Aktualności
2019 Rokiem Unii Lubelskiej
czwartek, 03 styczeń 2019
image_001.jpg
Unia polsko-litewska zawarta w Lublinie to akt, który „złotymi literami zapisał się w historii i kulturze narodów Rzeczypospolitej” - głosi przyjęta przez Sejm uchwała ustanawiająca rok 2019 Rokiem Unii Lubelskiej.
Jak przypomina uchwała, w 1569 r. w obecności króla Polski, wielkiego księcia litewskiego Zygmunta Augusta na sejmie walnym w Lublinie został podpisany akt realnej unii polsko-litewskiej. Dwa państwa: Korona Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie powołały tym aktem "jedno nierozdzielne i nieróżne ciało" - Rzeczpospolitą Obojga Narodów (ze wspólnym monarchą, sejmem i polityką zagraniczną). Unia przetrwała do 1795 roku, a unicestwiona została dopiero przez połączone siły trzech zaborców.
Czytaj całość...
Zima - wystawa fotograficzna
środa, 02 styczeń 2019

image_001.jpg

Mapa marzeń
środa, 02 styczeń 2019

image_001.jpg

Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
środa, 02 styczeń 2019
image_001.jpg
Gustaw Herling-Grudziński (1919-2000) - jeden z najwybitniejszych pisarzy polskich XX, eseista, dziennikarz, więzień obozów koncentracyjnych Gułagu, żołnierz Armii Andersa i uczestnik bitwy pod Monte Cassino, a po II wojnie światowej krytyk dyktatury komunistycznej w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej, emigrant polityczny pozostający na wygnaniu,  „wielki nieobecny” w kraju do 1989 - został decyzją Sejmu RP dla doniosłego uczczenia jubileuszu setnej rocznicy urodzin – Patronem roku 2019.
Czytaj całość...
2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
środa, 02 styczeń 2019
image_001.jpg
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej „w uznaniu słowa i czynu wybitnego pisarza” ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
20 maja bieżącego roku minie sto lat od narodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, publicysty emigracyjnego i  współtwórcy „Kultury” paryskiej.
W uchwale podkreślono, że losy i twórczość pisarza stanowią „świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”.
Czytaj całość...
Skamander - Julian Tuwim
poniedziałek, 31 grudzień 2018
image_001.jpg
65. rocznica śmierci wybitnego poety i tłumacza Juliana Tuwima była okazją do przedświątecznego spotkania pracownicy Filii nr 26 MBP w Prawosławnym Domu Pomocy. Prezentacja multimedialna, opowieść i przedstawione interpretacje wybranych utworów pozwoliły poznać życie i twórczość pisarza, autora wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek; jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, współzałożyciela kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”.
Serdecznie dziękuję Mieszkańcom Prawosławnego Domu Pomocy za miłą atmosferę, za aktywny udział w spotkaniu i duże zaangażowanie.
Agnieszka Adamczuk
Czytaj całość...
Podsumowanie działalności Klubu Seniora "Felin"
poniedziałek, 31 grudzień 2018
image_001.jpg
Końcówka roku w Klubie Seniora "Felin", działającym przy Filii nr 36 MBP, obfitowała w różnorodne wydarzenia. W październiku członkowie klubu obejrzeli film "Z dala od orkiestry" prezentowany w bibliotece na Felinie. Uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego, zwiedzali także Kaplicę Zamkową.
Czytaj całość...
O oczekiwaniu na Boże Narodzenie
czwartek, 27 grudzień 2018
image_001.jpgZ okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w Filii nr 38 czytelnicy mieli możliwość wzięcia udziału we wspólnym kolędowaniu. Obok znanych i lubianych utworów uczestnicy wysłuchali pastorałek i ludowych pieśni bożonarodzeniowych w wykonaniu aktorów Teatru Jasnego. Magiczny wieczór został dopełniony ogłoszeniem wyników konkursu plastycznego  pt: „Myśląc Ojczyzna” zorganizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Dzieci „Zarembiacy”, z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Czytaj całość...
Jasełka w bibliotece
czwartek, 27 grudzień 2018
image_001.jpg
20 grudnia w Filii nr 37 gościliśmy dzieci z Przedszkola „Dzieciaki.pl”, które wystawiły Jasełka dla naszych czytelników. Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy okres w roku, na który długo czekają nie tylko dzieci, ale również dorośli. Dzięki przedszkolakom przybyli goście mogli przenieść się w czasy narodzin Jezusa w Betlejem. Dzieci starały się jak najpiękniej odegrać swoje role, wczuwały się w grane przez siebie postacie, recytowały wiersze oraz śpiewały kolędy. Przebrane w piękne, kolorowe stroje sprawiły, że widzowie z zainteresowaniem słuchali małych aktorów.
Czytaj całość...
Dziadek do orzechów
piątek, 21 grudzień 2018
image_001.jpg
Czytanie performatywne to już tradycja w Filii nr 2. Tym razem pracownicy filii wraz z innymi pracownikami MBP, zaadaptowali dzieło E. T. A. Hoffmanna pt. "Dziadek do orzechów".  Akcja książki rozpoczyna się w magiczny wieczór wigilijny, Klara i jej brat otrzymują prezenty, wśród których znajduje się tytułowy dziadek do orzechów. Opowieść utrzymana w baśniowej, fantastycznej stylistyce, opowiada o świecie, w którym zabawki ożywają, a prawda miesza się z bajką. Pisarz stworzył swoją opowieść w Warszawie. Hofmann mieszkał przez trzy lata na Starym Mieście, przy ulicy Freta. W opowieści „Dziadek do Orzechów” sportretował dzieci swoich przyjaciół. Spacery po XIX-wiecznej warszawskiej starówce, jej piękne kawiarnie i cukiernie  zainspirowały go do napisania tej historii.
Czytaj całość...
Pasjonujący Tydzień
piątek, 21 grudzień 2018
image_001.jpg
Od 10 do 14 grudnia w Filii nr 2 trwał Pasjonujący Tydzień, podczas którego czytelnicy mogli pochwalić się swoim talentem albo podzielić się swoją pasją z innymi. Towarzyszyła mu wystawa ilustracji Aleksandry Kaczyńskiej pt. "Śniło mi się, że...". 13 grudnia swoje "Moje małe dzieła sztuki" prezentowała pani Maja Lambert-Zamorowska.
Tydzień zwieńczył biblioteczny pokaz talentów "Library Talent Show", w którym udział wzięli: Karolina Czaban, Aleksandra Dziedzic, Andrzej Filip, Zofia Nóżka, Daria Złotek i Marta Zyń.
Katarzyna Poleszak
Czytaj całość...
Biblioteczne wyścigi robotów!
czwartek, 20 grudzień 2018
image_001.jpgPodczas ostatnich tegorocznych zajęć z kodowania w Filii nr 38, młodzież wzięła udział w wyścigach robotów. Uczestnicy podzielili się na drużyny i rozegrali między sobą partie wielkoformatowej gry Cody Roby przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Gra polega na zakodowaniu ruchu robota tak aby dogonić przeciwników i zbić ich z planszy. Każda z drużyn miała po dwie szanse w rozgrywce. Po wyłonieniu zwycięzców przyszedł czas na programowanie z użyciem aplikacji online. Zadanie polegało na zaprogramowaniu LightBotów tak aby dotarły do wyznaczonego celu.
Dziękujemy za tegoroczną współpracę! Na kolejne warsztaty zapraszamy już w 2019 roku
Czytaj całość...
Nie tylko Boże Narodzenie
czwartek, 20 grudzień 2018
image_001.jpg
Koniec roku to nie tylko Boże Narodzenie, ale również podsumowanie całorocznych działań. Temu właśnie poświecono spotkanie naszego klubu czytelniczego, które odbyło się 19 grudnia. Panie z przyjemnością prześledziły i podsumowały miniony rok. To pozwoliło nam zaplanować kolejne nasze spotkania w nadchodzącym 2019 roku. Jak zawsze grudniowe spotkanie to przede wszystkim wspomnienia, szczere rozmowy i najserdeczniejsze życzenia na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok.
Maria Kozioł
Czytaj całość...
Jasełka
czwartek, 20 grudzień 2018

image_001.jpg

Czytaj całość...
TEATR W OBIEKTYWIE
czwartek, 20 grudzień 2018
image_001.jpgDo końca grudnia w Filii nr 37 można podziwiać wystawę IX Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „TEATR W OBIEKTYWIE”. Zdjęcia zostały wykonane podczas Międzynarodowego Przeglądu Teatrów Osób Niepełnosprawnych, który odbył się w Lublinie w dniach 6-8 kwietnia 2018.
Czytaj całość...
Spotkanie poświęcone Herbertowi
środa, 19 grudzień 2018
image_001.jpg
Z okazji przypadającej dwudziestej rocznicy śmierci Zbigniewa Herberta Filia 34 zaprosiła uczniów klasy trzeciej z IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika na spotkanie poświęcone Herbertowi. Prelekcja instruktora MBP Dariusza Jóźwika w połączeniu z prezentacją multimedialną przybliżyła młodzieży postać poety, eseisty, dramatopisarza, laureata kilkudziesięciu nagród literackich, najczęściej tłumaczonego polskiego pisarza. Zbigniew Herbert pierwszych dwadzieścia lat życia, w tym okres okupacji, spędził w rodzinnym, wielokulturowym Lwowie. Następnie ukończył studia ekonomiczne w Akademii Handlowej w Krakowie i prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiował też filozofię. W 1951 r. osiadł w Warszawie, skąd od roku 1958 wyruszał na kilkuletnie wyprawy do Europy Zachodniej.
Czytaj całość...
Mali Sztukmistrze z Lublina!
środa, 19 grudzień 2018
image_001.jpg
Od października w Filii nr 38 MBP odbywały się warsztaty cyrkowe prowadzone przez członków Fundacji Sztukmistrze dedykowane dzieciom w wieku 7-11 lat. Spotkania zostały zrealizowane w ramach Dzielnicowego Laboratorium Kultury. Dzięki nim uczestnicy mieli okazję ćwiczyć swój refleks i spostrzegawczość. Dzieci uczyły się m.in. kręcenia talerzami czy żonglerki chustami i piłeczkami, pracowały nad równowagą i koordynacją, wzmacniały swoje poczucie wartości i uczyły się pracy w grupach. Bardzo dziękujemy Sztukmistrzom za fantastyczne zajęcia! Do zobaczenia w Nowym Roku.
Czytaj całość...
Warsztaty pakowania prezentów
środa, 19 grudzień 2018
image_001.jpg
Nie ma to jak pięknie zapakowany prezent, jeszcze lepiej, gdy opakowanie jest wykonane samodzielnie i ozdobione wg własnego pomysłu. 14 grudnia w Filii nr 12 odbyły się warsztaty robienia torebek na prezenty. Uczestnicy wykazali się niezwykłą kreatywnością, starannością i zaangażowaniem w wykonywanie prac.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 141 - 160 z 6385

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego