Kluby czytelnicze
Klub Czytelniczy Readcom
czwartek, 03 styczeń 2019

image_003.jpg

Nie tylko Boże Narodzenie
czwartek, 20 grudzień 2018
image_001.jpg
Koniec roku to nie tylko Boże Narodzenie, ale również podsumowanie całorocznych działań. Temu właśnie poświecono spotkanie naszego klubu czytelniczego, które odbyło się 19 grudnia. Panie z przyjemnością prześledziły i podsumowały miniony rok. To pozwoliło nam zaplanować kolejne nasze spotkania w nadchodzącym 2019 roku. Jak zawsze grudniowe spotkanie to przede wszystkim wspomnienia, szczere rozmowy i najserdeczniejsze życzenia na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok.
Maria Kozioł
Czytaj całość...
Nasze polskie wigilie
piątek, 14 grudzień 2018
image_001.jpg
To było wyjątkowe, bo świąteczne spotkanie Klubu Czytelniczego Readcom.
Choinka, stół przykryty białym obrusem, blask palących się świec, opłatek, Pismo Święte otwarte na Ewangelii św. Łukasza, a za oknem najlepiej, jak wszystko jest przykryte białym puchem. Tego Wieczoru otwarci jesteśmy na cudowność świątecznych chwil, zdolnych  przeobrazić życie każdego z nas. 
W trakcie spotkania wspólnie powspominałyśmy jedyny w roku taki klimat. Każda z nas miała  okazję do podzielenia się swą historią ze świątecznym przesłaniem pełnym optymizmu i dobroci. Te chwile umilała mam poezja ze świątecznym klimatem, pełnym tajemnicy narodzin Bożej Dzieciny w ubogiej stajence, gwiazd i aniołów - osobiście przeczytana lub wyrecytowana z pamięci przez panie: Irenę Ciesielską-Piech oraz Jadwigę Małkowską. Spotkanie zwieńczyły opłatkowe życzenia oraz wydobyte z mikołajkowego buta słodkości.
tekst: Jolanta Jurkowska
foto: Elżbieta Kierepko

Czytaj całość...
"Ostatni pustelnik" Michaela Finkela w DKK w Filii nr 10
środa, 21 listopad 2018
image_001.jpg(...) Mimo wszystko można nie mieć nic
Szarą nitką łączyć szare dni
Wielki Świat po Ciebie listy śle
Szalik weź, poza tym... Trzymaj się... (...)

A. Poniedzielski

Christopher Knight przez 27 lat żył w lesie, w pobliżu jeziora North Pound w stanie Maine. W 1986 roku opuścił rodzinny dom z postanowieniem ucieczki od cywilizacji. Udało mu się zbudować w gęstym lesie obozowisko. Znalazł takie miejsce, dokonał tak niezwykle misternej sztuki "osobności", że nikt przez te lata nie trafił na malutki choć trop obozowiska.
Czytaj całość...
Spotkanie Klubu Czytelniczego READCOM
wtorek, 13 listopad 2018
image_001.jpgPodczas spotkania Klubu Czytelniczego READCOM uczestnicy podjęli próbę analizowania wybranych powieści pod kątem zawartych w nich problemów. Często czytamy książki pobieżnie, śledząc jedynie przebieg akcji. Wspólna dyskusja, konfrontowanie własnych poglądów, wnikliwe śledzenie poszczególnych wątków pozwoliły nam doskonalić umiejętności analizowania książek. Bardzo często powieści, które wydają nam się błahe, zawierają bardzo interesujące i godne uwagi wątki.
Czytaj całość...
Między słowem a kadrem
piątek, 26 październik 2018
image_001.jpgZarówno książki jak i filmy mają swoich gorących wielbicieli. Każda z grup potrafi przytoczyć wiele argumentów. Uczestnicy spotkania nie potrzebują słów zachęty dla książek, potrafią wymienić mnóstwo powodów dla których warto czytać i pielęgnować swoje zainteresowanie literaturą. Jednak watro zwrócić uwagę również na ekranizacje powieści. Mamy wówczas możliwość porównania naszych wyobrażeń z pomysłem reżysera, a fabuła wzbogacona jest kreacjami aktorskimi i doskonałą muzyką. Dzięki filmowi łatwiej nam wczuć się w klimat epoki, mamy możliwość podziwiania kostiumów i elementów scenografii.
Czytaj całość...
Tajemnice Jednego Dzieła
poniedziałek, 15 październik 2018
Filia nr 2 zaprasza
image_001.jpgSpotkanie autorskie z Tomaszem Jastrunem
poniedziałek, 08 październik 2018
image_001.jpg"Spadł deszcz
Uderza w dach
Aż biegną białe iskry

A my nie potrafimy
Wyplątać się z siebie
Jakby oplotło nas dzikie wino
Jęków i westchnień

Teraz jeszcze ten deszcz
Tyle nowych supłów
Na wspólnej pamięci"
"Nocą w łóżku"

TOMASZ JASTRUN – poeta, prozaik, eseista i dziennikarz. W latach 70 i 80 związany z opozycją. Od roku 1990 do 1994 dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Felietonista, niegdyś czasopisma "Architektura", "Twój Styl", "Newsweek" i "Wprost", obecnie "Przeglądu" i "Zwierciadła", gdzie pracuje.
Czytaj całość...
Babskie Gadanie
poniedziałek, 01 październik 2018
image_001.jpg
26 września w Filii nr 18 odbyło się spotkanie klubu Babskie Gadanie. Spotkanie poprowadziła pani Dorota Olech, autorka wystawy zdjęć z czasów II wojny światowej, przedstawiających żołnierzy, pochodzących z jej rodziny.
Pani Dorota opowiedziała o osobach przedstawionych na fotografiach, a także o jedynej kobiecie zamordowanej w Kozielsku. Janina Lewandowska, córka generała, żona instruktora lotnictwa, pierwsza na świecie kobieta, która skoczyła ze spadochronem z wysokości 5000 metrów. Rada Wyższych Oficerów w Kozielsku przyznała jej stopień wojskowy podporucznika. Została rozstrzelana w kwietniu 1940 roku.
Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie klubu.
Czytaj całość...
"Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa" w DKK w Filii nr 10
czwartek, 27 wrzesień 2018
image_001.jpg"(...) Książki to także świat, i to świat, który człowiek sobie wybiera, a nie na który przychodzi."
Wiesław Myśliwski "Traktat o łuskaniu fasoli"

Tym razem w DKK w Filii nr 10 dyskusja wokół książki japońskiego pisarza. Haruki Murakami, o którym od lat wielu mówi się jako o kandydacie do literackiego Nobla, swą kolejną książką "Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa" poruszył serca czytelników. W Japonii książka ukazała się w kwietniu 2013 roku, w Polsce w październiku tegoż samego. Powieść najbardziej realistyczna wśród wcześniejszych. Bezbarwny Tsukuru, przeciętny młody chłopak zostaje wykluczony z grona piątki przyjaciół. Nie dopytując o powody, pogrąża się w odrętwieniu. Trwa w takim stanie przez lata, za pan brat z demonami przeszłości. Aż do chwili, kiedy postanawia się z nimi rozliczyć. I tu się zaczyna podróż...

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 11 - 20 z 440

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego