Aktualności
Spotkania Klubu Seniora
piątek, 23 marzec 2018
image_001.jpgTematem kolejnego spotkania Klubu Seniora była manipulacja. Spotkanie poprowadził Pan Tomasz Kopacz, psycholog z Centrum Usług Socjalnych w Lublinie.
Z kolei 22 marca odbyło się spotkanie przedświąteczne obu klubów działających w Filii 36, Klubu Seniora "Felin" oraz Akademii Seniora.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie poczęstunku i dekoracji.
Elżbieta Nawrocka
Czytaj całość...
Manipulowanie biografią i twórczością Hansa Christiana Andersena
piątek, 23 marzec 2018
image_001.jpg16 marca w Filii 36 wyświetlany był wykład Pani Bogusławy Sochańskiej "Manipulowanie biografią i twórczością Hansa Christiana Andersena". Poznaliśmy fakty z życia pisarza. Prelegentka rozwiała też wiele mitów dotyczących Andersena.
Wykład pochodzi ze strony Wszechnica.org.pl
Czytaj całość...
Historia przez kobiety pisana
piątek, 23 marzec 2018
image_001.jpgW czwartek 22 marca w Szkole Podstawowej nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Lublinie odbyło się spotkanie z uczniami klas 6 i 7 dotyczące jubileuszu Nadania Polkom Praw Wyborczych. Rok 2018 został decyzją sejmu RP ogłoszony Rokiem Praw Kobiet. Prelekcja wygłoszona dla młodzieży połączona została z omówieniem wystawy pt: „Historia przez kobiety pisana”, przygotowanej przez Filię nr 38 MBP.
Czytaj całość...
Ptaki dziuplaki
piątek, 23 marzec 2018
image_001.jpgDziuplaki, to gatunki ptaków, które zakładają gniazda w dziuplach, szczelinach, wnękach, zakamarkach. Większość dziuplaków zamieszkuje w istniejących już dziuplach, ale są takie które, samodzielnie wykuwają dziuple w pniach drzew. Niektóre chętnie zakładają gniazda w skrzynkach lęgowych, zwłaszcza jeśli w okolicy mało jest dziupli naturalnych.
Takie  i inne ciekawe informacje 21 marca w Filiach nr 36 i nr 38 MBP, na specjalnych warsztatach przekazały panie z Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Czytaj całość...
Książki i rewolucyjny wynalazek Gutenberga
piątek, 23 marzec 2018
image_001.jpgDo 7 maja w Filii 29 MBP można zobaczyć wystawę "Książki i rewolucyjny wynalazek Gutenberga". Przypomina ona historię dążenia ludzkości do przekazania następnym pokoleniom swojej wiedzy. To historia książki począwszy od glinianej tabliczki do rewolucyjnego wynalazku Jana Gutenberga - prasy drukarskiej i ruchomych czcionek. Wynalazku, który na zawsze zmienił świat.
Czytaj całość...
Wielkanocne przygotowania
piątek, 23 marzec 2018
image_001.jpgAktualizacja 23 marca
Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan i bardzo radosny okres. Dorosłym kojarzy się ze Zmartwychwstaniem Pańskim, dzieciom z malowaniem jaj, święceniem pokarmów i śmigusem-dyngusem. Okres przygotowań do świąt to szczególna okazja do poznania przez dzieci polskich tradycji świątecznych. W oczekiwaniu na święta Wielkanocne w naszych filiach przygotowuje się dla dzieci i seniorów warsztaty literacko - plastyczne.
Czytaj całość...
Skarpetkowe spotkanie z Justyną Bednarek
czwartek, 22 marzec 2018
image_001.jpg20 marca 2018 r. Filia nr 10 MBP miała przyjemność gościć Panią Justynę Bednarek, autorkę  wielokrotnie nominowanej do nagrody książki „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”.
Pani Justyna jest romanistką, dziennikarką, redaktorką, matką, żoną i… od kilku lat pisarką, bajkopisarską, jak sama mówi o sobie. Zawsze marzyła o tym, by pisać książki dla dzieci. Początkowo pisała do szuflady, gdyż nigdy nie miała czasu by zająć się tylko pisaniem. Wreszcie taki moment w jej życiu nastąpił i teraz spełnia swoje marzenia.  Sprawia w ten sposób przyjemność nie tylko sobie, ale przede wszystkim swoim czytelnikom,  nie tylko tym małym.
Czytaj całość...
Klub Seniora Felin
czwartek, 22 marzec 2018
image_001.jpg1 marca 2018 r. w Filii nr 36 MBP rozpoczął działalność Klub Seniora. Jest on placówką miejską i działa w strukturze Zespołu Ośrodków Wsparcia. Zajęcia prowadzi psycholog i muzykoterapeuta Tomasz Kopacz przy wsparciu kierownika Klubów Seniora - Iwony Majczak oraz Elżbiety Nawrockiej, pracownika wspomnianej filii bibliotecznej.
Czytaj całość...
Kazimierz dwóch księżyców
czwartek, 22 marzec 2018
image_1.jpgAktualizacja 22 marca 2018

Ciekawą ofertę dla Seniorów przygotowała pani Monika Januszek Surdacka, kierownik Domu Kuncewiczów - Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Lublinie.
Dla Klubów Seniora, uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku lub Klubów Czytelniczych pani Monika przygotowała cykl prelekcji pod tytułem Kazimierz dwóch księżyców. Wirtualna wędrówka po Kazimierzu Dolnym śladami Marii i Jerzego Kuncewiczów.
W ramach spotkań dowiemy się o: idei szlaku, ciekawostkach związanych z jego przygotowaniem oraz niektórych punktach na trasie wędrówki. Opowieści będzie towarzyszyć film przygotowany z archiwalnych zdjęć i wypowiedzi Marii i Jerzego Kuncewiczów. Dodatkową atrakcją będzie pokaz starych zdjęć  Kazimierza Dolnego. Fotografie m.in. Edwarda Hartwiga i Stanisława Magierskiego pochodzą ze zbiorów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.
Czytaj całość...
Zajęcia tworzenia mandali w Filii 11 MBP
czwartek, 22 marzec 2018
image_001.jpgMandala to inaczej “koło życia, cały świat, święty krąg”. Jest to rysunek na planie koła, które jest symbolem harmonii i doskonałości. Tworzenie mandali pomaga w odzyskaniu równowagi i harmonii wewnętrznej, poza tym rozwija wyobraźnię (kreatywna edukacja), pomaga w skupieniu uwagi i koncentracji, pozwala wyrazić uczucia, lęki i myśli, rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, pomaga się wyciszyć i zrelaksować.
W świat mandali zabrała nas pani Alina Gumieniak, której dziękujemy za inspirujące zajęcia.
Czytaj całość...
W pełni pełnoletni
wtorek, 20 marzec 2018
image_001.jpgAż trudno uwierzyć jak szybko mija dziesięć lat... To już 10 lat tęsknoty za tym wspaniałym, wrażliwym, inteligentnym i niesamowitym aktorem, jakim był Gustaw Holoubek.
Podczas spotkań z cyklu „W pełni pełnoletni” organizowanym w Filii nr 38 wspominaliśmy tego wielkiego artystę. Gustaw powrócił we wspomnieniach aktorów, dyrektorów teatrów, znajomych i krewnych. Wszyscy mówią o nim niezwykle ciepło, serdecznie, tak że trudno się nie wzruszyć. Dopełnianiem spotkania było nagranie słynnego monologu Gustawa - Konrada, wygłoszone przez aktora w filmie „Lawa” z 1989 r.,  które mimo upływu wielu lat wciąż wzbudza emocje, intryguje i każe pamiętać.
Czytaj całość...
Konkurs recytatorski
poniedziałek, 19 marzec 2018
Matka dzieci Holocaustu
poniedziałek, 19 marzec 2018
image_001.jpgZwana jest Matką dzieci Holocaustu, a późniejsza biografka Sendlerowej - Anna Mieszkowska - nazwała ją "Aniołem czasów Zagłady". Podczas marcowego międzypokoleniowego spotkania z udziałem pań z Klubu Czytelniczego Readcom, czytelników zaciekawionych tematem oraz uczennic oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej nr 1 przybyłych pod opieką bibliotekarki Bożeny Zawiślak, zmierzyliśmy się z niezwykle ciekawym życiem Ireny Sendlerowej (1910 – 2008), najbardziej znanej polskiej Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, uhonorowanej w 1965 roku przez izraelski instytut Yad Vashem.
Czytaj całość...
"Nad Niemnem i nad Piną"
poniedziałek, 19 marzec 2018
image_001.jpg"Niemnie, domowa rzeko moja! gdzie są wody,
Które niegdyś czerpałem w niemowlęce dłonie,
Na których potem w dzikie pływałem ustronie,
Sercu niespokojnemu szukając ochłody?(...)"
Adam Mickiewicz "Do Niemna"

Wiceprezes Ogniska Związku Podhalan w Lublinie im. Tadeusza Staicha, przewodnik, pasjonat wędrówek, podróży, z każdej z nich wiozący garściami wspomnienia... - Wiesław Wiącek. Ubiegłego lata kilka dni spędził na Białorusi, wrażeniami zechciał się podzielić z czytelnikami Filii nr 10. To co zdołał usłyszeć i zobaczyć w dni cztery, opowiedział nam i pokazał w ponad dwie godziny. Mnogość zdjęć, do każdego komentarz... przeniosły słuchaczy nad Niemen, Pinę. Swe wędrówki Wiesław Wiącek rozpoczął od Grodna, w którym rezydencję mieli książęta litewscy i królowie polscy.
Czytaj całość...
Wiosennie i świątecznie
poniedziałek, 19 marzec 2018
image_001.jpgZ okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy Filia nr 23 zorganizowała wystawę prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne na Warsztatach Terapii Zajęciowej będących pod opieką Lubelskiego Towarzystwa Dobroczynności. Biblioteka jest kolorowa i wesoła. W dniach od 12 do 23 marca królują tutaj urocze kurczaczki, zajączki, kolorowe pisanki, wielkanocne stroiki i palmy. Wszystkie prace są misternie i bardzo estetycznie wykonane - każda ma swój indywidualny urok. Serdecznie zapraszamy.
Małgorzata Czerniakiewicz
Czytaj całość...
Wiosna, ach to ty!
poniedziałek, 19 marzec 2018
Warsztaty wielkanocne
poniedziałek, 19 marzec 2018
Filia nr 21 zaprasza
image_001.jpg

Tajemnice Jednego Dzieła
czwartek, 15 marzec 2018
image_001.jpg Tematem spotkania klubu dyskusyjnego z cyklu Tajemnice Jednego Dzieła, które odbyło się 14 marca w Filii nr 2, było: "Różne oblicza miłości w twórczości Harukiego Murakamiego na podstawie książki "Mężczyźni bez kobiet".
Haruki Murakami to jeden z najpopularniejszych obecnie pisarzy japońskich, czytany na całym świecie. Jest także eseistą i tłumaczem literatury amerykańskiej. Przez jednych uwielbiany, przez krytyków często nazywany grafomanem.
Czytaj całość...
Muzyka dla smyka: klarnet
czwartek, 15 marzec 2018
image_001.jpg14 marca odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu Muzyka dla smyka, dedykowane najmłodszym czytelnikom Filii nr 18. Poprowadziła je Iza Bartkowiak z Filii nr 2, absolwentka Szkoły Muzycznej I stopnia w Świdniku oraz Szkoły Muzycznej II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie.
Wprowadzeniem w tematykę spotkania była bajka autorstwa Izy o powstaniu klarnetu. Potem przyszedł czas na muzyczne zagadki, a także tworzenie własnej, klaszcząco-tupiącej orkiestry. Na zakończenie szukaliśmy muzyki w dźwiękach przyrody oraz odgłosów natury w muzyce.
Czytaj całość...
Inżynierskie prace dyplomowe studentów
czwartek, 15 marzec 2018
image_001.jpgOd 14 marca w Galerii Biblio można oglądać inżynierskie prace dyplomowe studentów, które powstały w Katedrze Projektowania i Konserwacji Krajobrazu, Katedrze Roślin Ozdobnych i Katedrze Łąkarstwa i Kształtowania Krajobrazu, pod opieką promotorów: prof. dr hab. Jana Rylke, dr hab. inż. arch. Mykola Bevz, prof. UP, prof. dr hab. Wandy Harkot, dr hab. inż. Małgorzaty Mileckiej, prof. UP, dr hab. Haliny Lipińskiej, dr inż. arch. Renaty Jóźwik , dr Wojciecha Duraka.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 20 z 5594


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego