Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Seniorzy
Taniec i reforma tańca w sztukach plastycznych początku XX wieku
czwartek, 27 marzec 2014
image_001.jpgPrzełom wieku XIX i XX to czas łamania konwencji, przekraczania granic i przenikania się dziedzin sztuki, co miało swój oddźwięk także w tańcu. Artyści poszukując innych środków wyrazu, znajdowali nową publiczność, rozszerzając w ten sposób kręgi zainteresowania tańcem. Pojawiła się fascynacja orientem, kulturą biblijną i ówczesną kulturą arabską, której owocem był najczęściej podejmowany przez artystów motyw Salome. W sztukach plastycznych dominowała estetyka węży, zarówno w wyobrażeniach tradycyjnych tańca z wężami, ale i jako motyw ornamentalny. Stylistyka ta była podejmowana przez Oskara Kokoschkę, Alfreda Kubina, Jacka Malczewskiego, Aubrey Beardsleya, Victora Hortę, Leona Baksta.
Czytaj całość...
50+ komputer
czwartek, 27 marzec 2014
image_001.jpg26 marca w Filii 31 MBP dobiegły końca kolejne warsztaty komputerowe dla Seniorów. Zajęcia skierowane były dla osób 50+. Uczestnicy zdobyli wiedzę z zakresu korzystania z Internetu. Przekonali się, jak znajomość obsługi komputera może ułatwić codzienne życie.
W miłej atmosferze przy pysznym ciastku, kawie i herbacie. Pracownicy filii podziękowali Latarnikom Polski Cyfrowej p. Halinie Zduńczyk oraz p. Henrykowi Szubie za pomoc w prowadzeniu warsztatów. Na koniec spotkania nasi wyszkoleni Seniorzy otrzymali dyplomy.
Zapraszamy do zapisów na kolejny kurs, który już niebawem w bibliotece.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
Przygoda z komputerem
czwartek, 27 marzec 2014
image_001.jpg6 marca 2014 r. w Filii 18 rozpoczęło się kolejne już szkolenie komputerowe dla seniorów. Tym razem zgłosiło się bardzo wielu chętnych. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, nie wszystkim udało się dostać. Uczestnicy po zapoznaniu się z ogólnymi zasadami obsługi komputera, rozpoczęli naukę pisania w programie OpenOffice. Na zajęcia przeznaczono 8 cotygodniowych spotkań. Nasi seniorzy chętnie podjęli nowe wyzwania, jakie stawia przed nimi program nauki. Wszystkich, którym nie udało się zapisać w tym miesiącu, zapraszamy na następne warsztaty jesienią.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Lublin  miasto wielu kultur i narodów
poniedziałek, 24 marzec 2014
image_001.jpgW Filii nr 36 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie 27 lutego odbyło się spotkanie w ramach Akademii Seniora. Wykład wygłosił historyk z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” Ziemowit Karłowicz. Tematem omówionym podczas prelekcji był: „Lublin – miasto wielu kultur i narodów: od średniowiecza do XX w.” Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z niezwykle ciekawymi wydarzeniami z historii Lublina. Prelegent z pasją opowiadał o narodowościach zamieszkujących kiedyś na terenie Lublina oraz o wydarzeniach, w których brały one udział. Wykład uzupełniały wirtualne makiety z XIV, XVI, XVIII wieku oraz z przedwojennego Lublina stworzone przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.
Izabela Kopacz
Czytaj całość...
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
wtorek, 25 luty 2014
image_001.jpg„A niechaj narodowie wżdy postronni znają
Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”


W lutym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Na datę tych obchodów został wybrany dzień 21. lutego, upamiętniający wydarzenia roku 1952, kiedy to w miejscowości Dhaka doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów domagających się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch języków urzędowych ówczesnego państwa Pakistan.
Czytaj całość...
Podstawy obsługi komputera
piątek, 21 luty 2014
Filia nr 19 zaprasza na bezpłatne warsztaty komputerowe
plakat_001.jpg
Powiększ
Ostatnie wolne miejsca
czwartek, 20 luty 2014
Filia nr 36 zaprasza na zajęcia komputerowe
plakat_001.jpg

Komputer bez tajemnic
poniedziałek, 17 luty 2014
image_001.jpgW lutym w Filii 24 odbyły się pierwsze zajęcia w ramach warsztatów komputerowych dla seniorów. Wcześniejsze edycje cieszyły się wielką popularnością i również tym razem nie zabrakło chętnych. Uczestnicy poznają tajniki obsługi komputera, a także uczą się korzystania z przeglądarki internetowej. Kursanci będą mieli również możliwość zapoznania się z niektórymi stronami internetowymi m.in.: mbp.lublin.pl, mpk.lublin.pl, jakdojade.pl, allegro. Nowością natomiast będzie nauka robienia zakupów na stronie leclercdrive.lublin.pl. Zajęcia potrwają do kwietnia.
Agnieszka Sokołowska
fot. Magdalena Szymańska

Czytaj całość...
Podstawy obsługi komputera
piątek, 14 luty 2014

image_001.jpg
<< Start < Poprzednia 21 22 23 24 25 26 27 28 29 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 231 - 240 z 284

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego