Finisaż wystawy ilustracji Jolanty Michalak Drukuj
poniedziałek, 30 październik 2017
image_001.jpg27 października zaproszenie do biblioteki w Rynku Starego Miasta przyjęli znajomi, przyjaciele, znawcy i sympatycy niepodważalnego talentu i artystycznych dokonań Joli Michalak, na zakończenie wystawy ilustracji do książki „Legendy Lublina”. Delikatna, chwilami jakby zakłopotana uznaniem, Artystka opowiadała o swoim stypendialnym projekcie tworzenia ilustracyjnych narracji dziejów rodzinnego miasta na Wielki Jubileusz 700-lecia Lublina. Szczególne zainteresowanie budziły nieprezentowane wcześniej prace i mniej znane legendy.


Lublin niewątpliwie jest miastem inspiracji, chociaż Jolanta Michalak dzieli się swoją twórczością dalece poza granicami kraju to zawsze chętnie powraca z kolejnymi pomysłami do miejsca urodzenia zgłębiając losy znamienitych dla Lublina postaci i wydarzeń. Obrazy artystki znajdują się w kolekcjach prywatnych na całym świecie a także biorą udział w nowatorskim projekcie designerskim – Artefakty ED-Wall Art, jako dzieła sztuki użytkowej w limitowanych kolekcjach autorskich. Lubi duży format, pogodę ducha wyraża jasnością barw a ciemnymi kolorami operuje wprowadzając odbiorców w mroczne klimaty. Jolanta Michalak ukończyła studia na wydziale artystycznym UMCS i studia podyplomowe na kierunku Muzealnictwo i Ochrona Zabytków przy wydziale Historii Sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jest członkiem grupy artystycznej "Młodzi Sztuką" działającej przy Związku Polskich Artystów Plastyków oraz pod stałym Patronatem Artystycznym Artistic Guarantee of Art Imperium.
Anna Rafalska
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
image_009.jpg
image_010.jpg
image_011.jpg
image_012.jpg
image_013.jpg
image_014.jpg
image_015.jpg
image_016.jpg
image_017.jpg
image_018.jpg
image_019.jpg
image_020.jpg
image_021.jpg
image_022.jpg
image_023.jpg
image_024.jpg
image_025.jpg
image_026.jpg
image_027.jpg
image_028.jpg
image_029.jpg
Moja sztuka prowokuje, wyzywa bierną rzeczywistość do reakcji. Jest to swoisty dialog z samym sobą, który ma mieć odniesienie do milczącego widza ażeby przerwać to milczenie i zmusić do zastanowienia nad namacalną realnością doświadczenia i jej własną interpretacją. Dramaturgia tego procesu ma pobudzić tkwiące w każdym z nas nieokiełznane namiętności, brak miłości, bezsilność, zamkniętą pustkę, kulący się strach, ale przede wszystkim wyzwolić wewnętrzne światło będące przeciwnikiem wszelkiej ciemnej materii ducha, czyli nadzieje i wiarę w siebie, że człowiek jest w stanie zmieniać swoje życia w takim kształcie i oparte na takich wartościach na jakich sam chce. Obrazy w sposób drastyczny odnoszą się właśnie do takiego przesłania, są wyszeptane krzykiem zawartych w nich symboli, by w sposób dobitny trafić głęboko w serce drugiego człowieka. A jednocześnie ukazać zwycięską siłę walki z największym przeciwnikiem ludzkiej mocy, samym sobą.
Jolanta Michalak

< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego