Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Nancy - Przystanek w drodze Drukuj
piątek, 30 październik 2009
Nancy leży w północno-wschodniej Francji. Ta historyczna stolica Lotaryngii powstała na skrzyżowaniu ważnych traktów europejskich.
Lokalizacja miasta Nancy na terenie FrancjiHerb miasta Nancy
Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z IX w. W wieku XI został tu wybudowany potężny zamek, który został siedzibą książąt. W połowie XII wieku Nancy stało się oficjalną stolicą Lotaryngii. W latach 1735-1766 było siedzibą zdetronizowanego polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego. W roku 1766 miasto zostało ostatecznie wcielone do państwa francuskiego. Intensywny rozwój Nancy nastąpił w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie jest ośrodkiem administracyjnym departamentu Meurthe-de-Moselle.
Panorama Placu Stanislas
Współczesne Nancy jest 300-tysięcznym miastem z rozwiniętym przemysłem metalowym, maszynowym, elektrotechnicznym, obuwniczym, włókienniczym, odzieżowym i drzewnym. Obecny kształt architektoniczny miasto zawdzięcza m.in. Stanisławowi Leszczyńskiemu.
Plac Stanislas - Fontanna AfrodytyPlac Stanislas - Fontanna Neptuna
Plac StanislasPlac Stanislas
W centrum znajduje się plac, perła XVIII-wiecznej architektury, nazwany imieniem polskiego króla. Miejsce to łączy ze sobą XI-wieczne Stare Miasto i Nowe miasto, pochodzące z XVI w. Porte de la CraffeZnajduje się tu wiele pięknych kościołów: Franciszkanów (z XV w.), St. Sebastien (wzniesiony w latach 1720-1742) oraz Notre Dame de Bon Secours (z XVIII w.) z grobowcem króla Stanisława Leszczyńskiego i królowej Katarzyny Opalińskiej. Nancy było ważnym ośrodkiem rewolucji estetycznej końca XIX w. i stworzyło nawet własną szkołę artystyczną „Ecole de Nancy”, która dała światu nową sztukę. Eugene Vallin, Emile Andre, Victor Prouve, Louis Majorelle, Jacques Gruber, Emile Galle, bracia Daum – są to nazwiska ludzi, którzy odegrali ogromną rolę w historii architektury i architektury wnętrz. Dzisiaj w Nancy są dwa uniwersytety (jeden z nich został założony w 1572 r.) oraz pięć wyższych szkół, przy których skupiona jest kadra naukowa. Dnia 26 lutego 1988 r. w czasie wizyty delegacji lubelskiej w Nancy, podpisano wspólną deklarację o współpracy miast obejmującą kontakty z dziedziny techniki, kultury, nauki i sportu.

 ŁączeStrona internetowa miasta Nancy
 Łącze Szczegółowe informacje o mieście partnerskim w Filii nr 29
 Łącze Wydarzenia promocyjne ...

12 czerwca 2003
roku w Filii nr 29 MBP przy ul. Kiepury 5a odbyła się uroczysta prezentacja miasta Nancy. Było to już trzecie spotkanie z planowanego cyklu promującego zaprzyjaźnione z Lublinem miasta. Przybyłych powitała Dyrektor MBP, a następnie zabrał głos Przewodniczący Komisji Budżetowo- Ekonomicznej Rady Miejskiej w Lublinie.
Uroczysta prezentacja miasta Nancy w 2003 r.Uroczysta prezentacja miasta Nancy w 2003 r.
Szczególnym punktem uroczystości była prelekcja Iwony Siedlaczek o muzyce francuskiej i polsko – francuskich kontaktach muzycznych. Uroczysta prezentacja miasta Nancy w 2003 r.Dużo uwagi poświecono trzem kompozytorom, których utwory zostały przedstawione zabranym przez podopiecznych Iwony i Grzegorza Siedlaczków oraz Andrzeja Waszczuka. Usłyszeliśmy kolejno: „Sześć tańców egzotycznych” Jeana Francaix na saksofon, „Sonatinę Bukoliczną” Henri Saugueta oraz Koncert Skrzypcowy h-moll op. 61 cz.1 Camille Saint-Saensa. Po części artystycznej Alina Lewicka - Rosińska, autorka wystawy prezentującej najpiękniejsze miejsca Nancy, odpowiedziała na pytanie "dlaczego Francja?", uzasadniając wybór Nancy i Francji  jako tematu przewodniego przyszłych imprez w prowadzonej przez siebie placówce. Przedstawiła też dwudziestopięcioletnie dzieje Biblioteki Miejskiej w Nancy, założonej przez Stanisława Leszczyńskiego. Postać zdetronizowanego króla polskiego, księcia Lotaryngii i Baru, któremu centrum Nancy zawdzięcza swój kształt architektoniczny przybliżył zebranym Maciej Krawczyk. Mariusz Żurek zaprezentował książki otrzymane w darze od Biblioteki Miejskiej w Nancy. Na zakończenie Elżbieta Kopciewicz przygotowała wystąpienie na temat kuchni i win Francji, z którego można było się dowiedzieć wielu ciekawostek. Ukoronowaniem prelekcji było podanie przepisów na quiche klasyczny oraz quiche ze szparagami i łososiem. Miłą niespodzianką okazał się francuski poczęstunek z degustacją serów, oliwek i wina. Przebieg promocji Nancy był bardzo urozmaicony i odbywał się w niezwykle przyjemnej atmosferze.
Uroczysta prezentacja miasta Nancy w 2003 r.Uroczysta prezentacja miasta Nancy w 2003 r.

Następny >

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego