Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Łuck - przystań nad Styrem Drukuj
piątek, 30 październik 2009
Stolica i jedno z najstarszych miast Wołynia. Pierwsza wzmianka o mieście pojawiła się w latopisie halicko-wołyńskim, datowanym na rok 1085.
Lokalizacja Łucka na terenie UkrainyHerb Łucka

W XIII wieku był stolicą księstwa włodzimierskiego i siedzibą biskupa prawosławnego. W 1321 roku na miasto napadł Giedymin, a jego syn – Lubart (1335-1385) zbudował zamek w Łucku. Do unii w Krewie (1385 ) miasto było przedmiotem sporu między Wielkim Księstwem Litewskim i Polską. W 1429 roku odbył się w Łucku wielki zjazd monarchów koalicji anty tureckiej, którego gospodarzem był książę litewski Witold. Przedmiotem obrad było niebezpieczeństwo zagrażające chrześcijańskiej Europie ze strony Imperium Otomańskiego.
Zamek Lubarta - wieża
Panorama Łucka z zamkiem LubartaZamek Lubarta
Zamek LubartaZamek Lubarta - Muzeum Sztuki
Prawa miejskie Łuck otrzymał w 1432 roku i wraz Wołyniem został przyłączony do Korony. Miasto było siedzibą dwóch biskupów: rzymskokatolickiego i prawosławnego (później grecko-katolickiego), kilkunastu kościołów i cerkwi i z tej racji nazywano je „wołyńskim Rzymem”. Rozkwit miasta trwał do wojen kozackich (1648). Zrabowany i częściowo spalony Łuck już nie powrócił do swojej świetności. W III rozbiorze Polski (1795 ) Łuck zagarnęła Rosja. Miasto położone z dala od głównych linii kolejowych wciąż traciło na znaczeniu.
W czasie I wojny światowej zajęli je Austriacy. W czerwcu 1916 roku wojska rosyjskie ponownie zajęły Łuck. Po pokoju brzeskim, 7 lutego 1918 r. wkroczyli Niemcy. 22 grudnia 1918 roku miasto opanowali Ukraińcy.
Pomnik Lesi UkrainkiUniwersytet
Katedra pod wezwaniem św. Piotra i Pawła
Kościół Ewangelicki
16 maja 1919 roku wojska polskie pod dowództwem gen. Karnickiego wyzwoliły Łuck. Miasto zostało ponownie stolicą województwa wołyńskiego Rzeczypospolitej. W 1939 roku Łuck został zaanektowany przez ZSRR. Dopiero za rządów Michaiła Gorbaczowa zaczęto poważnie myśleć o wolnej Ukrainie. W roku 1990 Ukraińska Rada Najwyższa uchwaliła ustawę o suwerenności w ramach ZSRR. 24 sierpnia 1991 roku Ukraina proklamowała niepodległość. Pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy, była Polska.
Obecnie Łuck jest stolicą obwodu wołyńskiego, ludność Łucka to ponad 203,2 tys. mieszkańców. Powierzchnia miasta – 42 km2. W Łucku działają zakłady przemysłu elektrotechnicznego, samochodowego, maszynowego, metalowego, włókienniczego, odzieżowego, obuwniczego, chemicznego, meblarskiego, spożywczego, materiałów budowlanych, zakłady łożysk tocznych. Miasto to ważny węzeł komunikacyjny i ośrodek turystyczny.
ŁuckWspółczesny Łuck
ParkStare Miasto
DeptakCentrum miasta
Rzeka StyrPanorama miasta z rzeką Styr
Pierwsze kontakty Lublina z Łuckiem zostały nawiązane jeszcze przed rokiem 1990. Umowę partnerską podpisano w 1996 roku. Współpraca obu miast opiera się zarówno na kontaktach oficjalnych miast, jak i bardzo wielu instytucji, firm i osób prywatnych, zaangażowanych w budowanie dobrego sąsiedztwa.
ŁączeStrona internetowa miasta Łuck
ŁączeSzczegółowe informacje o mieście partnerskim w Filii nr 31
ŁączeWydarzenia promocyjne ...
Następny >

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego