"Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk" Drukuj
poniedziałek, 23 marzec 2015
image_001.jpg"Czy pamiętasz, jak ze mną tańczyłeś walca
Z panną, madonną, legendą tych lat...".


19 marca w Filii nr 2 odbyło się spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak i Eweliną Karpacz-Oboładze, promujące ich najnowszą książkę pt. "Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk". Otworzył je "Grande valse brillante", chyba najbardziej znany utwór wykonywany przez Ewę Demarczyk, do słów Juliana Tuwima i muzyki Zygmunta Koniecznego.
Książka nie jest biografią Ewy Demarczyk, co podkreślały autorki podczas czwartkowego spotkania. Jest próbą naszkicowania portretu artystki, która sama od lat nie udziela wywiadów.

Na podstawie rozmów z przyjaciółmi i współpracownikami artystki, powstał złożony, czasami sprzeczny obraz Czarnego Anioła polskiej sceny. Autorki starały się pokazać fascynującą osobowość Demarczyk w nowym świetle, jej pełną tajemnic i niezgłębionej charyzmy postać przedstawić na tle epoki. Autorki zabierają nas nie tylko do Krakowa i słynnej Piwnicy pod Baranami, ale i do Paryża czy ZSRR. Zniknęła ze sceny nagle, nikt nie wie dlaczego, można jedynie snuć domysły na temat przyczyn zakończenia jej błyskotliwej kariery. Kuźniak i Oboładze podkreślają jednak, że jej piosenki są wciąż żywe, nadal fascynują słuchaczy i są nieustannie przypominane na polskich estradach. Licznie zgromadzona publiczność podczas spotkania świadczy o tej niesłabnącej popularności.
Spotkanie odbyło się w ramach cyklu Czarne Inspiracje Plus.
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg


< Poprzedni   Następny >

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego