Aktualności
Wyobrażenia
wtorek, 22 styczeń 2019
image_001.jpg
Wraz z początkiem Nowego Roku w Filii 34 odbył się wernisaż fotografii Ewy Brodziak „Wyobrażenia”. Autorka prac jest plastyczką, socjologiem, fotografem, absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych im. S. Wyspiańskiego w Jarosławiu, członkinią Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego im. E. Hartwiga gdzie zasiada w Radzie Artystycznej Towarzystwa. Autorka kilku wystaw indywidualnych i uczestniczka kilkunastu wystawa zbiorowych.
Czytaj całość...
Mapa marzeń
poniedziałek, 21 styczeń 2019
image_001.jpg
18 stycznia w Filii nr 11 odbyło się cykliczne spotkanie dla seniorów z Centrum Usług Socjalnych. Tym razem uczestnicy, pod kierunkiem Aliny Gumieniak wykonali swoją mapę marzeń.
Poniżej fotorelacja ze spotkania.
Czytaj całość...
Dzień Babci, Dzień Dziadka
poniedziałek, 21 styczeń 2019
image_001.jpg
W te dwa dni okazujemy babciom i dziadkom wyjątkową wdzięczność za nauki, troskę, opiekę, a przede wszystkim za ich obecność. Mali wnukowie zapraszają dziadków na przedstawienia przedszkolne lub szkolne i wręczają laurki, a starsi składają życzenia, przynoszą kwiaty i upominki. W naszych filiach też przygotowywaliśmy się do tych świąt.
Czytaj całość...
Historia Lublina - gra
poniedziałek, 21 styczeń 2019
image_002.jpg
"Historia Lublina" to gra karciana, którą Fundacja Trach przekazała placówkom Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. W każdej filii (oprócz szpitalnych) można kreatywnie  spędzić czas, a przy tym poznać dzieje jednego z najważniejszych polskich miast – Lublina.
W Filii nr 35 odbyły się pierwsze rozgrywki, podczas których zadaniem graczy było układanie kart ważnych historycznych faktów w kolejności chronologicznej.
"Historia Lublina" to świetne narzędzie do integracji, zabawy i edukacji. Proste zasady i wiele zróżnicowanych kart wydarzeń gwarantują dobrą zabawę. Zachęcamy Państwa do korzystania z naszych zasobów.

Czytaj całość...
Historia polskiego pieniądza papierowego
piątek, 18 styczeń 2019
image_001.jpg
16 stycznia w Filii nr 37 miało miejsce spotkanie z kolekcjonerem panem Zbigniewem Wójcikiem - nauczycielem LCKZiU w Lublinie. Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć wystawę pt. „Sto lat niepodległości, sto lat pieniądza polskiego”, prezentującą zbiory pana Zbigniewa, wykonaną przez panią Marię Herman i panią Urszulę Kluchę - pracownice biblioteki LCKZiU w Lublinie.
Dzięki naszemu gościowi mogliśmy zagłębić się w świat numizmatyki. Prezentowane eksponaty są tylko niewielką częścią jego kolekcji, która obejmuje również monety oraz banknoty z całego świata.Czytaj całość...
Jasełka w Filii nr 34
czwartek, 17 styczeń 2019
image_001.jpg
Do Filii nr 34 z dobrymi życzeniami na Nowy Rok i jasełkami przybyli mali kolędnicy z Przedszkola Sióstr Urszulanek. W spotkaniu z nimi uczestniczyli uczniowie dwóch klas SP nr 50. Jasełka to widowisko o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, przeniesione poza teren kościoła istnieją po dzień dzisiejszy. Mimo pewnych różnic wiele zwyczajów pozostało niezmienionych przez te wszystkie lata. Sprawia to wielka siła jaką jest tradycja. Przekazując najmłodszemu pokoleniu obyczaje pozostające w pamięci starszych zaszczepiamy w nich przywiązanie do tradycji przodków.
Czytaj całość...
Myszkowanie w bibliotece 50+
czwartek, 17 styczeń 2019
image_001.jpgW Filii nr 34 dobiegła końca X edycja Warsztatów Komputerowych dla seniorów „Myszkowanie w bibliotece 50+”. Przez cztery miesiące grupa Seniorów zgłębiała tajniki podstawowej obsługi komputera, korzystania z programów do pisania i edycji tekstu, edycji zdjęć,  korzystania z poczty elektronicznej, rezerwacji miejsc w kinach, teatrach i poruszania się w przestrzeni Internetu. Szczególną uwagę zwróciliśmy na bezpieczeństwo w Sieci.
Czytaj całość...
Mały Polak  wielki kraj
czwartek, 17 styczeń 2019
image_001.jpgW Filii nr 31 prezentowana jest wystawa zdjęć nadesłanych na konkurs „Mały Polak – wielki kraj”, który zorganizowało Przedszkole nr 87 w Lublinie. Zdjęcia są poświęcone tematowi ojczyzny i wiążą się z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedstawiają zachwyt dziecka nad „polskością”.
Czytaj całość...
Mała lekcja przyrody
środa, 16 styczeń 2019
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpgPrzy kawie o świętowaniu
środa, 16 styczeń 2019
image_001.jpgStarożytni Rzymianie nazywali zimowe przesilenie czasem niezwyciężonego Słońca i obchodzili Saturnalia. Wśród Słowian moment górowania Słońca wiązał się z celebrowaniem, które w zależności od regionu i czasu, nazywane było Świętem Godowym, Szczodrymi Godami lub Świętami Zimowego Staniasłońca. Współczesne obchody Bożego Narodzenia w wielu aspektach czerpią z tradycji pogańskiej. Najważniejszą spuścizną dawnych obchodów dni niezwyciężonego Słońca jest to, że w czasie świąt należy się cieszyć i świętować. Ludzie od dawien dawna gromadzili się, by ucztować i wyprawiali radosne biesiady z okazji ponownego wydłużania dnia.
Czytaj całość...
Indywidualne zajęcia komputerowe dla seniorów
wtorek, 15 styczeń 2019
image_001.jpg
W Filii nr 29 można skorzystać z zajęć obsługi komputera i urządzeń mobilnych (np. tablet, smartfon). Intensywność kursu oraz informacje przekazywane uczestnikom zajęć są dostosowane do indywidualnych potrzeb kursantów. Podczas spotkań uczestnicy mogą zdobyć podstawową wiedzę nt. obsługi sprzętu komputerowego, nauczyć się pisać, segregować pliki. Seniorzy uczą się korzystać z przeglądarki internetowej, łączyć się z wi-fi, poznają podstawowe zasady wyszukiwania informacji on-line.


Czytaj całość...
Mapa marzeń
wtorek, 15 styczeń 2019
image_001.jpg
Mapa marzeń to kolaż z powycinanych z gazet zdjęć czy haseł, które symbolicznie mają oddawać nasze pragnienia. Wybierając konkretne obrazy porządkujemy swoje marzenia, koncentrujemy się na nich, a to z kolei sprawia, że stają się możliwe do spełnienia. Nasze spotkanie w Filii nr 11 MBP w tworzeniu Mapy marzeń poprowadziła Alina Gumieniak, za co bardzo dziękujemy.
Czytaj całość...
Wernisaż dwóch artystek
wtorek, 15 styczeń 2019
image_001.jpg
11 stycznia w Galerii Biblio odbył się wernisaż dwóch artystek, absolwentek Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej W Lublinie.
Katarzyna Kukułowicz-Siek zaprezentowała cykl dziesięciu obrazów pt.: „Dekalog”, nawiązujących do biblijnych „Dziesięciu przykazań”. Ciemna tonacja kolorystyczna w połączeniu z różnymi fakturami stosowanymi w obrazach ma znaczenie i wymiar symboliczny. Spoza przyczernionych tonacji barw zieleni, fioletu, wyłaniają się kolory ciepłe: brązy i pomarańcze. Artystka zamieszcza fragmenty tekstu, który możemy odczytać jako jej przesłanie dotyczące przemijającego życia i czasu.
Czytaj całość...
Klasyk nam współczesny
wtorek, 15 styczeń 2019
image_001.jpg
Podczas  pierwszego w tym roku spotkania Klubu Czytelniczego Readcom w Filii nr 19 - w Roku Stanisława Moniuszki - wspólnie przyjrzałyśmy się życiu jednego z czołowych kompozytorów polskich XIX wieku i ojca opery narodowej. Pokrótce przybliżyłam sylwetkę kompozytora oraz  jego dokonania twórcze, a była to twórczość różnorodna. Obok niej praca pedagogiczna, jako dyrygenta i organisty i czas na sprawowanie ważnych funkcji m.in. dyrektora Opery w Warszawie.Powszechnie wiadomo - autor "Śpiewnika  domowego", twórca oper narodowych i operetek (a było ich siedem), 300 pieśni i ballad.
Czytaj całość...
Seniorzy - Edukatorzy
poniedziałek, 14 styczeń 2019
image_001.jpg
We współpracy z Fundacją Hesperos od sierpnia do grudnia 2018 roku odbyło się 29 imprez aktywizujących seniorów w ramach projektu Seniorzy - Edukatorzy. Uczestnicy zajęć mogli zdobyć umiejętności i poznać rozmaite techniki plastyczne: decoupage na szkle i drewnie, scrapbooking, filcowanie i wyplatanie papierowej wikliny. Odbywały się wykłady z edukacji obywatelskiej oraz spotkania z grami planszowymi.
Anna Orzełowska
Czytaj całość...
Sztuka i wyobraźnia: uobecnianie rzeczy niedostrzegalnych
poniedziałek, 14 styczeń 2019
image_001.jpg
W Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu Magia sztuki - od uobecnienia do nieobecności. 9 stycznia dr Jacek Jaźwierski podzielił się z uczestnikami swoją wiedzą na temat "Sztuka i wyobraźnia: uobecnianie rzeczy niedostrzegalnych".
Prelegent powołując się na liczne przykłady podjął próbę odpowiedzi na pytania: jak przedstawić wizerunek, który nie istnieje? jak przedstawić piękno doskonałe? jak pokazać wydarzenia z przeszłości, których nikt z żyjących nie widział? jak pokazać myśli i uczucia, bez pomocy słów, albo jak pokazać osobowość i charakter portretowanego człowieka?
Czytaj całość...
Sto lat niepodległości, sto lat pieniądza polskiego
piątek, 11 styczeń 2019
Filia nr 37 zaprasza
image_001.jpg


Koncert kolęd
czwartek, 10 styczeń 2019

image_001.jpg

450-lecie Unii Lubelskiej w Filii nr 19
czwartek, 10 styczeń 2019
image_001.jpg
Filia nr 19 MBP w Lublinie zaprasza do obejrzenia wystawy o charakterze popularyzatorskim, upamiętniającej 450-lecie Unii Lubelskiej. Poprzez przystępne treści edukacyjne, liczne fotografie i zgromadzone publikacje, przybliża ona doniosłość wydarzeń historycznych, jakie miały miejsce w grodzie Jagiellonów oraz ludzi, je tworzących.
Ukazuje również rolę Lublina i korzystne zmiany jakie dla rozwoju miasta miał okres panowania Jagiellonów.
Przede wszystkim twórców literatury renesansowej. To bowiem z miasta nad Bystrzycą pochodził poeta Biernat z Lublina, autor „Raju dusznego”, „Żywotu Ezopa Fryga”, „Dialogu  Palinura z Charonem”) oraz rajca i burmistrz Lublina, poeta Sebastian Fabian Klonowic, który sławił nadbystrzycki gród w poemacie „Philtron”.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 6268

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego