Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS






Tilburg miastem nowoczesności Drukuj
piątek, 30 październik 2009

Tilburg jest drugim co do wielkości miastem holenderskiej prowincji Brabancja i przykładem nowoczesnego, dobrze prosperującego miasta holenderskiego.

Lokalizacja Tilburga na terenie HolandiiHerb miasta Tilburg

Jest nowoczesnym ośrodkiem przemysłowym. Jest też miastem zielonym, o dużej powierzchni parków, a także prężnym centrum handlowym. Oprócz Uniwersytetu Nauk Ekonomicznych miasto posiada piękny ratusz, który ongiś pełnił funkcję rezydencji królewskiej, Muzeum włókiennictwaMuzeum Włókiennictwa, miejskie Muzeum Etnograficzne, które ma wśród swoich eksponatów biżuterię, broń maski rytualne i rzeźby z Afryki, Azji, Ameryki. Dużą popularnością cieszy się również ogród zoologiczny, odwiedzany przez całe rodziny. Obecnie aglomeracja liczy 202 700 mieszkańców, a przewidywana w planach rozbudowa stworzy tutaj ćwierć milionowy ośrodek przemysłowy. Kontakty z Tilburgiem sięgają 1989 roku, kiedy to w Lublinie złożyła pierwszą wizytę delegacja tego miasta, z okazji lokalnych wyborów. Od tego czasu miasta realizują wiele wspólnych przedsięwzięć związanych z problemami pomocy społecznej, programem oszczędności energii w budynkach publicznych oraz współpracę między szkołami.
Kościół gotycki
Torre Westpoint

Uwieńczeniem kilkuletnich kontaktów stało się podpisanie 29 czerwca 1996 roku partnerskiej umowy, w której obydwa miasta zobowiązały się do wspierania procesów rozwoju lokalnej demokracji oraz rozwoju społeczno-ekonomicznego.


ŁączeStrona internetowa miasta Tilburg
Łącze Szczegółowe informacje o mieście partnerskim w Filii nr 19
 ŁączeWydarzenia promocyjne ...







6 maja 2004 r.
w Filii nr 19 nastąpiło uroczyste otwarcie wernisażu wystawy pt. „Tilburg miastem nowoczesności”. Było to kolejne spotkanie z planowanego cyklu promującego miasta partnerskie Lublina. Współorganizatorami wystawy była MBP w Lublinie, Kancelaria Prezydenta Miasta Lublin, Biuro Promocji Miasta oraz Akademia Medyczna w Lublinie.
Impreza prezentująca Holandię i Tilburg ich historię, dorobek kulturalny, literaturę i sztukę odpowiednio została połączona z programem rozrywkowym. Spotkanie swą obecnością zaszczycili: Dyrekcja MBP, przedstawiciele władz Akademii Medycznej oraz pracownicy Biura Promocji Miasta. Wielkim zaszczytem dla organizatorów była obecność pań Loulou Edelman oraz Danielle Ternatus, lektorek języka niderlandzkiego z Ośrodka Kultury Niderlandzkiej KUL, które w niezwykle ciekawy i atrakcyjny sposób miały okazję zaprezentować Ojczyznę Rembranta i Vermeera. Zaproszeni goście oprócz wystawy mogli obejrzeć wybrane dzieła z literatury pięknej i popularnonaukowej, przewodniki i albumy z malarstwem niderlandzkim.
Goście mogli również posłuchać debiutanckiej płyty Candy Dulfer i jej światowego przeboju Lily Was Here oraz obejrzeć prezentację multimedialną przysłaną z Tilburga.
Na zakończenie wszyscy udali się na poczęstunek.
Następny >

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego