Aktualności
Szeptanki
wtorek, 23 styczeń 2018

image_001.jpg

Stylistka radzi
wtorek, 23 styczeń 2018

image_001.jpg

Projekcja filmu "Adam Chmielowski - Brat Albert. 7 obrazów z życia"
poniedziałek, 22 styczeń 2018
image_001.jpg12 stycznia w Filii nr 36 odbyła się projekcja filmu "Adam Chmielowski - Brat Albert. 7 obrazów z życia". Film został zrealizowany przez Muzeum Historii Polski z okazji Roku św. Brata Alberta. W spotkaniu uczestniczyli członkowie Akademii Seniora.
Elżbieta Nawrocka
Czytaj całość...
"Brat naszego Boga"
poniedziałek, 22 styczeń 2018
image_001.jpgW Filii nr 36 prezentowana jest wystawa "Brat naszego Boga" o Adamie Chmielowskim - Bracie Albercie. Rok 2017 został ogłoszony przez Sejm Rokiem św. Brata Alberta. Wystawa towarzyszyła Międzynarodowemu Sympozjum Naukowemu na zakończenie Roku Brata Alberta. Została przygotowana ze zbiorów klasztoru Albertynów, klasztoru Albertynek, parafii pw. Brata Alberta w Lublinie, Wikipedii oraz zbiorów własnych w Galerii po 111 Schodach MDK2 w Lublinie.
Czytaj całość...
Wystawa obwolut
poniedziałek, 22 styczeń 2018
image_001.jpgAktualnie w Filii nr 37 można oglądać wystawę obwolut. Obwoluty na książki zostały zaprojektowane i wydrukowane przez uczniów klas graficznych Lubelskiego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lublinie.
Pracownicy Filii
Czytaj całość...
W tanecznym rytmie
poniedziałek, 22 styczeń 2018
Filia nr 2 zaprasza
image_001.jpg


Paczka literacka
poniedziałek, 22 styczeń 2018
image_001.jpgLiteracka Paczka przesłana przez wydawnictwo Agora przed świętami była miłym upominkiem dla Filii nr 34 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie i jej czytelników. Agora jest jedną z największych spółek medialnych w Polsce, której szeroka dzielność obejmuje m.in. wydawanie książek i prasy. Paczka Literacka to akcja organizowana przez wydawnictwo Agora oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Czytaj całość...
Dla Niepodległej - Generał Karol Ziemski
piątek, 19 styczeń 2018
image_001.jpg18 stycznia w Filii nr 21, dzięki porozumieniu z pracownikami Muzeum Historii Miasta Lublina, odbyło się spotkanie związane z ubiegłoroczną wystawą "Uczniowie Szkoły Staszica w walce o niepodległość". Wykład przygotował pasjonat wojskowości pan Grzegorz Sztal, założyciel Prywatnego Muzeum Historycznego "Znaki Czasu". Mieliśmy okazję poznać bogaty życiorys jednego z wychowanków Szkoły Staszica, pochodzącego z Nasutowa na Lubelszczyźnie, oficera Wojska Polskiego, legionisty i powstańca warszawskiego oraz obejrzeć zdjęcia najważniejszych wydarzeń z wojskowej drogi Karola Ziemskiego.
Czytaj całość...
Inny wymiar podróży - Nepal
piątek, 19 styczeń 2018
image_001.jpgByła już Syberia i Kirgistan, tym razem przyszedł czas na Nepal. Tomek Tułak, jak nikt, potrafi przyciągnąć tłumy. Podczas kolejnego spotkania z cyklu Inny wymiar podróży, które odbyło się 18 stycznia w Filii nr 2, przenieśliśmy się w magiczne regiony Himalajów. Tomasz Tułak, religioznawca i leśnik z wykształcenia, to przede wszystkim podróżnik, fotograf i niezwykły narrator opowieści z odbytych przez siebie niezliczonych podróży. Zdjęcia z Katmandu, Patany, Bhaktapuru czy Parku Narodowego Chitwan były okazją dla zgromadzonych słuchaczy, by zasmakować kultury, sztuki i historii Nepalu.
Katarzyna Poleszak
Czytaj całość...
Noc otula Stare Miasto
piątek, 19 styczeń 2018
image_001.jpgFilia nr 3 MBP prezentuje wystawę fotograficzną "Noc otula Stare Miasto".  Pokazane zdjęcia to plon sesji fotograficznej podopiecznych Pracowni Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej przy Młodzieżowym Domu Kultury "Pod Akacją" w Lublinie, pod auspicjami pani Anny Asyngier-Kozieł.
Zdjęcia pokazują urokliwe uliczki i zaułki Starego Miasta w Lublinie rozświetlone ulicznymi latarniami.
Serdecznie dziękujemy pani Annie  Asyngier-Kozieł za możliwość obcowania z tak piękną sztuką, jaką jest fotografia artystyczna.
Małgorzata Bejm
Czytaj całość...
Wystawa "Historia ulicy Peowiaków" w lubelskim Ratuszu
piątek, 19 styczeń 2018
image_001.jpgWystawa "Historia ulicy Peowiaków" została zorganizowana z okazji 700-lecia Miasta Lublina. Dotyczy najbliższej okolicy głównej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie - ulicy Peowiaków. Obok fragmentów wspomnień osób związanych z ulicą oraz ogłoszeń pochodzących z dawnej prasy na wystawie można zobaczyć fotografie, które stanowią główny szkielet opowieści o ulicy i są bez wątpienia jej najważniejszym elementem.
Czytaj całość...
Tajemnice Jednego Dzieła
czwartek, 18 styczeń 2018
image_001.jpg17 stycznia w Filii nr 2 odbyło się kolejne z comiesięcznych spotkań klubu dyskusyjnego „Tajemnice Jednego Dzieła”. Tym razem tematem dyskusji była jedna z najciekawszych i najbardziej intrygujących lektur, książka - klasyk - „Portret Doriana Graya”.
Czytaj całość...
Mapa marzeń
środa, 17 styczeń 2018
image_001.jpg"Mapa marzeń" zwana również "mapą skarbów" to niezwykle skuteczna metoda, która pomaga spełnić marzenia. To nic innego jak umowa z losem narysowana kolażem, wyklejonym wycinkami z kolorowych gazet. Dziś jeszcze raz w Filii 11 MBP robiliśmy taką mapę pod kierunkiem Aliny Gumieniak, której bardzo dziękujemy za spotkanie.
Czytaj całość...
Zagrajmy Dzieciątku
środa, 17 styczeń 2018

image_001.jpg

2018 Rokiem Zbigniewa Herberta
środa, 17 styczeń 2018
image_001.jpg27 października 2017 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta. W uchwale przypomniano, że 28 lipca 2018 r. minie 20 lat od śmierci Zbigniewa Herberta - "jednego z najwybitniejszych poetów polskich i europejskich XX wieku. Z tej okazji Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w uznaniu ogromnych zasług Artysty, postanawia oddać Mu hołd".
 W epoce kryzysu wartości i głębokiego zwątpienia Zbigniew Herbert zawsze stał po stronie zasad: w sztuce – kanonu piękna, hierarchii i rzemiosła, w życiu – kodeksów etycznych, jasno odróżniających pojęcia dobra i zła. Był uosobieniem wierności – samemu sobie i słowu.
Czytaj całość...
2018 Rokiem Ireny Sendlerowej
środa, 17 styczeń 2018
image_002.jpgIrena Sendlerowa (1910 - 2008)
Podczas II wojny światowej współtworzyła sieć ludzi i organizacji, która podjęła próbę uratowania ok. 2500 żydowskich dzieci. W 1943 roku została aresztowana przez Gestapo, jednak "Żegocie" udało się ją uwolnić. W czasie powstania warszawskiego była sanitariuszką w jednym z powstańczych punktów sanitarnych na Mokotowie. W latach 2007 i 2008 została zgłoszona do Pokojowej Nagrody Nobla. Jest najbardziej znaną polską Sprawiedliwą wśród Narodów Świata. 
Marta Piasecka
Czytaj całość...
100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości
środa, 17 styczeń 2018
image_003.jpg"11 listopada 1918 roku spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata."
Uchwała Sejmu ustanawiająca 2018 rok Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

W dokumencie podkreślono, że to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby.
"Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin."

Marta Piasecka

Czytaj całość...
"I Einstein był kobietą..." - Kobiety antyku
wtorek, 16 styczeń 2018
image_001.jpgWystawa "Kobiety antyku" otwiera cykl "I Einstein był kobietą...", poświęcony wielkim kobietom na przestrzeni dziejów.
W tym roku obchodzimy 100. rocznicę przyznania kobietom praw wyborczych, warto zatem przyjrzeć się najwybitniejszym przedstawicielkom płci pięknej – cykl wystaw prezentuje wyłącznie, królowe, pisarki i poetki, kobiety-naukowców, aktorki, śpiewaczki, z których każda wniosła nowe wartości w historię, naukę i kulturę.
Wystawa potrwa do końca stycznia.
Zapraszamy.
Olga Wójtowicz
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 161 - 180 z 5585


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego