Czarne Inspiracje z Justyną Bargielską Drukuj
wtorek, 26 marzec 2013
image_001.jpg„Mikropowieść”, tak określa swoją książkę sama autorka, choć epickość tej pozycji jest problematyczna, a nawet pozorna. Brakuje w niej tradycyjnie zarysowanej akcji, przyczynowo - skutkowego biegu wydarzeń, czy jasno sprecyzowanych wątków. Jest za to szeroko pojęta notatka, są anegdoty, refleksje, migawki, aforyzmy i nasycenie metaforyką. Jest również śpiewność i melodyjność formy, tak dobrze znana z wcześniejszych tomików poezji autorki.

Humor przeplata się tu z grozą, powaga sąsiaduje z groteską, liryzm wymienia się z perwersją i wulgarnością, by przejść za chwilę w ironię i absurd. 21 marca w Filii nr 2 gościliśmy po raz drugi w ramach cyklu spotkań „Czarne Inspiracje” Justynę Bargielską. Poetka, prozaiczka, dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Gdynia (2009, 2011), finalistka Nagrody Literackiej Nike (2011), nominowana też do Paszportu Polityki (2010) opowiedziała o swojej najnowszej książce - „Małe Lisy”. Jest nam tym bardziej miło, że było to spotkanie z okazji premiery tej książki. Poprowadził je Kazimierz Malinowski.
Skąd taki tytuł? Z Biblii, a konkretnie jest to cytat z „Pieśni nad Pieśniami”: „Schwytajcie nam lisy, małe lisy, co pustoszą winnice, bo w kwieciu są winnice nasze”. „Teologicznie biorąc, małe lisy to są wszystkie ułomności, problemy, pokusy dnia codziennego, które niszczą nasze winnice wiary, podgryzają etyczne pnącza, a przecież są tylko małymi lisami!” - wyjaśniła Justyna Bargielska w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”. O czym to książka? O przewrotności życia, o marzeniach podszytych bólem, przynoszących frustracje i rozczarowania. O dwóch typach kobiet, bezbarwnym cieniu mężczyzny i przerysowanym typie „gangstera z lasu”, którego rola sprowadza się do zaspokajania ogromnych potrzeb seksualnych wyżej wymienionych kobiet. Świat, jaki autorka nam prezentuje, jest światem kobiet. Naszkicowana rzeczywistość daleko jednak odbiega od ckliwych sentymentalnych romansów. Przesycona została marazmem, groteskowością i turpizmem. Tematy osadzone w realnym świecie, nagle przeistaczają się w makabrę i koszmar, a ujęcie tematu przywołuje skojarzenia z twórczością Białoszewskiego, Gombrowicza, czy Gałczyńskiego. Trudno jednak Justynę Bargielską osadzić w jakimkolwiek nurcie pisarstwa. Jej proza wymyka się schematom. Lapidarność formy, celność spostrzeżeń oraz indywidualizm stanowią niezaprzeczalne atuty jej twórczości.
Agnieszka Cholewa
image_002.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
image_009.jpg
< Poprzedni   Następny >

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego