Spotkanie autorskie z Tomaszem Jastrunem Drukuj
poniedziałek, 08 październik 2018
image_001.jpg"Spadł deszcz
Uderza w dach
Aż biegną białe iskry

A my nie potrafimy
Wyplątać się z siebie
Jakby oplotło nas dzikie wino
Jęków i westchnień

Teraz jeszcze ten deszcz
Tyle nowych supłów
Na wspólnej pamięci"
"Nocą w łóżku"

TOMASZ JASTRUN – poeta, prozaik, eseista i dziennikarz. W latach 70 i 80 związany z opozycją. Od roku 1990 do 1994 dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Felietonista, niegdyś czasopisma "Architektura", "Twój Styl", "Newsweek" i "Wprost", obecnie "Przeglądu" i "Zwierciadła", gdzie pracuje.

Przez wiele lat pisał do paryskiej "Kultury". Autor wielu tomików wierszy, zbioru opowiadań "Gorący lód" (W-wa 2003), powieści: "Rzeka podziemna" (W-wa 2005), "Wyszedł z siebie i nie wrócił" (W-wa 2017), "Kolonia karna: sceny z życia małżeńskiego" (W-wa 2015). Autor książki dla dzieci "Antoś i jeszcze ktoś" ( W-wa 2013). Laureat nagrody Fundacji im. Kościelskich, nagrody kulturalnej Solidarności za twórczość okresu stanu wojennego, nagrody Dziennikarzy Niezależnych im. A. Słonimskiego.
Spotkanie było możliwe dzięki Instytutowi Książki i Joannie Chapskiej z WBP. To bonus "za dobre sprawowanie" DKK i prezent od Joasi, za który ukłon w jej stronę. I tak oto 4 października w Filii nr 10 mieliśmy przyjemność posłuchać poety i wierszy,które napisał. Syn Mieczysława Jastruna i Mieczysławy Buczkówny, znanych poetów, opowiedział o domu pełnym poezji, o lekcjach religii z księdzem Twardowskim :
"(...) Zamknięty w swojej czarnej sutannie
Patrzył na mnie z góry
A ja mnożyłem swoje siedem lat
Przez dziesięć wątpliwości(...)."
Tomasz Jastrun wiele pisze o czułości, ona dla niego jedną z ważniejszych wartości w życiu. "(...) Tylko czułość idzie do nieba(...)". W swym najnowszym tomie "Naprzeciw siebie" (Toruń 2018), motywem przewodnim jest przemijanie i próba godzenia się ze starością. Oszczędny język, czytelny i przejrzysty nie rozczula "(...) Jestem fabryką / Która zaczyna się starzeć(...)". Język poezji Tomasza Jastruna jest pełen... poezji. Proza pisarza jest pełna poezji. Prócz niej dużo ironii, kpiny. Aby łatwiej czytać o ludzkiej niedoskonałości. Jednego jesteśmy pewni po lekturze książek pisarza – nie pozostaniemy obojętni. I takimi też pozostawił nas Tomasz Jastrun po spotkaniu. No cóż... pozostawił też okulary... Ale to już temat na inny zgoła temat. Może na felieton? Spotkanie intrygujące, postać autora cokolwiek tajemnicza... "Każdy kto przyszedł, a przyszedł każdy" z głową w chmurach poezji wyszedł... Pan Jastrun zaś ze słowami: "zaproście mnie jeszcze".
Urszula Rybak
fot. Anna Słowik i Justyna Prokop
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
image_009.jpg
image_010.jpg
image_011.jpg
image_012.jpg
image_013.jpg
image_014.jpg< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego