Aktualności
Wernisaż dwóch artystek
wtorek, 15 styczeń 2019
image_001.jpg
11 stycznia w Galerii Biblio odbył się wernisaż dwóch artystek, absolwentek Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej W Lublinie.
Katarzyna Kukułowicz-Siek zaprezentowała cykl dziesięciu obrazów pt.: „Dekalog”, nawiązujących do biblijnych „Dziesięciu przykazań”. Ciemna tonacja kolorystyczna w połączeniu z różnymi fakturami stosowanymi w obrazach ma znaczenie i wymiar symboliczny. Spoza przyczernionych tonacji barw zieleni, fioletu, wyłaniają się kolory ciepłe: brązy i pomarańcze. Artystka zamieszcza fragmenty tekstu, który możemy odczytać jako jej przesłanie dotyczące przemijającego życia i czasu.
Czytaj całość...
Klasyk nam współczesny
wtorek, 15 styczeń 2019
image_001.jpg
Podczas  pierwszego w tym roku spotkania Klubu Czytelniczego Readcom w Filii nr 19 - w Roku Stanisława Moniuszki - wspólnie przyjrzałyśmy się życiu jednego z czołowych kompozytorów polskich XIX wieku i ojca opery narodowej. Pokrótce przybliżyłam sylwetkę kompozytora oraz  jego dokonania twórcze, a była to twórczość różnorodna. Obok niej praca pedagogiczna, jako dyrygenta i organisty i czas na sprawowanie ważnych funkcji m.in. dyrektora Opery w Warszawie.Powszechnie wiadomo - autor "Śpiewnika  domowego", twórca oper narodowych i operetek (a było ich siedem), 300 pieśni i ballad.
Czytaj całość...
Seniorzy - Edukatorzy
poniedziałek, 14 styczeń 2019
image_001.jpg
We współpracy z Fundacją Hesperos od sierpnia do grudnia 2018 roku odbyło się 29 imprez aktywizujących seniorów w ramach projektu Seniorzy - Edukatorzy. Uczestnicy zajęć mogli zdobyć umiejętności i poznać rozmaite techniki plastyczne: decoupage na szkle i drewnie, scrapbooking, filcowanie i wyplatanie papierowej wikliny. Odbywały się wykłady z edukacji obywatelskiej oraz spotkania z grami planszowymi.
Anna Orzełowska
Czytaj całość...
Sztuka i wyobraźnia: uobecnianie rzeczy niedostrzegalnych
poniedziałek, 14 styczeń 2019
image_001.jpg
W Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu Magia sztuki - od uobecnienia do nieobecności. 9 stycznia dr Jacek Jaźwierski podzielił się z uczestnikami swoją wiedzą na temat "Sztuka i wyobraźnia: uobecnianie rzeczy niedostrzegalnych".
Prelegent powołując się na liczne przykłady podjął próbę odpowiedzi na pytania: jak przedstawić wizerunek, który nie istnieje? jak przedstawić piękno doskonałe? jak pokazać wydarzenia z przeszłości, których nikt z żyjących nie widział? jak pokazać myśli i uczucia, bez pomocy słów, albo jak pokazać osobowość i charakter portretowanego człowieka?
Czytaj całość...
Żywieniowe fakty i mity
poniedziałek, 14 styczeń 2019

image_001.jpg

Sto lat niepodległości, sto lat pieniądza polskiego
piątek, 11 styczeń 2019
Filia nr 37 zaprasza
image_001.jpg


Koncert kolęd
czwartek, 10 styczeń 2019

image_001.jpg

450-lecie Unii Lubelskiej w Filii nr 19
czwartek, 10 styczeń 2019
image_001.jpg
Filia nr 19 MBP w Lublinie zaprasza do obejrzenia wystawy o charakterze popularyzatorskim, upamiętniającej 450-lecie Unii Lubelskiej. Poprzez przystępne treści edukacyjne, liczne fotografie i zgromadzone publikacje, przybliża ona doniosłość wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce w grodzie Jagiellonów oraz ludzi, je tworzących.
Ukazuje również rolę Lublina i korzystne zmiany jakie dla rozwoju miasta miał okres panowania Jagiellonów.
Przede wszystkim twórców literatury renesansowej. To bowiem z miasta nad Bystrzycą pochodził poeta Biernat z Lublina, autor „Raju dusznego”, „Żywotu Ezopa Fryga”, „Dialogu  Palinura z Charonem”) oraz rajca i burmistrz Lublina, poeta Sebastian Fabian Klonowic, który sławił nadbystrzycki gród w poemacie „Philtron”.
Czytaj całość...
Planszówkowe środy
środa, 09 styczeń 2019

image_002.jpg

Kino dla Seniorów
środa, 09 styczeń 2019

image_001.jpg

Pięćdziesiąt twarzy stycznia
środa, 09 styczeń 2019
image_001.jpg
Styczeń to dla większości z nas nieciekawy miesiąc. To czas po Świętach i Sylwestrze, kiedy w zasadzie nie pozostało nam nic innego, jak czekanie na wiosnę.
Wraz z użytkownikami Facebooka postanowiliśmy odczarować styczeń, pokazać, że potrafi być różnorodny i kolorowy. Internauci przesłali nam swoje fotografie z najdalszych zakątków świata i tak powstała w Filii nr 18 wystawa „Pięćdziesiąt twarzy stycznia”.
Olga Wójtowicz
Czytaj całość...
Sto lat niepodległości, sto lat pieniądza polskiego
wtorek, 08 styczeń 2019
image_001.jpg
Od czasu uzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku nasza rodzima waluta przeszła bardzo długą drogę. Rozpoczynając od marek o wielomilionowych wartościach, poprzez pięćdziesięciogroszowe banknoty, dochodząc do znanych nam obecnie nominałów. Zmianie ulegała zarówno wartość waluty, jak i jej wygląd.
Czytaj całość...
Wystawę ilustracji do bajek
wtorek, 08 styczeń 2019
image_001.jpg
W styczniu Filia nr 23 (Uniwersytecki Szpital Dziecięcy) prezentuje "Wystawę ilustracji do bajek" Izabeli Madeja, ilustratorki i plastyczki pochodzącej z Lubelszczyzny. Izabela Madeja posługuje się obrazem aby prowadzić swoją narrację i opowiadać historię. Zafascynowana światem legend, baśni i niesamowitych historii, tworzy prace z pogranicza fantastyki i mitologii. Uwielbia odkrywać i poszerzać świat dziecięcej wyobraźni, dlatego z przyjemnością ilustruje dla najmłodszych i młodzieży.
Czytaj całość...
2019 rokiem Stanisława Moniuszki
poniedziałek, 07 styczeń 2019
image_001.jpg
Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W przyjętej uchwale podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki "imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej". W 2019 r. przypada 200. rocznica urodzin wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej.
Czytaj całość...
Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce  moja wolność!
poniedziałek, 07 styczeń 2019
image_001.jpg
Filia nr 39 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie w ramach projektu „Czytam sobie w bibliotece. Moje miejsce – moja wolność!”, zaprosiła na zajęcia uczniów klasy drugiej Szkoły Podstawowej nr 47 w Lublinie. Zajęcia zostały przygotowane według scenariusza nawiązującego do treści książki Angeliki Kuźniak pt. „O Zofii co zbierała kolory”. Uczniowie wysłuchali z dużym zainteresowaniem opowieści o dzieciństwie i młodości Zofii Stryjeńskiej, zachęceni, niektóre fragmenty czytali samodzielnie.
Czytaj całość...
Klub Czytelniczy Readcom
czwartek, 03 styczeń 2019

image_003.jpg

Motyle
czwartek, 03 styczeń 2019

image_001.jpg

<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 121 - 140 z 6385

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego