Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Nykobing - im lepsze widoki tym bliżej jesteśmy Drukuj
piątek, 30 październik 2009
Nykobing Falster jest położone po obu stronach Goldburg-sund w obszarze cieśnin duńskich. Miasto powstało w połowie XIII wieku, kiedy to w Europie pojawiło się zapotrzebowanie na porty, przyjmujące średniowieczne statki.
Nykobing FalsterHerb Nykobing Falster

Duże znaczenie dla powstania miasta miało również istnienie na tym terenie zamku, wokół którego wyrosła osada. Nykobing Falster w krótkim czasie stało się centrum administracyjnym krajów nadbałtyckich oraz ważnym ośrodkiem handlowym. Obecnie Nykobing Falster ma ok. 25 000 mieszkańców, zajmuje obszar 13 700 ha i jest siedzibą władz regionalnych. Posiada dobrze rozwinięty przemysł związany przede wszystkim z przetwórstwem rolnym Nykobing Falster(przemysł mięsny, cukrowniczy, tytoniowy), a także przemysł metalowy. Miasto jest również węzłem kolejowym i drogowym (przebiegają tu trasy przelotowe do Hamburga i Kopenhagi). Zachowało się tu kilka budowli wartych uwagi m.in. drewniany dom z 1580 roku i zbudowany w 1700 roku chyba najsłynniejszy w Nykobing Czarens Hus, nazwany tak na cześć Piotra Wielkiego, który przebywał tu w 1716 roku. Ważnymi zabytkami są również zamek z XV wieku ze średniowieczną maszyną oblężniczą i most Fryderyka IX, który łączy obie części miasta. Miejscem spacerów jest park ludowy połączony z ogrodem zoologicznym. Nykobing Falster jest jednym z najstarszych ośrodków emigracji polskiej w Danii.
Nykobing Falster
Nykobing Falster
To dzięki Polonii doszło do sfinalizowania rozmów pomiędzy miastami i w marcu 1992 roku władze Lublina i Nykobing Falster podpisały oficjalny akt partnerstwa.
ŁączeStrona internetowa miasta Nykobing Falster
ŁączeW 2007 roku rozwiązana umowa partnerska
Dnia 19 kwietnia 2004 roku odbyło się w Filii nr 26 spotkanie promujące duńskie miasto partnerskie Nykobing – Falster, przybliżające historię Danii, i regionu, kulturę, dziedzictwo, oraz osiągnięcia. Gościliśmy przedstawicieli Urzędu Miasta, grupę młodzieży duńskiej, która przybyła do Lublina na zaproszenie Dyrekcji V Gimnazjum, młodzież z V Gimnazjum, ich opiekunów oraz wiele osób związanych z Filią.
Promocja miasta Nykobing Falster 2004 r. Zdjęcie 1Promocja miasta Nykobing Falster 2004 r. Zdjęcie 2
Pan Marian Mika aktor – lalkarz z Teatru im. H. Ch. Andersena zaprezentował nam tajniki sztuki lalkarskiej oraz ulubione lalki. Spotkanie uzupełniała wystawa pt.”Nykobing – Falster, im lepsze widoki tym bliżej jesteśmy”, a także specjały kuchni duńskiej: klops piwny, sery pleśniowe oraz keksy.

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego