Strona Główna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
Aktualności
Artystycznie dla Niepodległej
poniedziałek, 26 listopad 2018

image_001.jpg


Jesień
poniedziałek, 26 listopad 2018
image_001.jpg
Aktualizacja 26 listopada 2018

Jak nie kochać jesieni, jej babiego lata,
Liści niesionych wiatrem, w rytm deszczu tańczących.
Ptaków, co przed podróżą na drzewach usiadły,
Czekając na swych braci, za morze lecących.

Tadeusz Wywrocki

Obecna pora roku kojarzona jest powszechnie ze smutkiem i nostalgią, ale na przełomie wieków artyści różnie postrzegali jesień. Ta wyjątkowa pora roku wabi nas feerią barw i spadającymi z drzew liśćmi. O tym jak ważny jest to okres w przyrodzie i jakie niesie zmiany, rozmawiamy w naszych filiach podczas zajęć z dziećmi oraz prowadząc warsztaty plastyczne.
Czytaj całość...
Moja Mała Ojczyzna
piątek, 23 listopad 2018
image_001.jpgW 2018 roku niejednokrotnie mogliśmy uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych przygotowanych z okazji 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Jednym z nich był projekt „Tajemnice starej fotografii” realizowany przez Klub SuperBabci i SuperDziadka w ramach miejskiego cyklu „Dzielnice Kultury”, współfinansowany przez Warsztaty Kultury. 22 listopada w Filii nr 21 odbyło się uroczyste zakończenie konkursu plastycznego „Moja mała Ojczyzna”, będącego integralną częścią całego projektu. Mieliśmy przyjemność gościć laureatów i wyróżnionych uczestników - przedszkolaki oraz uczniów  młodszych klas szkół podstawowych wraz z nauczycielami prowadzącymi.
Czytaj całość...
Wieczór andrzejkowy
piątek, 23 listopad 2018

image_001.jpg

Kobiety Powstań
piątek, 23 listopad 2018
image_001.jpgW ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Filia nr 34 miała przyjemność gościć dr. Zdzisława Bielenia na wykładzie „Kobiety Powstań”. Uczniowie ostatnich klas Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego oraz seniorzy wysłuchali opowieści o odważnych, pomysłowych i niestrudzonych Polkach walczących o wolność swoich najbliższych i Ojczyzny.
Czytaj całość...
Warsztaty twórcze tylko dla dorosłych
czwartek, 22 listopad 2018
image_001.jpg
Raz w miesiącu w Filii nr 40 odbywają się zajęcia twórcze dla dorosłych. Jest to czas oderwania się od codzienności i poświęcenia się pasji tworzenia. Podczas pierwszego spotkania Panie ozdabiały karty albumu na pamiątki i fotografie.
Czytaj całość...
Polskie drogi do niepodległości
czwartek, 22 listopad 2018
image_001.jpg
W piękne wtorkowe popołudnie Filia nr 28 gościła mgr Romana Zarzyckiego wieloletniego pracownika WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie i znakomitego historyka. Pan Roman z entuzjazmem i przejęciem opowiadał o trudnych i niezwykłych drogach, jakie Polacy musieli przejść by odzyskać niepodległość. Nawiązał do naszych wielkich Polaków jak Piłsudski, Paderewski, Dmowski oraz o tych mniej znanych jak Karolina Kózkówna, Józef Haller, ksiądz Skorupko czy Bolesław Zajączkowski.
Czytaj całość...
"Ostatni pustelnik" Michaela Finkela w DKK w Filii nr 10
środa, 21 listopad 2018
image_001.jpg(...) Mimo wszystko można nie mieć nic
Szarą nitką łączyć szare dni
Wielki Świat po Ciebie listy śle
Szalik weź, poza tym... Trzymaj się... (...)

A. Poniedzielski

Christopher Knight przez 27 lat żył w lesie, w pobliżu jeziora North Pound w stanie Maine. W 1986 roku opuścił rodzinny dom z postanowieniem ucieczki od cywilizacji. Udało mu się zbudować w gęstym lesie obozowisko. Znalazł takie miejsce, dokonał tak niezwykle misternej sztuki "osobności", że nikt przez te lata nie trafił na malutki choć trop obozowiska.
Czytaj całość...
Spotkanie z Barbarą Rejniewicz
środa, 21 listopad 2018
image_001.jpgListopad tego roku jest miesiącem wyjątkowym za sprawą 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Fundacja rozwoju osobistego "STUDEO" oraz Fundacja M-ART włączają się do świętowania tego pięknego jubileuszu poprzez realizację projektu „Lubelskie pogawędki. Edycja II”. 20 listopada w Filii 24 odbyło się spotkanie „Lubelskie drogi do wolności”, które zrealizowano w ramach tego projektu.
Czytaj całość...
Warsztaty tworzenia komiksów
wtorek, 20 listopad 2018
image_001.jpg19 listopada trzecioklasiści z Zespołu Szkół nr 12 w Lublinie, odwiedzili Filię nr 38, aby uczestniczyć w warsztatach komiksowych. Uczniowie oglądali popularne komiksy znajdujące się w zasobach biblioteki oraz wzięli udział w dyskusji na temat przygody. Uczestnicy spotkania poznali podstawowe zasady tworzenia komiksów, a także wykonali własne projekty stron.
Czytaj całość...
Spotkania Na Poziomie
wtorek, 20 listopad 2018
image_001.jpg
Dzielnica Szerokie ma wśród swoich mieszkańców wiele utalentowanych osób. 9 listopada mogliśmy poznać jedną z nich - Panią Agnieszkę Wolińską-Wójtowicz. W Filii nr 40 odbyła się promocja debiutanckiej powieści pt. „Zatoka”. Za jej sprawą razem z główną bohaterką przenieśliśmy się z Lublina nad polskie morze. Stojąca na życiowym zakręcie Agata urzekła nas nie tylko swoją ciepłą osobowością, ale również (a może przede wszystkim) niezrównanymi umiejętnościami kulinarnymi. Pani Agnieszko, czekamy na równie smakowitą kontynuację „Zatoki” i kolejne spotkanie w naszej bibliotece!
Czytaj całość...
Moja Mała Ojczyzna
wtorek, 20 listopad 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg


Simona Kossak
wtorek, 20 listopad 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg
Powiększ
Andrzejki w Filii nr 21
wtorek, 20 listopad 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg


Bój o Polskę...
wtorek, 20 listopad 2018
Filia nr 6 zaprasza
image_001.jpg


Jak feniks z popiołów
wtorek, 20 listopad 2018
image_001.jpg
Filia nr 20 zaproponowała uczniom ze Szkoły Podstawowej nr 39 warsztaty pt. "Jak feniks z popiołów - patriotyczne warsztaty komiksowe". Zajęcia dla czwartoklasistów poprowadzili  Agata Komorowska i Grzegorz Nowicki.
Prowadzący przybliżyli młodym ludziom historię Polski i małej ojczyzny korzystając z zebranych opowieści i regionalnych archiwów.
Czytaj całość...
Zdrowy styl życia
wtorek, 20 listopad 2018
image_001.jpg
14 listopada w Filii 22 odbyło się spotkanie seniorów z dietetykiem, panią Jolantą Dudek. Tematem spotkania był sposób odżywiania i zdrowy styl życia osób starszych. W czasie prezentacji poznaliśmy m. in. najważniejsze zasady diety, a nasi goście przekonali się, że nawet po 60. roku życia nie jest jeszcze za późno, aby dokonać odpowiednich zmian w codziennym życiu i dzięki temu poprawić jego jakość.
Czytaj całość...
Spotkanie z Agnieszką Moniką Polak
wtorek, 20 listopad 2018
image_001.jpg14 listopada w Filii nr 12 odbył się poranek autorski z Agnieszką Moniką Polak. Spotkanie rozpoczęło się wiązanka pieśni patriotycznych zagranych na skrzypcach w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Słuchacze mieli okazję zapoznać się na bieżąco z twórczością literacką  autorki oraz z jej muzycznymi pasjami.
Czytaj całość...
Mapy Sentymentalne - Zemborzyce
poniedziałek, 19 listopad 2018
image_001.jpg
16 listopada w Filii nr 20 odbyła się premiera pt.: "Mapy Sentymentalne - Zemborzyce". Panie, które ją przygotowały tzn. Marta Nazaruk-Napora i Agnieszka Duda-Jastrzębska rozmawiały z mieszkańcami i autorem książki "Zemborzyce. Szkice z dziejów wsi i dzielnicy miasta." Ryszardem Łozińskim.
Było bardzo interesująco! W sobotę wyruszyliśmy na spacer po Dzielnicy Zemborzyce, żeby podarować mapę mieszkańcom. Zainteresowanych zapraszamy po odbiór mapy do Biblioteki!
foto:Marcin Pietrusza
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 121 - 140 z 6262
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego