Projekty
1050. Rocznica Chrztu Polski
piątek, 06 maj 2016
image_001.jpgChrzest księcia Polan, Mieszka I, był jednym z przełomowych wydarzeń w historii Polski i Polaków, który zapoczątkował proces chrystianizacji. Niekiedy uważa się go również za symboliczne wydarzenie, które było początkiem państwa polskiego i polskiego Kościoła katolickiego. Datuje się go zazwyczaj na rok 966, gdyż źródła średniowieczne różnią się zarówno w opisie okoliczności, jak też podają różne daty tego wydarzenia.
Kronikarz z XII w., Gall Anonim, twierdzi, że do przyjęcia chrześcijaństwa z Zachodu namówiła Mieszka jego żona Dobrawa, córka władcy kraju chrześcijańskiego, która na pewno przyjechała do Polski ze swoimi kapłanami. Książę zawarł z nią małżeństwo licząc na przyjaźń z władcą Czech i wspólne działanie przeciw Związkowi Wieleckiemu - groźnemu sąsiadowi znad Bałtyku. Jednak największe znaczenie miał chrzest dla wewnętrznej polityki państwa Polan, które podbijało sąsiednie plemiona, czczące lokalne bóstwa. Przyjęcie chrześcijaństwa miało zintegrować młody organizm państwowy i umocnić władzę księcia. Decyzję Mieszka tłumaczy się też względami politycznymi, wyjaśniając między innymi, że chciał on wprowadzić swoje państwo do Europy.

Z okazji przypadającej rocznicy, w całej Polsce obywać się będą konferencje naukowe, debaty i inne działania popularno-naukowe, które przybliżą polityczny, społeczny i religijny kontekst chrztu przyjętego przez Mieszka I w 966 r.

Miejska Biblioteka Publiczna również włącza się w ogólnopolskie obchody przygotowując wydarzenia kulturalne, prelekcje, wystawy i lekcje biblioteczne dla młodszych czytelników.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Odkrywcy mikrofotografii
czwartek, 07 kwiecień 2016
image_001.jpgDążenie do stworzenia mikroskopijnych wielkości rzeczy codziennego użytku nie jest cechą charakterystyczną jedynie XXI wieku - epoki wielkich i nowoczesnych technologii. Moda na tak pojęty minimalizm nastała już w XIX wieku, choć zrodziła się z nieco innych, bardziej romantycznych i sentymentalnych niźli zwykłej wygody i utylitaryzmu, pobudek. Właśnie tę tematykę podjęła dr hab. Ewa Letkiewicz - referentka kolejnego wykładu z historii sztuki, który odbył się 6 kwietnia w Filii nr 2.
Czytaj całość...
Kolonie artystyczne - między Arkadią a rzeczywistością
poniedziałek, 21 marzec 2016
image_001.jpgPrzełom XIX i XX wieku był to okres sprzyjający rozwojowi kolonii artystycznych, czyli miejsc szczególnych na artystycznej mapie Europy. Właśnie temu zagadnieniu poświęcony był kolejny wykład z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki, zatytułowany "Kolonie artystyczne - między Arkadią a rzeczywistością", który wygłosiła Dorota Seweryn-Puchalska, historyk sztuki, pracownik Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. W polu jej badań znajduje się sztuka XIX i XX w., w szczególności problem związany z zagadnieniem kolonii artystycznych.
Czytaj całość...
Sienkiewicz w obrazach
środa, 16 marzec 2016
Ilustracje ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL będą prezentowana w Filii nr 36 od 11 marca do 31 marca.
image_001.jpg

Czytaj całość...
Sienkiewicz w obrazach
wtorek, 15 marzec 2016
image_001.jpg11 marca w Filii 36 miało miejsce kolejne spotkanie Akademii Seniora. Było ono poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi. Seniorzy mieli okazję obejrzeć wystawę "Sienkiewicz w obrazach. Ilustracje ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej KUL", prezentowaną z okazji Roku Henryka Sienkiewicza. Wysłuchali też prelekcji o polskim nobliście oraz malarzach i artystach, twórcach ilustracji do jego dzieł.
Elżbieta Nawrocka
Czytaj całość...
Sienkiewiczowska krzyżówka czyli rok Henryka Sienkiewicza w Filii 28
czwartek, 10 marzec 2016
image_001.jpg9 marca dzieci z bibliotecznego teatrzyku zmagały się z krzyżówką dotyczącą życia i twórczości H. Sienkiewicza, przygotowaną przez panią bibliotekarkę. Pytania były przeróżne, np. jak miał na imię Sienkiewicz, jak nazywa się krótki utwór literacki pisany prozą, np. "Janko Muzykant", "Latarnik". Za każde odgadnięte hasło należała się nagroda - niektórzy wyszli naprawdę obładowani. Zwłaszcza ci starsi... zrozumiałe, że wiedza o Sienkiewiczu rośnie wraz z wiekiem... czyli wraz z liczbą lektur przeczytanych w szkole.
Czytaj całość...
Czarne Inspiracje Plus z Angeliką Kuźniak
czwartek, 10 marzec 2016
image_005.jpg7 marca, w Filii nr 2, w ramach cyklu Czarne Inspiracje Plus odbyło się spotkanie autorskie z Angeliką Kuźniak promujące jej najnowszą książkę "Stryjeńska. Diabli nadali". Angelika Kuźniak, autorka takich opowieści reporterskich jak: "Marlene", "Papusza", współautorka książki "Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk", gościła w Filii nr 2 już po raz trzeci, gromadząc liczną publiczność.
Czytaj całość...
W poszukiwaniu straconego czasu
poniedziałek, 07 marzec 2016
image_001.jpg2 marca w Filii nr 2 odbył się wykład "W poszukiwaniu straconego czasu - temporalność obrazów Cy Twombly'ego", który wygłosił dr Marcin Pastwa, historyk sztuki, pracownik Katedry Historii Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej KUL. W gestii zainteresowań prelegenta leży szeroko pojęta kultura wizualna, przez wielu współczesnych teoretyków sztuki uznawana za nową dziedzinę nauki. Przywołana w tytule wykładu paralela otwiera szereg pytań dotyczących związków obrazów z literaturą.
Czytaj całość...
Miłości Henryka Sienkiewicza
wtorek, 01 marzec 2016
image_001.jpg25 lutego 2016 r. rozpoczęliśmy z czytelnikami niesłyszącymi obchody Roku Sienkiewiczowskiego. Jest to podwójny jubileusz, ponieważ obchodzimy setną rocznicę śmierci i sto siedemdziesiątą rocznicę urodzin. Dokonania pisarza na polu literackim są na ogół znane, natomiast życie prywatne znacznie mniej. W czasie spotkania czytelnicy niesłyszący dowiedzieli się jak barwne, czasami tragiczne, ale także szczęśliwe było życie osobiste największego polskiego pisarza.
Wiesława Szymczak
Czytaj całość...
Wielkanoc u Zagłoby
czwartek, 25 luty 2016
image_001.jpgZ okazji Roku Sienkiewicza  Filia nr 29  MBP zaprasza na wystawę "Wielkanoc u Zagłoby – kuchnia oraz staropolskie obrzędy i zwyczaje wielkanocne". Najważniejsze święto chrześcijańskie posłużyło za pretekst do ukazania szlachcica sarmaty i jego zwyczajów, tak dobrze ukazanych na kartach Sienkiewiczowskiej "Trylogii". Sarmata znany był w całej Europie jako smakosz ogromnych ilości jedzenia i wina, jak również ze swej brawury i gościnności.
Agnieszka Brzozowska
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 81 - 90 z 395


Rok Jubileuszowy 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości

2018 Rokiem Ireny Sendlerowej

2018 Rok Zbigniewa Herberta

2018 Rok Praw Kobiet

Rok Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Lublin 700 lat
Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego