Aktualności
Warsztaty z haftu matematycznego
poniedziałek, 25 marzec 2019
image_001.jpgFilia nr 18 miała przyjemność gościć panie z Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”. Seniorki poznawały technikę haftu matematycznego. Wykonywane tą metodą zakładki nawiązywały do rozpoczynającej się wiosny. Dziękujemy za spotkanie.
Olga Wójtowicz
Czytaj całość...
Koncepcja obrazu filmowego we wczesnych filmach Piotra Szulkina
poniedziałek, 25 marzec 2019
image_001.jpg
W Filii nr 2 MBP, 20 marca odbył się kolejny wykład z cyklu "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności". Spotkanie poprowadzone zostało przez dr Marcina Marona - absolwenta Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, doktora nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; operatora i filmoznawcy.
Podczas wykładu rozważana była koncepcja i forma obrazu filmowego we wczesnych filmach Piotra Szulkina: Narodziny (1975), Dziewce z ciortem (1975) oraz Oczy Uroczne (1976). Prelegent zaprezentował fragmenty omawianych produkcji, w których  odnaleźć można inspiracje poetyką ballady romantycznej, jak również odwołania do dzieł ekspresjonizmu filmowego.
Magdalena Wrona
Czytaj całość...
21 marca - Światowy Dzień Poezji
poniedziałek, 25 marzec 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 25 marca 2019

Światowy Dzień Poezji obchodzony jest 21 marca. Celem święta jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
Zachęcamy do zapoznania się z relacją z wydarzeń, które odbyły się z tej okazji w filiach MBP.
Czytaj całość...
Maroko  kraj z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy
piątek, 22 marzec 2019
image_001.jpg
12 marca w Filii nr 25 odbyło się spotkanie z Panem Henrykiem Maciszewskim pt. „Maroko – kraj z Baśni Tysiąca i Jednej Nocy”. Była to pierwsza z trzech części cyklu dotyczącego podróży do Maroka.
Maroko jest niewielkim krajem leżącym w północno-zachodniej części Afryki, otoczonym Oceanem Atlantyckim oraz Morzem Śródziemnomorskim. Jest to monarchia konstytucyjna o ustroju demokratycznym. Głową państwa jest obecnie król Muhammad VI, religią państwową jest islam, a językiem urzędowym – arabski. Maroko jest bardzo zróżnicowane pod względem geograficznym – występuje wiele terenów górzystych, pustynnych, ale również znajdują się tam piękne zielone oazy oraz atlantyckie plaże.

Czytaj całość...
Zdzisław Badio - żywa historia
piątek, 22 marzec 2019
image_001.jpg
Zdzisław Badio - prezes lubelskiego oddziału Polskiego Związku Byłych Więźniów Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych oraz członek Rady Państwowego Muzeum na Majdanku był gościem Filii nr 29 MBP. Słuchaczami była młodzież z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Zbigniewa Herberta w Lublinie. Jako żywy świadek historii pan Zdzisław opowiedział o swoich przeżyciach z czasów, kiedy będąc nastolatkiem, w efekcie łapanki trafił na Majdanek i był tam przez blisko cztery miesiące w charakterze zakładnika.
Czytaj całość...
Zajęcia komputerowe
czwartek, 21 marzec 2019
image_001.jpgW Filii nr 37 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy Absolwent. Były to zajęcia, w trakcie których nasi goście mieli okazję zapoznać się z komputerem oraz możliwościami jakie daje internet.
Czytaj całość...
Stanisław Moniuszko twórca polskiej opery narodowej - konkurs plastyczny
czwartek, 21 marzec 2019
image_001.jpg
W ramach Roku Stanisława Moniuszki Filia nr 28 zorganizowała konkurs plastyczny pt. "Stanisław Moniuszko twórca polskiej opery narodowej". Spośród 82 prac w drodze głosowania przyznano jedno I, dwa II i dwa III miejsca oraz dziewięć wyróżnień. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, a najlepsi nagrody książkowe. Wystawę można oglądać w naszej filii do końca marca. Zapraszamy.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
Czechowski Klub Książki
środa, 20 marzec 2019
image_001.jpg
8 marca w Filii nr 29 odbyło się pierwsze spotkanie Czechowskiego Klubu Ksiażki, które miało  charakter organizacyjny - poznaliśmy się i omówiliśmy plany na najbliższe miesiące. W miłej atmosferze wzajemnej otwartości rozmawialiśmy o ulubionej literaturze i oczekiwaniach wobec spotkań Klubu. Spotkanie poprowadziła Joanna Gładysz - młodszy bibliotekarz Filii nr 29, polonistka, animatorka kultury, filmoznawca.

Czytaj całość...
Spotkanie z Ewą Bajkowską
wtorek, 19 marzec 2019
image_001.jpg
Ewa Bajkowska urodziła się w Sandomierzu, lublinianką została z wyboru, nauczycielką zgodnie z wykształceniem w Instytucie Historii UMCS. Pisarką, poetką i eseistką jest z racji talentu. Członkinią Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego i Związku Literatów Polskich stała się w konsekwencji wielu działań twórczych.
Czytaj całość...
Warsztaty plastyczne dla seniorów
wtorek, 19 marzec 2019
Filia nr 36 zaprasza
image_001.jpgWystawa grafik Karoliny Koterwas
wtorek, 19 marzec 2019
image_001.jpg
Do końca marca w Filii nr 37 można podziwiać wystawę grafik autorstwa Karoliny Koterwas. Karolina Koterwas urodziła się w 1999 r. w Lublinie. Wychowała się w Krasnymstawie, gdzie zdobyła średnie wykształcenie. Uczęszczała do I LO im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie do klasy o profilu medycznym. Od najmłodszych lat jej pasją było rysowanie, dlatego postanowiła kształcić się w tym kierunku.
Czytaj całość...
Włącz poezję
poniedziałek, 18 marzec 2019
Filia nr 10 zaprasza
image_001.jpgCzy jesień życia może być piękna?
poniedziałek, 18 marzec 2019
image_001.jpg
Przemijanie... nieodwracalny element wpisany w nasze życie. Tak jak w przyrodzie, w życiu człowieka przychodzi czas zbierania plonów... Zwykliśmy mówić, że starość się Panu Bogu nie udała i boimy się tego, co ona ze sobą niesie – chorób, bólu, niedołężności i  samotności. Na marcowym spotkaniu Klubu Czytelniczego Readcom w Filii nr 19 podjęłyśmy kolejny raz ten temat, który był pełen refleksji i celnych spostrzeżeń dotyczących jesieni życia.
Czytaj całość...
Kosmiczna podróż z Małym Księciem
poniedziałek, 18 marzec 2019
image_001.jpg
W marcu w Filii nr 38 prowadzimy trzy cykle warsztatowe oparte o literaturę dla dzieci oraz książki z aplikacjami do Rozszerzonej Rzeczywistości (AR). Pierwszy cykl poświęcony został tematyce związanej z Kosmosem.
Czytaj całość...
Dialog o losie i duszy
piątek, 15 marzec 2019
image_001.jpg
14 marca w Galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej OKNA odbył się wernisaż wystawy "Dialog o losie i duszy. Stanisław Vincenz (1888-1971)", który otworzyli Renata Filipiak (Zastępca Dyrektora ds. Merytorycznych MBP) oraz Jan A. Choroszy (Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego).
Czytaj całość...
"Zagrajmy..."
piątek, 15 marzec 2019
image_001.jpg"Zagrajmy...", czyli spotkania z grami planszowymi dla seniorów, to nowa propozycja Filii nr 36 dla osób 50+. Grając w planszówki można nie tylko miło spędzić czas i wspaniale się bawić, są one też dobrym treningiem umysłu.


Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 6403

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego