Wystawy
Wystawa o Arturze Grottgerze
czwartek, 31 styczeń 2008
Grottger - Zdjęcie 004Z okazji 145. rocznicy Powstania Styczniowego Filia nr 6 MBP przygotowała wystawę poświęconą wybitnemu polskiemu malarzowi Arturowi Grottgerowi.
Artysta nie brał udziału w walkach, nie widział wydarzeń w Warszawie przed wybuchem powstania, nie był świadkiem krwawych starć, nie widział pobojowisk, a jednak stworzył pełne siły wyrazu kompozycje, które swym wyjątkowym realizmem sugerują, że autor tam był. Chyba nikt nie zdołał z tak przekonującą siłą, z takim ładunkiem uczuciowym odtworzyć faktów i nastrojów związanych z dziejami walk narodowowyzwoleńczych. Pięć cykli malarskich, które artysta stworzył są opowieścią o wojnie i cierpieniu, o Polsce i Polakach w ich zrywie patriotycznym z 1863 roku.
Wiesława Szymczak
Czytaj całość...
Balthus 1908-2001
czwartek, 24 styczeń 2008
Sowy w Lublinie
środa, 05 grudzień 2007
Sowy - Zdjęcie 0015 grudnia w Galerii Korytarz Dyrektor Piotr Tokarczuk otworzył wystawę „Sowy w Lublinie” przygotowaną wspólnie przez MBP, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 i Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne. Ekspozycję zorganizowano w ramach projektu „Aktywna Ochrona Sów w Polsce” realizowanego przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Stowarzyszenie Ochrony Sów i Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne sfinansowanego ze środków  Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Czytaj całość...
Sowy w Lublinie
wtorek, 27 listopad 2007
Astrid Lindgren
poniedziałek, 26 listopad 2007
Prelekcja o Astrid Lindgren - Zdjęcie 00122 listopada zespół Filii nr 24, przy ul. Juranda 7 zaprosił bibliotekarzy pracujących z dziećmi na wykład poświęcony Astrid Lindgren i prawom dziecka. Spotkanie prowadziła Anna Ostęp, która wprowadziła w temat literatury szwedzkiej i roli Astid Lindgren w twórczości dla młodszych czytelników.
Uczestnicy  mieli możliwość obejrzenia filmu „Do Krainy Dalekiej” prezentującego działalność szwedzkiej pisarki i jej zaangażowania w sprawy dziecka. Na spotkaniu udostępnione były publikacje dotyczące Szwecji i szwedzkiej kultury dziecięcej, przygotowane specjalnie na obchody jubileuszu stulecia Astrid Lindgren. Prelekcji towarzyszyła wystawa poświęcona wybitnej pisarce przygotowana przez Svante Torngren, Torsten Schenlaer i Instytut Szwedzki przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Kultury. Ekspozycja jest prezentowana w naszej filii do końca listopada.
Czytaj całość...
Obchody Roku Wincentego Pola
wtorek, 20 listopad 2007
Prelekcja Wincenty Pol - Zdjęcie 001Jedną z form obchodów Roku Wincentego Pola w MBP są prelekcje skierowane do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i młodzieży kształcącej się na poziomie ponadgimnazjalnym. W zależności od wieku słuchaczy sylwetka poety i geografa prezentowana jest bądź z wykorzystaniem tylko wystaw filialnych, bądź wzbogacona o audycje i muzykę kościelną, której autor „Mohorta” poświęcił cykl prelekcji. Zwykle spotkania kończą się pytaniami i swobodną wymianą myśli na temat życia i twórczości urodzonego w Lublinie współtwórcy oblicza krajowej literatury romantycznej, potomków pisarza mieszkających w naszym mieście i innych zdarzeń jubileuszowych w kraju i za granicą.
Czytaj całość...
ORP "Ślązak"
poniedziałek, 19 listopad 2007
Ślązak - Zdjęcie 001 Filia nr 6 przy ul. Poniatowskiego 4 zaprasza na wystawę „ Wacław Wiszenko – nieznany bohater na wodach II wojny światowej”. Wystawa prezentuje zdjęcia dokumentalne wykonane na statku ORP "Ślązak" przez Wacława Wiszenkę, marynarza odbywającego służbę na tej jednostce.
Fotografie dokumentują nie tylko zmagania wojenne na morzu, ale także życie codzienne na statku, przyjaciół i kolegów. ORP „Ślązak” został przekazany nam w 1942 roku przez Brytyjczyków. Po licznych starciach i potyczkach, pełnił służbę konwojową na Morzu Śródziemnym.
Czytaj całość...
Stanisław Wyspiański
czwartek, 15 listopad 2007
Stanisław Wyspiański - Zdjęcie 001 Filia nr 9 przy ul. Krańcowej 106 i Filia nr 28 przy ul. Nadbystrzyckiej 85 przygotowały wystawy o Stanisławie Wyspiańskim. Obie mają na celu przybliżenie sylwetki i dokonań dramatopisarza, poety, inscenizatora, twórcy nowoczesnego teatru polskiego. Miejsce i środowisko , w jakim się wychował się Stanisław Wyspiański, w znacznej mierze ukształtowało jego sposób myślenia i wyobraźnię artystyczną. Wśród jego kolegów szkolnych było wiele osób, które później odegrały dużą rolę w życiu kulturalnym Krakowa. Wyspiański uprawiał bardzo różne dziedziny sztuki, realizowane z wielką odwagą i rozmachem.
Czytaj całość...
Szkolenie z bibuły
poniedziałek, 29 październik 2007
Bibuła – studenci - Zdjęcie 001Na naszej wystawie "Bibuła. Od wolnego słowa do wolności" wydawnictwa lubelskie mają szczególnie wyróżnioną obecność, gabloty zaczynają się od prezentacji numerów "Spotkań", czyli Niezależnego Pisma Młodzieży Katolickiej, a dalej - dziesiątki innych lubelskich druków.
Aby zwiedzający wiedzieli, co oglądają, po wystawie oprowadzają kompetentni ludzie. Częstym gościem jest Janusz Ruciński, doświadczony drukarz, który przy powielaczach spędził wiele godzin, i który z pasją opowiada o swoich doświadczeniach.
Czytaj całość...
Wincenty Pol - poeta i geograf
wtorek, 23 październik 2007
Wincenty Pol - poeata i geografWystawa „Wincenty Pol – poeta i geograf”, która jest prezentowana w Filii nr 2 przy ul. Peowiaków 12 ma na celu przybliżenie sylwetki i dokonań urodzonego w Lublinie poety. Pokazywana będzie przez szereg miesięcy w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego.
W powszechnej świadomości Wincenty Pol jest kojarzony przede wszystkim z literaturą a zwłaszcza z poezją. Pierwsze próby literackie czynił w okresie młodzieńczym. Jego imię rozsławia „Pieśń o ziemi naszej”, która doczekała się wielokrotnych wydań. Do niektórych z nich skomponowano muzykę (m.in. Fryderyk Chopin do Śpiewu z mogiły), dzięki temu zaczęły funkcjonować w szerszym odbiorze jako pieśni narodowo-patriotyczne, czy nawet powstańcze. Zbiorowe wydanie dzieł Pola ukazało się w latach 1875–1888 pt. Dzieła wierszem i prozą.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1071 - 1080 z 1109


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego