Aktualności
Dla Ciebie Mamo
piątek, 19 maj 2017
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg


Genealogia rodzin pochodzenia chłopskiego
piątek, 19 maj 2017
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg


Miłosne motywy w muzyce
piątek, 19 maj 2017
image_001.jpg17 maja 2017 roku odbył się koncert wieńczący tegoroczną edycję „Kolorowych Harmonii w Bibliotece”. Zgromadzona publiczność miała okazję poznać „Miłosne motywy w muzyce” słuchając utworów Francisa Poulenca, Edwarda Elgara, George'a Gerschwina, Wolfganga Amadeusza Mozarta. Obok dzieł wybitnych kompozytorów szeroko i wieloznacznie pojętej muzyki klasycznej pojawiły się transkrypcje melodii ludowych oraz słynne tematy zaczerpnięte z muzyki filmowej. Podczas koncertu wykonawcy snuli muzyczną opowieść o różnych obliczach miłości, od tej romantycznej miłości od pierwszego wejrzenia, poprzez dojrzałą miłość małżeńską, aż po samą tęsknotę za tym uczuciem.
Czytaj całość...
Lubelskie Dni Seniora
czwartek, 18 maj 2017
image_001.jpg5 czerwca, już po raz szósty, startują Lubelskie Dni Seniora. Różnorodne wydarzenia, spotkania młodych i starszych osób, będą upowszechniały ideę aktywności społecznej seniorów oraz solidarności międzypokoleniowej. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie przygotowała szereg wydarzeń.
Czytaj całość...
Spotkanie ze Zbigniewem Dmitrocą
czwartek, 18 maj 2017
Filia nr 12 zaprasza
image_001.jpg

V Lubelska Noc Bibliotek - relacja
czwartek, 18 maj 2017
image_001.jpgAktualizacja 25 maja 2017
Miejska Biblioteka Publiczna to ważna instytucja kultury, która służy mieszkańcom Lublina i okolic. Sieć MBP tworzy 39 filii usytuowanych niemal we wszystkich dzielnicach miasta. Biblioteka zapewnia czytelnikom nieodpłatny dostęp do książek, prasy, audiobooków, muzyki i filmów oraz komputerów z dostępem do Internetu.
Biblioteki stają się multimedialnymi punktami dostępu do kultury, przestrzenią, która łączy w sobie miłą atmosferę, poczucie bycia u siebie, z tym, co najciekawsze w miejscach publicznych – możliwością poznawania nowych osób, bycia razem z innymi ludźmi. To także miejsca spotkań, komunikacji społecznej, dostępu do żywej wiedzy, informacji, kultury i edukacji – to miejsce dla każdego. Dlatego warto było podczas V Lubelskiej Nocy Bibliotek zajrzeć do filii MBP w Lublinie, które przygotowały oryginalną i atrakcyjną ofertę kulturalną. Zachęcamy do zapoznania się z relacją.
Czytaj całość...
Książka obrazowa
środa, 17 maj 2017
image_001.jpgDzisiaj, nasza Biblioteka – Filia nr 10, gościła dzieci z Przedszkola nr 59. Tematem zajęć były książki Pani Iwony Chmielewskiej. Traktują one o bardzo ważnych sprawach, które nam dorosłym wydają się na tyle oczywiste, że nie zawsze zwracamy na nie uwagę naszym dzieciom: o niepełnosprawności, o niesprawiedliwości w podziale dóbr, o dzieleniu się oraz o sprawach dnia codziennego, dotyczących również dzieci.
Czytaj całość...
Społeczno inżynieryjna organizacja przestrzeni na przykładzie osiedli LSM
środa, 17 maj 2017
image_001.jpgPrzed Drugimi Lubelskimi Dniami Modernizmu odbyły się w bibliotekach prezentacje poprowadzone przez Izabelę Pastuszko - Prezesa Fundacji Lubelska Agora Modernizmu. W Filii nr 13 mieszkańcy osiedla im. A. Mickiewicza poznali historię powstania Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, podzielili się wspomnieniami z początków organizacji osiedla oraz udostępnili pamiątki i fotografie z tamtych lat.
fot. Agnieszka Dudek
Czytaj całość...
Od ucha do ucha
środa, 17 maj 2017
Filia nr 37 zaprasza
image_001.jpg

Spotkanie z Waldemarem Michalskim
środa, 17 maj 2017
Filia nr 34 zaprasza
image_001.jpg

Biblioteka oczywiście!
środa, 17 maj 2017
image_001.jpgAktualizacja 17 maja 2017

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje Tydzień Bibliotek w dniach od 8 - 15 maja. Jest to ogólnopolski program promocji czytelnictwa. Po raz czternasty środowisko bibliotekarzy chce podkreślić rolę czytania w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększyć prestiż zawodu bibliotekarza, a przede wszystkim zainteresować książką szerokie kręgi społeczeństwa.
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z odbytych u nas spotkań.
Czytaj całość...
Ptaki Lubelszczyzny
środa, 17 maj 2017
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg


Historia konstrukcji zegara i pomiaru czasu
środa, 17 maj 2017
image_001.jpgOd babilońskiej misy pomiaru czasu, czyli tarczy będącej odzwierciedleniem nieba, przez pierwsze konstrukcje zegara słonecznego w starożytnym Egipcie; jego sukcesywne udoskonalanie w związku ze zmianami pór roku i położenia Słońca, prowadził nas kolekcjoner i pasjonat tematu pan Grzegorz Sztal. W nocy słoneczny zegar nie działał, zaczęto więc stosować formy zegarów ogniowych - na przykład świec z wbitymi na różnej wysokości gwoździami i liczenie czasu według różnicy wypalenia.
Czytaj całość...
Lubelscy pisarze dzieciom
środa, 17 maj 2017
image_001.jpg16 maja odbył się III Przegląd Recytatorski Przedszkolaków pod tytułem "Lubelscy pisarze dzieciom" zorganizowany przez Przedszkole nr 49 oraz Filię nr 24. Dzieci z 20 przedszkoli w Lublinie deklamowały wiersze poetów lubelskich: Józefa Czechowicza, Anny Kamieńskiej, Zbigniewa Dmitrocy, Alicji Barton i Zygmunta Marka Miszczaka. Występy małych artystów wzbudziły niekłamany zachwyt.
Czytaj całość...
Sztuka i technologia
środa, 17 maj 2017
image_001.jpgPrzepraszamy, z przyczyn od nas niezależnych zmiana daty wykładu.

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie

oraz
Instytut Historii Sztuki KUL
Instytut Sztuk Pięknych UMCS
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych

zapraszają

7 czerwca 2017, godz. 17:00
Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12


Ryszard Kluszczyński
Od sztuki programowanej do hodowanej - przeobrażenia współczesnej kultury artystycznej.

W drugiej połowie dwudziestego wieku sztuka komputerowa, sztuka cyfrowa, proponująca radykalne przeobrażenia pola twórczości wydawała się najbardziej skrajną formą wypowiedzi artystycznej, podważającą wszystkie podstawowe wyznaczniki estetyczne. Sztuka generatywna bowiem problematyzowała kategorię twórczości. Sztuka interaktywna podważała dotychczasową pozycję artysty, wciągając zarazem odbiorców w przestrzeń praktyk kreatywnych, czyniąc ich odpowiedzialnymi za strukturę i wartość dzieła. Sztuka wirtualna zakwestionowała dotychczasowe wyobrażenia o materii dzieła i jego społecznym statusie. Jednak na przełomie dwudziestego wieku i w pierwszych latach dwudziestego pierwszego wykształciły się formy praktyk artystycznych, które nadawały sztuce nowy wymiar i poddawały dalszym transformacjom wszystkie przywołane wcześniej pola radykalnych nurtów aktualnej sztuki. Twórczość artystyczna nabrała charakteru działalności zespołowej, wcielając w swoje formy idee inteligencji kolektywnej. Dzieło uzyskało status żyjącego bytu, hodowanego zarówno w pracowni artysty, która niepostrzeżenie przybrała postać laboratorium, jak i w przeobrażonych polach sztuki pozostających w intensywnym dialogu z nauką. Bioart, sztuka biorobotyczna, neuroart, to dyscypliny praktyk artystycznych, które będą podstawowym przedmiotem mojego wykładu. Będę się starał ulokować te działania  w kontekście wyznaczanym przez radykalne nurty aktualnej sztuki dwudziestowiecznej, pokazując, jak cyfrowe formy sztuki programowanej przeobrażają się w biotechnologiczne, hodowane formy artystyczne.
Abstrakcje. Krzysztof Olszak - wernisaż wystawy
wtorek, 16 maj 2017
image_001.jpg10 maja w Filii nr 37 odbył się wernisaż wystawy fotografii "Abstrakcje. Krzysztof Olszak". Wystawę można oglądać do 2 czerwca 2017 r.
Krzysztof Olszak urodzony w 1962 roku w Puławach. Fotografik zamieszkały w Lublinie. Fotografią zajmuje się od 1980 roku. Zaczynał od fotografii klasycznej, analogowej, obecnie uprawia fotografię cyfrową. Jego inspiracją jest ogólnie pojęta przyroda. Obecnie tworzy abstrakcje.
Jego fotografie były dotychczas prezentowane na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Znajdują się też w wielu publikacjach książkowych i czasopismach.
Czytaj całość...
Warsztaty plastyczne
wtorek, 16 maj 2017
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 141 - 160 z 4999


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego