Aktualności
Legiony to&
środa, 14 listopad 2018
image_001.jpg
Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości Filia 34 zaprosiła panią Annę Kowalczyk, nauczyciela historii i bibliotekarza ze Szkoły Podstawowej nr 50 w Lublinie na prelekcję połączoną z prezentacją multimedialną „Legiony to..”. Odbiorcami była młodzież  z trzech klas Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Lublinie. Pani Anna przedstawiła uczniom krótką historię polskich powstań narodowych.
Czytaj całość...
Joanna Olech gościem MBP
środa, 14 listopad 2018
image_001.jpg
30 października uśmiech zagościł na twarzach uczniów szkół podstawowych w Filii nr 40 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Sprawczynią radości była Pani Joanna Olech.
Autorka zapoznała dzieci ze swoją twórczością w mistrzowski sposób. Wysłuchaliśmy historii powstania niesamowitych przygód „Dynastii Miziołków”. Na podstawie grafik z książki „Kto Ty jesteś?” dowiedzieliśmy się jak dzisiaj można rozumieć słowo patriotyzm. Zagłębiliśmy się w mroczną duszę nastoletniej dziewczynki - Tarantuli, by następnie wysłuchać bardzo ważnej przemowy misiowego rządu na planecie Egaliterra.
Czytaj całość...
"Chłopcy malowani" i "Drogi do wolności"
środa, 14 listopad 2018
image_001.jpg
Aktualizacja 14 listopada 2018

W Filii 24 oglądać można wystawę według scenariusza Justyny Polakowskiej "Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich" oraz wiersze nagrodzone w szkolnym konkursie literackim "Drogi do wolności". Wystawa powstała w oparciu o unikatowe materiały archiwalne: wspomnienia, utwory poetyckie i pamiętniki żołnierzy Legionów Polskich, które są ilustrowane oryginalnymi fotografiami z epoki – w opracowaniu Ewy Gołdy - z Archiwum Biblioteki Narodowej oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. W utworach legionistów czytamy o bliskości śmierci, z którą żołnierze radzili sobie na różne sposoby, nadzieje związane z  wyzwoleniem Polski, ale i dopadające żołnierzy zwątpienie.
Do obejrzenia wystawy zapraszamy do końca listopada.
Czytaj całość...
Gaudium w służbie Papieskiego Słowa
środa, 14 listopad 2018
image_001.jpg
W Filii nr 39 prezentowana jest wystawa Wydawnictwa Gaudium pt. „Gaudium w służbie Papieskiego Słowa. 40. rocznica wyboru Ojca Świętego Jana Pawła II na Stolicę Piotrową”.
Ekspozycja dotyczy związków Wydawnictwa z Karolem Wojtyłą – biskupem i papieżem – na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat. Przedstawia  zdjęcia pamiątek, spotkań pracowników Wydawnictwa z Janem Pawłem II i publikacje wydawnictwa związane z osobą Ojca Świętego.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpgPodczas spotkania Klubu Czytelniczego READCOM uczestnicy podjęli próbę analizowania wybranych powieści pod kątem zawartych w nich problemów. Często czytamy książki pobieżnie, śledząc jedynie przebieg akcji. Wspólna dyskusja, konfrontowanie własnych poglądów, wnikliwe śledzenie poszczególnych wątków pozwoliły nam doskonalić umiejętności analizowania książek. Bardzo często powieści, które wydają nam się błahe, zawierają bardzo interesujące i godne uwagi wątki.
Czytaj całość...
Historia Orła Białego
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpg
Wystawa Zuzanny Kaczorowskiej pt. „Historia Orła Białego”, która była eksponowana w Filii 39 stała się podstawą lekcji bibliotecznej przeprowadzonej dla uczniów klasy czwartej przez nauczyciela historii ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Lublinie, panią Dorotę Szalak.
Uczniowie poznali dzieje Orła Białego od początków państwa polskiego aż do współczesności. Dzięki wystawie uczestnicy mogli zaobserwować zmiany, jakim w ciągu wieków ulegało nasze godło narodowe.
Anna Czyż
Czytaj całość...
Jim Morrison a mit bohatera romantycznego w muzyce rockowej
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpg
Podczas ostatniego spotkania w cyklu Tajemnice Jednego Dzieła odwołując się do tekstu Riders on the storm i postaci kontrowersyjnego wokalisty The Doors Jima Morrisona próbowaliśmy określić czym jest i w jaki sposób przejawia się specyficzny romantyzm w muzyce rockowej. Dyskutując, wspólnie zgodziliśmy się, że najbardziej istotne cechy łączące bohaterów literatury romantycznej i muzyków rockowych to nonkonformizm, bunt, niezgoda na zastany świat i poszukiwania wewnętrzne. Wszystkie te postawy były oczywiście różnie realizowane przez twórców okresu Romantyzmu i artystów rocka. Niepisanym prawem, niemalże regułą postępowania poetów romantycznych i poetów rocka było stwierdzenie: żyć tak jak się pisze, uczynić z życia literaturę. Idealnym tego przykładem wydaje się być mit, poezja, muzyka i styl życia frontmana The Doors Jima Morrisona.
Maciek Krawczyk
Czytaj całość...
Łapacze snów
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpgW piątkowy wieczór w Filii nr 11 odbyły się warsztaty pod kierunkiem Aliny Gumieniak, na których robiliśmy łapacze snów. Niegdyś traktowane były one przez niektóre plemiona Indian jako amulety, a powieszone nad łóżkiem miały zatrzymywać nocne koszmary, które ginęły wraz z pierwszymi promieniami słońca.
Czytaj całość...
Patriotyzm współczesny
piątek, 09 listopad 2018
image_001.jpg„Patriotyzm współczesny” to wystawa szczególna.  W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, oddaliśmy głos młodemu pokoleniu. Prezentowane prace to szczere spojrzenie dzieci i młodzieży na zagadnienia związane z wolnością, Polską, pokojem. Plakaty są efektem warsztatów przeprowadzonych w ramach projektu „Kto Ty jesteś?”. Wystawę można oglądać w Filii nr 38 MBP do końca listopada.
Czytaj całość...
Performatywne czytanie II części Dziadów
piątek, 09 listopad 2018
image_001.jpg
8 listopada w Filii nr 2 odbyło się performatywne czytanie II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. To już czwarty rok z rzędu bibliotekarze wcielili się w postaci znane z dramatu wieszcza (Guślarz - Katarzyna Poleszak, Starzec oraz Pasterka - Izabela Bartkowiak, Aniołek - Marta Mazurek, Sowa - Marta Piasecka, Kruk - Dariusz Jóźwik, Widmo Złego Pana - Agnieszka Chudnicka, Dziewczyna - Magdalena Wrona).
Czytaj całość...
"Z dala od orkiestry"
piątek, 09 listopad 2018
image_001.jpgAktualizacja 9 listopada 2018 r.

W wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie można wziąć udział w projekcjach filmu dokumentalnego "Z dala od orkiestry". To historia Zygmunta Lubicz Zaleskiego (1882-1967r.) – poety, pisarza, tłumacza, krytyka literatury, sztuki, muzyki, doktora filozofii i literata. Zmuszony do emigracji z powodów politycznych, w 1914 roku rozpoczął ożywioną działalność jako wykładowca języka polskiego we Francji. Zapoczątkował wykłady, które stały się zalążkiem pierwszej polonistyki we Francji. Po wybuchu wojny zaangażował się w Polski Ruch Oporu we Francji, stanął na czele Polskiego Czerwonego Krzyża niosącego pomoc uchodźcom oraz został prezesem Towarzystwa Opieki nad Polakami. Aresztowany 19 marca 1943 przez Włochów i wydany Niemcom po okrutnych przesłuchaniach zostaje wywieziony do obozu w Buchenwaldzie. Po wojnie i powrocie z obozu postanawia pozostać z rodziną we Francji, gdzie organizuje akcję pomocy dla polskiej młodzieży uniwersyteckiej znajdującej się na emigracji. Był bardzo czynnym literatem, wykładowcą uniwersyteckim, sekretarzem generalnym Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Działał na wielu płaszczyznach: społecznej, politycznej, naukowej propagując kulturę i dobre stosunki polsko-francuskie. Zaleski przecierał szlaki na emigracji, pomagał polskim naukowcom, był żarliwym orędownikiem polskich spraw we Francji.
Czytaj całość...
Jak feniks z popiołów
czwartek, 08 listopad 2018

image_001.jpg

Spotkania z Historią - Jan Papież
czwartek, 08 listopad 2018
image_001.jpg
W poniedziałek 5 listopada w Filii nr 38 MBP odbyło się spotkanie i projekcja filmu o Janie Papieżu. Był on wyjątkowym człowiekiem, który jako 19-latek opuścił dom rodzinny, aby wstąpić w szeregi Legionów Polskich. Po I wojnie światowej trafił do kontrwywiadu. Film został zrealizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci „Zarembiacy” i wychowanków rodzinnego domu dziecka. Historię legionisty przedstawionego w filmie opowiedział jego syn Pan Wojciech Papież. Film został wyróżniony w konkursie IPN „Niezwyciężeni 1918−2018. Pokolenia Niepodległej”.
Czytaj całość...
Kto Ty jesteś? - rozmowy o wolności i patriotyzmie
czwartek, 08 listopad 2018
image_001.jpgAktualizacja 8 listopada 2018

Projekt „Kto ty jesteś? - rozmowy o wolności i patriotyzmie” w spójny i kompleksowy sposób zawiera w sobie cykl warsztatów połączonych z prelekcjami, wystawą historyczną oraz multimedialnym stanowiskiem - „Laboratorium Wspomnień”. Skierowany on jest do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, a odbywa się w Filii nr 38 MBP.

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym „Na 100 Niepodległa”.
Czytaj całość...
Historia lalkarstwa
środa, 07 listopad 2018
image_001.jpg
Warsztaty dla dzieci z historii lalkarstwa i rodzajów lalek poprowadziła w Filii nr 35 projektantka i twórczyni lalek – Aldona Popek.
Czytaj całość...
MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK. TRZYLATKI. Z KSIĄŻKĄ NA START
środa, 07 listopad 2018
image_001.jpg
Od września już ponad 13 tys. trzylatków z całej Polski otrzymało Wyprawki Czytelnicze w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”. Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem.
Każdy trzylatek, który przyjdzie do jednej z 3 tysięcy bibliotek biorących udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze wiersze dla…”, czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowanym przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka, broszurę dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania, oraz Karta Małego Czytelnika do zbierania naklejek.


Czytaj całość...
Seniorzy przy komputerach
środa, 07 listopad 2018
image_001.jpg
W Biblio, w październiku rozpoczęła się czwarta edycja szkolenia komputerowego dla seniorów. Kolejni uczestnicy podjęli trud przyswojenia sobie nowej wiedzy związanej z komputerem. Podczas pierwszych zajęć nauczyli się wykonywać działania na plikach i folderach, a także pisać teksty. Kolejne wyzwania, takie jak korzystanie z internetu, już na nich czekają.
Czytaj całość...
Leon Legiejko - przygody z mundurem w 100-lecie odzyskania niepodległości
wtorek, 06 listopad 2018
image_001.jpg6 listopada w Filii nr 31 Grzegorz Sztal z Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki Czasu” wygłosił wykład na temat jednego z uczestników I wojny światowej – polskiego żołnierza Leona Legiejki. Legiejko, zwykły szeregowiec, przez cztery lata prowadził dziennik, w którym zapisywał swoje wojenne doświadczenia. Najciekawsze jednak jest to, że nie poświęcał całej uwagi relacjom z bitew, ale zamieszczał także notki dotyczące warunków życia żołnierzy.
Czytaj całość...
[Nie]zwykłe
wtorek, 06 listopad 2018
image_001.jpgOd 5 listopada w Filii nr 31 trwa wystawa fotografii „[Nie]zwykłe” autorstwa Stanisława Kusiaka z Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego. Zdjęcia pana Kusiaka są zróżnicowane pod względem tematycznym; jedne z nich przedstawiają trudne warunki życia na wsi, drugie – występy miejskich kuglarzy, a inne dziką naturę. Całą te różnorodność tematyczną doskonale oddaje tytuł wystawy – [Nie]zwykłe.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 6075


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego