Podróż w czasie - w szesnastowiecznych butach. O życiu mieszczan w renesansowym Lublinie Drukuj
poniedziałek, 20 luty 2017
image_001.jpgKolejne wydarzenie w ramach projektu „Zaczytajmy się w Lublinie” już za nami. 16 lutego w Piwnicy pod Fortuną odbyły się warsztaty ukazujące historię naszego miasta.
„Podróże w czasie” to spotkanie, które poprzez ćwiczenia i zabawę przybliżyło charakter ówczesnego Lublina. Odrobina kreatywności uczestników wystarczyła, aby przenieść się do świata „szesnastowiecznych butów”.

Uczniowie zapoznali się z obyczajami i światopoglądem Lublinian oraz dawną architekturą. Najistotniejszym elementem warsztatów była praca nad fragmentami renesansowej poezji. Do ich zadań należała interpretacja tekstów autorów takich jak: Klonowic, Kochanowski, Rej, Szymonowic czy Biernat z Lublina. Co więcej, następnym wyzwaniem dla uczestników było przyporządkowanie różnych produktów spożywczych danej epoce.
Warto zaznaczyć, że już samo Muzeum nawiązuje do swoistego okresu renesansu. Piwnica pod Fortuną to miejsce, w którym historia łączy się z nowoczesnością. Można zobaczyć tam, nie tylko XVI-wieczne malowidła, ale także pokazy i prezentacje multimedialne.
W warsztatach wzięła udział młodzież z regionu lubelskiego i Lublina. Każdy z uczestników spotkania mógł przekonać się o tym, że warto podtrzymywać tradycje związane z epoką, która przyczyniła się do rozwoju zarówno języka ojczystego, jak i naszego miasta.
Agnieszka Pawlak-Dziaduch
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg

< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego