Aktualności
Tajemnice jednego dzieła
poniedziałek, 04 grudzień 2017
Filia nr 2 zaprasza
image_001.jpg


Moja Wigilijna Opowieść
poniedziałek, 04 grudzień 2017
Filia nr 24 zaprasza
image_001.jpg


W dzień świętego Andrzeja
poniedziałek, 04 grudzień 2017
indeks.jpgAktualizacja 4 grudnia 2017
Przypuszcza się, że wróżby andrzejkowe wywodzą się ze starożytnej Grecji lub wierzeń starogermańskich, które związane były z kultem boga miłości, płodności i bogactwa. W dzień świętego Andrzeja, wróżyły sobie jedynie niezamężne dziewczęta. Wróżby traktowano poważnie, wierzono, że jeśli są dobrze wykonane na pewno się spełnią.
Dziś nikt już nie wierzy, że w ten konkretny wieczór pozna swoją drugą połówkę, ale wróżby na andrzejki są przyjemnym dodatkiem do andrzejkowego wieczoru.
Na bibliotecznych spotkaniach kultywujemy z  czytelnikami tę niezwykłą tradycję.
Czytaj całość...
Lubelskie Spotkania Akwarelowe 2017
piątek, 01 grudzień 2017
image_001.jpgOd 7 do 12 sierpnia w Lublinie odbył się plener akwarelowy. Przy jego okazji zostały zorganizowane warsztaty, które miały miejsce w krużgankach Klasztoru Dominikanów oraz Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie. Tajnikami warsztatu podzielili się z uczestnikami zajęć znakomici artyści: Minh Dam, Tatiana Majewska, Tytus Brzozowski i Andrzej Gosik.
Czytaj całość...
Siedem obrazów na 700-lecie Lublina
piątek, 01 grudzień 2017
image_003.jpg20 listopada w Filii nr 13 odbył się finisaż wystawy zatytułowanej "Siedem obrazów na 700-lecie Lublina", autorstwa pana Kazimierza Kraczonia, będącej urodzinowym prezentem artysty dla grodu nad Bystrzycą. Zaprezentowano obrazy malowane akwarelami, ukazujące znane obiekty lubelskiego Starego Miasta.
Czytaj całość...
Nimfa Fiorentina. Warburgiańska wędrówka motywu tańczącej menady
czwartek, 30 listopad 2017
image_001.jpg22 listopada w Filii 2 odbył się kolejny wykład z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki „Botticellowskie rozpryski. Idea renesansu w dziejach sztuki”. Tym razem prelegentką była doktorantka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II - Aleksandra Skrabek, pracownik Galerii Sztuki Współczesnej Labirynt.
Wykład zatytułowany „Nimfa Fiorentina. Warburgiańska wędrówka motywu tańczącej menady” poświęcony był dwóm głównym zagadnieniom: postaci Aby Warburga i jego wkładu w rozwój badań historyczno-sztucznych oraz tytułowemu motywowi nimfy.
Hamburski uczony jest jednym z najwybitniejszych historyków sztuki i kultury XX wieku. Sławę przyniosły mu dwa projekty: Biblioteka Warburga i Atlas Mnemosyne,będący swoistym archiwum ikonograficznym. Na tablicach Atlasu śledził przemianę antycznej nimfy w służącą i jej zaskakującą obecność w przedstawieniach renesansowych. Postać ekstatycznej nimfy odznaczała się wzmożoną ekspresją odnoszącą się do gwałtownych przemian emocjonalnych i uczuciowych poruszeń.
Izabela Bartkowiak
Czytaj całość...
Haftowane życzenia
czwartek, 30 listopad 2017

image_001.jpg
Paweł Beręsewicz
czwartek, 30 listopad 2017
image_002.jpg28 listopada w Filii 28 gościem był pisarz książek dla dzieci Paweł Beręsewicz. Spotkanie rozpoczęło się rozmową o pracy pana Pawła najpierw jako nauczyciela języka angielskiego, potem tłumacza i pisarza, a dzieci mogły popisać się znajomością języka angielskiego. Następnie pan Paweł zaprosił młodych słuchaczy do dyskusji o książkach. Zaproszona osoba zasiadała przy stoliku i rozpoczynała się rozmowa o sporcie, o pieniądzach, o tajemnicach, miłości i modzie, czyli o tematach poruszanych w jego książkach.
Czytaj całość...
Koncert Laureatów XI Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
czwartek, 30 listopad 2017
image_001.jpgProtokół
z posiedzenia Komisji Konkursowej
Koncertu Laureatów
XI Miejskiego Konkursu Recytatorskiego
 z dnia 29 listopada 2017 r.


    Jury w składzie: Witold Kopeć, Dorota Lesiak, Mieczysław Wojtas, po wysłuchaniu 15 recytatorów i recytatorek w dwóch kategoriach wiekowych postanowiło nagrodzić:

- w kategorii szkół podstawowych i  gimnazjalnych:
I nagroda - Zofia Lutek – Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego w Lublinie
I nagroda  - Szymon Kuna - Gimnazjum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie
II nagroda - Sandra Dolecka - Szkoła Podstawowa nr 5 im. Króla Władysława Łokietka w Lublinie
III nagroda - nie przyznano
Czytaj całość...
"Piękno nad Lublinem..."
czwartek, 30 listopad 2017
image_001.jpg"Piękno nad Lublinem...bezbronne, smutne, konieczne. Jak Ty."
ks. Jerzy Szymik

Ostatnią wycieczkę w tym roku z okazji 700-lecia Lublina Filia nr 6 zorganizowała na Górkę Świętoduską i do Kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny w Lublinie. W tym miejscu wybudowano budynki klasztorne i klasztor dla Karmelitów Bosych. We wnętrzu świątyni znajdują się liczne barokowe dzieła sztuki m.in. obraz Matki Boskiej Szkaplerznej,  rzeźba "Ukrzyżowanie", a także Ołtarz Główny z wizerunkiem św. Józefa z Dzieciątkiem.
Czytaj całość...
Światowy Dzień Pluszowego Misia
czwartek, 30 listopad 2017
image_001.jpgAktualizacja 4 grudnia 2017
25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz bardziej nowoczesnych i atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"
Czytaj całość...
Herbert - więzień historii
środa, 29 listopad 2017
image_001.jpgJuż po raz czwarty nasza Filia miała przyjemność gościć Pana Lecha Giemzę w ramach cyklu spotkań organizowanych przez Filię 11 MBP „Poznaj swojego sąsiada”. Pan Lech Giemza jest profesorem Instytutu Filologii Polskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przybliżył on klasom gimnazjalnym postać Herberta i jego poezji. Jak sam mówi, Herbert jest „poetą historii” nie dlatego, że pojawiają się u niego wydarzenie historyczne, ale dlatego, że historia jest dla niego punktem odniesienia dla opisu rzeczywistości.
Czytaj całość...
Ogólnopolski Dzień Seniora
środa, 29 listopad 2017
image_001.jpg20 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Seniora, który ma na celu kształtowanie społecznego postrzegania osób starszych oraz podejmowanie wszelkich działań mających na celu zapewnienie im godnego życia. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z działań, które filie MBP przygotowały na tę okoliczność.
Czytaj całość...
Bohater Powstania Listopadowego
wtorek, 28 listopad 2017
image_001.jpg23 listopada w Filii nr 6 odbyło się kolejne spotkanie w ramach Klubu Czytelniczego READCOM. Tematem spotkania była postać Piotra Wysockiego bohatera Powstania Listopadowego. Wysocki był m.in. współinicjatorem powstania listopadowego, działaczem niepodległościowym oraz przywódcą sprzysiężenia podchorążych, które doprowadziło do wybuchu powstania 29 listopada 1830 roku. W czasie szturmu wojsk carskich na Wolę 6 września 1831 r. dostał się do niewoli.
Czytaj całość...
Ukazał nam się Anioł...
wtorek, 28 listopad 2017

image_001.jpg
Kurs komputerowy dla Seniorów
wtorek, 28 listopad 2017
image_001.jpgW Filii nr 24 trwa kolejna edycja kursu komputerowego dla Seniorów. Uczestnicy mają możliwość poznania od podstaw tajników obsługi komputera. Dotychczas obco brzmiące pojęcia takie jak: pulpit, ikona, kursor, kliknięcie nie mają już przed Seniorami tajemnic. Kursanci potrafią również znaleźć w internecie informacje, które ich interesują. Dzięki poznaniu stron mpk.lublin.pl i jakdojade.pl nie straszne im podróże po Lublinie.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
wtorek, 28 listopad 2017
image_001.jpgJak co roku, po ogłoszeniu przez Szwedzką Akademię laureata literackiej Nagrody Nobla, członkowie Klubu Czytelniczego dla Dorosłych READCOM zebrali się, aby podyskutować o życiu i twórczości nowego noblisty. Tegoroczny nagrodzony - Kazuo Ishiguro to angielski pisarz, który urodził się i pierwsze lata życia spędził w Japonii. Nie może poszczycić się burzliwym życiem. Wręcz przeciwnie - to miły, skromny, spokojny człowiek, który wiedzie usystematyzowane, niewyróżniające się niczym życie. Jego dorobek pisarski to siedem powieści i jeden zbiór opowiadań.
Czytaj całość...
"Wystawa "Józef Piłsudski pod zaborami"
wtorek, 28 listopad 2017
image_001.jpgListopadowe Święto Odzyskania Niepodległości i rok 2017, który został ogłoszony Rokiem Marszałka Józefa Piłsudskiego, niejako obligują nas do zwrócenia swych myśli ku dniom, kiedy Polska po długich latach niewoli cieszyła się wolnością. Niewątpliwym bohaterem tych dni był Józef Piłsudski.
Czytaj całość...
Tajemnice Słowian - Dziady
wtorek, 28 listopad 2017
image_001.jpg„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
Co to będzie, co to będzie?”
A. Mickiewicz

Słowiańskie święto przodków było przedmiotem cyklu zajęć przeprowadzonych w Filii nr 21. Obrzęd ten spopularyzował w literaturze Adam Mickiewicz, ale o prawdziwej idei Dziadów mało kto dziś pamięta. Odludne miejsca, cmentarne kaplice, leśne polany, nocna pora i nastrój cudowności, niesamowitości stanowiły o randze tego święta. Palono wielkie ogniska, ugaszczano dusze z zaświatów, podążano za przewodnictwem Guślarza, dziękowano przodkom, granica między światem żywych i światem zmarłych w ten wyjątkowy jesienny czas stawała się niezwykle płynna.
Czytaj całość...
Lublin. Historia dzielnic - konferencja podsumowująca
wtorek, 28 listopad 2017
Zapraszamy do Filii nr 32 (BIBLIO)
image_001.jpg


Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 101 - 120 z 5395


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego