Działalność Filii
Jak przygotować dziecko do przedszkola
wtorek, 20 marzec 2018
image_001.jpgAdaptacja w przedszkolu jest trudnym tematem zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Dlatego aby wyjaśnić pewne kwestie, rozwiać obawy i dodać otuchy zarówno potencjalnym ochotnikom, jak i ich opiekunom do Filii nr 38 zaprosiliśmy psychologa - Panią Monikę Prus. Nasz szeptankowy gość wyjaśnił jak przygotować dziecko do adaptacji, z jakimi zmianami w życiu dziecka wiąże się uczęszczanie do przedszkola i kiedy jest na to gotowe a także jaka jest rola rodzica w wspieraniu swojej pociechy.
Czytaj całość...
Co nowego w Klubie Czytelniczym "Pod Gąsienicą"
wtorek, 20 marzec 2018
image_001.jpgW pierwszym kwartale roku 2018  odbyło się kilka spotkań Klubu Czytelniczego "Pod Gąsienicą", który działa w Filii nr 37. Rozmawialiśmy o uczuciach, o naszych Babciach i Dziadkach. Odbyły się także zajęcia przyrodnicze, między innymi zajęcia muzyczne o ptakach. Dwa spotkania poświęciliśmy poezji. Był także czas na lekcje dotyczące świąt wielkanocnych.
Zespół Filii nr 37
Czytaj całość...
Wielkanocne przygotowania
wtorek, 20 marzec 2018
image_001.jpgAktualizacja 20 marca
Wielkanoc to najważniejsze święto dla chrześcijan i bardzo radosny okres. Dorosłym kojarzy się ze Zmartwychwstaniem Pańskim, dzieciom z malowaniem jaj, święceniem pokarmów i śmigusem-dyngusem. Okres przygotowań do świąt to szczególna okazja do poznania przez dzieci polskich tradycji świątecznych. W oczekiwaniu na święta Wielkanocne w naszych filiach przygotowuje się dla dzieci i seniorów warsztaty literacko - plastyczne.
Czytaj całość...
Wiosennie i świątecznie
poniedziałek, 19 marzec 2018
image_001.jpgZ okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy Filia nr 23 zorganizowała wystawę prac wykonanych przez osoby niepełnosprawne na Warsztatach Terapii Zajęciowej będących pod opieką Lubelskiego Towarzystwa Dobroczynności. Biblioteka jest kolorowa i wesoła. W dniach od 12 do 23 marca królują tutaj urocze kurczaczki, zajączki, kolorowe pisanki, wielkanocne stroiki i palmy. Wszystkie prace są misternie i bardzo estetycznie wykonane - każda ma swój indywidualny urok. Serdecznie zapraszamy.
Małgorzata Czerniakiewicz
Czytaj całość...
Muzyka dla smyka: klarnet
czwartek, 15 marzec 2018
image_001.jpg14 marca odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu Muzyka dla smyka, dedykowane najmłodszym czytelnikom Filii nr 18. Poprowadziła je Iza Bartkowiak z Filii nr 2, absolwentka Szkoły Muzycznej I stopnia w Świdniku oraz Szkoły Muzycznej II stopnia im. T. Szeligowskiego w Lublinie.
Wprowadzeniem w tematykę spotkania była bajka autorstwa Izy o powstaniu klarnetu. Potem przyszedł czas na muzyczne zagadki, a także tworzenie własnej, klaszcząco-tupiącej orkiestry. Na zakończenie szukaliśmy muzyki w dźwiękach przyrody oraz odgłosów natury w muzyce.
Czytaj całość...
Przy kawie o kobietach
czwartek, 15 marzec 2018
image_001.jpgO kobiecej sile, odwadze i mądrości mówiłyśmy podczas spotkania Przyjaciółek Staromiejskiej Biblioteki 14 marca 2018 roku.
Słuchając naszych Czytelniczek, można odnieść wrażenie, że życie kobiety to wielka sztuka, to misterna układanka, to napisana z precyzją historia, jakby gotowy scenariusz do filmu albo rękopis do wydania książki. Każda widzi siebie i przyglądają się sobie nawzajem jak w tysiącu kryształkach luster: matki i córki, wnuczki i babcie, siostry, przyjaciółki, najlepsze koleżanki, rywalki... Wszystkie w pajęczynie utkanych z innymi ludźmi relacji. Wśród książek i kobiecej prasy, także o sercu kobiety. Do zobaczenia w kwietniu.
Anna Rafalska
Czytaj całość...
Kodujemy i programujemy
czwartek, 15 marzec 2018
image_001.jpgMarzec w Filii nr 38 MBP upływa pod znakiem kodowania i programowania. Przez minione dwa tygodnie odbyło się siedem warsztatów, w których wzięli udział uczniowie z trzech lubelskich szkół podstawowych - Szkoły Podstawowej nr 21 im. Królowej Jadwigi, Szkoły Podstawowej nr 3 im. Juliusza Słowackiego oraz Szkoły Podstawowej im. Św. Wincentego Pallotiego, w sumie ponad 150 osób. Każde zajęcia składały się z dwóch części.
Czytaj całość...
Przedszkolaki śpiewają
czwartek, 15 marzec 2018
image_001.jpgFestiwal Piosenki Angielskiej dla przedszkolaków zorganizowany przez Przedszkole Bursztynek.

Czytaj całość...
Symbole narodowe
środa, 14 marzec 2018
image_001.jpgPodczas kolejnej lekcji bibliotecznej z cyklu „Drogi do wolności” organizowanej w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę uczniowie dwóch klas pierwszych SP im. B. Chrobrego w Lublinie zapoznali się z symbolami narodowymi i najważniejszymi świętami narodowymi Polski. Uczniowie żywo włączali się w dyskusję na temat tego, co według nich jako młodego pokolenia oznacza niepodległość. Lekcji towarzyszyła prezentacja multimedialna ułatwiająca przyswojenie omawianych treści. Dzieci poznały legendę o Lechu, Czechu i Rusie jak również miały okazję wcielić się w rolę aktorów. Sześć grup uczniów prezentowało poznaną legendę według wcześniej przygotowanego scenariusza i rekwizytów. Dla niektórych uczestników zajęć było to pierwsze spotkanie z teatrem cieni, jednak wszyscy pełni zapału i chęci do pracy stworzyli interesujące inscenizacje nagradzane gromkimi brawami przez rówieśników.
Czytaj całość...
Historia szablą pisana...
wtorek, 13 marzec 2018
image_001.jpgSzabla jest związana z Polską od ponad pięciuset lat. Słowo „szabla” odnajdujemy w polskim hymnie, jako broń, za pomocą której, odzyskiwaliśmy utraconą niepodległość. Budowa szabli ma swoją nomenklaturę i przeznaczenie. Niełatwa jest sztuka posługiwania się szablą, wymaga dużych umiejętności. Wbrew pozorom to lekkie narzędzie, waży ok. 1 kg. Szabla nie jest ostra, ale krzywizna powoduje efekt tnący i dużą skuteczność. Szabla zastąpiła miecz i stała się bronią stanu rycerskiego, kiedy królem Polski został Stefan Batory. W okresie walk o niepodległość polskie formacje wojskowe używały broni państw zaborczych. Z armii rosyjskiej przyjęliśmy ciężkie szable dragonów i szable typu kaukaskiego.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 3904


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego