Duszpasterz z estymą Drukuj
piątek, 16 luty 2018
image_009.jpgUchwałą z dnia 8 czerwca 2017 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w setną rocznicę urodzin metropolity przemyskiego ustanowił rok 2018 Rokiem Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka. Lutowe spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom w Filii nr 19 poświęcone zostało tej wielce zasłużonej dla Ojczyzny i Kościoła niezłomnej Postaci. Na wstępie przedstawiłam biogram bohatera naszego spotkania - rówieśnika II Rzeczypospolitej. Prześledziłyśmy Jego niezwykle ciekawe życie, determinowane historią, kresowym miejscem urodzenia, pełne niebezpiecznych niekiedy sytuacji, cudownych zbiegów okoliczności i cudownych ocaleń (w 1944 roku cudem uniknął śmierci z rąk OUN-UPA), które było wyrazem doświadczeń tego pokolenia Polaków.

W toku spotkania prześledziłyśmy drogę kapłańskiego powołania, o której marzył od dzieciństwa, późniejszą pełną estymy działalność duszpasterską, po konsekrację biskupią udzieloną  mu 6 II 1966 r. w katedrze przemyskiej przez ks. Prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego i pełnione zaszczytne funkcje biskupa diecezjalnego przemyskiego w latach 1965–1992. Kolejno w latach 1992–1993 arcybiskupa metropolity, od 1993 arcybiskupa seniora archidiecezji przemyskiej.
W opowiadanej historii życia Patrona bieżącego roku nie mogło zabraknąć przywołania cech charakteru, które szczególnie na Kresach w każdym pokoleniu przechodziły próbę ognia. Zalet umysłu i zmysłu obserwacji, pilności w nauce i szkoły charakteru nabytej  w harcerstwie i Sodalicji Mariańskiej w przedwojennym okresie. Podczas trwającego  spotkania wspomniałam wiele ciekawostek z życia abp Ignacego Tokarczuka, cieszącego  się ogromnym zaufaniem środowisk opozycyjnych w PRL-u, który jako duszpasterz z estymą uchodził za doskonałego organizatora życia w parafiach. Warto wspomnieć w tym miejscu o licznych prowokacjach, inwigilacji, słuchaniu treści kazań dostojnika, podsłuchach, którymi naszpikowana była kuria przemyska.  „Zapakowałem to i zostawiłem na pamiątkę na Jasnej Górze“- wspomina arcybiskup. Uchodził za osobę niedostępną dla władzy. Nie miał nawet telefonu i nie czytał anonimów.  W trakcie spotkania przywołałam lubelski okres arcybiskupa, który w latach 1946-1951 odbył studia z nauk społecznych i filozofii chrześcijańskiej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, uwieńczone doktoratem z filozofii.
Na zakończenie obejrzałyśmy fragment filmu dokumentalnego pt. "Człowiek wielkich czynów" - piękny dokument o Wielkim Polaku, patriocie, kresowiaku, duszpasterzu, legendarnym wręcz budowniczym kościołów, którego życie wypełnione było służbą Bogu, Kościołowi i Polsce w czasach niesłychanie trudnych. Każda z uczestniczek otrzymała  również kartkę z myślami abp Tokarczuka z Jego bogatej spuścizny oraz myślami innych osób o Patronie roku 2018.
tekst:  Jolanta Jurkowska
zdjęcia: Elżbieta Kierepko

image_001.jpg
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg

< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego