Aktualności
W malinowym chruśniaku... W kalinowym lesie. Leśmianowskie czary.
środa, 31 maj 2017
image_001.jpg(...) oni wszyscy tam już
w oknach nieba
pelargonie i błogi
Leśmian (...)

J.F. Fert

Józef Franciszek Fert, historyk i krytyk literacki. Jak sam o sobie pisze, także "od czasu do czasu" poeta. Urodził się w 1945 roku w Korytnicy nad Nidą, od 1964 r. związał się z Lublinem poprzez studia na KUL-u i UMCS-ie, a od 1989 r. na stałe przez pracę na KUL-u. Profesor zwyczajny, obecnie czołowy polski norwidolog. Współpracuje z czasopismami regionalnymi i ogólnopolskimi (m. in. "Ethos", "Akcent", "Lublin"). W dorobku ma ponad 30 książek poetyckich oraz naukowych i popularnych, a także kilkaset artykułów. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Czytaj całość...
Genealogia rodzin pochodzenia chłopskiego
środa, 31 maj 2017
image_001.jpgPiotr Glądała jest inicjatorem i założycielem Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego, prezesem tej organizacji w latach 2006-2010, obecnie pełni funkcję wiceprezesa. Jest członkiem Kolegium Redakcyjnego Rocznika wydawanego przez Towarzystwo, realizuje projekty genealogiczne, w tym także autorskie. Prowadzi szkolenia, wykłady, prace indeksacyjne. 26 maja w Filii nr 21 mogliśmy wysłuchać wykładu pana Glądały i obejrzeć kopie pozyskanych przez niego dokumentów w trakcie poszukiwań historii przodków.
Czytaj całość...
Spotkanie z Henrykiem Maciszewskim
wtorek, 30 maj 2017
image_001.jpg25 maja w Filii nr 25 spotkaliśmy się ponownie z Panem Henrykiem Maciszewskim, by obejrzeć drugą część relacji z podróży do RPA. Obejmowała ona głównie parki i rezerwaty znajdujące się na terenie kraju.
Czytaj całość...
Rok Rzeki Wisły
wtorek, 30 maj 2017
image_001.jpg
Aktualizacja 30 maja 2017

Wisła określana jako królowa polskich rzek, rzeka wszystkich ziem polskich, rzeka naszych dziejów. Od stuleci - zanim jeszcze imię Polski pojawiło się w annałach historii - ona już toczyła swoje wody od Karpat aż do morza. Rok Rzeki Wisły ma uczcić 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Jak zapisano w uchwale "Sejm RP oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę państwa polskiego".
Wisła będąca symbolem polskości i patriotyzmu - to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo.
Czytaj całość...
Monika A. Oleksa - promocja najnowszej książki
wtorek, 30 maj 2017
Filia nr 31 zaprasza
image_001.jpgObraz Lublina w poezji  spotkanie z Waldemarem Michalskim
poniedziałek, 29 maj 2017
image_001.jpgBogusław Wróblewski w Antologii Lublin – miasto poetów pisze, że „w ciągu ostatniego dziesięciolecia lubelska poezja przeżywa okres ożywienia podobny do tego z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych”. Sięgając pamięcią do poprzednich lat, a nawet wieków Lublin zawsze tworzył klimat sprzyjający tworzeniu poezji. Mowa nie tylko o tych, którzy urodzili się i wyrośli na lubelskich murach, ale także przyjezdni, którzy swoje spostrzeżenia o mieście utrwalili w strofach.
Czytaj całość...
Festyn "Energia pokoleń"
poniedziałek, 29 maj 2017
Zapraszamy
image_001.jpgNoc Kultury 2017 w filiach MBP
poniedziałek, 29 maj 2017
Zachęcamy do udziału w wydarzeniach organizowanych w ramach Nocy Kultury 2017
image_003.jpg
Czytaj całość...
Ewa Stachniak w Bibliotece
piątek, 26 maj 2017
image_008.jpg25 maja w Filii nr 2 odbyło się spotkanie autorskie z Ewą Stachniak, promujące jej najnowszą książkę pt. "Bogini tańca". Ewa Stachniak, z urodzenia wrocławianka, absolwentka anglistyki Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu McGill w Montrealu, od 1981 roku mieszka w Kanadzie. Karierę pisarską rozpoczęła od opowiadań publikowanych w kanadyjskich magazynach literackich. Wydała cztery powieści: "Konieczne kłamstwa", "Ogród Afrodyty", "Dysonans" oraz "Katarzyna Wielka. Gra o władzę".
“Bogini tańca” to historia życia fantastycznej i niezwykle utalentowanej kobiety Bronisławy Niżyńskiej, która dorastała w cieniu brata, Wacława Niżyńskiego nazywanego "bogiem tańca".
Czytaj całość...
Spotkanie z Babcią Alą
czwartek, 25 maj 2017
image_001.jpg24 maja w Filii nr 11 odbyło się kolejne spotkanie z Alicją Barton Kawalerem Orderu Uśmiechu.
Dwie grupy przedszkolaków z przedszkola nr 50 świetnie się bawiły słuchając bajeczek i piosenek w wykonaniu Pani Alicji.
Jadwiga Skorska
Czytaj całość...
Poznaj swojego sąsiada
czwartek, 25 maj 2017
Dzień Dziecka w Bibliotece
środa, 24 maj 2017
image_001.jpgDzień Dziecka to radosne święto wszystkich dzieci, które na stałe wpisało się w kalendarz. Głównym celem obchodów jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Miejska Biblioteka Publiczna dodatkowo pragnie zapewnić wesołą zabawę wszystkim pociechom przybyłym do nas w tym dniu.


Czytaj całość...
Dzień Dziecka z muzyką klasyczną
środa, 24 maj 2017
Filia nr 2 i Filia nr 26 zapraszają na koncerty z okazji Dnia Dziecka
image_001.jpg
Powiększ
Spotkanie z Marianną Krasnodębską
wtorek, 23 maj 2017
image_001.jpg19 maja w Filii nr 1 odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu "Wspomnienia mieszkańców Lublina". Gościem była Pani Marianna Krasnodębska z domu Jarosz. Pani Marianna, jak również cała rodzina Jaroszów, przez cały okres okupacji pomagali Żydom w getcie w Piaskach. Za swoją okupacyjną działalność Państwo Jaroszowie otrzymali medal "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata".
Czytaj całość...
Spotkanie ze Zbigniewem Dmitrocą
wtorek, 23 maj 2017
image_001.jpg22 maja w Oddziale Dziecięcym Filii nr 12 odbyło się spotkanie ze znanym i lubianym autorem książek dla dzieci Zbyszkiem Dmitrocą. Najmłodsi czytelnicy zapoznali się z ostatnio napisanymi dla nich książkami , które właśnie trafiły do księgarń.
Czytaj całość...
Muzyczny collage
poniedziałek, 22 maj 2017
image_001.jpgZ okazji 700. lecia miasta Lublina Filia 39 przygotowała cykl spotkań pt. Młodzi artyści Lublina. Projekt zainicjował wernisaż młodej artystki Moniki Borawskiej, studentki wydziału Historii oraz Krajoznawstwa i turystyki kulturowej KUL, wychowanki pracowni plastycznej MDK2 w Lublinie. Monika uprawia malarstwo sztalugowe i grafikę warsztatową.
Muzyczny collage to jej druga indywidualna wystawa, obejmująca cykl prac w technice collage'u, inspirowany ikonami światowych scen muzycznych.
Czytaj całość...
Życie literackie Lublina  wczoraj i dziś
poniedziałek, 22 maj 2017
image_001.jpgSpotkanie Waldemara Michalskiego z uczniami klas trzecich Gimnazjum nr 24 jest jednym z kolejnych wydarzeń w Filii 34 wpisujących się w obchody 700-lecia nadania Lublinowi praw miejskich. Tematem spotkania autorskiego było „Życie literackie Lublina – wczoraj i dziś”. Waldemar Michalski poeta, prozaik, publicysta i społecznik jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tuż po ukończeniu studiów aktywnie uczestniczył w lubelskim ruchu młodoliterackim jako członek grupy Prom, a po jej rozwiązaniu był jednym z inicjatorów powstania Studenckiego Klubu Literackiego Kontrapunkty.
Czytaj całość...
Magiczny sen. Tatiana Majewska
poniedziałek, 22 maj 2017
image_001.jpg18 maja w Galerii OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie odbył się wernisaż malarstwa Tatiany Majewskiej. Wystawa jest kolejną z cyklu Sztuka w Oknach.
Czytaj całość...
Parada czytelnicza
poniedziałek, 22 maj 2017
Zapraszamy!
image_001.jpg


Miasto Poezji
piątek, 19 maj 2017
image_001.jpg

<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 121 - 140 z 4999


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego