Aktualności
"Zagrajmy..." - spotkanie z grami planszowymi dla seniorów
piątek, 12 kwiecień 2019
image_001.jpg
Drugie spotkanie z grami planszowymi dla seniorów poprowadził pan Piotr Frąk, pasjonat i znawca gier. Zaprezentowana została gra "Wsiąść do pociągu. Europa" autorstwa Alana R. Moona. Rozgrywka polega na łączeniu tras kolejowych na mapie Europy, co wymaga opracowania odpowiedniej strategii. Za każdą wybudowaną trasę gracze otrzymują punkty.
Czytaj całość...
Karol Wojtyła - Jan Paweł II
czwartek, 11 kwiecień 2019
image_001.jpg
W Filii nr 37 można obejrzeć wystawę dotyczącą Jana Pawła II. Ukazuje ona najważniejsze momenty z życia Karola Wojtyły - biskupa i papieża. Wystawę można oglądać do końca kwietnia. Serdecznie zapraszamy.
pracownicy filii
Czytaj całość...
Sen to ważny element życia
środa, 10 kwiecień 2019
image_001.jpg
Studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, 8 kwietnia przygotowali dla Seniorów z Filii 24 spotkanie przybliżające tematykę snu. Spokojny, niczym nie zakłócony sen to niezwykle ważny element naszego życia. Dzięki prezentacji i wspólnej dyskusji dowiedzieliśmy się jakie są najczęstsze przyczyny bezsenności i jak możemy sobie pomóc, aby spać zdrowym, głębokim snem. Podczas spotkania Seniorzy opowiadali o swoich problemach ze snem, zasięgali porad i dzielili się swoimi doświadczeniami w zwalczaniu bezsenności. Po prelekcji Seniorzy mogli zmierzyć sobie ciśnienie i wykonać badanie poziomu glukozy we krwi.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
Londyn to nie tylko Big Ben
środa, 10 kwiecień 2019
image_001.jpg
4 kwietnia w Filii nr 25 spotkaliśmy się z Panem Henrykiem Maciszewskim, który zaprezentował nam swoją relację z podróży do Londynu. Podczas projekcji filmowej zobaczyliśmy najciekawsze oraz najpiękniejsze zabytki i atrakcje Londynu.
Pierwszym z nich było London Eye – największe koło widokowe z którego można podziwiać panoramę całego miasta, Pałac Buckingham – zamek będący symbolem rodziny królewskiej, znajdujący się w jego pobliżu Park św. Jakuba oraz Pałac Westminster z Big Benem.
Czytaj całość...
Nie tylko Jan z Czarnolasu
środa, 10 kwiecień 2019
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpgKaligrafia
środa, 10 kwiecień 2019

image_001.jpg


Akademia Seniora zaprasza
wtorek, 09 kwiecień 2019

image_001.jpg

O Gustawie Herlingu-Grudzińskim, jego biografii i twórczości, z Lublinem w tle
wtorek, 09 kwiecień 2019
image_001.jpg27 marca w Filii nr 2 odbył się wykład Zdzisława Kudelskiego "O Gustawie Herlingu-Grudzińskim, jego biografii i twórczości, z Lublinem w tle”. Zdzisław Kudelski jest historykiem literatury, profesorem Katolickiego Uniwesytetu Lubelskiego i pracownikiem Katedry Literatury Współczesnej w Instytucie Filologii Polskiej KUL. Jego fascynacja postacią Herlinga-Grudzińskiego rozpoczęła się jeszcze na studiach. Od 1988 roku był redaktorem wielu krajowych wydań utworów pisarza, łącznie zredagował i wydał jego dwadzieścia trzy książki. Jest autorem m. in. książek: "Pielgrzym Świętokrzyski. Szkice o Herlingu-Grudzińskim", "Studia o Herling-Grudzińskim. Twórczość - recepcja - biografia", "Gustaw Herling-Grudziński i "Kultura Paryska (1946-1996)".
Czytaj całość...
Wenecja. Zanim przeminie.
wtorek, 09 kwiecień 2019
image_001.jpg
Spotkanie z Giuseppo Adamo, studentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego było uzupełnieniem wystawy fotografii Łukasza Kamińskiego pt. „Wenecja. Zanim przeminie”, eksponowanej w marcu w bibliotece. Pani Kaja Koziara przygotowała prezentację multimedialną o nietypowym położeniu Wenecji i swoistej architekturze. Uczestnicy mieli możliwość poznać tajniki zawodu gondoliera, jednej z najbardziej szanowanych profesji w Wenecji. Giuseppo Adamo opowiadał o zabytkach i kulturze miasta, tradycjach karnawałowych i weneckiej kuchni. Spotkanie było bardzo interesujące. Gość ciekawie odpowiadał na wiele pytań dotyczących miasta „na wodzie”.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Na szkle malowane
wtorek, 09 kwiecień 2019
image_001.jpg
Zapraszamy do oglądania wystawy w Filii 11 MBP obrazów malowanych na szkle oraz wielkanocnych stroików autorstwa pani Krystyny Opalińskiej. Wystawę będzie można oglądać w naszej małej galerii do końca kwietnia.


Czytaj całość...
Bajki, baśnie, bajeczki...
wtorek, 09 kwiecień 2019
image_001.jpg
1 i 2 kwietnia w Filii 29 odbył się międzyszkolny konkurs dla uczniów klas trzecich. Udział w nim wzięło 15 dwuosobowych drużyn z ośmiu lubelskich szkół: Szkoły Podstawowej nr 4, 5, 24, 25, 34, 45, Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek UR oraz Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego. Zmagania konkursowe rozpoczęły się od pytań sprawdzających wiedzę ze znajomości treści bajek i baśni: O dwunastu miesiącach, O wilku i siedmiu koźlątkach, Kopciuszek, Jaś i Małgosia, Kot w butach oraz Tomcio Paluch.
Czytaj całość...
MOBILNA WYSTAWA "Raz, dwa, trzy - czy ta my"
poniedziałek, 08 kwiecień 2019
image_001.jpg
Do 18 kwietnia w Filii nr 37 będzie można podziwiać wystawę o książce dziecięcej i czytelnictwie wśród najmłodszych. Jest ona skierowana do dzieci w wieku do 10 lat oraz ich rodziców. Głównym celem wystawy jest podkreślenie znaczenia czytania w rozwoju dziecka, a także prezentacja lektur godnych polecenia oraz projektu bookstartowego Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”.
Czytaj całość...
DDK WĘGLIN - WARSZTATY WIELKANOCNE
poniedziałek, 08 kwiecień 2019
image_001.jpg
Coraz wyraźniejsze oznaki wiosny przypominają, że już niebawem Wielkanoc. Tradycja wysyłania świątecznych kartek jest nieco mniej popularna, lecz wciąż żywa – dlatego goście Filii nr 18: panie z Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin” zajęły się przygotowaniem wielkanocnych kartek.
Czytaj całość...
Warsztaty wielkanocne
piątek, 05 kwiecień 2019
image_001.jpgDo Filii nr 37 po raz kolejny zawitali podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie. Spotkanie było poświęcone zbliżającym się Świętom Wielkanocnym. Uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji na temat tradycji oraz zwyczajów związanych z nadchodzącymi świętami. Wspomnieliśmy m. in. o święceniu pokarmów, malowaniu pisanek czy polewaniu wodą w Śmigusa-dyngusa. Poznaliśmy również wiele zapomnianych już obrzędów wielkanocnych, takich jak „pogrzeb żuru i śledzia” czy „pojmanie Judasza”.
Czytaj całość...
Tradycje Świąt Wielkanocnych
środa, 03 kwiecień 2019
image_001.jpg3 marca w Filii 24 odbyło się spotkanie z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej "Roztocze". Tym razem tematem naszego spotkania były zbliżające się wielkimi krokami Święta Wielkanocne. Myślą przewodnią naszej dyskusji były pisanki i ich historia. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się o różnych regionalnych i tych ogólnie znanych metodach zdobienia jaj. Co ciekawe, zwyczaj zdobienia jaj jest bardzo stary, a najstarsze pisanki pochodzą z sumeryjskiej Mezopotamii, znane były również w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Polskie najstarsze pisanki – zdobione modele jajek z gipsu i wapienia pochodzą z grodu piastowskiego z okresu X - XIII wieku i zostały znalezione na opolskim Ostrówku przez polskich archeologów podczas prac wykopaliskowych. Po przeczytaniu wierszy i opowiadania związanego z Wielkanocą przystąpiliśmy do zajęć plastycznych. Wykonaliśmy z papieru zwierzątka, które kojarzą się z Wielkanocą - baranki, kurczaki i owieczki.
Olga Krawczyk
Czytaj całość...
Portrety kwiatów
środa, 03 kwiecień 2019
Wystawa fotografii Studenckiego Koła Fotografii Przyrodniczej od 4 do 30 kwietnia 2019
image_001.jpg

<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 141 - 160 z 6616

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego