Działalność Filii
Akcja 450 w Bibliotece
piątek, 19 lipiec 2019
image_001.jpg
Z okazji przypadającej w lipcu 450-rocznicy podpisania Unii Lubelskiej Filia nr 38 MBP w Lublinie zaprosiła dzieci na tajemnicze warsztaty pod hasłem „Akcja 450”. Pierwszym zadaniem uczestników było poznanie prawdziwego tematu zajęć. Aby to zrobić musieli ułożyć wielkoformatowe puzzle przygotowane przez pracowniczki biblioteki. W rezultacie ukazała się reprodukcja obrazu „Unia Lubelska” autorstwa Jana Matejki, która powstała 300-lat po podpisaniu dokumentu.
Czytaj całość...
Lato w Miejskiej Bibliotece Publicznej
piątek, 19 lipiec 2019
image_01.jpg
Jaki jest przepis na świetną i twórczą zabawę? Edukacja, technologia, sztuka, literatura, a może teatr? W ramach akcji Lato w Mieście w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie połączyliśmy te elementy podczas tegorocznych zajęć wakacyjnych przygotowanych dla dzieci i młodzieży. Na młodych czytelników każdego dnia czeka nadal coś interesującego.
Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony okres jest czasem odpoczynku, radości i zabawy.
Zapraszamy na relację zdjęciową z już odbytych spotkań.
Czytaj całość...
Powieść historyczna. Nie tylko Sienkiewicz
czwartek, 18 lipiec 2019
image_001.jpg
"Powieść historyczna. Nie tylko Sienkiewicz" pod tym tytułem w Filii nr 11 odbyło się spotkanie z panem Lechem Giemzą profesorem Katedry Literatury Współczesnej KUL.
Od Feliksa Bernatowicza poprzez Józefa I. Kraszewskiego, Henryka Sienkiewicza, Teodora Parnickiego, Antoniego F. Ossendowskiego po Elżbietę Cherezińską - pan prof. wykazał w jaki sposób rozwijała się powieść historyczna, jak bardzo oddawała prawdziwość czasów, których dotyczyła oraz co warto czytać i dlaczego. Seniorzy z Centrum Usług Socjalnych, słuchali z dużym zainteresowaniem i wyszli z przekonaniem, że warto czytać tego typu utwory literackie.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
Kwiatek czysty
czwartek, 18 lipiec 2019
image_001.jpgKoncert pieśni neośredniowiecznych uprzyjemnił wczorajsze popołudnie w Filii nr 2 MBP. Wystąpiła Izabella Konar (Isa Conar), a koncert prowadził Maciej Krawczyk. Mogliśmy wysłuchać z akompaniamentem gitary oryginalnych tekstów średniowiecznych, a także pieśni polskiego renesansu i baroku z tekstami na przykład Jana Kochanowskiego czy Mikołaja Sęp Szarzyńskiego.
Isa Conar ceniąc sobie bliski kontakt z publicznością nie dokonała transkrypcji muzyki dawnej lecz inspirując się nią (średniowieczna pieśń maryjna, hymny i antyfony oraz echa renesansowej muzyki dworskiej) stworzyła własne, bardzo kameralne, intymne i nastrojowe kompozycje.
Czytaj całość...
Z Teatrem na Ty
wtorek, 16 lipiec 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 16 lipca 2019

W Filii nr 36 MBP rozpoczął się letni cykl spotkań „Z Teatrem na Ty”.  Stworzony z myślą o przedszkolakach i uczniach szkół podstawowych program zakłada dwa 90-minutowe spotkania. W pierwszych, przeprowadzonych 8 lipca 2019 roku, a zatytułowanych „Dykcja i emisja, czyli sprawnie i poprawnie”, udział wzięły trzy grupy. Uczestnicy dowiedzieli się, dlaczego warto i należy mówić poprawnie i wyraźnie, poznali techniki oddechowe, a także zmagali się z łamańcami językowymi usprawniającymi ich aparat mowy. Przy okazji, okazało się, że najmłodsi doskonale radzą sobie z językiem polskim! Przed nami spotkanie, podczas którego mierzyć się będziemy z najróżniejszymi zadaniami parateatralnymi. Ale na relację z tego wydarzenia będziecie musieli Państwo trochę poczekać…
Czytaj całość...
Lublin - 450 lat od Unii Lubelskiej
wtorek, 09 lipiec 2019
image_001.jpg
7 lipca odbył się plener malarski "Lublin - 450 lat od Unii Lubelskiej". Nasza filia chciała w ten sposób uczcić akt podpisania unii polsko-litewskiej. W wydarzeniu wzięły udział malarki z Konopnicy, których siedzibą jest Dom Kultury w Motyczu oraz "Fanki sztuki" zaprzyjaźnione z naszą filią,kuratorem pleneru była pani Barbara Bartnik. We wrześniu wystawę będzie można oglądać w naszej małej galerii. Serdecznie dziękujemy Paniom za wspólną zabawę.
Pracownicy Filii nr 11
Czytaj całość...
Świętujemy Unię
piątek, 05 lipiec 2019
image_001.jpg
Upowszechnianie treści Roku Unii Lubelskiej stało się przewodnim motywem naszych rocznych działań. Placówka tym razem - w tym wyjątkowym okresie przypadającym na dni:  28 czerwca - 4 lipca, włączyła się aktywnie w  świętowanie 450. lat Unii Lubelskiej.
Odwiedzający nas czytelnicy mogli obejrzeć w nowej aranżacji przygotowaną przez nas okolicznościową wystawę przybliżającą doniosłość wydarzeń historycznych  upamiętniających niezapomniane chwile od momentu przyjęcia Unii do ratyfikacji sojuszu przez króla Zygmunta Augusta.

Czytaj całość...
Czwartkowe bajanie
poniedziałek, 01 lipiec 2019
image_001.jpg
W czerwcu, w Przedszkolu nr 42, kontynuowano akcję głośnego czytania literatury dziecięcej. Spotkania odbywały się w pięciu grupach wiekowych. Dzięki bibliotekarce z Filii nr 17 maluchy przeniosły się w świat przyjaznych książek pełnych fascynujących wydarzeń. Bohaterowie legend odsłonili nam tajemniczą historię polskich miast.  Czytane teksty były inspiracją do wielu rozmów.
Maria Włosek
Czytaj całość...
Historia Dzielnic Lublina
poniedziałek, 01 lipiec 2019
image_001.jpg
Cykl publikacji dotyczący historii dzielnic Lublina liczy łącznie dwanaście zeszytów popularnonaukowych, ilość ta wynika z uwarunkowań historycznych. Publikacje powstały w ramach projektu „Lublin. Historia dzielnic. W 700-tną rocznicę lokacji miasta” realizowanego przez Fundację Aktywności Obywatelskiej oraz Lubelskie Towarzystwo Genealogiczne. W 2017 roku ukazała się również książka zawierająca zebrane z zeszytów artykuły autorstwa lubelskich archeologów, geografów, historyków, historyków sztuki, dotyczące różnorodnych zagadnień związanych z geograficznym położeniem miasta, jak również jego historycznymi aspektami.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 4650

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego