Aktualności
Letnie pejzaże
wtorek, 06 czerwiec 2017
image_001.jpg"Zachwyt nad różnorodnością kształtów i barw otaczającego świata jest dla mnie źródłem inspiracji" mówi Jadwiga Marcinek autorka tysiąca obrazów oraz niezliczonej ilości rękodzieła. Pani Jadwiga ma za sobą dwanaście wystaw indywidualnych i kilkudziesiąt zbiorowych.
"Letnie pejzaże" Jadwigi Marcinek można podziwiać w Filii nr 11 przez cały czerwiec.
Jadwiga Skórska
Czytaj całość...
Noc Kultury w Filii nr 21
wtorek, 06 czerwiec 2017
image_001.jpg"Miastoczasoprzestrzeń" biblioteki w Rynku Starego Miasta podczas Nocy Kultury wypełniły swoimi talentami Agata Kulawiec i Maryla Hałabis.
Czytaj całość...
Spotkanie ze Stanisławem Kierońskim
poniedziałek, 05 czerwiec 2017
Filia nr 24 zaprasza
image_001.jpgRodzinalia - parafialny festyn
poniedziałek, 05 czerwiec 2017
Porcelanowe miniatury zdobnicze
poniedziałek, 05 czerwiec 2017
image_001.jpgW ramach programu „Dzielnice Kultury - Program Rozwoju Kultury w Dzielnicach Lublina” w Filii 39 po raz kolejny odbyły się warsztaty plastyczne, które prowadziła pani Kinga Łaszcz. Uczestnikami zajęć byli uczniowie klasy „0” ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Lublinie. Prowadząca opowiedziała dzieciom o miniaturach zdobniczych wykonanych na porcelanie. Uczestnicy poznali kolorowy świat porcelanowych figurek i filiżanek. Uczniowie wycinali i ozdabiali z papieru brokatowego filiżanki, mieli również możliwość ozdabiania prawdziwych fajansowych talerzy specjalnymi do szkła mazakami. Wzory dzieci tworzyły same, według własnego pomysłu. Wyobraźnia uczniów nie miała granic. Na talerzykach pojawiały się serduszka, kwiaty, rycerze, a nawet wzory matematyczne. Wszystko to, co było najbliższe malującemu. Wspaniała zabawa i niepowtarzalna atrakcja w święto wszystkich dzieci.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Kat - Ostatni Urząd
poniedziałek, 05 czerwiec 2017
image_001.jpgW Filii 39 odbyły się warsztaty z historii miasta o  pracy lubelskiego kata. Zajęcia przygotowała i poprowadziła pani Ewa Ciamaga, lubelski przewodnik „Piwnicy pod Fortuną”, znajdującej się w zabytkowej kamienicy Lubomelskich. Uczestnikami spotkania byli uczniowie klas drugich z Gimnazjum nr 26 w Lublinie.
Warsztaty dotyczyły obowiązków zawodowych kata, jego roli w społeczeństwie i w procesach sądowych. Głównym tematem rozmowy prowadzonej z uczestnikami był optymalny system sprawiedliwości. Uczniowie układali puzzle, grali w historyczne domino i wydawali wyroki sądowe.
Nauka historii odbywała się poprzez zadania i ćwiczenia opierające się na aktywności i kreatywności uczestników. Uczniowie mieli możliwość poszerzyć i uzupełnić wiedzę zdobytą w szkole.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Akademia Muzyki
poniedziałek, 05 czerwiec 2017
Czytaj całość...
Poznaj warsztat ilustratora
poniedziałek, 05 czerwiec 2017
image_001.jpgW maju w Filii nr 38, odbył się cykl spotkań „Poznaj warsztat ilustratora”. Odwiedziły nas trzy grupy uczniów klas IV ze Szkoły Podstawowej nr 14. Podczas zajęć rozmawialiśmy o sile wyobraźni, własnym stylu i różnorodności technik używanych w ilustrowaniu książek dziecięcych. Uczestnicy chętnie zadawali pytania oraz sami opowiadali o tym co najbardziej lubią szkicować. W części teoretycznej rozmawialiśmy o różnych technikach ilustrowania m.in. malarstwie akwarelowym, rysunku tuszem i grafice komputerowej.
Czytaj całość...
Cukrzyca nie może byc na urlopie
poniedziałek, 05 czerwiec 2017
Promocja czytelnictwa
piątek, 02 czerwiec 2017
image_001.jpgW ramach promocji czytelnictwa i z chęci pozyskania nowych czytelników dla naszej filii postanowiliśmy wyjść na ulice Czechowa. Podczas naszej wędrówki w towarzystwie Scooby-Doo zachęcaliśmy zarówno tych najmłodszych jak i starszych do odwiedzenia naszej biblioteki oraz zapraszaliśmy do skorzystania z bogatej oferty działalności kulturalno-oświatowej w naszej placówce. Nasza akcja spotkała się ze sporym zainteresowaniem ze strony napotkanych osób, które chętnie z nami rozmawiały i obiecywały, że na pewno odwiedzą naszą bibliotekę.
Magdalena Galińska, Daniel Worobiec

Czytaj całość...
XVI OTCD pod hasłem CZYTANIE ZBLIŻA
piątek, 02 czerwiec 2017
W dniach 3 – 10 czerwca 2017 r. odbędzie się XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem CZYTANIE ZBLIŻA
image_001.jpg
Powiększ
Czytaj całość...
Sentymentalna podróż po Lublinie
czwartek, 01 czerwiec 2017
image_001.jpgLublin - miasto, w którym mieszkamy, do którego mamy sentyment i tęsknimy, gdy opuszczamy rodzinne strony. Miasto, które zmienia się z roku na rok. Jeszcze nie tak dawno - kilkaset, czy kilkadziesiąt lat temu Lublin wyglądał zupełnie inaczej niż obecnie. Taki obraz naszego miasta zobaczyć możemy na wystawie przygotowanej przez Agnieszkę Sokołowską.
Plan Lublina z 1873 roku, litografie prezentujące niektóre budowle, fotografie dzielnicy żydowskiej czy też ukazujące miasto zniszczone po wojnie to tylko fragment ekspozycji. Dużym zainteresowaniem cieszy się zdjęcie z lat sześćdziesiątych, na którym można zobaczyć samolot przerobiony na kawiarnię stojący w Parku Ludowym.
Wystawę można oglądać w Filii 24 do końca czerwca w godzinach otwarcia biblioteki. Serdecznie zapraszamy!
tekst i fot. Agnieszka Sokołowska
Czytaj całość...
Z Wadowic do nieba
czwartek, 01 czerwiec 2017
Legenda o Czarciej Łapie
czwartek, 01 czerwiec 2017
Zapraszamy do oglądania wystawy w Galerii OKNA MBP
image_001.jpg

Czytaj całość...
Lublin nad łąką przysiadł
czwartek, 01 czerwiec 2017
Filia nr 6 zaprasza
image_001.jpg


"Poemat filozofujący" Edy Ostrowskiej
środa, 31 maj 2017
image_001.jpg30 maja w Filii nr 2 odbyło się spotkanie autorskie z polską poetką i prozaiczką Edą Ostrowską promujące jej najnowsze dzieło zatytułowane „Poemat filozofujący”. Eda Ostrowska ukończyła I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki we Włodawie. Studiowała bibliotekoznawstwo i informację naukową na UMCS. Debiutowała w "Kamenie". Jej cykl wierszy ukazał się także w miesięczniku „Twórczość” kierowanym wówczas przez Jarosława Iwaszkiewicza. Eda jest laureatką wielu prestiżowych nagród, m. in. I Nagrody w IX Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. E. Stachury, głównej nagrody w XVII Konkursie im. Anny Kamieńskiej. Trzykrotnie otrzymała Nagrodę im. J. Czechowicza. Została również nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia w 2012 roku.
Czytaj całość...
Spójrz abstrakcyjnie na martwą naturę!
środa, 31 maj 2017
image_001.jpgCzy martwa natura musi uchodzić za nudną i mało kreatywną? Oczywiście, że nie!
O tym możemy przekonać się  oglądając w Filii nr 19 wystawę pt. "Spójrz abstrakcyjnie na martwą naturę" Julii Rychwińskiej, studentki Uniwersytetu Pedagogicznego. Swoją przyjaźń z obrazami, jak nam zdradza, rozpoczęła już w przedszkolu i wierna tej miłości po latach docierania się z różnymi stylami artystycznymi - swą przystań znalazła w sztukach abstrakcyjnych.
Pokaz jej prac martwej natury w abstrakcyjnym wydaniu, będący pierwszą wystawą z nowego cyklu projektów artystki, z pewnością wzbudzi wiele refleksji nad nieograniczoną możliwością naszej wyobraźni. Malarka sama powtarza, że to ulubione jej miejsce szczęścia, spełnienia i energii.

Czytaj całość...
Fortepianowa laurka
środa, 31 maj 2017
Filia nr 35 zaprasza na koncert z cyklu "Gdzie mieszka muzyka"
image_002.jpg
Powiększ

<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 101 - 120 z 4999


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

2017 Rok Rzeki Wisły

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego