Aktualności
Kaligrafia
poniedziałek, 27 maj 2019
image_001.jpgMarta Turska studentka Wydziału Artystycznego UMCS, po raz kolejny wystawiła w Filii nr 39 swoje prace. Wystawa tematycznie jest związana ze sztuką starannego pisania czyli kaligrafią. Na wystawie można zauważyć różne kroje pisma takie jak: Cancellaresca - włoskie pismo używane od XVI wieku w kancelarii papieskiej, od czego wzięło swą nazwę. Lekko pochylony, z dużymi wydłużeniami górnymi i dolnymi liter. Odznacza się płynnością linii i elegancją. Antykwa, pismo humanistyczne – bardzo obszerne pojęcie, oznaczające kroje pisma opartego na alfabecie łacińskim, które w dzisiejszych czasach są dominującym typem krojów wśród pism drukarskich.
Czytaj całość...
Czarodzieje sztuki
poniedziałek, 27 maj 2019
image_001.jpg22 maja w Filii nr 2 w ramach cyklu „Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności” odbył się ostatni wykład pod tytułem „Czarodzieje sztuki – rytualne formy wyrazu w sztuce współczesnej”. Poprowadziła go Aniela Mroczek - historyczka sztuki, która swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół sztuki współczesnej, kładąc szczególny nacisk na zjawisko performance oraz dokumentację sztuki po 1945 roku.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom
poniedziałek, 27 maj 2019
image_001.jpgW związku z obchodami 450. rocznicy podpisania aktu Unii Lubelskiej w Filii nr 24 odbyło się spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom. Zgromadzeni wysłuchali prelekcji Agnieszki Sokołowskiej, a prezentowane materiały dodatkowo przybliżyły nam powody i konsekwencje zawarcia sojuszu. Dowiedzieliśmy się, że zawarcie unii realnej zawdzięczamy staraniom króla Zygmunta II Augusta, a zdecydowanym jej przeciwnikiem był Mikołaj Radziwiłł.
Czytaj całość...
Wystawa fotografii Anny Karbowiak
poniedziałek, 27 maj 2019
image_001.jpgZapraszamy do odwiedzenia wystawy prac Anny Karbowiak - autorki fotografii artystycznej zajmującej się tematyką rodzinną i dziecięcą. Prezentowane w Filii nr 38 wielkoformatowe zdjęcia stworzone przez Bajkowe Kadry Lublin mają magiczny klimat, bajkową scenerię i piękne żywe kolory. Wystawę można oglądać do końca maja.
Czytaj całość...
Skarby Kultury Przestrzeni
poniedziałek, 27 maj 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 27 maja
Skarby Kultury Przestrzeni to konkurs dla mieszkańców Lublina, do którego można zgłosić swoje ulubione trasy spacerowe, klimatyczne zakątki, drzewa, ścieżki... Od 15 maja do 12 czerwca w wybranych filiach MBP można wziąć udział w spotkaniu informującym jak szukać Skarbów Kultury Przestrzeni. Zgłoszenia do konkursu można przesyłać w formie elektronicznej lub przynieść osobiście do biblioteki do 24 czerwca 2019 roku.
Czytaj całość...
Wolni z wolnymi, równi z równymi - jak powstała Unia Lubelska?
piątek, 24 maj 2019
image_001.jpg
Unia Lubelska, to jedno z ważniejszych wydarzeń w historii  Lublina. Drogę do jej zawarcia przedstawia wystawa „Wolni z wolnymi, równi z równymi - jak powstała Unia Lubelska?” prezentowana w Filii nr 24. Początki związku Polski i Litwy sięgają 1385 roku i unii personalnej w Krewie. Na końcu tej ścieżki jest unia realna w Lublinie, w wyniku której powstało ogromne i silne państwo polsko-litewskie Rzeczpospolita Obojga Narodów.
Czytaj całość...
Lublin w sercu Unii - od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej
piątek, 24 maj 2019
image_001.jpg
23 maja odbył się V Przegląd Recytatorski Przedszkolaków pod tytułem "Lublin w sercu Unii - od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" zorganizowany przez Przedszkole nr 49 oraz Filię nr 24 pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka. Dzieci z 9 przedszkoli w Lublinie deklamowały wiersze, które wzbudziły niekłamany zachwyt.
Czytaj całość...
Spotkanie z Jakubem Orłowskim
piątek, 24 maj 2019
image_001.jpgDzikie zwierzę, dziki ptak.
Podpowiemy co i jak!

Zajęcia dla dzieci w wieku szkolnym poprowadził w Filii nr 35 przyrodnik Jakub Orłowski.
Czytaj całość...
Unia Lubelska oczami dzieci
czwartek, 23 maj 2019
image_001.jpg
Filia nr 34 w ramach obchodów 450-lecia Unii Lubelskiej zorganizowała konkurs plastyczny dla klas I – III szkół podstawowych na kartkę okolicznościową z okazji jubileuszu unii polsko-litewskiej „Unia Lubelska oczami dzieci”. Uroczyste nagrodzenie laureatów konkursu odbyło się podczas festynu osiedlowego XVIII Dzień Węglina.
Czytaj całość...
Dzień Matki
czwartek, 23 maj 2019
image_001.jpgZachęcamy do zapoznania się z relacją z działań w filiach MBP.
Czytaj całość...
Spotkanie z Andrzejem Miturą
czwartek, 23 maj 2019
image_001.jpgW minionym tygodniu Filia nr 33 gościła Andrzeja Miturę - autora wystawy i prezentacji multimedialnej „Kapliczki i figury starego Lublina”. Wśród rozlicznych zainteresowań i pasji Pana Andrzeja, podróże i fotografia zajmują znaczące miejsce. Jednym z tematów, które postanowił zgłębić i udokumentować stały się kapliczki usytuowane na terenie naszego miasta. Autor swoim ciepłym i gawędziarskim głosem opowiadał o ich lokalizacji, historii powstawania oraz znaczeniu dla społeczności lokalnych.
Czytaj całość...
Spotkanie autorskie z Elizą Kącką
środa, 22 maj 2019
image_001.jpg
"Po raz pierwszy spotkałem Królewnę Pól Elizejskich dawno temu, o piątej nad ranem, gdy wychodziłem z metra. Tańczyła, śmiała się; rzekła mi: Gdyby pan wiedział, jaka jestem szczęśliwa, przez całą noc piłam szampana. Po raz drugi spotkałem ją w tej książce. Znowu tańczy, jest na rauszu i się śmieje. Ale to ja jestem szczęśliwy."
Marek Bieńczyk
Czytaj całość...
Opowiadania przykładne
środa, 22 maj 2019
image_001.jpg
20 maja w Filii nr 37 odbyło się spotkanie, które miało na celu przybliżenie czytelnikom życia i twórczości Sophii de Mello Breyner Andresen. Naszym gościem była Pani Agnieszka Kruk - asystentka w zakładzie studiów portugalistycznych oraz koordynatorka tłumaczenia „Opowiadań przykładnych”. Pani Agnieszka współpracuje również z Centrum Języka Portugalskiego/Camoes UMCS.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach obchodów stulecia narodzin Sophii de Mello Breyner Andresen.
Czytaj całość...
Spotkanie z Henrykiem Maciszewskim
środa, 22 maj 2019
image_001.jpg21 maja w Filii nr 25 odbyło się spotkanie z Panem Henrykiem Maciszewskim, który zaprezentował drugą część swoje wycieczki do Indii oraz na Sri Lankę.
Czytaj całość...
Festyn osiedlowy XVIII Dzień Węglina
środa, 22 maj 2019
image_001.jpg
Podczas tegorocznego festynu osiedlowego XVIII Dzień Węglina zorganizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe Węglin Północny, którego partnerem jest Filia nr 34 MBP w Lublinie, działania biblioteki związane były z obchodami 450-lecia Unii Lubelskiej. Uroczyście na głównej scenie nagrodzeni zostali laureaci konkursu plastycznego „Unia Lubelska oczami dzieci”. Towarzyszącą konkursowi wystawę prac jego uczestników można oglądać do końca maja w Filii nr 34 przy ul. Judyma 2a.
Czytaj całość...
Spotkanie ze Zbigniewem Dmitrocą
środa, 22 maj 2019
image_001.jpg
14 maja w Filii nr 12 odbyło się spotkanie z autorem książek dla dzieci Zbigniewem Dmitrocą. Najmłodsi czytelnicy zapoznali się z twórczością naszego gościa, który każdej przyniesionej przez siebie książce poświęcił chociaż chwilę. Jednak najwięcej emocji dostarczył dzieciom wykonany przez autora "Teatrzyk jak się patrzy", oparty na wierszach o tematyce przyrodniczej.
Czytaj całość...
Opole Lubelskie w świetle dawnych i współczesnych fotografii oraz dokumentów
wtorek, 21 maj 2019
image_001.jpgZnakomitym efektem badań genealogicznych Krzysztofa Wierzyńskiego było wydanie w 2010 roku albumu „Opole Lubelskie w świetle dawnych i współczesnych fotografii oraz dokumentów”. Drugie wydanie miało miejsce w 2014 roku, a trzeciego, z zapowiadanym przez Autora suplementem, spodziewamy się wkrótce. Rys historyczny Opola Lubelskiego został napisany przez prof. Mariusza Ausza, pracownika naukowego UMCS, drugi rozdział, autorstwa dra Huberta Mącika, ukazuje przemiany urbanistyczne miasta na przestrzeni wieków.
Czytaj całość...
Zakończenie kursu komputerowego w Filii nr 36
wtorek, 21 maj 2019
image_001.jpg
Gratulujemy wszystkim seniorom ukończenia szkolenia komputerowego na poziomie podstawowym. Szkolenie składało się z 10 lekcji. Obejmowało naukę obsługi klawiatury i myszki, menu Start, Pulpitu, a także tworzenie plików, i folderów.
Prowadzenie: Elżbieta Nawrocka
Czytaj całość...
XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2019 - #biblioteka
wtorek, 21 maj 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 21 maja 2019

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek, który ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek, zwiększenia prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Hasło tegorocznego święta brzmi #biblioteka - za tym hasłem kryją się ludzie, zbiory, spotkania, wydarzenia, imprezy, konkursy czyli to wszystko, co obecnie dzieje się w bibliotekach.
W wydarzeniach przygotowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną znalazło się miejsce nie tylko na książkę, ale też podczas naszych spotkań poruszamy temat jubileuszu 450-lecia podpisania Unii Lubelskiej i Roku Stanisława Moniuszki.
Czytaj całość...
Konstytucja 3 Maja - wykład
poniedziałek, 20 maj 2019
image_001.jpg
W Filii nr 28 odbyło się spotkanie z Panem Romanem Zarzyckim, historykiem i wieloletnim pracownikiem biblioteki. Pan Roman wygłosił prelekcję dla seniorów na temat Konstytucji 3 Maja. Ciekawie i barwnie opowiedział o genezie, problematyce i wyjątkowej roli pierwszej w Europie i drugiej na świecie (po amerykańskiej) konstytucji.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 6539

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego