Patroni Lublina Drukuj
wtorek, 27 czerwiec 2017
image_001.jpg22 czerwca w Filii nr 25 w związku z obchodami 700-lecia miasta Lublina odbyło się spotkanie z przewodnikiem lubelskim – Panią Anią Rudzką na temat patronów ulic Lublina. Często mijając jakąś ulicę, plac czy rondo w Lublinie nie przywiązujemy wagi do tego skąd się wzięła ich nazwa i kim był człowiek od którego nazwiska je nadano. Tak też i było w przypadku ronda Berbeckiego znajdującego się w dzielnicy Kalinowszczyzna i samego jej patrona – generała Leona Berbeckiego, którego życiorys postanowiła przybliżyć nam Pani Ania.

Generał Leon Berbecki był wybitną postacią. Odniósł duży wkład w odzyskanie niepodległości Polski po 123 latach zaborów. W 1920 r. bohatersko stawiał czoła w wojnie polsko-bolszewickiej, brał udział w tragicznej kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli niemieckiej i przebywał w obozach hitlerowskich, znosił także inwigilacje służb SB w socjalistycznej Polsce. Był człowiekiem niezwykle inteligentnym, ukończył studia uzyskując tytuł inżyniera mechanika i elektromechanika, znał ponad to język rosyjski, niemiecki, grekę oraz łacinę. Na studiach poznał Józefa Piłsudskiego z którym to w późniejszych latach współpracował. Oprócz wielkich zasług i wkładu w sprawę niepodległościową, które generał Berbecki wniósł przed odrodzeniem państwa polskiego, był wielkim społecznikiem, inicjatorem nad krzewieniem oświaty w wojsku, szanowanym i ogromnie lubianym, zarówno przez przełożonych, jak również kolegów oraz podwładnych, a także ludność cywilną.
Dzięki Pani Ani Rudzkiej dowiedzieliśmy się także wielu innych ciekawostek i szczegółów z życia generała Leona Berbeckiego, a samo spotkanie uzmysłowiło nam fakt, że nazwy ulic, placów czy rond Lublina kryją w sobie nazwiska wielu interesujących osobistości o których warto wiedzieć i warto pamiętać.
Beata Jarosz, Marzena Kubiczek
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg

< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego