Aktualności
Nasza Mała Biblioteka - II edycja
poniedziałek, 22 lipiec 2019
image_001_big.jpgAktualizacja 22 lipca 2019

„Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym 5-8 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami oraz rodzicami. Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę młodego czytelnika. Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od dziewięciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w Słowenii. W latach 2015-2016 odbyła się pierwsza międzynarodowa edycja projektu, w której wzięły udział wydawnictwa z Polski i Litwy, specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży.
Do udziału w drugiej edycji projektu zostały zaproszone oficyny: Paike ja Pilv z Estonii, Liels un mazs z Łotwy oraz ponownie Agencja Edytorska EZOP z Polski.
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie bierze udział kolejnej edycji edukacyjnego projektu.
Czytaj całość...
Czechowski Klub Książki
poniedziałek, 22 lipiec 2019
image_001.jpg
Za nami kolejne spotkanie z cyklu Czechowskiego Klubu Książki w Filii nr 29! Tym razem rozmawialiśmy o twórczości Joanny Bator. Dla części Klubowiczów bardziej interesująca okazała się typowo literacka odsłona pisarki, dla pozostałych to nurt reportażowy wiódł prym i przykuwał uwagę. Zgodziliśmy się co do jednego - język, metafory i styl to najmocniejsze punkty autorki i bezwzględnie warto sięgać po jej książki.
Joanna GŁadysz
Czytaj całość...
Akcja 450 w Bibliotece
piątek, 19 lipiec 2019
image_001.jpg
Z okazji przypadającej w lipcu 450-rocznicy podpisania Unii Lubelskiej Filia nr 38 MBP w Lublinie zaprosiła dzieci na tajemnicze warsztaty pod hasłem „Akcja 450”. Pierwszym zadaniem uczestników było poznanie prawdziwego tematu zajęć. Aby to zrobić musieli ułożyć wielkoformatowe puzzle przygotowane przez pracowniczki biblioteki. W rezultacie ukazała się reprodukcja obrazu „Unia Lubelska” autorstwa Jana Matejki, która powstała 300-lat po podpisaniu dokumentu.
Czytaj całość...
Lato w Miejskiej Bibliotece Publicznej
piątek, 19 lipiec 2019
image_01.jpg
Jaki jest przepis na świetną i twórczą zabawę? Edukacja, technologia, sztuka, literatura, a może teatr? W ramach akcji Lato w Mieście w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie połączyliśmy te elementy podczas tegorocznych zajęć wakacyjnych przygotowanych dla dzieci i młodzieży. Na młodych czytelników każdego dnia czeka nadal coś interesującego.
Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony okres jest czasem odpoczynku, radości i zabawy.
Zapraszamy na relację zdjęciową z już odbytych spotkań.
Czytaj całość...
Powieść historyczna. Nie tylko Sienkiewicz
czwartek, 18 lipiec 2019
image_001.jpg
"Powieść historyczna. Nie tylko Sienkiewicz" pod tym tytułem w Filii nr 11 odbyło się spotkanie z panem Lechem Giemzą profesorem Katedry Literatury Współczesnej KUL.
Od Feliksa Bernatowicza poprzez Józefa I. Kraszewskiego, Henryka Sienkiewicza, Teodora Parnickiego, Antoniego F. Ossendowskiego po Elżbietę Cherezińską - pan prof. wykazał w jaki sposób rozwijała się powieść historyczna, jak bardzo oddawała prawdziwość czasów, których dotyczyła oraz co warto czytać i dlaczego. Seniorzy z Centrum Usług Socjalnych, słuchali z dużym zainteresowaniem i wyszli z przekonaniem, że warto czytać tego typu utwory literackie.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
Kwiatek czysty
czwartek, 18 lipiec 2019
image_001.jpgKoncert pieśni neośredniowiecznych uprzyjemnił wczorajsze popołudnie w Filii nr 2 MBP. Wystąpiła Izabella Konar (Isa Conar), a koncert prowadził Maciej Krawczyk. Mogliśmy wysłuchać z akompaniamentem gitary oryginalnych tekstów średniowiecznych, a także pieśni polskiego renesansu i baroku z tekstami na przykład Jana Kochanowskiego czy Mikołaja Sęp Szarzyńskiego.
Isa Conar ceniąc sobie bliski kontakt z publicznością nie dokonała transkrypcji muzyki dawnej lecz inspirując się nią (średniowieczna pieśń maryjna, hymny i antyfony oraz echa renesansowej muzyki dworskiej) stworzyła własne, bardzo kameralne, intymne i nastrojowe kompozycje.
Czytaj całość...
Wypisz Wymaluj - (Nie)literackie strefy kreatywności
czwartek, 18 lipiec 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 18 lipca

Projekt „Wypisz, wymaluj - (nie)literackie strefy kreatywności” w spójny i kompleksowy sposób łączy cykle warsztatowe, spotkania autorskie i wydarzenia aktywizujące twórczo różne grupy wiekowe w szczególności: dzieci (7-12 lat) i młodzież (13-18 lat).
Jego realizacja odbywać się będzie w trzech Filiach MBP w Lublinie (29, 38, 40) położonych w sąsiadujących ze sobą dzielnicach (Czechów, Sławin, Szerokie). Działania będą oscylować wokół wątków tematycznych łączących literaturę ze sztukami wizualnymi. Projekt podejmuje działania edukacyjno-animacyjne, stymulujące rozwój i kreatywność. Dzięki niemu filie biblioteki staną się przestrzenią do twórczych eksperymentów ze słowem i obrazem.
W każdej z Filii w ramach tzw. stref kreatywności zostaną zrealizowane wydarzenia związane z przenikaniem się słowa i obrazu. Dzięki zaplanowanym warsztatom uczestnicy będą mieli doskonałą okazję do twórczego spędzenia wolnego czasu, eksperymentów ze słowem i obrazem, pogłębienia wiedzy z różnych dziedzin, a jednocześnie zdobycia pozytywnych doświadczeń w kontakcie z kulturą. Dowiedzą się w jaki sposób powstaje graffiti, komiks, druk i decoupage na tkaninie. Poznają tajniki tworzenia krojów pisma i pracy dziennikarskiej. Zaprojektują i wykonają własne grafiki, memy, napiszą hasła promujące czytanie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Czytaj całość...
Z Teatrem na Ty
wtorek, 16 lipiec 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 16 lipca 2019

W Filii nr 36 MBP rozpoczął się letni cykl spotkań „Z Teatrem na Ty”.  Stworzony z myślą o przedszkolakach i uczniach szkół podstawowych program zakłada dwa 90-minutowe spotkania. W pierwszych, przeprowadzonych 8 lipca 2019 roku, a zatytułowanych „Dykcja i emisja, czyli sprawnie i poprawnie”, udział wzięły trzy grupy. Uczestnicy dowiedzieli się, dlaczego warto i należy mówić poprawnie i wyraźnie, poznali techniki oddechowe, a także zmagali się z łamańcami językowymi usprawniającymi ich aparat mowy. Przy okazji, okazało się, że najmłodsi doskonale radzą sobie z językiem polskim! Przed nami spotkanie, podczas którego mierzyć się będziemy z najróżniejszymi zadaniami parateatralnymi. Ale na relację z tego wydarzenia będziecie musieli Państwo trochę poczekać…
Czytaj całość...
Lipcowe spotkanie DKK w Filii nr 10
środa, 10 lipiec 2019
image_001.jpg
Nie tylko Murakamim chlubi się japońska literatura, zainteresowanie zaś Japonią i pisarzami Kraju Kwitnącej Wiśni eskaluje, kiedy książka jest dziełem kobiety.
Taki już jest ten kraj... kobiety niechaj piszą do szuflady. Dlatego też w Filii nr 10, na spotkaniu DKK tematem dyskusji była skromna (ale jakżeż wybitna!) książka Sayaki Muraty "Dziewczyna z konbini" (Wydaw. UJ Kraków 2019). To powieść, która mocno stąpa w japońskiej rzeczywistości, jednocześnie z wartościami uniwersalnymi, przemawia jednako do wszystkich.
Czytaj całość...
Lublin - 450 lat od Unii Lubelskiej
wtorek, 09 lipiec 2019
image_001.jpg
7 lipca odbył się plener malarski "Lublin - 450 lat od Unii Lubelskiej". Nasza filia chciała w ten sposób uczcić akt podpisania unii polsko-litewskiej. W wydarzeniu wzięły udział malarki z Konopnicy, których siedzibą jest Dom Kultury w Motyczu oraz "Fanki sztuki" zaprzyjaźnione z naszą filią,kuratorem pleneru była pani Barbara Bartnik. We wrześniu wystawę będzie można oglądać w naszej małej galerii. Serdecznie dziękujemy Paniom za wspólną zabawę.
Pracownicy Filii nr 11
Czytaj całość...
Wielka Księga Mile Widzianych Emocji
wtorek, 09 lipiec 2019
image_001.jpgAktualizacja 9 lipca 2019

Głównym celem projektu jest prowadzenie działań ukierunkowanych na zwiększenie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz kształtowanie postaw otwartości wobec literatury jako formy samorozwoju. Działania mają również na celu zintegrowanie społeczności lokalnej oraz ukazanie biblioteki jako miejsca ciekawych spotkań edukacyjnych i kulturalnych.
Projekt składa się z trzech działań. Pierwsze obejmuje rekrutację uczestników oraz integrację lokalnych organizacji (placówki przedszkolne) działających w dzielnicy Ponikwoda w Lublinie. Drugie działanie będzie polegało na zorganizowaniu serii spotkań arteterapeutycznych (bajkoterapia, muzykoterapia, choreoterapia, sztuki wizualne) dla dzieci w wieku przedszkolnym (4-6 lat). Ostatnie z działań przyjmie formę spotkania finałowego, w trakcie którego nastąpi podsumowanie wszystkich spotkań. Efektem końcowym będzie stworzenie wspólnej pracy – wielkoformatowej książki pt. „Wielka księga mile widzianych emocji”. Trwałym efektem działań będzie stworzenie broszury – albumu dobrych praktyk.

Projekt dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.
Czytaj całość...
Unia Lubelska oczami młodzieży
poniedziałek, 08 lipiec 2019
image_001.jpg
W Filii nr 22 można oglądać wystawę „450 lat Unii Lubelskiej”, na której prezentowane są zdjęcia wykonane przez młodzież z MDK „Pod Akacją” w Lublinie. Pod kierunkiem pani Anny Asyngier-Kozieł młodzież wykonała zdjęcia i uwieczniła na nich miejsca w naszym mieście, związane z wydarzeniami unii zawartej w 1569 roku między Koroną Królestwa Polskiego a Wielkim Księstwem Litewskim. Młodzi autorzy mają po 14-16 lat, ale mając już świadomość wagi Unii i jej wpływu na losy narodu i państwa polskiego, a także rozwój samego Lublina odwołują się do symboli narodowych, będących nieodłącznym elementem polskiej kultury i tożsamości.
Czytaj całość...
Świętujemy Unię
piątek, 05 lipiec 2019
image_001.jpg
Upowszechnianie treści Roku Unii Lubelskiej stało się przewodnim motywem naszych rocznych działań. Placówka tym razem - w tym wyjątkowym okresie przypadającym na dni:  28 czerwca - 4 lipca, włączyła się aktywnie w  świętowanie 450. lat Unii Lubelskiej.
Odwiedzający nas czytelnicy mogli obejrzeć w nowej aranżacji przygotowaną przez nas okolicznościową wystawę przybliżającą doniosłość wydarzeń historycznych  upamiętniających niezapomniane chwile od momentu przyjęcia Unii do ratyfikacji sojuszu przez króla Zygmunta Augusta.

Czytaj całość...
Nie samą różą kwiaty żyją
piątek, 05 lipiec 2019
image_001.jpg
"Nie samą różą kwiaty żyją", to kolejny cykl prac malarskich Julii Rychwińskiej. Prace są inspirowane zapomnianym kwiatem łubinu, który kiedyś był dostojnym towarzyszem każdego ogrodu, a bukiety ożywiał, jak mało który kwiat. Obrazami chcę przypomnieć, że nie tylko róże są piękne i nadają się na różne okazje. Ponieważ z kwiatami jest trochę jak z życiem, to warto sięgać po rozmaite gatunki i malować swoje życie przeróżnymi barwami.
Wystawę chcę poświecić mojej Mamie, która odkąd pamiętam zajmowała się kwiatami, tak pięknymi, że niektóre do dziś pozostały w mojej głowie.
Julia Rychwińska
Czytaj całość...
Warsztaty decoupage
czwartek, 04 lipiec 2019
image_001.jpg
Ostatnie spotkanie Akademii Seniora było ucztą dla osób o artystycznej duszy. W czasie warsztatów decoupage seniorzy mieli okazję stworzyć oryginalne zakładki do książek. Każda była inna, indywidualnie skomponowana i niepowtarzalna. Efekty pracy widać na zdjęciach.
Elżbieta Nawrocka
Czytaj całość...
Najpiękniejsze biblioteki świata
wtorek, 02 lipiec 2019
image_001.jpg
Wakacje sprzyjają podróżom. Przy okazji poznawania nowych miejsc warto rozejrzeć się za bibliotekami.
W Filii nr 18 prezentujemy fotografie tych największych i najpiękniejszych, nowoczesnych lub zachowanych w klasycznym stylu. Warto jednak pamiętać, że każda biblioteka jest niepowtarzalna, na swój sposób wyjątkowa i godna uwagi.
Olga Wójtowicz
Czytaj całość...
Historia Dzielnic Lublina
poniedziałek, 01 lipiec 2019
image_001.jpg
Cykl publikacji dotyczący historii dzielnic Lublina liczy łącznie dwanaście zeszytów popularnonaukowych, ilość ta wynika z uwarunkowań historycznych. Publikacje powstały w ramach projektu „Lublin. Historia dzielnic. W 700-tną rocznicę lokacji miasta” realizowanego przez Fundację Aktywności Obywatelskiej oraz Lubelskie Towarzystwo Genealogiczne. W 2017 roku ukazała się również książka zawierająca zebrane z zeszytów artykuły autorstwa lubelskich archeologów, geografów, historyków, historyków sztuki, dotyczące różnorodnych zagadnień związanych z geograficznym położeniem miasta, jak również jego historycznymi aspektami.
Czytaj całość...
Roślina na ulicach Lublina
poniedziałek, 01 lipiec 2019
image_001.jpgWystawa fotografii, która jest prezentowana w Filii 39 została przygotowana przez uczniów Zespołu Przedmiotów Zawodowych w Zespole Szkół nr 6 w Lublinie w ramach Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego pt.: „Roślina na ulicach Lublina”. W konkursie wzięli udział uczniowie klas gimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych z terenu województwa lubelskiego. Zdjęcia przedstawiają barwne klomby, ukwiecone trawniki, donice z kolorowymi roślinami, zdobiące ulice i skwery Lublina. Pozwalają dostrzec piękno w otaczającej przestrzeni miejskiej i pobudzają wyobraźnię.
Anna Czy
Czytaj całość...
Międzynarodowy Konkurs Sztuka Dziecka Złota Sztaluga 2019
poniedziałek, 01 lipiec 2019
image_002.jpg
Aktualizacja 1 lipca 2019

Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie Poli Wałach, uczestniczki warsztatów plastycznych z cyklu „Edukacja przez Sztukę” w Biblio. Praca plastyczna Poli została doceniona przez jury Międzynarodowego Konkursu Sztuka Dziecka „Złota Sztaluga 2019”.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 6641

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego