Renata Piątkowska - Wszystkie moje mamy Drukuj
poniedziałek, 12 marzec 2018
image_001.jpg„Morałów nie prawię, ale staram się, aby w moich książkach było coś, co zostanie
w dziecięcej pamięci.”
Renata Piątkowska
Jest autorką ponad 30 książek dla dzieci m.in. Opowiadania dla przedszkolaków, Opowiadania z piaskownicy, Nie ma nudnych dni, Przygoda ma kolor niebieski, Z przysłowiami za pan brat. Pisze także utwory dla młodzieży np. Która to Malala? - historia pakistańskiej dziewczynki, zaatakowanej i postrzelonej przez talibów, która jako jedyne dziecko na świecie, otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla.

Nagrodę im. Astrid Lindgren autorka otrzymała za książkę Hebanowe serce, która opowiada o małym uchodźcy. W 2007 roku pisarka otrzymała drugą nagrodę za książkę dla dzieci do lat 6 w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren. Odznaczona Orderem Uśmiechu. Na Złotej Liście dziecięcych książek Fundacji „Cała Polska Czyta Dzieciom” znalazły się trzy tytuły książek Renaty Piątkowskiej. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim, mieszka w Bielsku Białej. Jej pasją, oprócz pisania książek, jest jazda konna, nieustająca miłość do zwierząt i malarstwo.

9 marca gościliśmy panią Renatę Piątkowską w Filii nr 21 w Rynku Starego Miasta w Lublinie. Spotkanie poświęcone było książce Wszystkie moje mamy, wydanej w serii Wojny dorosłych - historie dzieci w Wydawnictwie Literatura. Książka podejmuje trudny i bolesny temat II wojny światowej, antysemityzmu, pobytu w getcie, mówi o Holocauście. Przede wszystkim jednak przybliża i zapoznaje młodego odbiorcę z postacią Ireny Sendlerowej, „matki dzieci holokaustu”, kobiety, Polki, bohaterki, która uratowała w czasie wojny dwa i pół tysiąca żydowskich dzieci. Autorka przedstawia ogrom cierpień i zła jakie zadawane było ludziom, ale robi to w sposób wyjątkowy. Nie epatuje makabrą i okrucieństwem, niemalże beznamiętnie opowiada o koszmarze wojny widzianej oczami dziecka, a jednak potrafi poruszyć najtkliwsze struny emocji, wycisnąć niejedną łzę, przyprawić o drżenie serca. Niezapomniana lektura, prowokuje do niełatwych pytań, do poszukiwań, do refleksji.
Spotkanie współprowadziła pani Malwina Kożurno, doskonała lektorka, której głos dzieci znają z audiobooków i Programu Trzeciego Polskiego Radia. Promocji książki Wszystkie moje mamy towarzyszyła wystawa „Malujemy dzieciom - polscy ilustratorzy książek dla dzieci”, zawierająca biogramy twórców, zdjęcia okładek oraz ilustracje do książek z Wydawnictwa Literatura.
image_002.jpgimage_002a.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg

< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego