Aktualności
Smartfony bez tajemnic
wtorek, 29 maj 2018
Fundacja 5Medium oraz Filia 36 Miejskiej Biblioteki Publicznej zapraszają Seniorów na warsztaty obsługi smartfonów.
image_001.jpg
Prowadzenie: Pani Katarzyna Lipska.
Spotkanie jest częścią projektu "Aktywni on/offline" Fundacji 5Medium
Mario Praz. Na tropie powtórzeń
wtorek, 29 maj 2018
image_001.jpg23 maja zakończyliśmy IX edycję otwartych wykładów z historii sztuki. Przez cały rok wykładowcy wyższych uczelni i doktoranci prowadzili wykłady oscylujące wokół tematu „Botticellowskie rozpryski. Idea renesansu w dziejach sztuki”.
Czytaj całość...
Kwiaty ogrodowe
poniedziałek, 28 maj 2018

image_001.jpg

Przyjaciółki Staromiejskiej
poniedziałek, 28 maj 2018
image_001.jpgW książce "Opowieść dla przyjaciela" Halina Poświatowska wyrażała wątpliwości, by długo o nas pamiętano, kiedy książki odwykną od dotyku rąk a suknie zapomną o zapachu ciała. Pisała, że wszystkie nasze pragnienia odejdą razem z nami i nie zostanie po nich nawet puste miejsce.
Cisza przyjacielu, rozdziela bardziej niż przestrzeń.
Cisza przyjacielu nie przynosi słów, cisza zabija nawet myśli (...)
Czytaj całość...
Mieszkanie poezji Anny Łyczewskiej
poniedziałek, 28 maj 2018
image_001.jpg
W środę 23 maja w Filii nr 24 czas płynął pod znakiem poezji. Naszym gościem była Anna Łyczewska, która znalazła w naszej filii mieszkanie dla swojej twórczości, a spotkanie odbyło się w ramach kolejnej edycji Miasta Poezji.
Anna Łyczewska od zawsze związana z Lublinem, jest autorką czterech tomików wierszy: "Poczekam na siebie" (1979), "Nie muszę kłamać, że mnie nie ma" (1985), "Wyznania przedsenne" (1997), "Poza czasem" (2015) oraz utworów drukowanych w antologiach i czasopismach.
Czytaj całość...
Klub Seniora "Felin"
poniedziałek, 28 maj 2018
image_001.jpg
Klub Seniora "Felin" działający przy Filii 36 to miejsce, w którym można spotkać interesujących ludzi, spędzić przyjemnie czas, ale także dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy.
Tematem ostatniego kwietniowego spotkania z panią Iwoną Majczak była "Symbolika i znaczenie kwiatów". W maju odbyły się 3 spotkania, które poprowadził pan Tomasz Kopacz.
Czytaj całość...
Kornel Ujejski - ostatni wielki poeta romantyzmu
poniedziałek, 28 maj 2018
image_001.jpg
Któż z nas nie zna pieśni patriotycznej pt. Chorał, która zaczyna się od słów „Z dymem pożarów...” czy też poematu Maraton. Twórcą tych utworów jest Kornel Ujejski, poeta i społecznik, określany często jako „ostatni wielki poeta romantyzmu”, wielki i utalentowany lecz niestety dzisiaj raczej zapomniany. Wobec tego Filia nr 13 MBP postanowiła wydobyć z zapomnienia jego twórczość w ramach Klubu Aktywnego Seniora, a nadarzyła się do tego okazja 195. rocznicy urodzin Poety.
Strofy poezji Kornela Ujejskiego oczarowały klubowiczów swoim pięknem i muzykalnością, bowiem Ujejski jako jeden z nielicznych przetłumaczył muzykę Fryderyka Chopina na język poetycki. Przykładem takiego utworu są  m.in. Dzwony czyli Marsz Pogrzebowy Chopina.
Wszyscy uczestnicy spotkania stwierdzili, że z chęcią zagłębią się w jego twórczość.
Adam Sokół 
fot. Ewa Sendejewicz
Czytaj całość...
Twarze Japonii
poniedziałek, 28 maj 2018
Cieszmy się wolnością
poniedziałek, 28 maj 2018

image_001.jpg

VII Lubelskie Dni Seniora
piątek, 25 maj 2018
image_001.jpgKoncerty, warsztaty, zajęcia ruchowe, spotkania, to tylko niektóre rodzaje wydarzeń, przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną z okazji VII Lubelskich Dni Seniora (4 - 8 czerwca 2018). Rozmaite formy aktywizacji starszych ludzi mają kształtować ich pozytywne postrzeganie oraz pomóc seniorom nie tylko się rozwijać, ale też walczyć z wykluczeniem osób w podeszłym wieku, aby mogli w pełni korzystać życia kulturalnego i społecznego.
Czytaj całość...
Inny Wymiar podróży z Tomaszem Biedrzyckim
piątek, 25 maj 2018
image_001.jpg17 maja w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu Inny wymiar podróży. Spotkanie poprowadził pan Tomasz Biedrzycki - absolwent Wydziału Rybackiego WSR w Olsztynie, pracował w Gospodarstwie Stawowym w Sobieszynie-Brzozowej, gdzie prowadził badania pod egidą Polskiej Akademii Nauk oraz w Powiatowym Zarządzie Gospodarki Wodnej i Melioryzacji w Rykach oraz Baranowie. Na co dzień wierny czytelnik biblioteki i miłośnik podróży - tych dalekich i bliskich. Założył działalność turystyczną i został przewodnikiem, i pilotem - najpierw po Europie, a później na całym świecie.
Czytaj całość...
Herbertowskie "kręgi na wodzie"
środa, 23 maj 2018
image_001.jpg
We wtorkowe przedpołudnie odwiedzili nas uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej nr 2 w Lublinie. Wysłuchali pogadanki o czasach w których żył Zbigniew Herbert, o podróżach, które odbył, o życiu, które nie było tak harmonijne „jak kręgi na wodzie”.

Czytaj całość...
Magia przestrzeni
środa, 23 maj 2018

image_001.jpg

XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
wtorek, 22 maj 2018
image_001.jpgAktualizacja 28 maja 2018

Od 8 do 15 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbywały się spotkania w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie pod hasłem "(Do)wolność czytania" miało na celu promować czytelnictwo i biblioteki, zainteresować książką szerokie kręgi społeczeństwa,  podkreślić rolę czytania oraz edukacji. Tymi działaniami chcieliśmy też podkreślić prestiż zawodu bibliotekarza.
Czytaj całość...
Kurs komputerowy 50+ w Filii 11 MBP
wtorek, 22 maj 2018
image_001.jpg
21 maja w Filii 11 MBP odbyły się ostatnie już warsztaty komputerowe dla seniorów, prowadzone przez panią Małgorzatę Kruszyńska, a dotyczące programu "Aktywni on/offline". Seniorzy przez cały cykl spotkań z wielkim zaangażowaniem podchodzili do spotkań, na których dowiedzieli się m.in. jak korzystać ze stron lokalnych dzienników czy jak poszukać rozkładów jazdy komunikacji miejskiej.
Czytaj całość...
VI Lubelska Noc Bibliotek
piątek, 18 maj 2018
image_001.jpgAktualizacja 1 czerwca 2018

Miejska Biblioteka Publiczna to ważna instytucja kultury, która służy mieszkańcom Lublina i okolic. Sieć MBP tworzy 39 filii usytuowanych niemal we wszystkich dzielnicach miasta. Biblioteka zapewnia czytelnikom nieodpłatny dostęp do książek, prasy, audiobooków, muzyki i filmów oraz komputerów z dostępem do Internetu.
Biblioteki stają się multimedialnymi punktami dostępu do kultury, przestrzenią, która łączy w sobie miłą atmosferę, poczucie bycia u siebie, z tym, co najciekawsze w miejscach publicznych – możliwością poznawania nowych osób, bycia razem z innymi ludźmi. To także miejsca spotkań, komunikacji społecznej, dostępu do żywej wiedzy, informacji, kultury i edukacji – to miejsce dla każdego. 11 maja filie MBP przygotowały bogatą ofertę kulturalno-edukacyjną z okazji VI Lubelskiej Nocy Bibliotek. Zachęcamy do zapoznania się z relacją z tego wydarzenia!
Czytaj całość...
Świat akwareli
piątek, 18 maj 2018
image_006.jpgIrena Muraszka to absolwentka Wydziału Artystyczno-Graficznego Witebskiego Uniwersytetu Państwowego w Witebsku na Białorusi. W 2006 r. była stypendystką Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej „GAUDE POLONIA”.
Uczestniczyła w warsztatach na Wydziale Malarstwa w Pracowni Tkaniny Artystycznej pod kierownictwem prof. Doroty Grynczel w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ukończyła cykl warsztatów prowadzonych przez animatorów Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Obecnie jest słuchaczką Podyplomowych Studiów organizowanych przez UMCS w Lublinie.


Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 161 - 180 z 5933


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego