Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Starobielsk zrozumieć przeszłość, patrzeć w przyszłość... Drukuj
piątek, 30 październik 2009
Miasto na Ukrainie położone nad rzeką Ajdar w obwodzie ługańskim. Ludność Starobielska to obecnie około 22 tysięcy mieszkańców. O początkach tego miasta w interesujący sposób pisze Zdzisław Nowicki: „Ajdar wpada do Siewierskiego Dońca — ich wysokie brzegi przez wieki stanowiły naturalną obronę Europy przed tatarskimi zagonami i turecką nawałą. Kraj był wyludniony.
Herb Strarobielska
Położenie Starobielska

Około 1600 roku wojewoda Bohdan Bielski z własnych środków, dwie wiorsty od miejsca, gdzie rzeka Biała wpada do Ajdaru, polecił wybudować gród obronny — stanicę, którą nazwał Bielskij. W nim też zamieszkał i czynił wszystko, by zasiedlić okoliczne ziemie. Historia uczy, że tyranom łatwiej przychodzi burzyć niż budować. Nie spodobało się dzieło wojewody carowi Borysowi Godunowowi. Wezwał go do Moskwy, zarzucił mu polonizację istinno russkich ziemiel, poddał torturom — brodę wyrywano Bielskimu włos po włosku — i zesłał na północ.
Starobielsk - Zdjęcie 006
Starobielsk - Zdjęcie 004
Miasteczko opustoszało na długie lata. Pod koniec siedemnastego wieku zasiedlili je wychodźcy z Ziemi Połtawskiej i Czernichowskiej. Dużo jednak wody miało w Ajdarze upłynąć, zanim stanica Bielskij, a potem słoboda Starobielskij, zamieniły się w powiatowe miasto Starobielsk. Prawa miejskie ujezdnyj gorod Starobielsk otrzymał w 1797 roku, dwa lata po trzecim rozbiorze Polski. Od tej pory rozwijał się jako regionalne centrum zbożowe — wszak Ukraina przez wiele lat, aż do przyjścia bolszewików, była prawdziwym spichlerzem Europy, a ziemie nad Ajdarem, żyjąc ze zboża, przyciągały kupców i rzemieślników z różnych stron Imperium”. ( Z. Nowicki, Monastyr  Nadziei, „W drodze” 1990, nr 9)
Starobielsk - Zdjęcie 001Starobielsk - Zdjęcie 005
   
Starobielsk w sposób szczególny związany jest z Polską, bowiem od listopada 1939 roku do maja 1940 mieścił się tu w budynkach poklasztornych obóz oficerów polskich wziętych do niewoli we wrześniu 1939. Spośród około 4,5 tys. żołnierzy połowę stanowili obrońcy Lwowa. W kwietniu i maju 1940 obóz zlikwidowano, a NKWD wymordowało w Charkowie wszystkich jeńców. Czterdziestu ośmiu Polaków zmarło w obozie i zostało pochowanych na starym cmentarzu miejskim, w 1995 przeniesiono ich ciała na Cmentarz Czmirowski. Przeżyło około dziewięćdziesięciu oficerów wywiezionych do obozu Pawliszczew Bor, bądź na indywidualne śledztwa do więzień w Moskwie i Kijowie.
Starobielsk - Zdjęcie 003Starobielsk - Zdjęcie 002
    Polonia starobielska jest bardzo aktywna w podejmowaniu działań mających na celu utrzymywanie ścisłych związków z ojczyzną. Umowa partnerska podpisana 14 marca 1996 roku pomiędzy Starobielskiem i Lublinem, oprócz wielu zagadnień dotyczących współpracy, zawiera deklarację o wzajemnym poparciu w dążeniach do ochrony zabytków historycznych i miejsc pamięci.
ŁączeStrona internetowa miasta Starobielsk
Łącze Szczegółowe informacje o mieście partnerskim w Filii nr 21
ŁączeWydarzenia promocyjne ...
Następny >

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego