Projekty
Miłości Henryka Sienkiewicza
wtorek, 01 marzec 2016
image_001.jpg25 lutego 2016 r. rozpoczęliśmy z czytelnikami niesłyszącymi obchody Roku Sienkiewiczowskiego. Jest to podwójny jubileusz, ponieważ obchodzimy setną rocznicę śmierci i sto siedemdziesiątą rocznicę urodzin. Dokonania pisarza na polu literackim są na ogół znane, natomiast życie prywatne znacznie mniej. W czasie spotkania czytelnicy niesłyszący dowiedzieli się jak barwne, czasami tragiczne, ale także szczęśliwe było życie osobiste największego polskiego pisarza.
Wiesława Szymczak
Czytaj całość...
Wielkanoc u Zagłoby
czwartek, 25 luty 2016
image_001.jpgZ okazji Roku Sienkiewicza  Filia nr 29  MBP zaprasza na wystawę "Wielkanoc u Zagłoby – kuchnia oraz staropolskie obrzędy i zwyczaje wielkanocne". Najważniejsze święto chrześcijańskie posłużyło za pretekst do ukazania szlachcica sarmaty i jego zwyczajów, tak dobrze ukazanych na kartach Sienkiewiczowskiej "Trylogii". Sarmata znany był w całej Europie jako smakosz ogromnych ilości jedzenia i wina, jak również ze swej brawury i gościnności.
Agnieszka Brzozowska
Czytaj całość...
Filmowy Sienkiewicz
środa, 24 luty 2016
image_001.jpgFilia nr 10 zaprasza do oglądania wystawy "Filmowy Sienkiewicz". Jej "smaczkiem" jest plakat do filmu "W pustyni i w puszczy" (1973r.) autorstwa znanego grafika, twórcy plakatów Jakuba Erola. Plakat pochodzi ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.
Zapraszamy do końca czerwca.
Pracownicy filii
Czytaj całość...
Malarstwo bez granic
czwartek, 18 luty 2016
image_001.jpg17 lutego w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki poświęcony malarstwu bez granic, czyli relacjom typu site-specific Leona Tarasewicza. Wykład wygłosiła Agnieszka Cieślak, absolwentka historii sztuki KUL, doktorantka prof. Ryszarda Kasperowicza. Pracuje w Galerii Labirynt. Jej zainteresowania oscylują wokół zagadnień związanych ze sztuką współczesną, np. site-specific czy instalacje.
Czytaj całość...
"Pokrzywione korzenie nowoczesności.(...)"
poniedziałek, 01 luty 2016
image_001.jpg27 stycznia w Filii nr 2 odbyła się kolejna prelekcja z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki, zatytułowana "Pokrzywione korzenie nowoczesności. Obrazy rewolucji francuskiej w filmie Danton Andrzeja Wajdy". Wykład wygłosił dr Marcin Maron, filmoznawca, wykładowca w Zakładzie Wiedzy Wizualnej ISP WA UMCS. Wykład dotyczył wyobrażeń rewolucji francuskiej zawartych w filmie "Danton". Prelegent skupił się na omówieniu historycznego, politycznego i artystycznego kontekstu dzieła Andrzeja Wajdy.
Czytaj całość...
Le Corbusier  architekt, eksperymentator, wizjoner
czwartek, 14 styczeń 2016
image_001.jpgTak brzmiał tytuł wykładu dr. Piotra Majewskiego wygłoszonego w ramach VII edycji otwartych wykładów z historii sztuki "Nieskończony eksperyment – sztuka i obrazy nowoczesności" 13 stycznia w Filii nr 2. Obecność właśnie takiej tematyki jest dalece uzasadniona w kontekście całego cyklu, gdyż liczne eksperymenty Le Corbusiera, modyfikacje formy architektonicznej stały się inspiracją i wzorcem dla całej generacji architektów XX wieku. Dla Le Corbusiera, a właściwie Charlesa-Edouarda Jeanneret'a (1887-1965) ważne były trzy wydarzenia z życia. Wywarły one wpływ na sposób jego myślenia o bryle architektonicznej i nie tylko, wyznaczyły podstawowe kategorie estetyczne, które towarzyszyły artyście przez całe jego życie jako twórcy, a także zwróciły jego uwagę na wielość aspektów i wątków budujących dobrą architekturę.
Czytaj całość...
2016 - Rokiem Henryka Sienkiewicza
piątek, 08 styczeń 2016
image_001.jpgSejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu ustanowiła, że patronem roku 2016 będzie Henryk Sienkiewicz.
W poselskim projekcie uchwały w tej sprawie podkreślono, że Sienkiewicz to "pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Jego powieści historyczne podtrzymywały na duchu kolejne pokolenia Polaków w czasach narodowych niedoli".
W potocznej świadomości Sienkiewicz otrzymał Nobla za powieść "Quo vadis", tymczasem jury Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie podało w werdykcie, że nagroda ta przypadła polskiemu pisarzowi: „za wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”.

Rok 2016 to rok trzech rocznic związanych z Henrykiem Sienkiewiczem: mija 170. rocznica urodzin noblisty, 100. rocznica jego śmierci oraz 50. rocznica utworzenia Muzeum Henryka Sienkiewicza, w miejscu urodzenia pisarza, czyli w Woli Okrzejskiej.
Beata Wijatkowska

Czytaj całość...
Sztuka w przestrzeni społecznej
środa, 30 grudzień 2015
image_001.jpg16 grudnia w Filii nr 2 odbyła się kolejna prelekcja z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki, którą wygłosiła Marta Ryczkowska, krytyk i historyk sztuki, absolwentka UMCS i KUL. Wykład zatytułowany był „Sztuka w przestrzeni społecznej. Strategie, mity, nadzieje.”
Aby mówić o sztuce zaangażowanej społecznie, która jest silnie obecna w miastach, należy rozpocząć od przywołania teorii rzeźby społecznej, którą zdefiniował Joseph Beuys. Polega ona na tym, że proces kreatywnego myślenia i politycznego działania są ważniejsze od stworzenia obiektu sztuki. Beuys uważał, że każdy spełnia twórczą rolę, każdy może być artystą, ma potencjał. Uważał, że rzeźba społeczna to sposób w jaki kształtujemy i modelujemy świat, w którym żyjemy.
Czytaj całość...
Msza i jej muzyczne dopełnienie
poniedziałek, 28 grudzień 2015
image_001.jpg15 grudnia w Filii nr 2 odbył się ostatni w tym roku koncert z cyklu „Biblioteczne wtorki z muzyką klasyczną”. Tym razem poświęcony był on jednej z dwóch głównych (obok Brewiarza) liturgii Kościoła Rzymskokatolickiego – Mszy. „Msza i jej muzyczne dopełnienie”, bo tak zostało to spotkanie zatytułowane, stanowiło doskonale zrównoważoną syntezę najważniejszej i najbardziej podstawowej wiedzy teoretycznej i historycznej na temat mszy przedstawionej przez prof. Iwonę Siedlaczek oraz jej muzycznej ilustracji dokonanej przez uczniów Szkoły Muzycznej im. T. Szeligowskiego. Wydarzenie było niezwykłe i niecodzienne, przygotowane z wielkim rozmachem i na dużą skalę.
Czytaj całość...
Kolorowe harmonie w bibliotece. Obój
poniedziałek, 14 grudzień 2015
image_001.jpgIstnieje anegdota mówiąca o tym, że dźwięk oboju można albo kochać albo nienawidzić. O jej prawdziwości mogli przekonać się 9 grudnia słuchacze ostatniego w tym roku koncertu z cyklu "Kolorowe harmonie w bibliotece". Obój najpełniej charakteryzowany jest poprzez obecność podwójnego stroika, który nadaje mu specyficzną, przenikliwą barwę, w literaturze określaną często mianem nosowej. Instrumenty z podwójnym stroikiem przywędrowały do Europy pod koniec XII wieku i wykazują dalekowschodnią proweniencję. Wykształcił się wtedy jeden z głównych typów tego rodzaju instrumentów – szałamaja, która stała się jednym z popularniejszych instrumentów aż do II poł. XVII w., kiedy to wykształcił się z niej właściwy obój. Powstanie oboju związane było z orkiestrą. Pierwsze znane oboje wchodziły w skład orkiestry Grande Ecurie działającej na dworze Króla Słońce – Ludwika XIV, uważanej za najbardziej reprezentacyjną i prezentującą najwyższy poziom artystyczny w całej Europie. Do dziś obój stanowi filar sekcji dętej Wielkiej Orkiestry Symfonicznej. Nietuzinkową barwę instrumentu, jego nadzwyczajne możliwości wyrazowe docenione zostały zwłaszcza przez romantyków, którzy chętnie powierzali obojowi prowadzenie kantyleny w częściach wolnych oraz wprowadzali jego partię we fragmentach charakteryzujących się szczególną ekspresją. Jako instrument solowy obój szczególne miejsce zajął w okresie baroku, w twórczości Bacha, Vivaldiego, Marcello, Telemanna...
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 91 - 100 z 397


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego