Aktualności
W pełni pełnoletni
czwartek, 30 marzec 2017
image_001.jpg29 marca w filii nr 38 ruszył cykl spotkań adresowanych do osób dorosłych pt. W pełni pełnoletni. Jesteśmy świadomi siebie, w pełni już ukształtowani - wiemy co nas interesuje, czego chcemy się dowiedzieć o otaczającym nas świecie, ale wiemy też czego nie chcemy, czego nie rozumiemy, z czym się nie zgadzamy. Będziemy wymieniać się swoim doświadczeniem. Będziemy się wzajemnie inspirować, ale i sobie pomagać. Będziemy się spotykać, aby uczyć się obsługi komputera, rozmawiać o literaturze, o sztuce, o historii, o zdrowiu i o tym wszystkim, o czym chcemy rozmawiać, ale często brakuje nam czasu lub rozmówcy.
Czytaj całość...
A to historia!
środa, 29 marzec 2017
image_001.jpgA to historia! to program czytelniczy na 700 lat Lublina w ramach cyklu Wydawnicze Pory Roku – Wiosna z Literaturą, przeznaczony dla dzieci i młodzieży. Na 2017 rok w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie zaplanowano szereg działań: m. in. spotkania z autorami serii wydawniczej A to historia! (Grażyną Bąkiewicz, Dorotą Combrzyńską-Nogala, Zuzanną Orlińską, Kazimierzem Szymeczko, Pawłem Wakułą i Katarzyną Wasilkowską), spotkania z aktorami z Teatru im. H. Ch. Andersena, zajęcia dotyczące historii miasta i legend lubelskich, wystawy ilustracji do serii wydawniczej A to historia!, kiermasze książek Wydawnictwa Literatura, konkursy oraz parada historyczna ulicami Lublina.
Czytaj całość...
Tajemnice jednego dzieła
środa, 29 marzec 2017
image_001.jpg27 marca w Filii nr 2 odbyła się dyskusja o islamie na podstawie książki Tahara Ben Jellouna "Co to jest islam?: książka dla dzieci i dorosłych". Było to kolejne spotkanie w ramach klubu dyskusyjnego Tajemnica Jednego Dzieła.
Czytaj całość...
Szeptanki
środa, 29 marzec 2017
image_001.jpg28 marca, w Filii  nr 38 w ramach cyklicznych „Szeptanek” naszym gościem była Pani Sylwia Prybuła, która prowadziła zajęcia pt. „Główka pracuje” - polegające na zapoznaniu się z ćwiczeniami z zakresu kinezjologii edukacyjnej. Uczestnicy pracowali przy pomocy woreczków - ćwiczyli równowagę i pokonywali specjalną ścieżkę. Rodzice poznali tzw. punkty na myślenie, ruchy naprzemienne a także pozycje Dennisona. Dzieci podjęły pierwsze próby żonglowania podrzucając kolorowe chusty.
Na następnym spotkaniu pani Agata Krzyżanek, która jest eco-mamą, będzie opowiadała o BIO żywności. Serdecznie zapraszamy.
Czytaj całość...
Dotknij. Przeżyj. Odkryj świat zmysłów
środa, 29 marzec 2017
image_001.jpgTworzenie książek sensorycznych - to warsztat skierowany do bibliotekarzy, szczególnie pracujących w oddziałach bibliotecznych dla dzieci, który odbył się 28 marca 2017 roku w Filii nr 21. 
Pani dr Karolina Kasperska z Centrum Szkoleń i Animacji poprowadziła zajęcia poznawcze dla osób zainteresowanych wspieraniem dziecka w jego rozwoju, przedstawiła nowatorskie metody pracy zachęcające do nauki, także poprzez zabawę. Pomysłów na wykonanie książeczki sensorycznej, edukującej najmłodsze dzieci, wspierające rozwój zmysłów malucha w kontekście zabawy, nauki czytania i rozwoju intelektualnego, przynosi dostępna literatura i nieograniczona wyobraźnia tworzących sensory booki.
Uczestniczki warsztatu samodzielnie wykonywały z najróżniejszych materiałów przestrzenne historie obrazkowe, na które można patrzeć, podziwiać i poznawać je wszystkimi zmysłami.
Anna Rafalska
Czytaj całość...
Wirtualna podróż po Lublinie
środa, 29 marzec 2017
image_001.jpg„Ludzi tamtych już nie ma,
ni czasu tamtego”
Józef Czechowicz, Poemat o mieście Lublinie

28 marca Filia nr 17 gościła członków Warsztatów Terapii Zajęciowej „Źródło”. Piękny słoneczny poranek skłonił nas do wspomnień i odkrywania miejsc, z którymi związane są tajemnicze legendy. Odwiedzając lubelskie zaułki wspominaliśmy ludzi, którzy swoimi dokonaniami zapisali się w historii naszego miasta. Odwiedzaliśmy też znane i nieznane pomniki będące „pamiątką”  i fascynującym zapisem siedmiu wieków historii miasta. Przy dźwiękach piosenki „Lublina się nie zapomina” układaliśmy puzzle odkrywając zabytki „Koziego Grodu”. Wirtualny spacer uświadomił nam, że jest to jedyne, niepowtarzalne miejsce na ziemi, w którego historię wpisuje się nasze życie.
tekst i foto: Maria Włosek
Czytaj całość...
Literacki Lublin - Franciszka Arnsztajnowa
wtorek, 28 marzec 2017
image_001.jpg„Tobie śpiewam, Lublinie, na dwojgu wzgórz rozłożony,
wam, czcigodne kamienie, minionej świadkowie chwały,
(...)
Któż nieporadnym słowem wyśpiewać piękno twe zdolen,
grodzie stary, twej duszy któż może wyraz dać godny?”

Franciszka Arnsztajnowa

Lublin jest miastem, w którym od wieków kwitło życie artystyczne, kulturalne i literackie. 700-lecie istnienia miasta stanowi doskonałą okazję, żeby przypomnieć sylwetki i twórczość wybitnych pisarzy lubelskich. Wystarczy przywołać takie nazwiska jak: Biernat z Lublina, Jan Kochanowski, Sebastian Fabian Klonowic, Józef Ignacy Kraszewski, Wincenty Pol, Janina Porazińska, Franciszka Arnsztajnowa, Józef Czechowicz i wielu innych. W Staromiejskiej bibliotece rozpoczęliśmy cykl spotkań  poświęconych rodzimej literaturze. Będziemy poznawać najważniejsze fakty z życia poszczególnych pisarzy, czytać ich utwory, inscenizować bądź ilustrować tę twórczość.
Czytaj całość...
Gadżetomania dla bibliofila
wtorek, 28 marzec 2017
image_001.jpgOstatnim warsztatem w ramach projektu ”Zaczytajmy się w Lublinie” były zajęcia zdobienia gadżetu dla bibliofila. Uczestnikami spotkania w Filii nr 31 byli uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z Lublina i okolic. Prezentacja multimedialna stanowiła przegląd przedmiotów używanych przez miłośników książek. Były to między innymi: zakładki, breloczki, torby, koszulki.
Czytaj całość...
Rok Brata Alberta
wtorek, 28 marzec 2017
image_001.jpgW 2017 r. przypada 130 rocznica przywdziania habitu zakonnego przez Adama Chmielewskiego, św. brata Alberta. Z tej okazji Sejm RP ogłosił rok 2017 rokiem Brata Alberta, wobec tego Klub Czytelniczy Readcom przy Filii nr 6 MBP postanowił przybliżyć swoim słuchaczom tę wybitną postać.
Czytaj całość...
Światowy Dzień Zespołu Downa
wtorek, 28 marzec 2017
image_001.jpgFilia nr 37 włączyła się w obchody Światowego Dnia Zespołu Downa, święta ustanowionego w celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. 23 marca do biblioteki przybyła grupa młodzieży niepełnosprawnej (wśród nich uczniowie z Zespołem Downa), ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1. Tematem zajęć było miasto Lublin, które obchodzi w tym roku 700-lecie.
Czytaj całość...
Tradycyjne pisanki krzczonowskie
poniedziałek, 27 marzec 2017
Filia nr 39 zaprasza
image_001.jpg


Legendy lubelskie
poniedziałek, 27 marzec 2017
image_001.jpgNa spotkania z Lubelskim Koziołkiem do Filii nr 34 przybyły dzieci z przedszkoli Mała Panda, Mistrzowie Zabawy, Król Maciuś Pierwszy i Przedszkola sióstr Urszulanek. Dzięki towarzyszącej prezentacji multimedialnej przedszkolaki wybrały się na spacer po Starym Mieście, gdzie zaglądały do bardziej i mniej znanych miejsc oraz zaułków. Nie mogło być lepszego towarzysza naszej wędrówki, jak naocznego świadka wielu wydarzeń związanych z Lublinem, jakim jest Lubelski Koziołek. Opowiadał on dzieciom o ważnych wydarzeniach historycznych i legendach związanych z miejscami, które odwiedzaliśmy podczas naszego spaceru.
Czytaj całość...
75. rocznica likwidacji Ochronki żydowskiej
poniedziałek, 27 marzec 2017
image_001.jpgW tym roku przypada 75. rocznica likwidacji Ochronki żydowskiej przy ul. Grodzkiej 11. Filia nr 3 MBP przy ul. Hutniczej 20 aktywnie włączyła się w obchody tej rocznicy. Istniejący od 2016 roku pomnik poświęcony jest setce dzieci żydowskich, które wraz ze swoimi młodymi opiekunkami, zostały rozstrzelane 24 marca 1942 roku na terenie dzielnicy Lublina - Tatary.
Czytaj całość...
"Zróbmy to razem!" - kreatywne warsztaty dla dzieci i rodziców
poniedziałek, 27 marzec 2017
image_001.jpgAktualizacja 27 marca 2017 r.
W środę, 23 listopada, w Filii nr 38 odbyły się pierwsze z cyklu warsztaty przeznaczone dla dzieci i rodziców. Podczas zajęć uczestnicy wspólnie konstruowali i ozdabiali domki z kartonów, które będą doskonałym i własnoręcznie wykonanym miejscem do zabawy. Dodatkową zaletą warsztatów była możliwość twórczej współpracy pomiędzy dziećmi rodzicami i starszym rodzeństwem. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i już teraz, zapraszamy na grudniowe warsztaty poświęcone dekoracjom świątecznym.
Czytaj całość...
Redefinicja sztuki i nowe media - Fluxus
czwartek, 23 marzec 2017
image_001.jpg22 marca w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład poświęcony sztuce i technologii. Prelekcję zatytułowaną „Redefinicja sztuki i nowe media - Fluxus” wygłosiła Marta Ryczkowska, krytyk i historyk sztuki. Ukończyła grafikę na UMCS i historię sztuki na KUL, obecnie pisze doktorat z historii sztuki współczesnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest kuratorką wystaw, autorką tekstów z obszaru sztuki najnowszej publikowanych w Polsce i za granicą. Od trzech lat koordynuje i prowadzi cykl warsztatów twórczych Karuzela sztuki.
Czytaj całość...
Mój Lublin
czwartek, 23 marzec 2017
image_001.jpg23 marca w Filii 22 odbyło się spotkanie z seniorami. "Mój Lublin" to temat - rzeka.
W 2017 roku mija dokładnie 700 lat od czasu, kiedy Lublin otrzymał przywilej lokacyjny i herb.
Archeolodzy nie są jednak w stanie stwierdzić, jak i kiedy powstała nazwa miasta.
Mówi nam o tym legenda...
Opowieści i anegdoty przeplatały się z osobistymi refleksjami i wspomnieniami obecnych na spotkaniu osób, dumnych z jego bogatej, historycznej przeszłości, a także jego niezwykłego piękna.
Lublin był i jest życzliwym miejscem przyciągającym ludzi. Dla wielu jego mieszkańców stał się jedynym miejscem na ziemi.
Czytaj całość...
Światowy Dzień Poezji
czwartek, 23 marzec 2017
baner.jpgAktualizacja 29 marca 2017
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie każdego roku aktywnie włącza się w obchody Światowego Dnia Poezji. Święto ustanowione zostało przez UNESCO w 1999 roku i jest obchodzone corocznie 21 marca.
Czytaj całość...
Spotkanie z Pawłem Wakułą
środa, 22 marzec 2017
Zapraszamy na spotkanie
image_001.jpg


Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 4697


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego