Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka Drukuj
poniedziałek, 07 maj 2018
image_001.jpg27 kwietnia w Filii 36 gościliśmy Panią Jolantę Jurkowską, która przybliżyła nam sylwetkę abp. Ignacego Tokarczuka. Poznaliśmy fascynującą postać, bardzo ważną dla Kościoła katolickiego w Polsce.
Człowieka odważnie idącego drogą wiary, biskupa niezłomnego. Jemu zawdzięczamy utworzenie ponad 400 parafii, które zakładał mimo sprzeciwu komunistów. Arcybiskup przemyski był też zaangażowany w działania na rzecz niepodległości Polski i wolności człowieka, za co został odznaczony Orderem Orła Białego. Zasłynął bezkompromisowymi kazaniami, w których sprzeciwiał się sowieckiej okupacji Polski. Z tego powodu był przez funkcjonariuszy komunistycznego państwa inwigilowany i fałszywie oskarżany przed wiernymi i zwierzchnikami kościelnymi.

W projekcie uchwały ustanawiającej rok 2018 Rokiem abp. Ignacego Tokarczuka przypomina się słowa skierowane do abp. Tokarczuka przez papieża Jana Pawła II: „Stałeś się dla Kościoła przemyskiego, a także dla Kościoła w całej Polsce, nieustraszonym świadkiem prawdy ewangelicznej, niezłomnym obrońcą […] praw ludzi wierzących do wyrażania swych przekonań religijnych. Byłeś rzecznikiem narodu walczącego o swą
suwerenność w starciu z systemem państwa totalitarnego. Twój głos, Pasterzu, był słuchany w całej Ojczyźnie, umacniał na duchu i dodawał odwagi, gdy było ciężko”.
Pani Jolanta Jurkowska jest bibliotekarzem, pracownikiem Filii 19 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Kocha literaturę i podróże.
Elżbieta Nawrocka
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg


< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego