Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Seniorzy
Myszkowanie w bibliotece 50+
czwartek, 17 styczeń 2019
image_001.jpgW Filii nr 34 dobiegła końca X edycja Warsztatów Komputerowych dla seniorów „Myszkowanie w bibliotece 50+”. Przez cztery miesiące grupa Seniorów zgłębiała tajniki podstawowej obsługi komputera, korzystania z programów do pisania i edycji tekstu, edycji zdjęć,  korzystania z poczty elektronicznej, rezerwacji miejsc w kinach, teatrach i poruszania się w przestrzeni Internetu. Szczególną uwagę zwróciliśmy na bezpieczeństwo w Sieci.
Czytaj całość...
Przy kawie o świętowaniu
środa, 16 styczeń 2019
image_001.jpgStarożytni Rzymianie nazywali zimowe przesilenie czasem niezwyciężonego Słońca i obchodzili Saturnalia. Wśród Słowian moment górowania Słońca wiązał się z celebrowaniem, które w zależności od regionu i czasu, nazywane było Świętem Godowym, Szczodrymi Godami lub Świętami Zimowego Staniasłońca. Współczesne obchody Bożego Narodzenia w wielu aspektach czerpią z tradycji pogańskiej. Najważniejszą spuścizną dawnych obchodów dni niezwyciężonego Słońca jest to, że w czasie świąt należy się cieszyć i świętować. Ludzie od dawien dawna gromadzili się, by ucztować i wyprawiali radosne biesiady z okazji ponownego wydłużania dnia.
Czytaj całość...
Indywidualne zajęcia komputerowe dla seniorów
wtorek, 15 styczeń 2019
image_001.jpg
W Filii nr 29 można skorzystać z zajęć obsługi komputera i urządzeń mobilnych (np. tablet, smartfon). Intensywność kursu oraz informacje przekazywane uczestnikom zajęć są dostosowane do indywidualnych potrzeb kursantów. Podczas spotkań uczestnicy mogą zdobyć podstawową wiedzę nt. obsługi sprzętu komputerowego, nauczyć się pisać, segregować pliki. Seniorzy uczą się korzystać z przeglądarki internetowej, łączyć się z wi-fi, poznają podstawowe zasady wyszukiwania informacji on-line.


Czytaj całość...
Skamander - Julian Tuwim
poniedziałek, 31 grudzień 2018
image_001.jpg
65. rocznica śmierci wybitnego poety i tłumacza Juliana Tuwima była okazją do przedświątecznego spotkania pracownicy Filii nr 26 MBP w Prawosławnym Domu Pomocy. Prezentacja multimedialna, opowieść i przedstawione interpretacje wybranych utworów pozwoliły poznać życie i twórczość pisarza, autora wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek; jednego z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego, współzałożyciela kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”.
Serdecznie dziękuję Mieszkańcom Prawosławnego Domu Pomocy za miłą atmosferę, za aktywny udział w spotkaniu i duże zaangażowanie.
Agnieszka Adamczuk
Czytaj całość...
Podsumowanie działalności Klubu Seniora "Felin"
poniedziałek, 31 grudzień 2018
image_001.jpg
Końcówka roku w Klubie Seniora "Felin", działającym przy Filii nr 36 MBP, obfitowała w różnorodne wydarzenia. W październiku członkowie klubu obejrzeli film "Z dala od orkiestry" prezentowany w bibliotece na Felinie. Uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego, zwiedzali także Kaplicę Zamkową.
Czytaj całość...
Uniwersytet Medyczny dla Seniorów
wtorek, 18 grudzień 2018
image_001.jpg
10 grudnia Seniorzy z Filii nr 24 wzięli udział w pogadance z zakresu świadomości zdrowotnej, którą przygotowali studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Po prelekcji poruszającej temat zdrowia Seniorzy mogli zmierzyć sobie ciśnienie, wykonać badanie poziomu glukozy we krwi oraz obliczyć wskaźnik masy ciała. Kolejne spotkania z cyklu o zdrowiu dla Seniorów w lutym przyszłego roku.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
Zakończenie kursu komputerowego dla seniorów
poniedziałek, 17 grudzień 2018
image_001.jpgSześć osób ukończyło organizowany przez Filię nr 36 kurs podstawowej obsługi komputera. Szkolenie składało się z 10 lekcji i obejmowało obsługę klawiatury, myszki, pulpitu, menu Start, tworzenie folderów i plików.
Czytaj całość...
Warsztaty świąteczne dla seniorów
poniedziałek, 10 grudzień 2018
image_001.jpgW Filii nr 34 zgodnie z tradycją odbył się świąteczny warsztat rękodzieła dla seniorów. Dużą radość uczestnikom spotkania sprawiło wykonanie barwnych witraży przedstawiających anioły. Nie mogło zabraknąć także wspólnego tworzenia gwiazd Froebla, które cieszą się nieustannym zainteresowaniem od wielu lat. Święta Bożego Narodzenia są czasem obdarowywania się upominkami, w związku z tym Filia nr 34 przygotowała dla każdego uczestnika warsztatu gipsowego anioła.
Czytaj całość...
Historia ulicy Peowiaków
poniedziałek, 10 grudzień 2018
image_001.jpgLublin posiada wiele urokliwych i ciekawych zakątków. Jednym z takich miejsc jest ulica Peowiaków. Ma ona bogatą i długą historię, sięgającą XVII wieku. Na przestrzeni lat zmieniała się jej nazwa oraz mieszczące się przy niej lokale. Kwitło tu życie kulturalne, religijne, sportowe i towarzyskie. Wszelkie smaczki i ciekawostki z dawnych lat przybliżyła Marta Piasecka, która 7 grudnia oprowadzała po wystawie seniorów z dzielnicy Felin. Spotkanie było interesujące, padło na nim wiele zaskakujących informacji, obudziło też wspomnienia.

Czytaj całość...
Przynieśli Polsce Niepodległość
środa, 28 listopad 2018
image_001.jpgSetną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Filia nr 13 uczciła wykładem Krystyny Tatarczak, prelegentki, która wiele lat współpracuje z nasza placówką. Autorka poświęciła swoją uwagę przede wszystkim fenomenowi Józefa Piłsudskiego, którego od lat "poznaje" poprzez lektury i  opowieści świadków minionej historii. Prelegentka z rozmysłem nie wgłębiała się w życiorys Józefa Piłsudskiego tylko wydobyła te momenty i rysy charakteru, które stanowiły o jego wyjątkowości i doniosłości. Niepodległość niejedno ma imię, zatem obok Marszałka zostało przywołanych wiele wybitnych i znaczących postaci, budowniczych wolnej Polski. Niebagatelną rolę odegrało w tym także środowisko lubelskie, szczególnie młodzież wielu lubelskich szkół.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 259

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego