Strona Główna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
Aktualności
Dla Niepodległej
poniedziałek, 19 listopad 2018
image_001.jpgPod takim hasłem świętowaliśmy w czwartek, 15 listopada, 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Patriotyczny  spektakl przygotowały dzieci z Przedszkola nr 49 dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 29 w Lublinie. Podczas tej uroczystości wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn Polski oraz kilka pieśni patriotycznych.
Czytaj całość...
Kobiety powstań
poniedziałek, 19 listopad 2018
Filia nr 34 zaprasza
image_001.jpgPotańcówka dla Seniorów
poniedziałek, 19 listopad 2018
Filia nr 32 (BIBLIO) zaprasza
image_001.jpg


Nasi wojacy
poniedziałek, 19 listopad 2018
image_001.jpg15 listopada w Filii nr 31 ponownie gościliśmy pana Grzegorza Sztala. Bohaterem jego opowieści był tym razem Walduś Biały, chłopiec, który urodził się w 1933 roku. Walduś prowadził własny dzienniczek i jak skarbu pilnował swojej książeczki „Nasi wojacy”. Dostał ją od ojca w prezencie, dlatego miała dla niego ogromną wartość. Na dzisiejszym spotkaniu uczniowie ze SP nr 30 oraz dzieci z Przedszkola nr 78 mogli je zobaczyć na własne oczy – zachowane w bardzo dobrym stanie.
Czytaj całość...
Jesienny koncert
poniedziałek, 19 listopad 2018
image_001.jpg16 listopada w Filii nr 2 odbył się koncert Lubelskiej Grupy Suzuki pt. "Jesienny koncert". To już drugi występ dzieci w naszej filii. Metoda Suzuki różni się od nauki w tradycyjnej szkole muzycznej tym, iż dziecko uczy się nie tylko z nauczycielem, ale i rodzicem, który pełni rolę domowego nauczyciela. Dzieci grają także wspólnie z innymi dziećmi. To wszystko sprawia, że zaczynają one postrzegać grę na skrzypcach jako stały element i styl życia. Uczniowie swoje umiejętniości zdobywają poprzez wielokrotne powtarzanie.
Czytaj całość...
Moja Ojczyzna
poniedziałek, 19 listopad 2018
image_001.jpg
Filia nr 9 MBP zorganizowała konkurs plastyczny pod hasłem "Moja Ojczyzna".
Na konkurs zgłoszono 14 prac ze Szkoły Podstawowej nr 31 im. Lotników Polskich. Jury w składzie Anna Pawłowska, Edyta Łukasik i Małgorzata Pachla oceniło prace w dwóch kategoriach.
W kategorii klas I-III poszczególne miejsca zajęli:
1. Lipa Nikola
2. Śliwińska Urszula
3. Piłat Martyna
wyróżnienie Piłat Aleksandra.
Czytaj całość...
Kobiety w życiu Józefa Piłsudskiego
poniedziałek, 19 listopad 2018
image_001.jpg
16 listopada mieszkańcy Prawosławnego Domu Opieki Społecznej mieli okazję wysłuchać  opowieści zilustrowanej prezentacją multimedialną na temat kobiet w życiu Józefa Piłsudskiego. Seniorzy poznali nieznane im dotąd fakty z osobistego życia charyzmatycznego męża stanu i jednego z twórców niepodległej Rzeczpospolitej.
Dziękuję Pracownikom Prawosławnego Domu Opieki za zaproszenie i miłą atmosferę, a Mieszkańcom za bardzo duże zaangażowanie.
Agnieszka Adamczuk
Czytaj całość...
Historia do pudełka na 100-lecie Niepodległości
poniedziałek, 19 listopad 2018
Zapisy w Filii nr 35 MBP od 21 listopada 2018
image_001.jpg

Różowe sny
poniedziałek, 19 listopad 2018
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu
image_001.jpgCzytaj całość...
Spotkanie autorskie z muzyką w tle  Agnieszka Monika Polak
poniedziałek, 19 listopad 2018
image_001.jpgDzieciństwo i wczesną młodość spędziła w Słupsku, gdzie ukończyła Państwową Szkołę Muzyczną I i II Stopnia im. I.J. Paderewskiego. W Lublinie została absolwentką Wydziału Pedagogiki i Psychologii UMCS. Chciała grać w orkiestrze ale pracuje w rodzinnej firmie i spełnia się literacko. Zadebiutowała na łamach Gazety Mówionej. W 2012 roku wydała pierwszą książkę „Mimo wszystko”. Historię Moniki Bliskiej opisała w dwóch tomach „Ślad przeznaczenia” i „Dalekie podróże z Bliską”. Następną publikacją był zbiór opowiadań „Oblicza miłości”. W antologiach Wydawnictwa Astrum ukazywały się w ostatnich latach wiersze pani Agnieszki, wkrótce spełni się marzenie autorki o wydaniu pierwszego tomiku poezji. Jest członkiem Związku Literatów Polskich. Wieczór autorski Agnieszki Moniki Polak, 16 listopada 2018 roku w Filii nr 21 na Starym Mieście, był najlepszą okazją do poznania we fragmentach wspomnianej prozy oraz wybranych wierszy.
Czytaj całość...
Ku niepodległości...
piątek, 16 listopad 2018

image_001.jpg

Poznaj swojego sąsiada...
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpg
Dziś w Filii 11 MBP odbyło się spotkanie z panem Grzegorzem Romanowskim, autorem replik broni palnej z okresu I i II wojny światowej. Pan Grzegorz opowiadał o tym, jak powstawały kolejne egzemplarze jego kolekcji i z czego zostały wykonane (papier, sklejki, drewno, metal). Opowiadał również jak żołnierze posługiwali się taką bronią w czasie walki. Panu Romanowskiemu bardzo dziękujemy niesamowite spotkanie i chęć podzielenia się swoją pasją.
Czytaj całość...
Zakup nowości wydawniczych
piątek, 16 listopad 2018
                   bn-logo.jpg  ghjk.jpg


W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie „Zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” zakup nowości wydawniczych. Dysponując kwotą dotacji - 109 848 zł zakupiono 4 727 egzemplarzy książek i 164 audiobooki.

Zaduszkowe spotkanie
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpg"Kawa jest związana ze wszystkimi rodzajami wspomnień, różnymi dla każdej osoby.
Z niedzielnymi porankami, nowymi przyjaźniami, ukochanym świętej pamięci dziadkiem (...)
Kawa dużo znaczy, bardzo wielu ludzi w ogóle nie wyobraża sobie bez niej życia.
Kawa jest pod tym względem jak miłość."

Sarah Addison Allen – Słodki zapach brzoskwiń
W oparciu o lektury eseju "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy i "Umarł mi. Notatnik żałoby" Ingi Iwasiów, 14 listopada 2018 r. w Filii nr 21, zmierzyłyśmy się z tematem, który prędzej czy później dotknie każdego z nas: odchodzenie osób najbliższych i pustka, której nie da się nikim i niczym zapełnić. Kierowana przekazem cytowanego wyżej fragmentu chciałam podjąć próbę oswajania tego, co niezrozumiane, niewyobrażalne a nieuniknione. Najpiękniej dziękuję Paniom za każdą, jakże cenną, osobistą refleksję.
Czytaj całość...
Leona Legiejki przygody z mundurem
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpgUrodzony 1 października 1896 roku w Polance na Wileńszczyźnie po ukończeniu gimnazjum został powołany do armii carskiej i skierowany do szkoły oficerskiej w Teławiu na Kaukazie. W lutym 1919 roku w Lublinie zgłosił się na ochotnika do wojska. Przydzielony do Szwadronu Radomskiego walczył w obronie Lwowa przed Ukraińcami, następnie, już z utworzonym 11 Pułkiem Ułanów, wkroczył do wyzwolonego Wilna. Walczył też w ramach Pierwszej Brygady Kawalerii na froncie południowo-wschodnim. Brał udział w bitwach pod Równem, Beresteczkiem, Mikołajowem. Zwolniony z wojska zamieszkał w Starachowicach, gdzie był nauczycielem, działaczem społecznym i sportowym. Zmarł w 1991 roku.
Czytaj całość...
Mali patrioci dla Niepodległej
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpg15 listopada w Filii nr 37 odbył się koncert patriotyczny przygotowany przez dzieci z Niepublicznego Przedszkola Dzieciaki.pl. Naszymi gośćmi były również osoby niepełnosprawne ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie oraz młodzież ze Środowiskowego Domu Samopomocy Absolwent.
Czytaj całość...
Niepodległościowe warsztaty plastyczne
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpgNa obrazie Artura Grottgera dama ubrana w czarną suknię - symbol żałoby narodowej, przypina ją na rogatywce powstańca styczniowego, początkowo noszone były tylko przez wojsko, zwłaszcza w okresie zrywów niepodległościowych i manifestacji patriotycznych, dziś zakłada je każdy Polak, którego sercu bliska jest Ojczyzna. Po raz pierwszy polskie barwy zostały skodyfikowane uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku. Kokarda narodowa, bo o niej mowa, często błędnie nazywana kotylionem, jest rozetką w biało-czerwonych barwach i stanowi patriotyczny, narodowy symbol Polaków. Przez lata zmieniał się układ barw; były białe serca (środki) otoczone czerwonym kołem, kokarda mogła przybierać także kształt białego serca otoczonego czerwonym kołem, poza którym było jeszcze białe koło, mogły również mieć postać czerwonego serca z białym otokiem, tak jak przedstawia to Grottger na swoim obrazie.
Czytaj całość...
Profilaktyka - dbajmy o siebie!
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpg
13 listopada w Filii 38 MBP miało miejsce spotkanie z dietetyk Katarzyną Ślusarską w ramach Ogólnopolskiej Akcji Profilaktyki i Leczenia Nadciśnienia Tętniczego. Uczestnikom przekazane zostały podstawowe informacje o tym co to jest nadciśnienie tętnicze, jak możemy kontrolować swój stan zdrowia w zakresie chorób układu krążenia, co robić aby im zapobiegać i przede wszystkim jak powinna wyglądać dieta w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego. Podczas zajęć została również zaznaczona skala problemu - co 2 osoba po 60 roku życia ma nadciśnienie tętnicze, a 30% osób ogółem, które mają nadciśnienie tętnicze nic z tym nie robi. Dbajmy o siebie!
Czytaj całość...
100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpg
13 listopada w Filii nr 25 obyło się spotkanie z Panem Janem Więckowski na temat 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Prelekcja była inspirowana niedawno wydaną książką prof. Mieczysława Ryby pt. „Katolicki Uniwersytet Lubelski – Korzenie, początki, źródła tożsamości”. Podczas spotkania Pan Jan przybliżył nam historię Uniwersytetu oraz życiorys pierwszego rektora – ks. Idziego Radziszewskiego.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 141 - 160 z 6262
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego