Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Windsor. Miasto Róż Drukuj
piątek, 30 październik 2009
Miasto w prowincji Ontario zajmuje powierzchnię 121 km2, graniczy z USA i miastem Detroit. Windsor jest dziewiętnastym co do liczby mieszkańców miastem Kanady i jednym z najważniejszych ośrodków transportowych w Ameryce Północnej. Liczba mieszkańców przekroczyła 300 tysięcy.
Panorama miasta
Herb miasta Windsor

Pierwsi przybysze z Europy pojawili się na tym obszarze w 1701 roku. Początkowo przybywali głównie Francuzi, następnie Brytyjczycy, którzy przejęli kontrolę nad tym terytorium Mackenzie Hallpo wojnie siedemnastoletniej. O francuskiej obecności przypomina charakterystyczny styl zabudowy. Miasto zaczęło sie rozwijać po 1797 roku, kiedy to wielu mieszkańców pobliskiego Detroit, przesiedliło się na drugą stronę rzeki. Najszybciej rozwijającą się w XIX wieku dzielnicą była Sandwich, która stała się siedzibą rządu całego hrabstwa Essex. Duże znaczenie dla rozwoju miasta miało doprowadzenie w 1854 kolei żelaznej oraz powstanie fabryki Forda. Przemysł automobilowy w sposób zdecydowany zmienił jego oblicze, w czasie II wojny światowej rozwój produkcji przyciągnął nowych mieszkańców. Miasto Windsor, określane jest mianem „Miasta Róż” oraz „Motoryzacyjnej Stolicy Kanady”. Canadian Transportation MuseumSwoje siedziby mają tu centrale Kanadyjskiej Korporacji Daimler Chrysler oraz fabryk montażowych Forda i Daimler Chrysler. Rozwija się tu również przemysł: maszynowy, chemiczny, farmaceutyczny i spożywczy. Duże znaczenie odgrywa produkcja wyrobów z plastiku i artykułów żelatynowych. W sektorze rolniczym rozwija się produkcja szklarniowa i port lotniczy. Cechą wyróżniającą jest dbałość o tereny zielone, znajduje się tutaj sto osiemdziesiąt parków, ogrodów i terenów rekreacyjnych. Rada Miejska inwestuje znaczne sumy w infrastrukturę turystyczną i biznesową, odwiedza je około 8,5 miliona turystów. Znajduje się tu szereg wartych odwiedzenia muzeów, między innymi: Muzeum Społeczności Windsoru czy Windsorskie Muzeum Rzeźby Drewnianej. Spośród galerii na uwagę zasługuje szczególnie Art Gallery of Windsor, a także prezentujące wzornictwo w zakresie wytworów szklanych Tsunami Gllasswork Inc.
Jackson Park Windsor City Hall

Zapoczątkowane we wrześniu 1998 roku kontakty między miastami zaowocowały podpisaniem 26 kwietnia 2000 roku umowy partnerskiej i różnymi formami współpracy na poziomie gospodarczym i naukowym. W 2004 roku zorganizowano Polski Tydzień w Windsor i Dni Kanady w Lublinie. Również powołano do życia w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej Centrum Studiów Kanadyjskich.
ŁączeStrona internetowa miasta Winsor
Łącze Szczegółowe informacje o mieście partnerskim w Filii nr 6
 ŁączeWydarzenia promocyjne ...15 grudnia 2005 roku
w związku z promocją kanadyjskiego miasta Windsor, Filia nr 6 przy ul. Poniatowskiego 4 przygotowała imprezę, na którą złożyły się wykłady, kilku częściowa wystawa „Windsor – miasto Róż” oraz część artystyczna.
Windsor 2005 Zdjęcie 1Windsor 2005 Zdjęcie 2
Imprezie towarzyszył pokaz multimedialny o Kanadzie i współpracy między Lublinem a Windsor.
Przybyło wielu gości, min: Dyrektor Centrum Studiów kanadyjskich UMCS w Lublinie prof. Maciej Abramowicz, v-ce Prezydent Lublina Antoni Chrzonstowski, Dyrektor Biura Promocji Miasta UM Piotr Semeniuk, biznesmeni współpracujący z Kanadą, a także koleżanki z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki
Windsor 2005 Zdjęcie 3Windsor 2005 Zdjęcie 4
Młodzież z XXIV Liceum Ogólnokształcącego w strojach z epoki wiktoriańskiej zaprezentowała po angielsku inscenizację opartą na motywach książki L. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”, a także dwujęzyczny konkurs wiedzy o Lublinie i Windsor.
Windsor 2005 Zdjęcie 5Windsor 2005 Zdjęcie 6
Imprezę uprzyjemniały piosenki z repertuaru Celine Dion wykonane przez młodzież. Wystawa o Kanadzie czynna była przez cały styczeń 2006 z czego skorzystali także czytelnicy niesłyszący.
Następny >

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego