Czarne Inspiracje Drukuj
poniedziałek, 04 marzec 2013
Zapraszamy na spotkanie z Justyną Bargielską - poetką i prozaiczką
image_001.jpg
Powiększ

Justyna Bargielska – ur. 1977. Poetka, prozaiczka. Debiutowała w 2003 roku tomem wierszy Dating session. Następnie opublikowała tom China Shipping, a w 2009 roku Dwa fiaty, za które dostała Nagrodę Literacką Gdynia. Laureatka III edycji konkursu poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego i nagrody specjalnej w konkursie im. Jacka Bierezina. Jej wiersze były tłumaczone na słoweński
i angielski. W 2010 roku opublikowała swoją pierwszą książkę prozatorską Obsoletki, za którą uhonorowana została Nagrodą Literacką Gdynia (2011) w kategorii proza, a ponadto znalazła się w finale Nagrody Literackiej NIKE (2011) oraz wśród autorów nominowanych do Paszportu Polityki (2010). W 2012 roku opublikowała tom wierszy Bach for my baby.

„Małe lisy to szalona opowieść o nożowniku z podwarszawskiego lasu. A może o rozmarzonej matce i wygadanej singielce? Może o dzieciach, namiętnościach, snach? Albo o zwykłym życiu, którego podskórnym nurtem są groteska i strach? Bez wątpienia to drapieżna proza, która surrealistycznie zakrzywia świat pod płaszczykiem opisu codzienności. Fenomenalną plastycznością języka i wyobraźni Bargielska potwierdza niekwestionowaną pozycję mistrzyni krótkiej formy.
Małe lisy są zabawne, ale i drapieżne. Bywa, że pod skórą potwornie dokuczliwe.
No i z jakim biglem napisane. Chyba tylko Bargielska potrafi tak bezbłędnie zszywać przejmujące opowieści z różnorodnych strzępków życia. Bo w jej świecie wszystko zasługuje na opowieść. To lektura dla każdego z nas, którzy chcielibyśmy wiedzieć, jakie możliwości tkwią jeszcze we współczesnej prozie.”

Jerzy Jarniewicz
< Poprzedni   Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego