Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Nancy - Przystanek w drodze Drukuj
piątek, 30 październik 2009
Nancy leży w północno-wschodniej Francji. Ta historyczna stolica Lotaryngii powstała na skrzyżowaniu ważnych traktów europejskich.
Lokalizacja miasta Nancy na terenie FrancjiHerb miasta Nancy
Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z IX w. W wieku XI został tu wybudowany potężny zamek, który został siedzibą książąt. W połowie XII wieku Nancy stało się oficjalną stolicą Lotaryngii. W latach 1735-1766 było siedzibą zdetronizowanego polskiego króla Stanisława Leszczyńskiego. W roku 1766 miasto zostało ostatecznie wcielone do państwa francuskiego. Intensywny rozwój Nancy nastąpił w drugiej połowie XIX wieku. Obecnie jest ośrodkiem administracyjnym departamentu Meurthe-de-Moselle.
Panorama Placu Stanislas
Współczesne Nancy jest 300-tysięcznym miastem z rozwiniętym przemysłem metalowym, maszynowym, elektrotechnicznym, obuwniczym, włókienniczym, odzieżowym i drzewnym. Obecny kształt architektoniczny miasto zawdzięcza m.in. Stanisławowi Leszczyńskiemu.
Plac Stanislas - Fontanna AfrodytyPlac Stanislas - Fontanna Neptuna
Plac StanislasPlac Stanislas
W centrum znajduje się plac, perła XVIII-wiecznej architektury, nazwany imieniem polskiego króla. Miejsce to łączy ze sobą XI-wieczne Stare Miasto i Nowe miasto, pochodzące z XVI w. Porte de la CraffeZnajduje się tu wiele pięknych kościołów: Franciszkanów (z XV w.), St. Sebastien (wzniesiony w latach 1720-1742) oraz Notre Dame de Bon Secours (z XVIII w.) z grobowcem króla Stanisława Leszczyńskiego i królowej Katarzyny Opalińskiej. Nancy było ważnym ośrodkiem rewolucji estetycznej końca XIX w. i stworzyło nawet własną szkołę artystyczną „Ecole de Nancy”, która dała światu nową sztukę. Eugene Vallin, Emile Andre, Victor Prouve, Louis Majorelle, Jacques Gruber, Emile Galle, bracia Daum – są to nazwiska ludzi, którzy odegrali ogromną rolę w historii architektury i architektury wnętrz. Dzisiaj w Nancy są dwa uniwersytety (jeden z nich został założony w 1572 r.) oraz pięć wyższych szkół, przy których skupiona jest kadra naukowa. Dnia 26 lutego 1988 r. w czasie wizyty delegacji lubelskiej w Nancy, podpisano wspólną deklarację o współpracy miast obejmującą kontakty z dziedziny techniki, kultury, nauki i sportu.

 ŁączeStrona internetowa miasta Nancy
 Łącze Szczegółowe informacje o mieście partnerskim w Filii nr 29
 Łącze Wydarzenia promocyjne ...

12 czerwca 2003
roku w Filii nr 29 MBP przy ul. Kiepury 5a odbyła się uroczysta prezentacja miasta Nancy. Było to już trzecie spotkanie z planowanego cyklu promującego zaprzyjaźnione z Lublinem miasta. Przybyłych powitała Dyrektor MBP, a następnie zabrał głos Przewodniczący Komisji Budżetowo- Ekonomicznej Rady Miejskiej w Lublinie.
Uroczysta prezentacja miasta Nancy w 2003 r.Uroczysta prezentacja miasta Nancy w 2003 r.
Szczególnym punktem uroczystości była prelekcja Iwony Siedlaczek o muzyce francuskiej i polsko – francuskich kontaktach muzycznych. Uroczysta prezentacja miasta Nancy w 2003 r.Dużo uwagi poświecono trzem kompozytorom, których utwory zostały przedstawione zabranym przez podopiecznych Iwony i Grzegorza Siedlaczków oraz Andrzeja Waszczuka. Usłyszeliśmy kolejno: „Sześć tańców egzotycznych” Jeana Francaix na saksofon, „Sonatinę Bukoliczną” Henri Saugueta oraz Koncert Skrzypcowy h-moll op. 61 cz.1 Camille Saint-Saensa. Po części artystycznej Alina Lewicka - Rosińska, autorka wystawy prezentującej najpiękniejsze miejsca Nancy, odpowiedziała na pytanie "dlaczego Francja?", uzasadniając wybór Nancy i Francji  jako tematu przewodniego przyszłych imprez w prowadzonej przez siebie placówce. Przedstawiła też dwudziestopięcioletnie dzieje Biblioteki Miejskiej w Nancy, założonej przez Stanisława Leszczyńskiego. Postać zdetronizowanego króla polskiego, księcia Lotaryngii i Baru, któremu centrum Nancy zawdzięcza swój kształt architektoniczny przybliżył zebranym Maciej Krawczyk. Mariusz Żurek zaprezentował książki otrzymane w darze od Biblioteki Miejskiej w Nancy. Na zakończenie Elżbieta Kopciewicz przygotowała wystąpienie na temat kuchni i win Francji, z którego można było się dowiedzieć wielu ciekawostek. Ukoronowaniem prelekcji było podanie przepisów na quiche klasyczny oraz quiche ze szparagami i łososiem. Miłą niespodzianką okazał się francuski poczęstunek z degustacją serów, oliwek i wina. Przebieg promocji Nancy był bardzo urozmaicony i odbywał się w niezwykle przyjemnej atmosferze.
Uroczysta prezentacja miasta Nancy w 2003 r.Uroczysta prezentacja miasta Nancy w 2003 r.

Następny >

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego