Projekty
Obchody Jubileuszu 700-lecia Miasta
wtorek, 11 październik 2016
image_001.jpg15 sierpnia 1317 roku Władysław Łokietek wystawił przywilej, w którym nadał Maciejowi z Opatowca wójtostwo lubelskie, a mieszczanie otrzymali prawo miejskie. Dzisiejszy Lublin jest przeszło sześć razy większy od tego sprzed 700 lat, jest miastem o dużych szansach gospodarczych, oświatowych i kulturalnych. Rok 2017 to Jubileusz Miasta, w którego obchody aktywnie włącza się Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie.
Czytaj całość...
Nasza Mała Biblioteka
czwartek, 16 czerwiec 2016
logo-nmb.pngAktualizacja 16 czerwca 2016

„Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym 7-9 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami, a także z rodzicami. Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę ucznia pierwszych klas szkoły podstawowej. Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od sześciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w szkołach podstawowych na Słowenii.
Najważniejszym celem projektu „Nasza Mała Biblioteka” jest przekonać dzieci, że warto czytać, bo książka to wspaniała przygoda.
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie przystąpiła do udziału w projekcie realizowanym przez Agencję Edytorską Ezop. Szczegóły dotyczące projektu na stronie Wydawnictwa.
Czytaj całość...
Performance - eksperyment na polu sztuki
piątek, 10 czerwiec 2016
image_001.jpg8 czerwca w Filii nr 2 odbył się ostatni w tej edycji wykład z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki. Prelekcję zatytułowaną „Performance - eksperyment na polu sztuki” wygłosiła Aniela Mroczek, historyk i krytyk sztuki, kuratorka wystaw, członek zarządu Stowarzyszenia Otwarta Pracownia w Lublinie zrzeszającego lokalnych artystów, historyków i krytyków sztuki. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół sztuki współczesnej, kładąc szczególny nacisk na zjawisko performance'u oraz dokumentację sztuki po 1945 roku.
Czytaj całość...
Beethoven jako heros modernizmu
wtorek, 31 maj 2016
image_008.jpg25 maja odbył się kolejny wykład z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki, który poprowadziła Izabela Bartkowiak, magister historii sztuki i muzykologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, a także pracownik Filii nr 2. Wykład zatytułowany "Beethoven jako heros modernizmu – eksperymenty Maxa Klingera" poświęcony był dziełu niemieckiego rzeźbiarza ukazującemu Beethovena jako wizualny ekwiwalent, rzeźbiarską transpozycję idei muzyki wybitnego kompozytora.
Czytaj całość...
NIESKOŃCZONY EKSPERYMENT  SZTUKA I OBRAZY NOWOCZESNOŚCI
sobota, 14 maj 2016
Zapraszamy na kolejny w roku szkolnym 2015/2016 wykład z historii sztuki
image_001.jpg

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie
Instytut Historii Sztuki KUL
Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych 25 maja 2016, godz 17.00
Filia nr 2 MBP, ul. Peowiaków 12Izabela Bartkowiak
"Beethoven jako heros modernizmu – eksperymenty Maxa Klingera"

W XIV Wystawie Secesji Wiedeńskiej (1902) dedykowanej Ludwigowi van Beethovenowi wzięło udział dwudziestu jeden artystów. Jednym z nich był Max Klinger, wybitny niemiecki rzeźbiarz, przedstawiciel symbolizmu. Zaprezentowana przez niego statua Beethovena miała być wizualnym ekwiwalentem, rzeźbiarską transpozycją idei muzyki wybitnego kompozytora, który otworzył drzwi nowej epoki w muzyce. Przełamanie klasycznej formy, eksperymenty z kolorystyką, harmoniką, rytmiką, agogiką, dynamiką – wszystkimi dostępnymi elementami muzycznego wyrazu, wniosły do muzyki zupełnie nową ekspresję, która została zrozumiana przez romantyków w sposób wybiórczy, pewne rozwiązania, zbyt śmiałe i nowatorskie, zostały docenione dopiero przez kompozytorów XX-wiecznych. Max Klinger, świadom geniuszu i roli Beethovena, portretował artystę kilkakrotnie, jednak to właśnie statua zaprezentowana w Wiedniu w sposób całościowy odzwierciedliła ideę artysty. Połączenie materiałów rzeźbiarskich, elementy stroju, zastosowana ikonografia, mimika, umiejscowienie postaci kompozytora na tronie – to wszystko było nie tylko rzeźbiarskim eksperymentem, niosło ze sobą konkretne znaczenie i symbolicznie odnosiło się do muzyki Beethovena.

Wstęp bezpłatny, wykład dostępny dla osób niepełnosprawnych ruchowo.

Eksperyment w przestrzeni, przestrzeń eksperymentu
czwartek, 12 maj 2016
image_001.jpg11 maja odbył się kolejny wykład z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki zatytułowany „Eksperyment w przestrzeni, przestrzeń eksperymentu”. Prelekcję wygłosiła Paulina Zarębska-Denysiuk, doktor historii sztuki, pedagog, członek Zarządu Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, nauczyciel historii sztuki w Zespole Szkół Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie. Dr Zarębska-Denysiuk zajmuje się zjawiskami sztuki współczesnej i krytyką artystyczną.
Czytaj całość...
1050. Rocznica Chrztu Polski
piątek, 06 maj 2016
image_001.jpgChrzest księcia Polan, Mieszka I, był jednym z przełomowych wydarzeń w historii Polski i Polaków, który zapoczątkował proces chrystianizacji. Niekiedy uważa się go również za symboliczne wydarzenie, które było początkiem państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego. Datuje się go zazwyczaj na rok 966, gdyż źródła średniowieczne różnią się zarówno w opisie okoliczności, jak też podają różne daty tego wydarzenia.
Kronikarz z XII w., Gall Anonim, twierdzi, że do przyjęcia chrześcijaństwa z Zachodu namówiła Mieszka jego żona Dobrawa, córka władcy kraju chrześcijańskiego, która na pewno przyjechała do Polski ze swoimi kapłanami. Książę zawarł z nią małżeństwo licząc na przyjaźń z władcą Czech i wspólne działanie przeciw Związkowi Wieleckiemu - groźnemu sąsiadowi znad Bałtyku. Jednak największe znaczenie miał chrzest dla wewnętrznej polityki państwa Polan, które podbijało sąsiednie plemiona, czczące lokalne bóstwa. Przyjęcie chrześcijaństwa miało zintegrować młody organizm państwowy i umocnić władzę księcia. Decyzję Mieszka tłumaczy się też względami politycznymi, wyjaśniając między innymi, że chciał on wprowadzić swoje państwo do Europy.

Z okazji przypadającej rocznicy, w całej Polsce obywać się będą konferencje naukowe, debaty i inne działania popularno-naukowe, które przybliżą polityczny, społeczny i religijny kontekst chrztu przyjętego przez Mieszka I w 966 r.

Miejska Biblioteka Publiczna również włącza się w ogólnopolskie obchody przygotowując wydarzenia kulturalne, prelekcje, wystawy i lekcje biblioteczne dla młodszych czytelników.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Odkrywcy mikrofotografii
czwartek, 07 kwiecień 2016
image_001.jpgDążenie do stworzenia mikroskopijnych wielkości rzeczy codziennego użytku nie jest cechą charakterystyczną jedynie XXI wieku - epoki wielkich i nowoczesnych technologii. Moda na tak pojęty minimalizm nastała już w XIX wieku, choć zrodziła się z nieco innych, bardziej romantycznych i sentymentalnych niźli zwykłej wygody i utylitaryzmu, pobudek. Właśnie tę tematykę podjęła dr hab. Ewa Letkiewicz - referentka kolejnego wykładu z historii sztuki, który odbył się 6 kwietnia w Filii nr 2.
Czytaj całość...
Kolonie artystyczne - między Arkadią a rzeczywistością
poniedziałek, 21 marzec 2016
image_001.jpgPrzełom XIX i XX wieku był to okres sprzyjający rozwojowi kolonii artystycznych, czyli miejsc szczególnych na artystycznej mapie Europy. Właśnie temu zagadnieniu poświęcony był kolejny wykład z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki, zatytułowany "Kolonie artystyczne - między Arkadią a rzeczywistością", który wygłosiła Dorota Seweryn-Puchalska, historyk sztuki, pracownik Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. W polu jej badań znajduje się sztuka XIX i XX w., w szczególności problem związany z zagadnieniem kolonii artystycznych.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 91 - 100 z 412

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego