Kluby czytelnicze
Polskie powieści obyczajowe
poniedziałek, 25 kwiecień 2016
image_001.jpgBiorąc pod uwagę jak niewielu Polaków czyta książki, swoistym fenomenem jest ilość polskich powieści obyczajowych, które obecnie niemal zalewają rynek wydawniczy. Trudno jest wymienić chociaż połowę pisarzy, którzy swoimi utworami próbują przyciągnąć uwagę czytelników.
Właśnie te powieści: polskie, obyczajowe, lekkie i współczesne były tematem ostatniego spotkania Klubu Czytelniczego dla Dorosłych READCOM, które odbyło się 20 kwietnia w Filii 24.
Czytaj całość...
Dramaturg wszech czasów
wtorek, 19 kwiecień 2016
image_001.jpgBohaterem kwietniowego spotkania Klubu Czytelniczego Readcom, w Filii nr 19, był William Shakespeare. W tym roku obchodzimy 400. rocznicę śmierci   najwybitniejszego dramaturga wszech czasów, a zarazem jubileuszową, dwudziestą edycję Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego - najważniejszego festiwalu teatralnego na Pomorzu. Na wstępie zapoznałyśmy się z biogramem twórcy oraz ogólną sytuacją teatru w Anglii elżbietańskiej. Wyżyny wielkiej sztuki osiągnąć dane jest bardzo niewielu; wśród elżbietańskich dramaturgów bodaj jednemu Szekspirowi, który jako dwudziestoparoletni stratfordczyk przybyły do Londynu, odnajduje tu poczesne dla siebie miejsce. Poprzez swe późniejsze arcydzieła uwalnia się z okowów czasu, stając się twórcą  uniwersalnym dla każdej epoki i każdej przestrzeni.
Czytaj całość...
Dyskusyjny Klub Książki zaprasza
środa, 13 kwiecień 2016
Filia nr 10 zaprasza na spotkanie
image_001.jpg
Pierwszy literacki noblista
piątek, 01 kwiecień 2016
Filia nr 6 zaprasza na spotkanie
image_001.jpg
Feliks Nowowiejski - kompozytor
czwartek, 31 marzec 2016
image_001.jpg10 marca w Filii nr 6 MBP odbyło się kolejne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom, poświęcone życiu i twórczości wybitnego polskiego kompozytora  Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946) w siedemdziesiątą rocznicę jego śmierci. 
Nowowiejski zasłynął jako organista - wirtuoz, komponując i improwizując na  organach, jest autorem  n.in. 3 Symfonii Organowej  „Lourdes”. Komponował też  liczne oratoria i msze, do najbardziej znanych zaliczamy Znalezienie Krzyża  Świętego oraz Quo Vadis, na podstawie powieści H. Sienkiewicza.
Czytaj całość...
Życie i twórczość Jarosława Iwaszkiewicza
wtorek, 22 marzec 2016
image_001.jpgŻycie i twórczość Jarosława Iwaszkiewicza są na ogół znane wytrawnym czytelnikom, jednak uczestnicy spotkań Klubu Czytelniczego dla Dorosłych READCOM chętnie spotkali się 16 marca w Filii 24 MBP aby podyskutować o tym wybitnym polskim twórcy.
Zarówno krytycy literaccy, historycy, jak i zwykli czytelnicy mają Iwaszkiewiczowi wiele do zarzucenia. Był bardzo aktywnym "budowniczym socjalizmu", podporządkował swą twórczość potrzebom władzy, kolaborował i przymykał oczy na wszystko co było złe. Dużo zastrzeżeń budzi również jego życie prywatne.
Czytaj całość...
Milo Anstadt i jego "Dziecko ze Lwowa"
wtorek, 15 marzec 2016
image_001.jpgTo już kolejne, a pierwsze w tym roku, spotkanie z literaturą niderlandzką. Tym razem bohaterem naszego spotkania Klubu Czytelniczego Readcom był Milo Anstadt, a właściwie Samuel Marek Anstadt (ur. 10 lipca 1920 we Lwowie, zm. 16 lipca 2011 w Amsterdamie). To wybitny pisarz i publicysta holenderski żydowskiego pochodzenia.
Na wstępie pokrótce został omówiony jego biogram oraz dokonania twórcze. Nasza uwaga została zwrócona na jego główne dzieło za które uważa się Kind in Polen („Dziecko ze Lwowa”) będące autobiograficzną opowieścią autora o dzieciństwie spędzonym w polskim Lwowie w ubogiej rodzinie żydowskiej, która w 1930 roku emigruje do Holandii.
Czytaj całość...
"Nie rzucim ziemi..."
środa, 02 marzec 2016
Filia nr 6 zaprasza na spotkanie
image_001.jpg

Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski czasem refleksji dla nas
poniedziałek, 15 luty 2016
image_001.jpgObchody 1050. rocznicy Chrztu Polski czasem refleksji dla nas.
Lutowe spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom poświęciłyśmy wielkiej i ważnej rocznicy, jaką jest przyjęcie chrztu w 966 roku przez Mieszka I – będącej początkiem historii Polski i jej roli przez wieki w rodzinie narodów europejskich. 
Każdy z uczestników spotkania podzielił się refleksją nad naszą tożsamością i nad  wyznawanymi przez nas wartościami chrześcijańskimi, dającymi silne zakorzenienie w obliczu nowych wyzwań współczesności i nowych zagrożeń.
Czytaj całość...
Za wiarę i ojczyznę...
poniedziałek, 15 luty 2016
image_001.jpgPo długiej przerwie, 11 lutego 2016 r. w Filii nr 6 wznowił działalność Klub Czytelniczy READCOM.  Tematem spotkania była biografia ostatniego dyktatora Powstania Styczniowego, Romualda Traugutta, gdyż w tym roku przypada jego sto dziewięćdziesiąta rocznica  urodzin oraz sto pięćdziesiąta druga rocznica śmierci na stokach cytadeli. Za swoją  powstańczą służbę Ojczyźnie 5 sierpnia 1864 roku został stracony wraz z czterema członkami Rządu  Narodowego na stokach Cytadeli Warszawskiej. Podjęto także  kroki w kierunku beatyfikacji Romualda Traugutta jako symbolu poświęcenia i  męczeństwa dla Ojczyzny.
W trakcie spotkania klubowiczki wysłuchały fragmentów wierszy poświęconych Powstaniu  Styczniowemu oraz Romualdowi Trauguttowi, np. „Pamięci Traugutta” Kornela Ujejskiego.
Adam Sokół
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 91 - 100 z 420


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego