Bajki od rzeczy Grażyny Lutosławskiej Drukuj
środa, 13 czerwiec 2018
image_001.jpg
O magii słowa, o wartościach rzeczy powszednich i zrozumieniu nie tylko innych, lecz też samego siebie rozmawialiśmy w Filii nr 38 z Grażyną Lutosławską w związku z promocją jej nowej książki pt. „Bajki od rzeczy”. Spotkanie odbyło się 6 czerwca a uczestniczyły w nim dwie klasy trzecie ze  Szkoły Podstawowej nr 25 mieszczącej się przy ul. Sierocej w Lublinie.
Czy ktoś z nas potrafi wskazać najpiękniejsze słowo?
Penie każdy ma swoje ulubione, wyjątkowe, dla niego szczególnie ważne, związane może z jakimś wydarzeniem czy historią w jego życiu. Każde słowo ma swoją moc, urok, jedne słowa potrafią dawać radość, inne mogą ranić.

Ale my mówiliśmy o tych dobrych i wśród nich pojawiły się życie, miłość, Bóg, zdrowie, przyjaźń, szczęście, wydawać by się mogło sprawy oczywiste, ale jak bardzo poważne. A jeśli wypowiadają je dziewięciolatkowie to brzmi jeszcze piękniej, najpiękniej jak może wybrzmieć, bo to oznacza że dzieci wiedzą czym należy kierować się w życiu, jak odróżnić dobro od zła.
A czy słowa „nie wiem?” też są ważne? Okazuje się, że bardzo ważne, a to dlatego, że dzięki nim poznajemy świat, uczymy się ciągle czegoś nowego.
Autorka „Bajek od rzeczy” zapytała czy dzieci mają jakieś niepotrzebne przedmioty? Jeśli tak, co to jest i gdzie je trzymają. Okazało się, że pamiątkowa muszelka znad morza, czy kamień a nawet zakładka i rysunek są w szufladzie każdego z nas, a skoro ich nie wyrzucamy to może jednak mają jakąś wartość...
Pani Grażyna Lutosławska zabrała uczniów, nauczycieli i nas - bibliotekarzy w piękną, sentymentalną podróż do świata codziennego, lecz pokazanego w tak niezwykły i ciepły sposób, że dopiero teraz doceniamy to czym i gdzie żyjemy. Piękne spotkanie, bardzo mądre, edukacyjne, ale też niesamowicie uczuciowe, wrażliwe, nostalgiczne.
Pani Grażyno bardzo dziękujemy. To była dla nas prawdziwa przyjemność i doskonała lekcja na pokochanie powszedniości.
 image_002.jpgimage_003.jpgimage_004.jpgimage_005.jpgimage_006.jpgimage_007.jpgimage_008.jpgimage_009.jpgimage_010.jpgimage_011.jpg

< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego