Aktualności
XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
wtorek, 22 maj 2018
image_001.jpgAktualizacja 22 maja 2018

Od 8 do 15 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbywały się spotkania w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie pod hasłem "(Do)wolność czytania" miało na celu promować czytelnictwo i biblioteki, zainteresować książką szerokie kręgi społeczeństwa,  podkreślić rolę czytania oraz edukacji. Tymi działaniami chcieliśmy też podkreślić prestiż zawodu bibliotekarza.
Czytaj całość...
Kurs komputerowy 50+ w Filii 11 MBP
wtorek, 22 maj 2018
image_001.jpg
21 maja w Filii 11 MBP odbyły się ostatnie już warsztaty komputerowe dla seniorów, prowadzone przez panią Małgorzatę Kruszyńska, a dotyczące programu "Aktywni on/offline". Seniorzy przez cały cykl spotkań z wielkim zaangażowaniem podchodzili do spotkań, na których dowiedzieli się m.in. jak korzystać ze stron lokalnych dzienników czy jak poszukać rozkładów jazdy komunikacji miejskiej.
Czytaj całość...
VI Lubelska Noc Bibliotek
piątek, 18 maj 2018
image_001.jpgAktualizacja 18 maja 2018

Miejska Biblioteka Publiczna to ważna instytucja kultury, która służy mieszkańcom Lublina i okolic. Sieć MBP tworzy 39 filii usytuowanych niemal we wszystkich dzielnicach miasta. Biblioteka zapewnia czytelnikom nieodpłatny dostęp do książek, prasy, audiobooków, muzyki i filmów oraz komputerów z dostępem do Internetu.
Biblioteki stają się multimedialnymi punktami dostępu do kultury, przestrzenią, która łączy w sobie miłą atmosferę, poczucie bycia u siebie, z tym, co najciekawsze w miejscach publicznych – możliwością poznawania nowych osób, bycia razem z innymi ludźmi. To także miejsca spotkań, komunikacji społecznej, dostępu do żywej wiedzy, informacji, kultury i edukacji – to miejsce dla każdego. 11 maja filie MBP przygotowały bogatą ofertę kulturalno-edukacyjną z okazji VI Lubelskiej Nocy Bibliotek. Zachęcamy do zapoznania się z relacją z tego wydarzenia!
Czytaj całość...
Świat akwareli
piątek, 18 maj 2018
image_006.jpgIrena Muraszka to absolwentka Wydziału Artystyczno-Graficznego Witebskiego Uniwersytetu Państwowego w Witebsku na Białorusi. W 2006 r. była stypendystką Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej „GAUDE POLONIA”.
Uczestniczyła w warsztatach na Wydziale Malarstwa w Pracowni Tkaniny Artystycznej pod kierownictwem prof. Doroty Grynczel w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ukończyła cykl warsztatów prowadzonych przez animatorów Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Obecnie jest słuchaczką Podyplomowych Studiów organizowanych przez UMCS w Lublinie.


Czytaj całość...
Malarskie impresje
czwartek, 17 maj 2018
image_001.jpgPrzed Nocą Bibliotek w Filii 34 gościła wystawa pani Katarzyny Jackowskiej, rodowitej lublinianki i wieloletniej czytelniczki Miejskiej Biblioteki Publicznej. Słowa autorki „od dziecka rysowałam, malowałam i przyklejałam swoje prace gdzie się dało, choćby na ścianach” świadczą o jej ogromnym zainteresowaniu sztuką od najmłodszych lat i kontynuacji tego w wieku dojrzałym. Pierwsze lekcje pobierała w okresie wojennym w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku pani Janiny Miłosiowej pod kierunkiem niezwykłego nauczyciela i artysty Władysława Filipiaka.
Czytaj całość...
Niepodległa - Lubię to!
czwartek, 17 maj 2018
image_001.jpgMamy przyjemność przedstawić prace uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie, biorące udział w konkursie plastycznym "Polska moja Ojczyzna" dla klas młodszych I-III oraz "Niepodległa – Lubię to!” dla klas starszych IV - VI. Prace plastyczne wykonane przez uczniów są bardzo staranne, widać w nich zaangażowanie młodych twórców w promowanie wartości patriotycznych, ogromne poczucie świadomości narodowej i szacunek do Ojczyzny.


Czytaj całość...
IV Przegląd Recytatorski Przedszkolaków
czwartek, 17 maj 2018
image_001.jpgIV Przegląd Recytatorski Przedszkolaków pod tytułem "Ojczyzna w poezji - kto Ty jesteś? Polak mały!" odbył się 16 maja w Filii nr 24. Pracownicy filii wraz ze wspólorganizatorami konkursu Przedszkolem nr 49 wysłuchali recytacji patriotycznych wierszy poetów polskich w wykonaniu dzieci z 12 lubelskich przedszkoli.
Imprezę zaszczyciły obecnością Anna Augustyniak z Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, Agnieszka Łukasiewicz z Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miejskiego w Lublinie, Joanna Bednarska-Syska - inspektor z Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miejskiego w Lublinie oraz Zygmunt Marek Miszczak poeta lubelski.




Czytaj całość...
Dawno, dawno temu...
środa, 16 maj 2018
image_001.jpgWernisaż wystawy rzeźby Dominiki Ślaskiej „Dawno, dawno temu…” zapoczątkował VI Noc Bibliotek. Artystka jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie.  Uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni dr hab. szt. Stanisława Żukowskiego i dr hab. Wiesława Procia na Wydziale Artystycznym UMCS Lublin. Założycielka Pracowni Przedmiotów Dekoracyjnych i Aranżacji Wnętrz "Mała Toskania".  W jej zaciszu powstają prace z różnych dziedzin plastycznych: pastele, rysunki, malarstwo, przedmioty do dekoracji wnętrz według autorskich pomysłów, rzeźby kameralne oraz projekty przedmiotów użytkowych w większości inspirowane sztuką Włoch. Zajmuje się stylizacją mieszkań i lokali użytkowych. Wystawa „Dawno, dawno temu…” jest powrotem autorki do wczesnego dzieciństwa, czasu który kształtował wrażliwość i postrzeganie świata.
Czytaj całość...
Picasso i klasyczność
poniedziałek, 14 maj 2018
image_001.jpg9 maja w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu Botticelowskie Rozpryski, który tym razem poprowadził prof. Marcin Lachowski. Słuchaczom została przybliżona tematyka opisująca jak dzieła Pabla Picasso inspirowane były sztuką i kulturą antyczną. Jego twórczość od wczesnych - po dojrzałe prace z lat 20. i 30., które były inspirowane włoskimi podróżami, nieustannie powracały do wzorców klasycznych, kształtowanych przez indywidualny styl artysty.
Czytaj całość...
Lawendowe spotkanie autorskie z Elżbietą Krankowską
poniedziałek, 14 maj 2018
image_001.jpgWiele jest dróg, po których chodzi poezja. Wiele jest ścieżek, po których stąpają poeci. Ścieżek niejasnych, nieodkrytych, tajemniczych. Niekiedy zdarzy się błysk i poeta ujawni swoje oblicze. W środę, wieczorem, w Święto Tygodnia Bibliotek, zdarzył się błysk. Przed czytelnikami Filii nr 10 odkryła swe oblicze Pani Elżbieta Krankowska. Urodziła się w Warszawie, a ścieżka naukowa przywiodła ją do Lublina. Tu ukończyła studia z psychologii i bibliotekoznawstwa i tu pozostała, prowadząc Bibliotekę Instytutu Psychologii UMCS i tworząc jedną z najpiękniejszych sztuk – poezję. Dotąd wydała cztery tomiki poezji, w tym ostatni „Czas kwitnącej lawendy” był promowany podczas spotkania.
Czytaj całość...
Lodowy Wojownik z Lublina - Spotkanie z Piotrem Tomalą
poniedziałek, 14 maj 2018
image_001.jpgW czwartek 10 maja w Filii nr 38 MBP odbyło się spotkanie z himalaistą, członkiem Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 - Piotrem Tomalą. Podczas prelekcji zaprezentowane zostały materiały filmowe i fotograficzne z wyprawy na K2 - ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik oraz akcji ratunkowej na położonej w tym samym masywie górskim Nanga Parbat.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i wzbudziło bardzo pozytywne emocje wśród uczestników. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy naszemu gościowi!
Czytaj całość...
W stronę światła
piątek, 11 maj 2018
image_001.jpgW Tygodniu Bibliotek 9 maja, gościem Filii nr 3 MBP był Ireneusz Kaczmarczyk twórca tomiku wierszy i opowiadań "W stronę światła". Podczas spotkania autorskiego, prezentacji fragmentów opowiadań podjęła się Gabriela Popek. Zrobiła to z takim wdziękiem i ogromnym zaangażowaniem, że w słuchaczach wywołała wzruszenie.
Autor sam deklamował swoje wiersze, a Czytelnicy czytali poezję autora. Dodatkową atrakcją tego popołudnia był występ Dariusza Tokarzewskiego (z grupy wokalnej VOX).
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
środa, 09 maj 2018
image_002.jpgInauguracja Tygodnia Bibliotek w Filii nr 19 rozpoczęła się spotkaniem z poezją pani Ireny Ciesielskiej-Piech. Spotkań z poezją  pełną refleksyjnych przemyśleń poświęconych  m.in. pamięci św. Jana Pawła II, Lublinowi i Kresom, których  ciągle mamy niedosyt.
W roku 100-lecia Niepodległej  wsłuchałyśmy się w patriotyczne strofy, mówiące o pięknie ziemi ojczystej, tradycji i zwyczajach oraz naszych polskich losach. Nie mogło zabraknąć wierszy dedykowanych komendantowi Piłsudskiemu, drodze do wolności, okupionej krwią poległych. Serdecznie dziękujemy poetce za biało-czerwone treści  oraz pamięć o Dniu Bibliotekarza.
Czytaj całość...
Fantastyczny Tydzień
wtorek, 08 maj 2018
image_001.jpgW ramach Fantastycznego Tygodnia trwającego od 23 do 28 kwietnia, w Filii nr 2 odbył się szereg zajęć i wykładów poświęconych szeroko pojętej fantastyce.
Czytaj całość...
26. Biennale Ilustracji Bratysława
wtorek, 08 maj 2018
image_001.jpgXV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek otworzyliśmy wernisażem wystawy 26. Biennale Ilustracji Bratysława. To już kolejna ekspozycja, ukazująca zwycięskie prace zgłoszone w konkursie BIB, a pokazywana, we współpracy z Instytutem Słowackim, we wnętrzach naszej biblioteki. W 2016 roku wystawa pokonkursowa Biennale Ilustracji Bratysława 2015 cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Lublina. BIB odbywa się od roku 1965 w każdy nieparzysty rok i wśród wystaw sztuki poświęconej dzieciom jest bardzo prestiżową i jedyną tego typu imprezą na świecie.
Czytaj całość...
Pracujemy z chorymi dziećmi
wtorek, 08 maj 2018
image_001.jpgDziałalność Filii nr 23 mieszczącej się w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie nie ogranicza się tylko do pracy w lokalu Biblioteki. Priorytetem są regularne wyjścia do Oddziałów szpitalnych. Bezpośrednio przy łóżku chorego dziecka wypożyczane są książki. Hospitalizowane dzieci zawsze mogą liczyć na rozmowę , uśmiech i dobre słowo. Śmiało można stwierdzić że, dobrze dobrana lektura jest doskonałym lekarstwem na szpitalne smutki.
Małgorzata Czerniakiewicz
Czytaj całość...
Kino dla Seniorów
wtorek, 08 maj 2018
image_001.jpg30 kwietnia jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Jazzu. W związku z tym kwietniowy cykl „Cały ten jazz” był poświęcony właśnie temu gatunkowi muzycznemu. Nasi widzowie najpierw poznali biografię jednego z najwybitniejszych saksofonistów amerykańskich, Charliego Parkera, następnie dowiedzieli się, jak wiele trzeba poświęcić, by stać się mistrzem perkusji.
Czytaj całość...
Aktorki wszech czasów
wtorek, 08 maj 2018
image_001.jpgZapraszamy do Filii nr 18 na kolejną odsłonę cyklu „I Einstein był kobietą”. Tym razem prezentujemy kobiety kina – znane, podziwiane, które mimo upływu lat nadal pozostają ikonami. Ich życiorysy, choć nie zawsze szczęśliwe, pokazują jak wiele siły i determinacji musiały wykazać, aby dotrzeć na szczyt. Zapraszamy do końca maja.
Olga Wójtowicz
Czytaj całość...
Planszówkowe środy w Biblio
poniedziałek, 07 maj 2018
image_001.jpgW kwietniu odbyły się dwa spotkania z cyklu Planszówkowe środy w Biblio. Jak zwykle na tapetę wzięliśmy różnorodny zestaw tytułów, jednak tym razem zdecydowanie królowały krótsze i szybsze w rozegraniu pozycje. Na kolejne spotkania zapraszamy 09 i 23 maja, od godziny 18:00.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 5735


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego