Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Munster najpiękniejsze miasto Westfalii Drukuj
piątek, 30 październik 2009
Munster jest stolicą Północnej Nadrenii-Westfalii. Historia miasta sięga roku 800, kiedy założono tutaj pierwszy chrześcijański zakon. W 1170 roku Munster otrzymało prawa miejskie i w krótkim czasie stało się wpływowym ośrodkiem religijno-administracyjnym.
Lokalizacaj miasta Munster na terenie NiemiecFlaga miasta MunsterHerb miasta Munster

W XVI wieku było pod silnymi wpływami anabaptystów. W 1648 roku podpisano tu, po trwających 5 lat pertraktacjach, pokój westfalski, który zakończył wojnę trzydziestoletnią i przyniósł zmiany terytorialne w Europie.
Munster w 1570 roku
Panorama współczesnego miasta Munster
Munster od początku swego istnienia postrzegane było jako centralne miasto Nadrenii-Westfalii, a od 1816 roku stało się jej stolicą. Obecnie jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej charakterystycznych miast niemieckich. Na powierzchni ok. 30 000 ha zamieszkuje ok. 280 000 mieszkańców. Ponad 40% ludności czynnej zawodowo zatrudnionej jest w publicznym sektorze gospodarki, 30% w handlu, 25% w przemyśle.
Jezioro AaseeNowoczesna i dawna architektura
Kanał Dortmund-EmsTeatr Miejski
Munster jest regionalnym ośrodkiem administracyjnym, handlowym i naukowym. Znajduje się tutaj trzeci pod względem wielkości uniwersytet w Niemczech – studiuje na nim około 50 000 młodych ludzi. Uniwersytecki charakter miasta odzwierciedla również istnienie dużej liczby organizacji i stowarzyszeń naukowych.
Castle of MunsterDawna ulica kupiecka
Muzeum miejskieZabytkowa architektura
Miasto jest otoczone ponad stu doskonale zachowanymi zamkami na wodzie. Najpiękniejszym miejscem jest rynek – Prinzipalmarkt, centrum handlowe z ekskluzywnymi sklepami, dużymi domami towarowymi i znanymi kawiarniami.Katedra św. Pawła Pokolenia kupców budowały tutaj swoje kamienice od 1280 roku. Przy rynku wznosi się kościół Św. Lamberiusa, na którego wieży wiszą po dziś dzień trzy klatki, w których w latach trzydziestych XVI wieku trzymano zwłoki trzech przywódców ruchu anabaptystów. Godny uwagi jest fronton historycznego, gotyckiego ratusza, a także zegar katedralny, który rozbrzmiewa od 1540 roku, a jego tykanie przewidziano do 2017 roku. Mieszkańcy twierdzą , że jest tu około 50 kościołów różnych wyznań. Corocznie odbywają się tutaj huczne karnawały i zawody balonowe, które ściągają wielu turystów.
RatuszBiblioteka diecezjalna z wieżą kościoła

Promocja miasta Munster 2003 r. Zdjęcie 1Włączając się do polityki kulturalnej władz Lublina, Filia nr 28 MBP, przy ul. Nadbystrzyckiej 85 zaprezentowała jedno z najładniejszych miast Westfalii – Munster. W dniu 25 października 2003 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli Polaków i Niemców na uroczystej wystawie oprawionej programem rozrywkowym. Obecnością zaszczycili: abp Bolesław Pylak, ks. proboszcz Zygmunt Lipski, prezes Towarzystwa Wspierania Partnerstwa Miast Munster –Promocja miasta Munster 2003 r. Zdjęcie 2 Lublin Michaela Heuer, dziennikarz Erhard Obermeyer, wiceprezydent Miasta Lublina Janusz Mazurek, Dyrektorzy Biura Promocji Miasta i MBP. Zaproszonych gości bardzo serdecznie powitała kierownik filii Dorota Malinowska. Plan spotkania obejmował prezentację wystawy „Munster – najpiękniejsze miasto Westfalii”, przedstawienie historii miasta i jego atrakcji. W upozorowanej bibliotecznej kawiarence zaproszeni goście oglądali wybrane dzieła z niemieckiej literatury pięknej, słuchali popularnych utworów niemieckich artystów, a także degustowali rozmaite potrawy przygotowane przez bibliotekarki Filii 28. Promocja miasta Munster 2003 r. Zdjęcie 3Spotkanie dopełniły tańce. Partnerstwo miast Munster – Lublin trwa już od wielu lat. Uroczystość zorganizowana w Filii 28 MBP świadczy o wzmocnieniu więzi uczestniczących w nim stron, zapowiada jednocześnie wzbogacenie form współpracy.

Umowa partnerska pomiędzy Munster i Lublinem została podpisana 30 listopada 1991 roku.
ŁączeStrona internetowa miasta Munster
ŁączeSzczegółowe informacje o mieście partnerskim w Filii nr 28
ŁączeWydarzenia promocyjne ...
< Poprzedni   Następny >

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego