Aktualności
Latyfundia Lubomirskich w XVII i XVIII wieku
wtorek, 03 kwiecień 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg

Kroki
wtorek, 03 kwiecień 2018
image_001.jpgW Galerii Biblio odbyło się otwarcie wystawy „Kroki” uczniów Lubelskiej Szkoły Sztuki i Projektowania. Na wystawie prezentowane są czarno-białe i kolorowe grafiki warsztatowe wykonane za pomocą tradycyjnych technik, głównie linorytu, suchej igły i monotypii.
Czytaj całość...
Kurs komputerowy dla Seniorów
wtorek, 03 kwiecień 2018
image_001.jpgMarcowe zajęcia w Biblio z cyklu "Kurs komputerowy dla seniorów" skupiły się na zagadnieniach internetowych. Uczestnicy poznali podstawy poruszania się w sieci (korzystanie z wyszukiwarki, obsługę paska adresu, hiperłącza). Założyli również własne skrzynki pocztowe oraz wysłali swoje pierwsze e-maile.
Czytaj całość...
Planszówkowe środy w Biblio
wtorek, 03 kwiecień 2018
Filia nr 32 (BIBLIO) zaprasza
image_001.jpg

Kino dla Seniorów
wtorek, 03 kwiecień 2018
Filia nr 32 (BIBLIO) zaprasza
image_001.jpg


Triduum Paschalne
piątek, 30 marzec 2018
image_001.jpgZapraszamy do Filii nr 18 na wystawę grafik francuskiego malarza i ilustratora, Paula Gustave Doré. Wystawa dotyczy historii Świąt Wielkanocnych.
Czytaj całość...
Wielkanocne przygotowania
czwartek, 29 marzec 2018
image_001.jpgAktualizacja 29 marca
Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan i bardzo radosny okres. Dorosłym kojarzy się ze Zmartwychwstaniem Pańskim, dzieciom z malowaniem jaj, święceniem pokarmów i śmigusem-dyngusem. Okres przygotowań do świąt to szczególna okazja do poznania przez dzieci polskich tradycji świątecznych. W oczekiwaniu na święta Wielkanocne w naszych filiach przygotowuje się dla dzieci i seniorów warsztaty literacko - plastyczne.
Czytaj całość...
Maestro
środa, 28 marzec 2018
image_001.jpg24 marca 2018 r. w Domu Kultury LSM odbył się niezwykły koncert muzyki "In memoriam" Ludomira Michała Rogowskiego. Kompozytor urodził się w Lublinie 3 października 1881 r. w Kamienicy pod Czarnym Orłem, a studiował w Instytucie Muzycznym w Warszawie. Zmarł 13 marca 1954 r.
Na lubelskiej scenie widowiskowej Domu Kultury, z bogatym repertuarem instrumentalnym i wokalnym wystąpili: Urszula Świerczyńska (fortepian, akompaniament), Justyna Górska (altówka) i Bartosz Patryk Rzyman (baryton). Artyści wykonali m. in. utwory Ludomira M. Rogowskiego Danses polonaises de XVI, XVII na altówkę i fortepian, Cantilenkę, Sonatę fortepianową g-moll, Trzy poematy chińskie, Wariacje A-dur; Tomasso Giordaniego arię Caro mio ben, Mieczysława Karłowicza Po szerokim morzu.
Sylwetkę kompozytora i dyrygenta przybliżyła towarzysząca koncertowi wystawa "Maestro", przygotowana przez Ewę Sendejewicz z Filii nr 13 MBP przy współpracy Pani Krystyny Tatarczak.
Czytaj całość...
Planszówkowe środy w Biblio
środa, 28 marzec 2018
image_001.jpgW marcu odbyły się dwa spotkania z cyklu Planszówkowe środy w Biblio. Ograliśmy kilka tytułów, zarówno szybkich (m. in. Tajniacy, Strażniczki, Domek) jak i wymagających dłuższej rozgrywki (m. in. Chaos w Starym Świecie, Cytadela).
Czytaj całość...
Kino dla Seniorów
środa, 28 marzec 2018
image_001.jpgMarzec w Kinie dla Seniorów w Biblio minął nam pod znakiem silnych kobiet. Poznaliśmy noblistkę, Aung San Suu Kyi, która walczyła o demokrację w Birmie oraz trzy wspaniałe czarnoskóre kobiety, bez których John Glen nie poleciałby w kosmos.
Czytaj całość...
Szara droga...
wtorek, 27 marzec 2018
image_001.jpgDroga, która w okresie Wielkiego Tygodnia nabiera mistycznego wymiaru. Droga, która niesie ból, trud i łzy. Droga kamienista, wąska, biegnąca stromo ku górze. Droga trudna, zwodnicza z czyhającymi ciągle niebezpieczeństwami. Taka była Droga Krzyżowa, którą zmierzał Chrystus, ale taka jest też codzienna droga życia każdego człowieka.
„Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje!” (Łk 9, 23).
Czytaj całość...
Kozi Gród
wtorek, 27 marzec 2018
image_001.jpgW Filii nr 39 odbył się wernisaż najciekawszych prac plastycznych zgłoszonych do konkursu  ex-libris „Kozi Gród”, zorganizowanego przez Charytatywne Stowarzyszenie Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia”, przy pomocy finansowej Miasta Lublin. W konkursie zostały nagrodzone i wyróżnione prace osób dorosłych oraz uczniów klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Lublinie. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się w bibliotece, gdzie również prezentowane są prace nadesłane na konkurs.
Uczestnicy spotkania poprzez prezentację multimedialną mieli możliwość poznania historii ex-librisu i obejrzenia najciekawszych egzemplarzy stworzonych przez lubelskiego grafika Andrzeja Kota.
Wszystkie prace zgłoszone na konkursu to miniaturowe, indywidualne dzieła. Autorzy starali się w zwięzły sposób przedstawić, to wszystko, za co lubią i cenią miasto Lublin. Wystawę można oglądać do połowy kwietnia.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Szkolenie z obsługi komputera
wtorek, 27 marzec 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg

Noc Sów
poniedziałek, 26 marzec 2018
image_001.jpg24 marca w Filii nr 2 odbyła się Noc Sów. Jest to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne prowadzone i koordynowane przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie. Sobotnią sowią noc poprowadził Marek Czeżyk, historyk sztuki, architekt krajobrazu, pasjonat fotografii, ptaków oraz przyrody w ogóle. Zaprezentował zebranym słuchaczom nie tylko fascynujący świat sów, ale przedstawił ich symbolikę, obecność w kulturze i wzornictwie.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom w Filii nr 24
poniedziałek, 26 marzec 2018
image_001.jpgMarcowe spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM w Filii nr 24 poświęcone było arcybiskupowi Ignacemu Tokarczukowi. Licznie przybyłe Panie zapoznały się z jego niezwykle ciekawą biografią, a fragmenty filmu dokumentalnego doskonale uzupełniły naszą wiedzę. Ksiądz Tokarczuk żył w czasach trudnych, gdy władza dążyła do tworzenia społeczeństwa świeckiego. Swoimi czynami wzmacniał wiarę, a jego bezkompromisowe, krytykujące władzę kazania szybko sprawiły, że stał się osobą niepożądaną.
Czytaj całość...
Biblio-Koderzy
poniedziałek, 26 marzec 2018
image_001.jpgPodczas marcowych spotkań w Filii 38 MBP Biblio-koderzy poznawali kolejne tajniki kodowania i programowania. Zajęcia zawsze rozpoczynały się ćwiczeń off-line. W trakcie tej części uczestnicy odkrywali kody graficzne za pomocą instrukcji wydrukowanych na kartkach i kolorowych kubeczków. Następnie uczyli się nowych funkcji pisząc swoje pierwsze programy na komputerach. W tym celu wykorzystana została platforma Ozoblocky. Gotowe programy można było sprawdzić ładując je do Ozobotów, które ostatecznie poruszały się zgodnie z napisanymi programami.
Czytaj całość...
Pszczoły
poniedziałek, 26 marzec 2018
image_001.jpgW Filii nr 35 odbył się cykl zajęć poświęcony pszczołom. Dzieci obejrzały wystawę ilustracji Piotra Sochy z książki "Pszczoły" (Wydawnictwo Dwie Siostry). Oprócz zdobycia ciekawych informacji z życia pracowitych owadów młodzi czytelnicy mogli poćwiczyć swoje umiejętności manualne i poznali interesujące książki o pszczołach.
Czytaj całość...
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci
poniedziałek, 26 marzec 2018

Gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci w roku 2018 jest Łotwa.
image_001.jpg
Autorką Listu do dzieci całego świata pod hasłem "W książce małe jest wielkie" jest  Inese Zandere. Plakat zaprojektował Reinis Pētersons.
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony w celu promowania pięknej literatury i grafiki dla młodego czytelnika.
Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena. Co roku inny kraj jest gospodarzem tego dnia, projektując i rozsyłając plakat z mottem.
Więcej na stronie IBBY

Czarne Inspiracje Plus z Adamem Robińskim
poniedziałek, 26 marzec 2018
Zapraszamy na spotkanie
image_001.jpgCzytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 101 - 120 z 5735


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego