Aktualności
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki
piątek, 20 wrzesień 2019
image_001.jpg
W dniach 13-15 września 2019 r. w Lublinie odbywał się ogólnopolski Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki”. Wiele z zaplanowanych wydarzeń miało miejsce w Biblio, Filii nr 32 MBP.
Czytaj całość...
Okna w OKNACH
piątek, 20 wrzesień 2019
image_026.jpg
19 października w Galerii OKNA MBP odbył się wernisaż wystawy fotografii autorstwa Wiktora Kowalczyka. Artysta urodził się w 1964 roku w Lublinie. Studiował biologię na UMCS i muzealnictwo na UW. 20 lat pracy poświęcił Muzeum Nadwiślańskiemu w Kazimierzu Dolnym (w tym kilkanaście tamtejszemu Muzeum Przyrodniczemu), a od ponad sześciu pracuje w Muzeum Lubelskim w Lublinie, opiekując się Dworkiem Wincentego Pola na Kalinowszczyźnie. Jest twórcą wystaw i publikacji, organizatorem wydarzeń kulturalnych i zajęć edukacyjnych. Od dzieciństwa zajmuje go fotografia, ostatnimi czasy pisuje także wiersze. Wystawę można oglądać do 8 października.
Marta Piasecka
fot: Beata Wijatkowska, Marta Piasecka
Czytaj całość...
Polacy, którzy zmienili świat
czwartek, 19 wrzesień 2019
image_001.jpg
We wrześniu w Filii nr 37 można podziwiać wystawę pt. „Polacy, którzy zmienili świat”. Wystawa prezentuje sylwetki oraz niezwykłe dokonania wybitnych Polaków, sławnych, docenianych i podziwianych na świecie wynalazców, naukowców, inżynierów, podróżników i artystów. Serdecznie zapraszamy.
Magdalena Szymańska-Mazurek
Czytaj całość...
Dni Uczenia Się Dorosłych
środa, 18 wrzesień 2019
image_001.jpg
"Dni uczenia się dorosłych to kampania społeczna wspierająca dorosłych w kształtowaniu i rozwijaniu nawyku ciągłego uczenia się. Została zainicjowana w latach 80-tych i jest cyklicznie realizowana w wielu krajach pod egidą UNESCO jako Adults Learner’s Week lub Festival of Learning, kilka edycji odbyło się również w Polsce, począwszy od 2009 roku.
Tegoroczna polska edycja kampanii odbywa się pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
Chcemy pokazać, że uczenie się przez całe życie jest nie tylko koniecznie, ale przede wszystkim zmienia człowieka i jego życie na lepsze. Chcemy, żeby uczenie się stało się stylem życia i sposobem na spędzanie wolnego czasu w sposób atrakcyjny i twórczy."
edurosli.pl
Czytaj całość...
Wrzesień
wtorek, 17 wrzesień 2019
image_001.jpg
W Filii nr 24 prezentowane są prace plastyczne uczniów ze Szkoły Specjalnej nr 26 w Lublinie. Prace są bardzo kolorowe, wykonane różnymi technikami plastycznymi. Autorzy prac wyczarowali na rysunkach wspaniały nastrój końca lata, który wprowadza widza w nadchodzący jesienny czas. Mali artyści oddali piękno i bogactwo tej pory roku malując drzewa, liście, owoce i zwierzęta. Różnorodna technika i kolory sprawiają, że prace przyciągają wzrok oraz zachwycają pomysłami i kolorami.
Zapraszamy do obejrzenia galerii  prac uczniów.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
Przy kawie
piątek, 13 wrzesień 2019
image_001.jpg
Góry we wrześniu oferują tak piękne krajobrazy, że musiała wybrzmieć chociaż jedna piosenka, towarzysząca jesiennym wędrówkom po bieszczadzkich połoninach. Na spotkaniu Przyjaciółek Staromiejskiej Biblioteki, 11 września 2019 r., zagościła też poezja, czytałyśmy wiersze Rilkego, Puszkina w tłumaczeniu Tuwima i Broniewskiego, jakiego wcześniej uczestniczki nie znały albo nie pamiętały oraz Iwaszkiewicza kojarzonego dotychczas wyłącznie prozatorsko. Kaskada warzyw i owoców, bukiety kaliny i astrów, orzechowe ciasteczka i aromat herbaty z ziarenkami kawy dopełniały obrazu bogactwa jesieni, pory urodzaju, a my, jak na szlaku, trochę się mijałyśmy, ktoś wpadł na chwilę, ktoś miał wolne całe popołudnie.
Czytaj całość...
Synagoga w Rymanowie
piątek, 13 wrzesień 2019
image_001.jpg
Filia nr 33 po raz kolejny gościła Pana Andrzeja Miturę. Tym razem wysłuchaliśmy opowieści o synagodze w Rymanowie i jej losach na przestrzeni lat. Uzupełnieniem wykładu był pokaz zdjęć autorstwa prelegenta.
Czytaj całość...
Spotkanie z Andrzejem Miturą
piątek, 13 wrzesień 2019
image_001.jpg
4 września w Filii nr 12 odbyło się spotkanie z Panem Andrzejem Miturą. Tematem pogawędki były „Kapliczki i figury starego Lublina”. Autor w ciekawy i zajmujący sposób opowiadał o kapliczkach, które często jako mieszkańcy Lublina mijamy na swojej drodze. Pan Andrzej Mitura zapoznał słuchaczy z ich historią i znaczeniem jakie miały dla społeczności.
Czytaj całość...
Biblioteczne wędrówki po świecie
czwartek, 12 wrzesień 2019
image_001.jpg
10 września w Filii nr 25 odbyło się pierwsze po wakacjach spotkanie z cyklu „Biblioteczne wędrówki po świecie”. Naszym gościem był Pan Henryk Maciszewski, który zaprezentował relację ze swojej podróży na Ukrainę.
Ukraina, będąca drugim pod względem wielkości państwem w Europie jest krajem bardzo bliskim dla Polaków. Oba państwa łączy wspólna, wielowiekowa historia - przed II wojną światową znaczna część Ukrainy wchodziła w skład państwa polskiego, przez co wiele miast na stałe zapisało się na kartach polskiej historii.
Czytaj całość...
Ciało i styl - o kobietach Zofii Nałkowskiej
czwartek, 12 wrzesień 2019
image_001.jpg
Do końca września w Filii nr 29 można podziwiać wystawę „Ciało i styl – o kobietach w prozie Zofii Nałkowskiej”. Na wystawie zaprezentowano fragmenty powieści „Kobiety”, „Romans Teresy Hennert” oraz „Granica”, zilustrowane archiwalnymi fotografiami kobiet z okresu dwudziestolecia międzywojennego.
Czytaj całość...
Spotkanie z Anną Jaklewicz
czwartek, 12 wrzesień 2019
image_001.jpgFilia nr 35 gościła Panią Annę Jaklewicz – archeolożkę, podróżniczkę i autorkę książek o Azji. Prowadząca zabrała dzieci w podróż w czasie do starożytnego Egiptu. W czasie warsztatów uczestnicy poznali dokonania starożytnych Egipcjan, by następnie sprawdzić się w pisaniu pismem hieroglificznym i ozdabianiu sarkofagu faraona.


Czytaj całość...
Julia Hartwig - poetka Lublina
czwartek, 12 wrzesień 2019
Zapraszamy na wykład
image_001.jpg


Warsztaty archeologiczne
środa, 11 wrzesień 2019
image_001.jpg
10 września w Filii nr 2 odbyły się warsztaty archeologiczne dla dzieci, które poprowadziła Anna Jaklewicz, archeolog, podróżnik oraz autorka książek o Indonezji i Chinach. Tematem spotkania były Chiny. Pani Anna na początku przybliżyła dzieciom zawód archeologa, by potem zabrać je w podróż po Murze Chińskim, Zakazanym Mieście i wspólnie odkrywać tajemnice Terakotowej Armii.
Czytaj całość...
Krystyna Staś - Malarstwo
wtorek, 10 wrzesień 2019
image_001.jpgOd 9 września w Filii nr 24 można oglądać wystawę malarstwa Krystyny Staś, z wykształcenia polonistki i logopedy. Maluje od 2000 roku, jest samoukiem, a Jej inspiracją jest przyroda. Maluje głównie kwiaty, krajobrazy, jesienne abstrakcje. Ulubione techniki to akryl i suchy pastel. Bierze udział w wystawach zbiorowych w Galerii TPSP. Organizuje wystawy indywidualne m.in. w Domu Kultury „Kalinowszczyzna”, Galerii Domu Żołnierza oraz filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.
Czytaj całość...
Narodowe Czytanie 2019
wtorek, 10 wrzesień 2019
image_001.jpg
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie kolejny raz włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia były "Nowele polskie". Licznie zgromadzonych gości przywitała Renata Filipiak, Zastępca Dyrektora ds. Merytorycznych MBP. Ubrani w stroje z epoki bibliotekarze zaprezentowali dwa utwory: "Dym" Marii Konopnickiej oraz "Dobrą panią" Elizy Orzeszkowej.
Czytaj całość...
Synagoga w Rymanowie
wtorek, 10 wrzesień 2019
Filia nr 33 zaprasza
image_001.jpg"Przestrzenie kobiety"
piątek, 06 wrzesień 2019
image_001.jpg
4 września w Filii nr 2 odbył się koncert performatywny teatru improwizacji i symboliki ciała "My – Persony" pt. "Przestrzenie Kobiety". Treścią tego poetyckiego widowiska były improwizacje taneczne i dźwiękowe do tekstów Grażyny Rakfalskiej, Egito Concalves'a, Willima Blake'a, Emilly Dickinson, Adama Zagajewskiego. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiła Joanna Dominika Belzyt, która swoim śpiewem i subtelnym ruchem scenicznym zilustrowała miłość, ból, wolność, bunt, niemoc.
Czytaj całość...
Opowieści dzieciństwa - wystawa
środa, 04 wrzesień 2019
image_001.jpg
We wrześniu w Filii nr 22 można oglądać „Wystawę ilustracji Izabeli Madeja”, której tematem przewodnim są baśnie i legendy. Autorka jest ilustratorką książek dla dzieci, zajmuje się także projektowaniem wizualnym i prowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży. Tematyka prac artystki oscyluje wokół fantastyki, podań ludowych i mitów. Tym, co pociąga autorkę wystawy w tego typu literaturze jest atmosfera grozy i tajemnicy, którymi owe opowieści są przepełnione.
Czytaj całość...
"POSTAĆ" i "SWOBODA"
środa, 04 wrzesień 2019
image_001.jpgW Filii nr 39 Marta Turska, studentka Wydziału Artystycznego UMCS, po raz kolejny przygotowała wystawę swoich prac wykonanych podczas nauki na uniwersytecie. Prace zostały podzielone na dwie wystawy: „Swoboda” i „Postać”. Portrety kobiety, w różnych pozycjach ruchowych: stojącej, siedzącej i leżącej wykonano ołówkiem. Autorka pokazała modelkę w sposób bardzo rzeczywisty, z twarzy można wyczytać smutek, radość i spokój.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 6704

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego