Projekty
Tworzenie muzyki filmowej
wtorek, 31 styczeń 2017
image_001.jpg25 stycznia w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki. Tym razem wygłosił go dr Rafał Rozmus, polski kompozytor, dyrygent, adiunkt w Zakładzie Teorii Muzyki Instytutu Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. Twórca muzyki wokalnej, wokalno-instrumentalnej, utworów symfonicznych, kameralnych, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej pokazał zgromadzonej publiczności współczesne narzędzia wykorzystywane w procesie tworzenia muzyki filmowej.
Czytaj całość...
Malarstwo i nowe techniki obrazowania
piątek, 13 styczeń 2017
image_001.jpg12 stycznia odbył się kolejny wykład z historii sztuki zatytułowany „Malarstwo i nowe techniki obrazowania - konkurencja czy impuls rozwojowy?”, który wygłosił dr Piotr Majewski, adiunkt w Instytucie Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje na sztuce polskiej XX i XXI wieku w kontekście europejskiej i rodzimej tradycji artystycznej. Prowadzi także działalność popularyzującą wiedzę na temat sztuki nowoczesnej, m.in. współprowadząc Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Publikował teksty popularyzatorskie na łamach m.in. „Znaku”, „Exitu” i „Artluka”.
Czytaj całość...
Zaczytajmy się w Lublinie  Stworzeni z atramentu
wtorek, 10 styczeń 2017
image_001.jpg"Zaczytajmy się w Lublinie" to projekt, który powstał we współpracy Filii nr 31 Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Gimnazjum nr 3 im. prof. Mieczysława A. Krąpca OP w Lublinie. Jego celem jest promocja czytelnictwa, kształtowanie kultury czytelniczej młodzieży, poznanie historii i literatury miasta Lublina. W ramach projektu przeprowadzony zostanie konkurs w trzech kategoriach: literackiej, plastycznej i medialnej, nawiązujący do obchodów 700-lecia Miasta Lublina oraz poprzedzające go warsztaty: kreatywnego pisania, edukacyjne o Lublinie, fotograficzne i plastyczne.
Czytaj całość...
Józef Piłsudski  Komendant, Naczelnik, Marszałek
poniedziałek, 02 styczeń 2017
image_001.jpg„Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach — to klęska”

Józef Piłsudski to przede wszystkim twórca Legionów, architekt niepodległości i zwycięski wódz wojny polsko-bolszewickiej.
Urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie pod Wilnem. Pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej, w której pielęgnowano polskie tradycje i patriotycznego ducha.
Za zaangażowanie w działalność wileńskich socjalistów 22 marca 1887 roku został Piłsudski aresztowany i pod zarzutem udziału w spisku zmierzającym do obalenia cara Aleksandra II zesłany na pięć lat na Syberię.
Po odbyciu kary (1892) rozpoczął działalność w Polskiej Partii Socjalistycznej, zajmując się redakcją i drukiem pisma „Robotnik” (1894–1900); od 1893 był członkiem Centralnego Komitetu Robotniczego (CKR), a w praktyce przywódcą partii. Należał do zdolnych organizatorów i publicystów, nie interesowały go kwestie doktrynalne, opowiadał się za łączeniem haseł socjalistycznych z postulatem niepodległości Polski, traktując wyzwoleńcze ruchy narodów ujarzmionych przez Rosję jako główną siłę rewolucyjną, zdolną zniszczyć carat.
Czytaj całość...
Stworzeni z atramentu
poniedziałek, 02 styczeń 2017
Filia nr 31 zaprasza
image_001.jpg

Czytaj całość...
Prymitywizm: ucieczka od nowoczesności
wtorek, 20 grudzień 2016
image_001.jpgW środę, 14 grudnia, odbył się kolejny wykład z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki. Tym razem Filia nr 2 gościła dr hab. Jacka Jaźwierskiego, pracownika Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, od lat zajmującego się w swej pracy badawczej problemami z zakresu estetyki XVIII i XIX wiecznej Anglii, włoskiego renesansu i teorią sztuki w ogóle.
Czytaj całość...
Pomiędzy techniką a sztuką. Wokół narodzin fotografii
piątek, 25 listopad 2016
image_001.jpg23 listopada w Filii nr 2 wygłoszony został kolejny wykład z cyklu „Sztuka i technologia”. Tym razem prelegentką była dr Kamila Leśniak, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, obecnie adiunkt w Zakładzie Teorii Sztuki Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W referacie „Pomiędzy techniką a sztuką. Wokół narodzin fotografii” przedstawiła „mity i legendy” narosłe przez lata powtarzania tej samej historii o powstaniu pierwszej fotografii, wyjaśniła skąd wzięły się owe modyfikacje, czym były one motywowane, a także umiejscowiła ów wynalazek w szerszym kontekście czasowym, historycznym i estetycznym.
Czytaj całość...
Architektura Dzielnicy Uniwersyteckiej w Lublinie
wtorek, 15 listopad 2016
image_001.jpg9 listopada w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z historii sztuki, tym razem poświęcony społecznej inżynierii mieszkaniowej w wybranej architekturze i urbanistyce Lublina przełomu lat 50. i 60. XX wieku, który wygłosiła Izabela Pastuszko, z wykształcenia historyk sztuki i prawnik. Jej pasją jest późny modernizm z naciskiem na urbanistykę i architekturę Lublina. Izabela Pastuszko jest również autorką książki „Architektura Dzielnicy Uniwersyteckiej w Lublinie”.
Czytaj całość...
Stare obrazy - nowe media
poniedziałek, 31 październik 2016
image_001.jpg26 października w Filii nr 2 odbył się drugi, w VIII edycji otwartych wykładów z historii sztuki poświęconych sztuce i technologii, wykład zatytułowany „Stare obrazy - nowe media”, który wygłosił dr Marcin Pastwa. Prelegent jest adiunktem w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej Instytutu Historii Sztuki KUL. Zajmował się m.in. twórczością Grzegorza Bednarskiego, organizując w Lublinie wystawy jego prac w Galerii Lubelskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych i Galerii Sceny Plastycznej Kul Leszka Mądzika. Pracuje nad książką poświęconą twórczości Cy Twombly'ego.
Czytaj całość...
Platon i "nieskończone przekształcanie"
piątek, 14 październik 2016
image_001.jpg12 października w Filii nr 2 rozpoczęła się kolejna, już VIII edycja otwartych wykładów z historii sztuki. Tym razem tematyka wygłaszanych referatów poruszać będzie problematykę sztuki i technologii. Wykład inauguracyjny wygłosił pomysłodawca przedsięwzięcia - prof. Ryszard Kasperowicz - wieloletni dyrektor Instytutu Historii Sztuki KUL, a obecnie profesor nadzwyczajny w Zakładzie Teorii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Prof. Kasperowicz jest znawcą teorii sztuki i estetyki muzyki, tłumaczem dzieł wybitnych historyków sztuki, m. in. Aby Warburga oraz autorem książek, artykułów, haseł encyklopedycznych. Wykład zatytułowany Platon i „nieskończone przekształcanie” tylko pozornie nie wykazywał głębszych związków z ogółem cyklu.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 81 - 90 z 412

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego