Secesja Lubelska - detal architektoniczny Drukuj
środa, 15 luty 2017
image_001.jpgW ramach obchodów 700 - lecia miasta Lublin od 1 lutego do 31 marca 2017 roku w Filii nr 13 prezentowana jest wystawa rysunków Pani Agnieszki Wójtowicz „Secesja Lubelska - detal architektoniczny”.
Detal secesyjny w architekturze jest bardzo wdzięcznym elementem dekoracji. Nowatorstwo tego stylu polegało na wykorzystaniu zupełnie nowych motywów dekoracyjnych, niespotykanych we wcześniejszych okresach (...).

Secesja lub jak kto woli Art Nouveau nie ominęła Lublina. Pojawiła się w architekturze miasta w 1904 roku z ponad czteroletnim opóźnieniem w stosunku do pierwszych takich budowli na ziemiach polskich i trwała aż do I wojny światowej. Lubelscy artyści widzieli secesję przede wszystkim jako styl powierzchownej dekoracji i odmienny niż obowiązujący wcześniej historyzujący sposób zdobienia fasady i wnętrz. W wielu detalach widać wyraźny wpływ secesji wiedeńskiej (...).
Obecnie secesyjny wystrój lubelskich budowli staje się cenionym elementem krajobrazu kulturowego miasta. Kamienice i budynki użyteczności publicznej zwracają uwagę wyszukaną, choć często już fragmentaryczną dekoracją. Wyrazem tego jest wystawa rysunku pani Agnieszki Wójtowicz.

Tekst: Hanna Bieniaszkiewicz
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg

< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego