Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Lancaster. W krainie Czerwonej Róży Drukuj
piątek, 30 październik 2009
Miasto położone w północno-zachodniej Anglii, w połowie drogi miedzy Londynem i Glasgow, w hrabstwie Lancashire przy ujściu Luny do Morza Irlandzkiego.
Lokalizacja miasta Lancaster na terenie Anglii
Typowa ulica w mieście
Uniwersytet w Lancaster
Historia miasta liczy ponad 1900 lat. Na początku osada była twierdzą rzymską. W 1170 roku powstał zamek obronny Normanów. Stopniowo osada przekształciła się w osiedle miejskie i w 1193 roku stała się stolicą hrabstwa, a następnie księstwa. W 1322 roku Lancaster zostało spalone przez Szkotów, wielokrotnie było terenem krwawych walk, a od 1640 stało się ważnym ośrodkiem rozwoju płóciennictwa i meblarstwa. Kraina Czerwonej Róży związana jest romantyczną historią miasta. W połowie XV w. sprór pomiędzy dwoma rodami angielskimi Lancasterów (Czerwona Róża w herbie) i Yorków (Biała róża w herbie) doprowadził do wybuchu wojny domowej. Wojna ta zaczęła się w roku 1455 gdy niespodziewanie królowa angielska urodziła syna, przy czym było oczywiste, że nie może to być dziecko króla - Henryka VI - głośne były plotki o romansie królowej. Była to wojna o władzę i określana jest przez historyków jako wojna Dwóch Róż. Po latach walk rządy przejął spokrewniony z Lancasterami Henryk Tudor - rozpoczęło się panowanie rodu Tudorów.
Czerwona róża - herb rodu Lancaster
Biała róża - herb rodu York
Herb rodu Tudor
To historyczne miasto posiada wiele atrakcji turystycznych, jak wspomniany już zamek z czasów romańskich, katedrę St. Peter's oraz Muzeum Marynistyczne. W okolicach Lancaster znajduje się słynna miejscowość letniskowa Morecambe położona nad jedną z najpiękniejszych angielskich zatok na górzystych terenach pojezierza.
Zamek Lancaster
Katedra Lancaster
Miasto otoczone jest z jednej strony krainą jezior (Lake District), a z drugiej strony pustynnymi terenami Yorkshire. Zabytki i położenie sprawiły, że stało się ciekawym miejscem turystyczny, ściągającym corocznie tysiące przybyszów.
Rzeka Lune
Park im. Jamesa Williamsona
Obecnie Lancaster ma 150 tys. Mieszkańców. Na terenie miasta powstało wiele firm, które zatrudniają ponad 70% ludności czynnej zawodowo. Do ważniejszych należą: Farbo-Lancaster (produkująca winyl), Reebok UK Ltd. (odzież i obuwie sportowe), Storeys Decorative Products (pokrycia ścian), Suplex Ltd. (tworzywa sztuczne), Nothern Hi-Tec Ltd.(podzespoły elektroniczne). Dnia 11 maja 1994 roku pomiędzy Lancaster a Lublinem podpisano porozumienie o partnerstwie miast.
ŁączeStrona internetowa miasta Lancaster
Łącze Szczegółowe informacje o mieście partnerskim w Filii nr 12
 ŁączeWydarzenia promocyjne ...Promocja miasta partnerskiego Lancaster odbyła się 14 kwietnia 2005 r. w Filii nr 12 przy ul. Żelazowej Woli 7. Organizatorami wystawy byli: Miejska Biblioteka Publiczna, Biuro Promocji Miasta oraz Biblioteka Brytyjska UMCS.
Promocja miasta Lancaster w 2005 r. Zdjęcie 1Promocja miasta Lancaster w 2005 r. Zdjęcie 2
Uroczystości towarzyszyło otwarcie wystawy „Lancaster w krainie Czerwonej Róży”, która składała się z trzech części. Pierwsza poświęcona była historii miasta, druga walorom turystyczno - krajoznawczym zaś ostatnia część poświęcona była osobistym pamiątkom, które udało się zgromadzić dzięki życzliwości sygnatariuszy umowy partnerskiej panom Leszkowi Bobrzykowi, Leszkowi Daniewskiemu.
Promocja miasta Lancaster w 2005 r. Zdjęcie 3Promocja miasta Lancaster w 2005 r. Zdjęcie 4
Udostępnione pamiątki prywatne: medale okolicznościowe, wycinki prasowe (prasy brytyjskiej lokalnej), zdjęcia i listy obrazowały okoliczności podpisania umowy partnerskiej 11 maja 1994 roku. Leszek. Bobrzyk, Leszek Daniewski i Andrzej Adamczuk podzielili się wspomnieniami z pobytu w Lancaster i przypomnieli historię tworzenia umowy partnerskiej między miastami. Konsul Wielkiej Brytanii Jan Danilczuk w krótkim wystąpieniu wyraził zadowolenie i uznanie z organizacji imprez tego typu w Lublinie.
Promocja miasta Lancaster w 2005 r. Zdjęcie 5Promocja miasta Lancaster w 2005 r. Zdjęcie 6
Uzupełnieniem spotkania była prezentacja multimedialna przygotowana przez uczniów IX Liceum Ogólnokształcącego, prezentująca brytyjską sztukę, kulturę i twórczość Szekspira prezentowaną na deskach Lubelskiego Teatru im. Juliusza Osterwy. Imprezę uprzyjemniała muzyka szkocka i irlandzka.
Następny >

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego