ćwiczenia pamięci, ale również rozrywki. Samodzielnie poszukiwali stron internetowych z łamigłówkami i grami logicznymi. Uczyli się również komunikacji za pomocą Skype wyszukując swoich bliskich i rozmawiając z nimi.
Czytaj całość...
Jesień w Bibliotece
czwartek, 16 listopad 2017
images.jpgAktualizacja: 22 listopada 2017 r.
Od 23 września mamy początek astronomicznej jesieni. Kiedy drzewa zmieniają kolory, a dni stają się krótsze nachodzi nas chwila nostalgii. Na nią najlepsze są jesienne dekoracje. W filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej przygotowano zajęcia, na których dzieci i młodzież mogą wykonać wspaniałe dekoracje z materiałów, po które wystarczy tylko sięgnąć ręką. Nie pozwólmy zapomnieć o fascynującej porze roku, doceńmy piękne kolory i urok nastrojowej pogody.
Czytaj całość...
Historia konstrukcji zegara i pomiaru czasu
czwartek, 16 listopad 2017
image_001.jpgCzwarty wymiar, wielkość fizyczno - matematyczna, pojęcie, które trudno zdefiniować. Starożytni Grecy wierzyli, że ma strukturę koła, chrześcijanie wierzą, że biegnie po linii ciągłej. Dotyka każdego, niezależnie od jego woli i miejsca przebywania, ale jest pojęciem relatywnym. Jedynym stałym parametrem, którym można opisać to zagadnienie jest jego przemijalność. Czas, bo o nim mowa, oraz metody jego pomiaru były przedmiotem zajęć przeprowadzonych w Filii nr 21 dla uczniów szkół podstawowych. Prowadzący spotkanie, pan Grzegorz Sztal, regionalista, pasjonat, kolekcjoner, członek Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody im. 25. Pułku Ułanów Wielkopolskich, sekretarz lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy, założyciel Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki Czasu”, udostępnił dzieciom kolekcję zgromadzonych przez siebie zegarów i urządzeń służących do pomiaru czasu.
Czytaj całość...
Biblioteczne wędrówki po świecie
środa, 15 listopad 2017
image_001.jpg14 listopada w Filii nr 25 odbyło się kolejne spotkanie z Panem Henrykiem Maciszewskim w ramach cyklu „Biblioteczne wędrówki po świecie”. Pan Henryk zaprezentował nam swoją relację z podróży na Krym, która odbyła się w 2012 r.
Republika Krymu ze stolicą w Symferopolu znajduje się pomiędzy Morzem Czarnym oraz Morzem Azowskim. Dwie trzecie powierzchni kraju stanowią stepy, resztę – gównie strome góry, których szczyty sięgają nawet ponad 1500 m. n. p.
Czytaj całość...
Warsztaty florystyczne
środa, 15 listopad 2017
Filia nr 37 zaprasza
image_001.jpgW krainie życia
środa, 15 listopad 2017
image_001.jpgW Filii 39 odbyło się spotkanie autorskie z Krystyna Pydą, która promowała swój drugi  już tomik poezji W krainie życia, będący kontynuacją pierwszego Coś nie tak. Autorka w swoich wierszach przedstawia obrazki ze swojego życia, jak postrzega miłość, szuka lekarstwa na choroby świata. "Życie jest piękną symfonią", tak pisze poetka w wierszu O życiu, musimy jedynie starać się, aby nie pomylić nut i grać prawidłowo. Wiadomo w krainie życia bywa różnie, występują kłopoty z tym graniem. Szukanie prawdziwych i prostych ścieżek życiowych jest motywem przewodnim poezji Krystyny Pydy.
Uczestnicy spotkania mieli możliwość odczytania kilku wierszy autorki, dyskusji na temat przemijania dnia codziennego. Tomik zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 roku.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Spacer po Lublinie
wtorek, 14 listopad 2017
Filia nr 6 zaprasza
image_001.jpgRewolucje czy restauracje?
wtorek, 14 listopad 2017
image_001.jpg8 listopada w Filii nr 2 odbył się kolejna prelekcja w ramach IX edycji otwartych wykładów z historii sztuki zatytułowana „Rewolucje czy restauracje - nawroty do klasycyzmu w muzyce XX wieku”, którą wygłosiła Izabela Bartkowiak, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II na kierunkach historia sztuki i muzykologia. Współpracowała z Galerią Sztuki Współczesnej „Labirynt” organizując wystawy, jest członkiem Stowarzyszenia Artystycznego „Otwarta Pracownia” w Lublinie. Obecnie pracuje w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Czytaj całość...
Legendy lubelskie
wtorek, 14 listopad 2017
image_001.jpg9 listopada uczniowie klasy I A i II D ze Szkoły Podstawowej nr 30 spotkali się w Filii nr 31 z Grupą Opowiadaczy ze Szkoły SuperBabci i SuperDziadka. Panie Krystyna Siergiej, Teresa Godula, Stanisława Ostrowska, Hanna Staniak pod kierunkiem Pani Marii Brzezińskiej, dziennikarki Radia Lublin snuły opowieści o dawnym Lublinie, jego legendach, obyczajach jakie panowały w tym mieście. Dzieci były bardzo zainteresowane opowieściami i czynnie brały udział w inscenizacjach, posługując się rekwizytami oraz instrumentami muzycznymi.
Czytaj całość...
Z psem przez stulecia
wtorek, 14 listopad 2017
image_001.jpgW Filii nr 13 odbyło się kolejne spotkanie KAS w trakcie którego pan Ryszard Wilczek przeprowadził dla uczestników pogadankę pt. Z psem przez stulecia. Prelegent przedstawił historyczne i religijno-kulturowe aspekty wielopłaszczyznowych relacji człowiek – pies na przestrzeni dziejów.
Wiele miejsca autor poświęcił na ukazanie motywów psa w literaturze, szczególnie w podaniach czy legendach, a nawet bajkach (Ezop, La Fontaine).
Czytaj całość...
Herbert - więzień historii
wtorek, 14 listopad 2017
image_001.jpg

Zatrzymane w kadrze
wtorek, 14 listopad 2017
image_001.jpgDużym zainteresowaniem w Filii nr 35 cieszyły się warsztaty fotografii cyfrowej dla seniorów. Pani Anna Swęda (KUL) wprowadziła słuchaczy w tajniki szukania dobrych ujęć, zdradziła wiele sekretów udanej fotografii i omówiła  podstawowe sposoby obróbki cyfrowej wykonanych na zajęciach zdjęć.
Czytaj całość...
Pasja nitką pisana
wtorek, 14 listopad 2017
image_001.jpgRenata Sierpień jest autorką wystawy pt. „Pasja nitka pisana”,  prezentowanej w Filii nr 39. Pasja autorki wzięła się z zamiłowania do rzeczy ładnych. Z zawodu jest laborantką, z natury - estetą. Impulsem do rozwijania umiejętności haftowania, był moment kryzysowy w jej życiu. Rękodzieło stało się terapią. Na co dzień pasję wyszywania dzieli ze szczerym zamiłowaniem do natury i miłością do zwierząt.
Cykl prac „7. dni stworzenia świata” wykonany jest z materiałów recyklingowych. Prace pokazane na wystawie powstały dzięki pomocy ośrodka „Galeria” Pani Jolanty Reputakowskiej. Wystawę będzie można oglądać do końca miesiąca listopada.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Noca ulicami Starego Miasta w Lublinie
wtorek, 14 listopad 2017
image_001.jpgFilia nr 22 zaprasza do oglądania wystawy "Nocą ulicami Starego Miasta w Lublinie". Prezentowane prace powstały pod kierunkiem Pani Anny Asyngier-Kozieł w Pracowni Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej.
Czytaj całość...
Z tamtej strony ciszy - czyli o poezji Bolesława Leśmiana
wtorek, 14 listopad 2017
image_001.jpg26 października w Filii nr 22 odbyło się spotkanie z seniorami, poświęcone twórczości Bolesława Leśmiana. W 140. rocznicę narodzin poety i w 80. rocznicę jego śmierci próbowaliśmy pochylić się nad jego osobliwą i urokliwą poezją. Leśmian był jednym z najważniejszych i najbardziej oryginalnych poetów pierwszej połowy XX wieku. Pisywał także eseje, prozę, dramaty, sporo tłumaczył, głównie z języka angielskiego. Wiele podróżował po Europie Zachodniej.
Czytaj całość...
Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem
wtorek, 14 listopad 2017
Filia nr 28 zaprasza
image_001.jpgLubelszczyzna jesienią w obiektywie dziecka
poniedziałek, 13 listopad 2017
image_001.jpg 6 listopada w Filii nr 28 miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy "Lubelszczyzna jesienią w obiektywie dziecka". Organizatorami konkursu fotograficznego było Przedszkole nr 57 w Lublinie i nasza filia. Nadesłano 120 zdjęć z różnych przedszkoli z województwa lubelskiego. Przyznano dwa pierwsze miejsca: Ewelinie Krysie z Miejsko-Gminnego Przedszkola w Piaskach i Alanowi Sadurskiemu z Przedszkola nr 2 w Lublinie. Miejsce drugie zajęła Klaudia Szewczyk z Przedszkola nr 54 w Lublinie i Kornelia Wójcik z Przedszkola nr 87 w Lublinie. Miejsca trzecie zajęli Oliwia Szarga z Przedszkola nr 57 w Lublinie, Antoni Kubiński z Prywatnego Przedszkola "Biedroneczka" w Białej Podlaskiej i Alan Miącz z Przedszkola Niepublicznego "Kolorowe Kredki" w Nałęczowie.


Czytaj całość...
Niewinni czarodzieje jazzu
poniedziałek, 13 listopad 2017
image_001.jpgOd 2 listopada w Filii nr 37 można podziwiać wystawę fotografii Wojtka Korneta „Niewinni czarodzieje jazzu”. Fotografie pochodzą z kolekcji Galerii Pomost.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 161 - 180 z 5395


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego