Wystawy
Secesja Lubelska - detal architektoniczny
środa, 12 kwiecień 2017
image_001.jpgW ramach obchodów 700 - lecia miasta Lublin od 7 kwietnia do 11 maja 2017 roku w Filii nr 24 prezentowana jest wystawa rysunków Pani Agnieszki Wójtowicz „Secesja Lubelska - detal architektoniczny”.
Detal secesyjny w architekturze jest bardzo wdzięcznym elementem dekoracji. Nowatorstwo tego stylu polegało na wykorzystaniu zupełnie nowych motywów dekoracyjnych, niespotykanych we wcześniejszych okresach (...).
Secesja lub jak kto woli Art Nouveau nie ominęła Lublina. Pojawiła się w architekturze miasta w 1904 roku z ponad czteroletnim opóźnieniem w stosunku do pierwszych takich budowli na ziemiach polskich i trwała aż do I wojny światowej. Lubelscy artyści widzieli secesję przede wszystkim jako styl powierzchownej dekoracji i odmienny niż obowiązujący wcześniej historyzujący sposób zdobienia fasady i wnętrz. W wielu detalach widać wyraźny wpływ secesji wiedeńskiej (...).
Czytaj całość...
Tajemnicza i zapomniana strona Lublina
piątek, 07 kwiecień 2017
image_001.jpg15 sierpnia 2017 roku mija 700. rocznica lokacji miasta. Z tej okazji Filia nr 29 MBP zaprasza na wystawę "Tajemnicza i zapomniana strona Lublina". Wystawa prezentuje pomijaną i zapomnianą część historii naszego miasta. Niewiele osób wie jak wielka była dzielnica żydowska i jej wpływ na rozwój miasta. Pierwszą bibliotekę w mieście zawdzięczamy loży masońskiej Wolność Odzyskana. Ciemna strona miasta, zwłaszcza dwudziestolecie międzywojenne i stróże prawa jawią się niczym Dziki Zachód.
Agnieszka Brzozowska
Czytaj całość...
Rysunki. Katarzyna M. Rymarz
piątek, 07 kwiecień 2017
image_001.jpg5 kwietnia w filia nr 37 odbył się wernisaż wystawy rysunków Katarzyny M. Rymarz. Wystawa prezentuje rysunki wykonane techniką mieszaną. Są to prace najnowsze oraz pochodzące z wcześniejszych lat twórczości. Artystka komponuje na podstawie różnorodnych elementów. Osadza figurę człowieka wśród form świata przyrody oraz wśród figur geometrycznych, przez co podmiot zostaje zdezintegrowany i umieszczony w nowym kontekście.
Wystawa trwa do 27 kwietnia.
Czytaj całość...
Źmicier Szyło. Miasta i miejsca
czwartek, 06 kwiecień 2017
Filia nr 34 zaprasza
image_001.jpgLublin trzech pokoleń
wtorek, 04 kwiecień 2017
image_001.jpgFilia nr 6 zaprasza do obejrzenia wystawy "Lublin trzech pokoleń", która została opracowana  na podstawie wielu albumów i tomików wierszy dostępnych w naszej bibliotece. Wystawa pokazuje, jak na przestrzeni wielu wieków zmieniało się nasze królewskie miasto. Zapraszamy, wystawa będzie czynna do końca 2017 r.
Czytaj całość...
Akwarelowe podróże w Oknach
poniedziałek, 03 kwiecień 2017
image_001.jpg1 kwietnia w Galerii OKNA MBP odbył się wernisaż wystawy prac Bartłomieja Michałowskiego. Jest to druga ekspozycja w ramach cyklu "Sztuka w OKNACH", zaplanowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną, z okazji Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin. Założeniem projektu jest prezentacja twórczości artystów lubelskich i zaproszonych przez nich gości.
Czytaj całość...
Mali Aniołowie
czwartek, 23 marzec 2017
image_001.jpg
W przylegającej do Placu Po Farze kamienicy przy Grodzkiej od lat siedemdziesiątych XIX w.
 funkcjonowała utrzymywana przez Gminę Żydowską ochronka - "Dom Sierot".
Zdjęcie z albumu "Jerozolima Królestwa Polskiego". Wydawnictwo AD-REM


Zapraszamy na wystawę "Mali Aniołowie" dokumentującą zamordowanie 24 marca 1942 r. dzieci z ochronki żydowskiej  mieszczącej się przy ul. Grodzkiej 11.
Wystawa towarzyszy obchodom 75. rocznicy likwidacji Ochronki. Ekspozycja czynna w dniach 23 - 31 marca 2017 w Filii nr 3 MBP, ul. Hutnicza 20.


Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich
środa, 22 marzec 2017
image_001.jpgW Filii nr 19 przez cały marzec gościmy wystawę „Chłopcy malowani. Poezja i proza Legionów Polskich” opartą na tekstach poetyckich stworzonych w okopach oraz wspomnieniach piłsudczyków.
Ilustracją utworów poetyckich i wspomnieniowych są archiwalne fotografie scen z życia legionistów.
Wystawa ta, będąca ubogaceniem i uzupełnieniem naszej wystawy o postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego,  była okazją do refleksji i zadumy młodego pokolenia i nieco starszych nad trudem walki o Niepodległą Ojczyznę sprzed ponad stu laty.
Jolanta Jurkowska
Czytaj całość...
Na Starówce są ulice-wspomnienia
wtorek, 21 marzec 2017
image_001.jpgW Filii 34 gościła wystawa fotograficzna „Na Starówce są ulice-wspomnienia”. Na wystawie można było obejrzeć zdjęcia młodych adeptów sztuki fotografii działających w Pracowni Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej MDK „Pod Akacją” pod kierunkiem pani Anny Asyngier-Kozieł. Prezentacja prac młodych fotografów jest kontynuacją wystawy udostępnionej do oglądania z okazji 700-lecia miasta w lubelskim Ratuszu. Zaprezentowane na niej zdjęcia są uwieńczeniem obchodów 20-lecia Pracowni Fotografii Tradycyjnej i Cyfrowej. Tematem prezentowanej wystawy monochromatycznych zdjęć współczesnych wykonanych w różnych technikach fotograficznych nieprzypadkowo jest Stare Miasto, gdzie w jednej z zabytkowych kamienic ma swój początek cała historia pracowni.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 866


2017 Rok Marszałka Józefa Piłsudskiego

Rok Josepha Conrada

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego