Aktualności
Wszystkie strony Europy, czyli Andersen w podróży
wtorek, 12 listopad 2019
image_001.jpg
W Filii nr 37 można doglądać wystawę dotyczącą życia i podróży Hansa Christian Andersena. Wystawę można podziwiać do końca listopada. Serdecznie zapraszamy.
Ewelina Wojewoda
Czytaj całość...
Wieczornica patriotyczna
wtorek, 12 listopad 2019
image_001.jpg
8 listopada w Filii 24 miała miejsce wieczornica patriotyczna z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przedszkolaki z Przedszkola nr 49 pod kierunkiem swoich Pań włożyły wiele trudu w przygotowanie tej uroczystości. Dla widzów była ona przypomnieniem historii naszej Ojczyzny oraz wydarzeń związanych z tą tak ważną rocznicą. Dzieci pięknie recytowały wiersze oraz zaśpiewały kilka pieśni patriotycznych, a na zakończenie wszyscy wspólnie zaśpiewali hymn państwowy.
Serdecznie dziękujemy przedszkolakom za zaangażowanie w przygotowaniu tak wspaniałej uroczystości.
Czytaj całość...
Piątkowe spotkanie Fanek Sztuki
wtorek, 12 listopad 2019
image_001.jpg
Piątkowe popołudnie w Filii 11 MBP przebiegło w artystyczny sposób. A wszystko to za sprawą warsztatów malowania na szkle, które poprowadziła Alina Gumieniak.
„Fanki Sztuki” to ludzie, którzy swoją pasją i pomysłami chcą się dzielić z innymi. Spotkania organizujemy w naszej filii w każdy pierwszy piątek miesiąca. Kolejne odbędą się 6 grudnia, na które już dziś zapraszamy.
Czytaj całość...
III Ogólnopolski Konkurs Komiksowy "Sąsiedzi"
wtorek, 12 listopad 2019
image_001.jpg
8 listopada w Filii nr 35 odbyło się rozstrzygnięcie III Ogólnopolskiego Konkursu Komiksowego "Sąsiedzi", nawiązującego do obchodów 450. rocznicy unii lubelskiej. Konkurs został zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin. Wernisaż wystawy konkursowej oraz uroczyste wręczenie nagród uświetnił koncert pt. "Kocham Wolność". Wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 10 im. H. Sienkiewicza w Lublinie, Szkoły Muzycznej im. W. Lutosławskiego i Studia Muzyki Rozrywkowej Anety Dąbskiej.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy nagrodzonych prac do końca listopada.
Mirosława Sielewońko
Czytaj całość...
Spotkanie z Piotrem Lipińskim
piątek, 08 listopad 2019
image_001.jpg6 listopada w Filii nr 2, w ramach cyklu Czarne Inspiracje, odbyło się spotkanie autorskie z Piotrem Lipińskim promujące jego najnowszą książkę pt. "Gomułka. Władzy nie oddamy". Piotr Lipiński to dziennikarz i reporter historyczny, który przez prawie dwadzieścia lat był związany z Gazetą Wyborczą. To głównie tam publikował swoje reportaże historyczne. Specjalizuje się zwłaszcza w wydarzeniach okresu stalinizmu. Wydał m. in.: "Bicia nie trzeba było ich uczyć. proces Humera i oficerów śledczych Urzędu Bezpieczeństwa" (2016), cykl "Bolesław Niejasny", "Ofiary Niejasnego" i "Towarzysze Niejasnego", "Cyrankiewicz. Wieczny premier" (2016), za którą był nominowany do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego, "Bierut. Kiedy partia była bogiem" (2017). Za tę ostatnią był nominowany do książki reporterskiej roku Radia Lublin oraz do Kryształowej Karty Polskiego Reportażu. Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienia Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za reportaże.
Czytaj całość...
Kuchnia Obojga Narodów  od Unii Lubelskiej po Współczesność
piątek, 08 listopad 2019
image_001_big.jpg
Aktualizacja 8 listopada 2019

Każdy region ma swój wyjątkowy smak i zapach... Trzeba spróbować lokalnych specjałów, by poznać i poczuć dane miejsce.
Lublin ma m.in. forszmak lubelski i cebularze... A jak smakuje kuchnia naszych sąsiadów, z którymi przez długi czas połączeni byliśmy unią, podpisaną w naszym mieście?
Spróbujemy znaleźć odpowiedź na to pytanie w czasie warsztatów prowadzonych w Filii nr 20 MBP.
Czytaj całość...
Barwy muzyki: Srebrny flet. Cykl koncertów w Filii nr 36 MBP
piątek, 08 listopad 2019
image_004.jpg
Srebrny flet to tytuł pierwszego koncertu z cyklu Barwy Muzyki, który odbył się 30 października w Filii nr 36 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Młodzi adepci – Jędrzej Hankus (kl. 2 I st.), Jan Hankus (kl. 6 I st.) oraz Oliwia Kopyść (kl. III mł.) i Dominika Pawłowska (kl V II st.) – doskonalący swoje umiejętności w Szkole Muzycznej im. T. Szeligowskiego wraz ze swoimi mistrzami – Natalią Hankus i Maciejem Hankusem oraz z akompaniatorką – Karoliną Hordyjewicz zaprezentowali utwory, w których prym wiodły różnego rodzaju flety (poprzeczny, altowy, piccolo).
Czytaj całość...
Warsztaty Terapii Zajęciowej
piątek, 08 listopad 2019
image_001.jpg
W związku ze zbliżającym się Świętem Niepodległości 11 listopada, w Filii 24 zorganizowano zajęcia dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Warsztaty poprowadzone zostały w oparciu o księgę "100 Polaków na 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości". Zebrane w księdze prace pochodzą z konkursu plastycznego „Stu Polaków na stulecie niepodległości”.  Ekspozycja ukazuje wybranych - spośród ogromnej ilości namalowanych i opisanych przez uczniów - znamienitych Polaków. Prace uczniów przybliżyły uczestnikom WTZ sylwetki wybitnych rodaków.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
Życie pieniądza - lekcje ekonomii
piątek, 08 listopad 2019
image_001.jpg
O pieniądzach mówił pan Grzegorz Sztal podczas kolejnych pozaszkolnych lekcji prowadzonych systematycznie w Filii nr 21. Tym razem w dniach 5, 6 i 7 listopada 2019 roku gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 24, którzy mieli okazję wysłuchać opowieści o tym, jak na ziemiach słowiańskich pojawiła się pierwsza moneta jako znak pieniężny, po stuleciach rzeczowych wymian handlowych. Dopiero napływ rzymskich denarów szlakiem bursztynowym upowszechnił ten wygodny środek płatniczy.
Czytaj całość...
Refleksje z podróży po Koronę Europy
czwartek, 07 listopad 2019
image_001.jpg
W Filii 34 odbył się cykl prelekcji Andrzeja Wrony podczas, których zaprezentował slajdy i filmy z wybranych górskich wypraw „W drodze po Koronę Europy”. Andrzej Wrona jest archeologiem, muzealnikiem, pasjonatem górskich wędrówek i sportu. Spotkanie inaugurujące cykl odbyło się w ramach obchodów V Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Następnie przez trzy kolejne piątki października Filia 34 gościła spore grono miłośników gór i podróży. Prelegent opowiadał o wyprawach w Pireneje jakie odbył na przełomie 2011/2017 roku zwiedzając cyrki polodowcowe w tym największy w Europie Cirque de Gavarnie oraz równie potężny Troumouse, głębokie piękne doliny tj. Valle de Latour, zdobywając najwyższy szczyt Pirenejów Pico de Aneto (3 404 m n.p.m.) jak również szczyt La Taillon, do którego trasa prowadziła przez najbardziej znane miejsce w Pirenejach, czyli Wrota Rollanda.
Czytaj całość...
O Gustawie Herlingu-Grudzińskim w Filii nr 19
czwartek, 07 listopad 2019
image_001.jpg
Cieszy nas to, że w Roku Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Filię nr 19 odwiedziła grupa uczennic ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. Prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie, wraz z polonistką, która  zapoznała się z wystawą poświęconą jednemu z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku.
Wystawa prezentuje publikacje na temat twórczości pisarza dostępne w bibliotece, jego utwory oraz poruszające cytaty z „Innego świata”.
Czytaj całość...
Polska mój dom
czwartek, 07 listopad 2019
image_002.jpg
W Filii nr 35 odbył się wernisaż prac plastycznych pod hasłem "Polska mój dom". Towarzyszyły temu wydarzeniu występy dzieci z Niepublicznego Przedszkola Językowego Bursztynek. W ten sposób wspólnie uczciliśmy 101. rocznicę odzyskania niepodległości.


Czytaj całość...
Stanisław Moniuszko - 200. rocznica urodzin
czwartek, 07 listopad 2019
image_001.jpg
Filia nr 6 od wielu lat organizuje wykłady edukacyjne i historyczne dla osób z uszkodzonym słuchem i posługujących się Polskim Językiem Migowym.
5 listopada 2019 r. odbyło się spotkanie poświęcone biografii Stanisława Moniuszki. Stanisław Moniuszko do historii przeszedł przede wszystkim jako twórca opery narodowej, którego dzieła przetrwały próbę czasu, a opera "Halka" grana jest na  wszystkich prestiżowych scenach świata.
Wiesława Szymczak
Czytaj całość...
Wybrańcy bogów umierają młodo
środa, 06 listopad 2019
image_001.jpg
30 października w Filii nr 2 w ramach cyklu „W poszukiwaniu jedności sztuk – totalne dzieło sztuki” odbył się wykład Wybrańcy bogów umierają młodo. Artysta w obliczu śmierci. Dla twórców sztuki śmierć niosła przesłanie, że wszystko przemija, jednak niektórzy mieli wątpliwości. Już Horacy  w „Pieśniach” wyznał non omnis moriar, czyli nie wszystek umrę, bo będę żył w swoich dziełach. W sztuce artysta zawiera siebie: to co chce po sobie zostawić, dziedzictwo, pragnienie nieśmiertelności. Posiada świadomość, że potęga talentu może dorównać potędze śmierci, a może nawet ją pokonać oraz zapewnić pamięć i sławę. Artyści umierają młodo z powodu chorób, biedy, ale także chorób duszy i umysłu. Już Arystoteles dostrzegł, że artyści, poeci i filozofowie częściej niż inni ludzie cierpią na melancholię.
Czytaj całość...
Wernisaż wystawy malarstwa Anny Laurson
środa, 06 listopad 2019
image_001.jpg
4 listopada w Filii nr 24 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie odbył się wernisaż wystawy malarstwa Anny Laurson. Anna Laurson z wykształcenia jest inżynierem, mieszka w Lublinie od 4 lat. Maluje od 2011 roku, jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych i Klubu Plastyka w Domu Żołnierza. Artystka pasjonuje się malarstwem w stylu realistycznym oraz impresjonizmem. Najchętniej maluje w technice olejnej. Na naszej wystawie prezentuje martwą naturę, zwierzęta oraz pejzaże marynistyczne i miejskie – wszystko w przepięknych kolorach.
Czytaj całość...
Sąsiedzi
środa, 06 listopad 2019
Filia nr 35 zaprasza
image_001.jpgJesień w bibliotekach
wtorek, 05 listopad 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 5 listopada 2019

Polska złota jesień jest przez wielu uważana za jedną z najpiękniejszych pór roku.
Mimo, że czasem pada deszcz, a nawet śnieg, to jesienna słota jest kolorowa, czasem zamglona i przez to taka tajemnicza. Dlaczego liście zmieniają swój kolor, kiedy przypada pierwszy dzień jesieni, co się dzieje z przyrodą? Na wszystkie pytania odpowiadamy podczas zajęć przygotowanych dla dzieci w naszych filiach.
Czytaj całość...
Performatywne czytanie "Dziadów"
wtorek, 05 listopad 2019
image_001.jpg
4 listopada w Filii nr 2 odbyło się performatywne czytanie II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Piąty rok z rzędu bibliotekarze wcielili się w postaci znane z dramatu wieszcza. Przestrzeń biblioteczna znów stała się cmentarną kaplicą, a scenom wzywania dusz podczas wiejskiego zgromadzenia towarzyszyły dźwięki pianina i odgłosy jesiennego wiatru przeplatane pohukiwaniem sów i zawodzeniem kruków. Subtelna gra świateł, zapach kadzideł oraz żywność pozostawiona dla strapionych dusz, sprawiła, iż na moment uczestnicy naprawdę poczuli atmosferę towarzyszącą obrzędowi dziadów.
Czytaj całość...
Życie pieniądza
wtorek, 05 listopad 2019
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpgUbieramy Anioła
wtorek, 05 listopad 2019
image_001.jpg
Warsztaty z cyklu  „Ubieramy Anioły” w Filii nr 38 dobiegły końca. Uczestnicy zajęć tworzyli różnego rodzaju dekoracje, które zdobić będą suknie aniołów podczas naszego grudniowego kolędowania. Organizatorami projektu w ramach zadania publicznego Dzielnice Kultury jest „Teatr Zarembiacy 8”, a prowadziła je Pani Beata Spasik.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 6820

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego