Aktualności
Początki Lublina
poniedziałek, 03 lipiec 2017
image_001.jpg"Miasto... dzwoniące kościołami dzieciństwa"
Józef Czechowicz

W ramach obchodów 700-lecia miasta Lublina,  27 czerwca w Filii nr 6 odbyło się kolejne spotkanie z czytelnikami niesłyszącymi. Mówiliśmy o początkach i rozbudowie miasta, o pięknych zabytkach, a także o ludziach, którzy to miasto tworzyli.
Wiesława Szymczak
Czytaj całość...
Historia dzielnic - Tatary, Hajdów, Zadębie
poniedziałek, 03 lipiec 2017
image_001.jpg28 czerwca w Filii nr 3 MBP odbyło się spotkanie z redakcją serii wydawniczej "Lublin 700 - lecie Historia dzielnic - Tatary, Hajdów, Zadębie".
W 2016 r. dzielnica Tatary obchodziła 100. rocznicę przyłączenia do Lublina. Przez wieki Tatary były wsią królewską, przedmieściem by stać się częścią istotną Lublina. Spora część miasta to budulec pozyskiwany z kamieniołomów na Tatarach.
Po wielu wiekach na Tatarach powstała Fabryka Samochodów Ciężarowych - największy pracodawca w Lublinie. Z budową i funkcjonowaniem FSC łączy się tworzenie nowoczesnego zespołu urbanizacyjnego w Lublinie.
Czytaj całość...
Zgubiono znaleziono
niedziela, 02 lipiec 2017
Filia nr 35 zaprasza na wystawę rzeczy znalezionych w książkach
image_003.jpg
Powiększ
Czytaj całość...
Marta Turska. Życie z pasją
piątek, 30 czerwiec 2017
Filia nr 39 zaprasza
image_001.jpg


Malowanie na ceramice
piątek, 30 czerwiec 2017
Filia nr 26 zaprasza
image_001.jpg


Spacer nad rzeką
środa, 28 czerwiec 2017
image_001.jpgGościem Filii nr 28 była lubelska pisarka pani Monika A. Oleksa, która wydała kolejną już książkę pt. "Spacer nad rzeką". Wierni czytelnicy licznie przybyli na spotkanie, na którym poznali głównych bohaterów powieści i niezwykle urokliwe zakątki Kazimierza Dolnego nad Wisłą z kwitnącymi jabłoniami w tle, brukowanymi uliczkami i nadwiślańskimi krajobrazami. Pani Monika wprowadziła uczestników w lekturę przez przedstawienie portretów kobiet występujących w powieści, zaczynając od głównej bohaterki Zosi, poprzez Julię, Joannę, kończąc na Romanie.


Czytaj całość...
Spotkanie z Jackiem Komudą
środa, 28 czerwiec 2017
image_001.jpg22 czerwca w Filii nr 2 odbyło się spotkanie autorskie z Jackiem Komudą w ramach cyklu "Spotkania w Przestworzach", zorganizowane przez  Fundacją Hesperos przy współpracy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.
Czytaj całość...
Zakończenie projektów w Filii nr 20
środa, 28 czerwiec 2017
image_001.jpg26 czerwca nastąpiło zakończenie dwóch projektów: "Na początku był lin" - zajęcia fotograficzne prowadzone przez p. Bartka Żurawskiego wraz z Filią nr 20 oraz "Od Żmija do Czarciej Łapy" - zajęcia plastyczne prowadzone przez p. Agatę Komorowską i p. Grzegorza J. Nowickiego wraz z Filią nr 20.
Czytaj całość...
Natalia Usenko w MBP
środa, 28 czerwiec 2017
image_008.jpgAktualizacja 28 czerwca 2017

Natalia Usenko to polska pisarka i poetka. Autorka książek i książeczek dla najmłodszych. Tworzy bajki, wiersze, interpretuje także legendy ludowe. Autorka około 100 publikacje dla dzieci. Od dłuższego czasu współpracuje ze "Świerszczykiem". 20 czerwca była gościem trzech filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.
Czytaj całość...
Sławin i Sławinek - historia dzielnic
środa, 28 czerwiec 2017
image_001.jpg26 czerwca w Filii nr 38 odbyło się spotkanie z Panem Dariuszem Wolaninem autorem Zeszytów poświęconych historii dzielnic Lublina. Zaproszeni goście mówili o historii, odkryciach i zmianach zachodzących w dziejach dzielnic Sławin i Sławinek pod względem archeologicznym, geologicznym i kulturowym. Istotną kwestią była granica między Sławinem a Sławinkiem. Sławin to najbardziej na północny-zachód wysunięta dzielnica Lublina. Zachodnie i północne granice dzielnicy to jednocześnie granice miasta, sąsiadujące z terenami powiatu lubelskiego w obrębie gminy wiejskiej Jastków.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
wtorek, 27 czerwiec 2017
image_001.jpgSpotkanie Klubu Czytelniczego READCOM poświęcone 140. rocznicy urodzin Bolesława Leśmiana odbyło się 22 czerwca, w Filii nr 6.
Bolesław Leśmian (1877 - 1937) to polski poeta i prozaik żydowskiego pochodzenia, jeden z czołowych przedstawicieli polskiej literatury dwudziestolecia międzywojennego. Leśmian był uznany za najbardziej nowatorską, najoryginalniejszą i najbardziej skrajną indywidualność twórczą literatury polskiej XX wieku. W swojej twórczości wprowadzał liczne neologizmy określane mianem leśmianizmów.
Czytaj całość...
GDZIE JEST JA?
wtorek, 27 czerwiec 2017
image_001.jpgW Filii nr 39 w ramach współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 w Lublinie odbyło się spotkanie dla osób dorosłych, które miało charakter dyskusji na temat definicji sztuki w kontekście teorii sztuki, filozofii i psychologii oraz jej funkcji poznawczej i społecznej. Uczestnicy próbowali stworzyć własną definicję sztuki. Dyskusja na temat znaczenia twórczości artystycznej oraz aktywnego uczestnictwa w kulturze została połączona z plastycznym warsztatem psychoedukacyjnym. W części warsztatowej uczestnicy spotkania wykonali intuicyjny autoportret wewnętrzny i próbowali zinterpretować go zgodnie z ikonograficznym kluczem symboliki kolorów i kształtów.
Warsztaty przygotowała według własnego pomysłu i prowadziła pani Anna Staniak.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Poemat o mieście Lublinie
wtorek, 27 czerwiec 2017
image_001.jpgZ okazji jubileuszu miasta Filia nr 39 ogłosiła konkurs plastyczny dla dzieci klas trzecich pt. „Poemat o mieście Lublinie - malowany”. Uczniowie wykonali prace plastyczne do wierszy Józefa Czechowicza ze zbioru "Poemat o mieście Lublinie". Młodzi artyści wykorzystali różne techniki plastyczne: malowanie farbami, rysowanie kredkami, a także wycinanie z papieru kolorowego.
Przed wakacjami zostały wręczone nagrody uczniom za prace szczególnie się wyróżniające. W bibliotece można oglądać wystawione dzieła do końca lipca.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Patroni Lublina
wtorek, 27 czerwiec 2017
image_001.jpg22 czerwca w Filii nr 25 w związku z obchodami 700-lecia miasta Lublina odbyło się spotkanie z przewodnikiem lubelskim – Panią Anią Rudzką na temat patronów ulic Lublina. Często mijając jakąś ulicę, plac czy rondo w Lublinie nie przywiązujemy wagi do tego skąd się wzięła ich nazwa i kim był człowiek od którego nazwiska je nadano. Tak też i było w przypadku ronda Berbeckiego znajdującego się w dzielnicy Kalinowszczyzna i samego jej patrona – generała Leona Berbeckiego, którego życiorys postanowiła przybliżyć nam Pani Ania.
Czytaj całość...
Od Żmija do Czarciej Łapy
poniedziałek, 26 czerwiec 2017
image_001.jpgOd kwietnia do końca czerwca trwały warsztaty plastyczne prowadzone przez p. Agatę Komorowską i p. Grzegorza J. Nowickiego. Podczas tych warsztatów dzieci z Przedszkola nr 16 w Lublinie, wysłuchały szeregu legend lubelskich i na ich podstawie przygotowywały prace plastyczne. Powstały więc koguty z Wieży Trynitarskiej, rycerze - Sen Leszka Czarnego, diabły - Sąd Diabelski i inne prace. Zachęcamy do zapoznania się z relacją.
Czytaj całość...
Wstęp do wszechświatów równoległych
poniedziałek, 26 czerwiec 2017
image_001.jpgPiotr Kobielski-Grauman, poeta, publicysta i eseista. Od urodzenia związany z Lublinem i z lubelskim życiem literackim. Książką pt. „Wstęp do wszechświatów równoległych” podbił serca jury i w 2016 roku zdobył główną nagrodę w VI Ogólnopolskim Konkursie Prozatorskim im. Bolesława Prusa. Zaś promocja tej książki, w Filii nr 10, odbyła się 21 czerwca.

Czytaj całość...
Twórcze spotkania z lubelską legendą
poniedziałek, 26 czerwiec 2017
Filia nr 12 zaprasza do oglądania wystawy prac, które powstały podczas spotkań plastycznych prowadzonych przez Magdę Nieoczym.
image_001.jpg

Czytaj całość...
Lublin na pocztówce
poniedziałek, 26 czerwiec 2017
image_001.jpg21 czerwca, w Filii nr 10, odbyło się uroczyste zakończenie konkursu plastycznego zorganizowanego przez naszą filię, pt.: LUBLIN NA POCZTÓWCE. W  związku z jubileuszem naszego miasta podobnych konkursów zapewne było dużo, tym bardziej jest nam miło, że tak wielu miałyśmy uczestników, bowiem wpłynęły aż 72 prace plastyczne. Wszystkie piękne, dlatego poprosiłyśmy Panią Urszulę Kozak o pomoc w wyborze zwycięzców. Nikt z uczestników konkursu nie został pominięty, każdy dostał dyplom i drobny upominek, a zwycięzcy nagrody książkowe.
Czytaj całość...
Magiczne domki z zapałek
poniedziałek, 26 czerwiec 2017
Filia nr 26 zaprasza
image_001.jpg

"Na początku był lin..." - warsztaty fotograficzne dla dzieci.
poniedziałek, 26 czerwiec 2017
image_001.jpgOd kwietnia do czerwca w każdy wtorek, we współpracy z Filią nr 20, odbywały się warsztaty fotograficzne, prowadzone przez p. Bartka Żurawskiego w Przedszkolu nr 16 w Lublinie.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 161 - 180 z 5129


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego