Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Rishon LeZion - Pierwsi w Syjonie Drukuj
piątek, 30 październik 2009
Herb miasta Rishon LeZion"Pierwszy w Syjonie” to polska nazwa Rishon Le Zion - izraelskiego miasta partnerskiego Koziego Grodu. W swoim herbie ma podobnie jak Lublin winną latorośl i - zamiast koziołka - studnię. Dlaczego słyną z „pierworództwa”? Tradycja bycia pierwszym rozpoczyna się już w 1882 roku, kiedy pionierzy osiedlili się w Rishon Le Zion i powstała osada, następnie w 1883 r. wykopano życiodajną studnię - dziś zabytek i symbol miasta, w 1888 r. założono pierwszą szkołę z językiem wykładowym hebrajskim.

Tutaj też opublikowano pierwszą książkę w języku hebrajskim i założono pierwszy związek zawodowy oraz spółkę handlową. Także tutaj w 1885 Zeev Abramowicz zaprojektował flagę państwa Izrael – gwiazdę Dawida w połączeniu z dwunastoma niebieskimi paskami na wzór tałesu (chusty służącej do modlitwy), a symbolizującej dwanaście pokoleń Izraela. Do ważniejszych zabytków należą: Chaviv - pierwsza hebrajska szkoła (1888 r.) i Jad Lebanim - muzeum historii Rishon Le Zion Tu w 1889 ułożono hymn narodowy! W tym też roku zbudowano podstępnie pierwszą synagogę - jako magazyn zbożowy, gdyż władze tureckie nie chciały dać pozwolenia na dom modlitwy. Obecnie działa około 160 synagog. Atrakcją Rishon Le Zion są winiarnie, a pierwszą z nich założono w 1897 roku jest największą i najnowocześniejszą w świecie. Teraz dużym wydarzeniem jest coroczniee organizowany Międzynarodowy Festiwal Wina. Rishon LeZionTa pierwsza żydowska osada stworzyła więc podwaliny wielu narodowych instytucji kultury i edukacji. Rishon Le Zion prawa miejskie otrzymało dopiero w 1950 roku, by już dziś być czwartym co do wielkości miastem w Izraelu. Obecnie liczy 211 tysięcy mieszkańców ( w tym 40 tys. nowych imigrantów z byłego ZSSR) jest miastem młodym - 60% obywateli nie przekroczyło 40 roku życia. W mieście tym dynamicznie rozwija się przemysł spożywczy, produkcja materiałów budowlanych, przemysł elektryczny i metalowy. Rishon Le Zion jest miastem położonym nad Morzem Śródziemnym, oddalonym około 20 km na południu od Te lAvivu, blisko lotniska Ben-Gurion i okręgów przemysłowych, co dodatkowo przydaje mu wiele walorów turystycznych. To usytuowanie daje szansę szybkiego rozwoju. W dniu 1 października 1992 r. władze Lublina, Münster i Rishon Le Zion podpisały trójstronne porozumienie o współpracy. Zainteresowani zobowiązali się m.in. do utrzymywania szerokich kontaktów między miastami, a w szczególności do wymiany grup dziecięcych, młodzieżowych i współpracy szkół; tworzenia warunków do rozwoju kontaktów kulturalnych, sportowych i innych; wymieniania doświadczeń w zakresie działalności samorządu terytorialnego i służb komunalnych oraz popierania współpracy gospodarczej, w szczególności poprzez wspieranie wspólnych przedsięwzięć, wymianę handlową oraz organizację wystaw i targów.
Great SynagogueIgal Alon High School
Identyczne porozumienie zawarto 14 kwietnia 1994 r. już tylko pomiędzy Rishon Le Zion a Lublinem, a podpisy złożyli: prezydent Rishon Le Zion - Meir Nitzan i z-ca burmistrza Yerah Yaacobi, zaś ze strony lubelskiej prezydent Leszek Bobrzyk i wiceprzewodniczący RM Krzysztof Stefaniuk. W marcu 2002 roku bardzo uroczyście obchodzono jubileusz 120 lecia Rishon LeZion., na którym była obecna delegacja miasta Lublina z prezydentem Andrzejem Pruszkowskim

ŁączeStrona internetowa miasta Rishon LeZion
Łącze Szczegółowe informacje o mieście partnerskim w Filii nr 30
ŁączeWydarzenia promocyjne ...

Ambasador Izraela w RP prof. Szewach Weiss i prezydent Lublina Andrzej Pruszkowski w przeddzień Paschy Żydowskiej – 15 kwietnia 2003 roku – otworzyli pierwszą wystawę z serii „Biblioteczne okno na świat miast partnerskich Lublina”. Wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej, w Filii nr 30 przy ul. Braci Wieniawskich 5 poświęcona była izraelskiemu Rishon LeZion.
Promocja miasta Rishon LeZion 2003 r. Zdjęcie 2Promocja miasta Rishon LeZion 2003 r. Zdjęcie 1
Na uroczystość przybyli przedstawiciele społeczności żydowskiej Lublina – Wanda Lotter, Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata – Stefan Mazur, młodzież z III LO im. Unii Lubelskiej z dyr. Anną Suszyną, która współpracuje z młodzieżą izraelską, radny Tomasz Białopiotrowicz, bibliotekarze i mieszkańcy Lublina oraz przedstawiciele mediów.Zadaniem wystawy była prezentacja historii miasta, osiągnięć, wspólnych z Lublinem działań jak również przybliżenie religii judaistycznej, ważniejszych świąt żydowskich i przedmiotów kultu religijnego.
Promocja miasta Rishon LeZion 2003 r. Zdjęcie 3Promocja miasta Rishon LeZion 2003 r. Zdjęcie 4
Zaprezentowano menorę, mezuzę, kielich sederowy, balsaminkę na kadzidła, jarmułkę megilot – zwój pergaminowy biblii hebrajskiej i wiele innych przedmiotów. Ekspozycję uzupełniały książki mówiące o historii i kulturze Izraela. Wystawie towarzyszyły obrazy Bartłomieja Michałowskiego. Ostatnim akcentem spotkania była degustacja kuchni żydowskiej przygotowana przez restaurację „Klezmer Hois”, a dyskretne tło tworzyły melodie żydowskie.Następny >

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego