Działalność Filii
Różowe sny
poniedziałek, 19 listopad 2018
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu
image_001.jpgCzytaj całość...
Ku niepodległości...
piątek, 16 listopad 2018

image_001.jpg

Warsztaty teatralno-taneczne
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpgJak w każdą środę w Filii nr 38, nasi mali czytelnicy wraz z rodzicami mogą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci „Zarembiacy”. Jeśli mielibyśmy wyrazić w jednym zdaniu aktywności, jakie miały miejsce w tę środę, można by powiedzieć, że dzieci zamienione zostały w kolorowe rybki i pływając w morzu - tańczyły Makarenę!
Czytaj całość...
Poznaj swojego sąsiada...
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpg
Dziś w Filii 11 MBP odbyło się spotkanie z panem Grzegorzem Romanowskim, autorem replik broni palnej z okresu I i II wojny światowej. Pan Grzegorz opowiadał o tym, jak powstawały kolejne egzemplarze jego kolekcji i z czego zostały wykonane (papier, sklejki, drewno, metal). Opowiadał również jak żołnierze posługiwali się taką bronią w czasie walki. Panu Romanowskiemu bardzo dziękujemy niesamowite spotkanie i chęć podzielenia się swoją pasją.
Czytaj całość...
Leona Legiejki przygody z mundurem
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpgUrodzony 1 października 1896 roku w Polance na Wileńszczyźnie po ukończeniu gimnazjum został powołany do armii carskiej i skierowany do szkoły oficerskiej w Teławiu na Kaukazie. W lutym 1919 roku w Lublinie zgłosił się na ochotnika do wojska. Przydzielony do Szwadronu Radomskiego walczył w obronie Lwowa przed Ukraińcami, następnie, już z utworzonym 11 Pułkiem Ułanów, wkroczył do wyzwolonego Wilna. Walczył też w ramach Pierwszej Brygady Kawalerii na froncie południowo-wschodnim. Brał udział w bitwach pod Równem, Beresteczkiem, Mikołajowem. Zwolniony z wojska zamieszkał w Starachowicach, gdzie był nauczycielem, działaczem społecznym i sportowym. Zmarł w 1991 roku.
Czytaj całość...
Mali patrioci dla Niepodległej
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpg15 listopada w Filii nr 37 odbył się koncert patriotyczny przygotowany przez dzieci z Niepublicznego Przedszkola Dzieciaki.pl. Naszymi gośćmi były również osoby niepełnosprawne ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie oraz młodzież ze Środowiskowego Domu Samopomocy Absolwent.
Czytaj całość...
Niepodległościowe warsztaty plastyczne
piątek, 16 listopad 2018
image_001.jpgNa obrazie Artura Grottgera dama ubrana w czarną suknię - symbol żałoby narodowej, przypina ją na rogatywce powstańca styczniowego, początkowo noszone były tylko przez wojsko, zwłaszcza w okresie zrywów niepodległościowych i manifestacji patriotycznych, dziś zakłada je każdy Polak, którego sercu bliska jest Ojczyzna. Po raz pierwszy polskie barwy zostały skodyfikowane uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831 roku. Kokarda narodowa, bo o niej mowa, często błędnie nazywana kotylionem, jest rozetką w biało-czerwonych barwach i stanowi patriotyczny, narodowy symbol Polaków. Przez lata zmieniał się układ barw; były białe serca (środki) otoczone czerwonym kołem, kokarda mogła przybierać także kształt białego serca otoczonego czerwonym kołem, poza którym było jeszcze białe koło, mogły również mieć postać czerwonego serca z białym otokiem, tak jak przedstawia to Grottger na swoim obrazie.
Czytaj całość...
Szeptanki o diecie
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpg
Podczas ostatnich Szeptanek 13 listopada gościem Filii nr 38 MBP była Pani Katarzyna Ślusarska (Grzyb). Pani Dietetyk rozmawiała z uczestniczkami na temat zdrowego odżywiania i o tym, jak powrócić do formy po porodzie. Omówione zostały zasady zbilansowanej diety, a także obalone zostały mity związane z dbaniem o sylwetkę. Każda z Pań mogła zadać nurtujące je pytania z zakresu żywienia osób dorosłych jak i problemów związanych z żywieniem malucha. Po wykładzie każdy mógł skorzystać z indywidualnej konsultacji z Panią dietetyk i pomiaru masy i składu ciała. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze wzajemnego dialogu i wymiany doświadczeń.
Czytaj całość...
Mały patriota
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpgWspólnie z przybyłą do nas grupą maluchów z Przedszkola nr 3 w Lublinie świętowaliśmy 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Na wstępie dzieci zostały zapoznane z nadzwyczajną historią tego państwowego święta, wiodącą poprzez żołnierski trud do wywalczonej wolności po 123. latach zaborów.
Czy dziecko może być patriotą? W trakcie spotkania zasłuchane maluszki żywo reagowały na przedstawione im w prostych treściach podawczych dzieje naszej Ojczyzny o burzliwej historii i bogatych tradycjach.
Czytaj całość...
Nawiedzona biblioteka
czwartek, 15 listopad 2018
image_001.jpgW związku z tajemniczymi wydarzeniami w Filii nr 34 z pomocą przybyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 50 celem ich rozwikłania. Ta forma pasjonującej zabawy jest już kolejnym wydarzeniem w escape roomie – Nawiedzonej Bibliotece. Chcąc urozmaicić jej formę uczestnicy zabawy nie tyle mieli za zadanie odnaleźć wyjście z niej jak również rozwiązać zawikłaną tajemnicę zniknięcia kilku książek i odnalezienia sprawców tego przestępstwa. Wszystko zaczęło się od tajemniczej wiadomości ukrytej między artykułami lokalnej gazety. Okazało się, że dokonano włamania i najprawdopodobniej kradzieży kilku egzemplarzy z księgozbioru. Z kamer monitoringu wynikało, że podejrzanymi o czyn zakazany była słynna grupa przestępcza o nazwie Mole. Po tajemniczym przestępstwie dokonano oględzin miejsca i odkryto pewne ślady pomocne w odnalezieniu skradzionych egzemplarzy.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 71 - 80 z 4324


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego