Aktualności
Karnawał
środa, 29 styczeń 2020
image_001.jpgRozmowa na temat tradycji karnawału była w dniu 29 stycznia tematem spotkania z uczestnikami Warsztatów Terapii zajęciowej w Filii nr 24. Karnawał, dawniej w Polsce znany jako zapusty, to okres zimowych balów, zabaw i maskarad. Choć obchodzony jest w wielu częściach świata, w każdym kraju świętuje się go nieco inaczej. Jak dawniej wyglądał karnawał w Polsce? Skąd wzięły się zapustne zwyczaje?
Czytaj całość...
Makramowe pióra
środa, 29 styczeń 2020
image_001.jpg
18 stycznia w Filii nr 29 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie rękodzielnicze. Na warsztat wzięłyśmy sznurek bawełniany, z którego powstały wyjątkowe makramowe pióra, stanowiące idealną bazę do dekoracji ściennej w klimacie boho. Niektóre Panie poszły nawet o krok dalej i stworzyły z nich oryginalną biżuterię.
Czytaj całość...
Zima w Bibliotece
środa, 29 styczeń 2020
image_001.jpg
Aktualizacja 29 stycznia 2020

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie na okres ferii zimowych przygotowała w swoich filiach bogatą ofertę działań dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy do zapoznania się z relacją zajęciową z naszych spotkań.
Wszystkim dzieciom dziękujemy za udział.
Czytaj całość...
Na szlaku piękna
środa, 29 styczeń 2020
image_001.jpg
14 stycznia w Filii nr 25 odbyło się pierwsze spotkanie z Panią Zofią Wiercińską rozpoczynające cykl „Na szlaku piękna” na temat Ameryki Południowej.
Podczas spotkania Pani Zofia zaprezentowała swoją relację z podróży do Chile, a także przybliżyła nam wiele informacji związanych z historią, kulturą, geografią, polityką oraz demografią kraju.
Stolica kraju – Santiago de Chile jest uznawana za jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych i kulturalnych w całej Ameryce Południowej.
Czytaj całość...
Magiczna Ponikwoda
środa, 29 styczeń 2020
image_001.jpg
W styczniu w Filii nr 37 zrealizowany został projekt „Magiczna Ponikwoda”, który był prowadzony przy współpracy z Ośrodkiem Edukacji Artystycznej. W trakcie warsztatów fotograficznych zorganizowanych w ramach projektu nasi czytelnicy mieli okazję bliżej zapoznać się z techniką fotografii. Uczestnicy wykonywali zdjęcia telefonami, dzięki czemu mogli odkryć ich nowe funkcje i możliwości.
Czytaj całość...
Wykład Rola fotografii w powstaniu styczniowym
poniedziałek, 27 styczeń 2020
image_001.jpg
Powstanie styczniowe było pierwszym zarejestrowanym fotograficznie zrywem niepodległościowym. W pamiątkach rodzinnych pozostało wiele spośród około półtora miliona zdjęć wykonanych w tamtym czasie, największą kolekcją dysponuje Muzeum Wojska Polskiego.
Czytaj całość...
Kolędy i pastorałki
poniedziałek, 27 styczeń 2020
image_001.jpgAktualizacja 28 stycznia 2020

Co roku w trakcie trwania okresu kolędowego w filiach bibliotecznych odbywają się koncerty kolęd i pastorałek połączone ze scenkami i tradycyjnymi postaciami. Przedstawienia przygotowane są przez dzieci ze współpracujących z Miejską Biblioteką Publiczną szkół i przedszkoli.
Czytaj całość...
Sztuka ziemi dzisiaj. Natura jako element procesu twórczego
poniedziałek, 27 styczeń 2020
image_001.jpg22 stycznia 2020 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu ”W poszukiwaniu jedności sztuk - totalne dzieło sztuki”, które poprowadziła dr Marta Ryczkowska - krytyczka sztuki, absolwentka grafiki na UMCS i historii sztuki na KUL. Tematem spotkania była „Sztuka ziemi dzisiaj. Natura jako element procesu twórczego.”
Wykład w Filii nr 2 dotyczył sztuki współczesnej, w której odbicie znalazły nurty i zagrożenia współczesnego świata dotyczące środowiska naturalnego.
Czytaj całość...
Wesele. Pocztówki z przedstawień
czwartek, 23 styczeń 2020
image_003.jpg
Przez cały styczeń 2020 roku w Filii nr 3 MBP jest obecna wystawa poświęcona pierwszym przedstawieniom "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego z 1901 i 1902 roku. Na ówczesne czasy wystawienie tej sztuki było wydarzeniem nie tylko artystycznym, ale także społecznym. Kontekst patriotyczny, społeczny, obyczajowy rozpalił widzów i mieszkańców Krakowa. Krążyły nieustanne plotki i dowcipy. Tę atmosferę przywołuje wystawa "Wesele".
Czytaj całość...
Kodowanie w Filii nr 24
środa, 22 styczeń 2020
image_001.jpg21 stycznia w Filii nr 24 gościliśmy pracowników Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dzieci, które przybyły na zajęcia, miały szansę uczyć się programowania w bardzo przyjemny sposób, bo z użyciem gry Scottie Go. Jest to pierwsza na świecie gra do nauki programowania dla najmłodszych. Jako jedyna łączy kartonowe klocki do pisania kodu z darmową aplikacją na platformy mobilne.
Czytaj całość...
Przeżywanie malarstwa
wtorek, 21 styczeń 2020
image_001.jpg
8 stycznia w Filii nr 2 odbył sie kolejny wykład z cyklu "W poszukiwaniu jedności sztuk - totalne dzieło sztuki". Spotkanie zatytułowane "Przeżywanie malarstwa jako doświadczenie wszechogarniające" poprowadził Jacek Jaźwierski.
Czytaj całość...
2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda
wtorek, 21 styczeń 2020
image_001.jpg
Leopold Tyrmand. Polski pisarz i publicysta, (urodzony w 1920 roku w Warszawie, zmarł w 1985 roku w Fort Myers) popularyzator jazzu w Polsce. Postać owiana legendą, ikona polskiego świata artystycznego lat pięćdziesiątych XX wieku.
Po burzliwych latach wojennych, w Warszawie zaczął pracę jako dziennikarz w zorganizowanej przez Jerzego Borejszę Agencji Prasowo-Informacyjne. Dał się poznać jako błyskotliwy dziennikarz. Publikował recenzje teatralne, muzyczne i sportowe w "Ekspresie Wieczornym", "Rzeczpospolitej", "Dziś i Jutro", "Ruchu Muzycznym".
Czytaj całość...
Styczniowe spotkanie z literacką legendą
wtorek, 21 styczeń 2020
image_001.jpg
Na styczniowym spotkaniu Klubu Czytelniczego Readcom przywołałyśmy postać owianą  już za życia literacką legendą. Pisarz, publicysta, znawca jazzu. To on obok wielu nietuzinkowych postaci pozostawał ikoną polskiego świata artystycznego lat pięćdziesiątych XX wieku.
W tym roku - Roku Leopolda Tyrmanda - w 100. rocznicę urodzin i 35. rocznicę  śmierci będzie znamienita okazja do pochylenia się nad życiem i utworami jednego z najwybitniejszych twórców.
Czytaj całość...
Gabinet Lalek dr A. - wystawa
poniedziałek, 20 styczeń 2020
image_001.jpg
W Filii nr 11 MBP można obejrzeć wystawę lalek Aleksandry Lis. Jak mówi sama autorka „Zajmuję się głównie tworzeniem lalek o stawach kulkowych. Lalki nie powstają z gotowych elementów, wszystkie są wykonane z modeliny, a następnie malowane. Ubrania, fryzury i dodatki wykonuję sama według własnych projektów. Lalki wyposażam również w najróżniejsze akcesoria i staram się organizować im także własne mieszkanka.
Czytaj całość...
Misja Apollo Podbój Kosmosu - Księżyc
piątek, 17 styczeń 2020
image_001.jpg
Od połowy stycznia w Filii nr 38 MBP prezentujemy wystawę pt. ”Misja Apollo Podbój Kosmosu - Księżyc” pełną faktów i ciekawostek związanych z lotami w kosmos. Podczas wernisażu 15 stycznia dzieci i młodzież z zainteresowaniem prześledziła poszczególne wydarzenia towarzyszące przygotowaniom do pierwszego lotu na księżyc, rozpoznali najważniejsze postacie związane z projektami NASA, oraz wykazali się szeroką wiedzą związaną z tematem.
Czytaj całość...
Rzeczy niewielkie. Chwile ulotne
piątek, 17 styczeń 2020
image_002.jpg
"Aparat fotograficzny jest przedmiotem, z którym mam do czynienia codziennie, a obowiązkowo towarzyszy mi podczas wszystkich wypraw. Rejestruję nim ważne chwile, osoby, które napotkałam na swej drodze, ciekawe miejsca i zachwycające krajobrazy.  Jeśli chcę zdjęcie inne od wszystkich wtedy upatruję szczegół" - usłyszeli Seniorzy z Centrum Usług Socjalnych podczas wernisażu wystawy fotografii "Rzeczy niewielkie. Chwile ulotne" w Filii nr 11.
Czytaj całość...
To było... w Lublinie
piątek, 17 styczeń 2020
image_001.jpg
14 stycznia 2020 roku w Filii nr 16 odbyło się spotkanie z panem Krzysztofem Stankiewiczem, autorem książki To było... w Lublinie.
Pan Krzysztof Stankiewicz jest dziennikarzem, pisarzem, podróżnikiem. Przez wiele lat pracował w „Kurierze Lubelskim”, współpracował także z innymi czasopismami, m.in. „Kurierem Polskim” i „Polską Gazetą Transportową”. W 2009 roku założył miesięcznik społeczny „Awangarda Lubelska” i od tej pory jest jego redaktorem naczelnym. Jest również autorem kilku książek - Opowieści z dreszczykiem (2006), Globtroter w tram-kach (2008), W 40 lat dookoła świata (2012), Podróż do krawędzi wieczności (2015).
Czytaj całość...
Mandale na talerzach
czwartek, 16 styczeń 2020
image_001.jpg
Na ostatnim spotkaniu Fanek Sztuki w Filii nr 11, pod czujnym okiem naszej prowadzącej - Aliny Gumieniak, powstały piękne mandale malowane na szklanych talerzach.
Czytaj całość...
Koduj z UKE
czwartek, 16 styczeń 2020
image_001.jpg
16 stycznia w Filii nr 29 gościliśmy pracowników Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Tego dnia dzieci, które przybyły na zajęcia, miały szansę uczyć się programowania w bardzo przyjemny sposób, bo z użyciem gry Scottie Go.
Czytaj całość...
Czarne Inspiracje z Adamem Robińskim
czwartek, 16 styczeń 2020
image_001.jpg
15 stycznia w Filii nr 2 odbyło się spotkanie autorskie z Adamem Robińskim, promujące jego książkę "Kiczery. Podróż przez Bieszczady". Pisarz był już naszym gościem w związku z promocją swojej pierwszej książki "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg". Adam Robiński to także stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”, związany m.in. z „Rzeczpospolitą” i „National Geographic Polska”. Był finalistą Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy w 2014 roku. Jego debiut „Hajstry” zdobył nagrodę Podróżniczej Książki Roku w ramach 12. edycji nagrody podróżniczej Travelery oraz Nagrodę Magellana w kategorii Książka reportażowa, a także został nominowany do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Conrada.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 6977

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego