Projekty
Czy wszyscy święci chodzą uśmiechnięci
sobota, 12 grudzień 2009
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form
Przedpołudniowy wykład dla młodzieży „Czy wszyscy święci chodzą uśmiechnięci? Czy św. Mikołaj to Santa Claus? Ikonografia świętych w sztuce, czyli jak rozpoznawać postaci świętych (i nie tylko) dr Aneta Kramiszewska z Katedry Historii Sztuki Kościelnej IHS KUL ilustrowała licznymi wizerunkami świętych. Kanwę rozmowy z uczniami XIX Liceum Ogólnokształcącego stanowiły naprzemiennie pokazywane przez prowadzącą wykłady, autentyczne fotografie bądź mające status obrazu jako dokumentu – rysunki świętych, dokonywane z natury oraz wystylizowane, „upiększone” i  wizerunki sprzedawane wiernym.
Czytaj całość...
Architektura piękna swą harmonią niczym muzyka...
czwartek, 12 listopad 2009
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form
Od charakterystyki kolebki narodzin nowej epoki – renesansu rozpoczęła swój wykład „Architektura piękna swą harmonią niczym muzyka. O zasadach architektury odrodzenia” dr hab. Bożena Kuklińska – kierownik Katedry Kultury Artystycznej IHS KUL.
Opowiedziała o humanizmie nakierowanym na człowieka i otaczający go świat oraz o Dantem, Petrarce, Boccaciu i św. Franciszku, postaciach, które odegrały kluczową rolę w formowaniu się tego okresu. Prezentując kolejne realizacje architektoniczne powstałe we Florencji podkreśliła szczególnie rolę mecenasów w osobach trzech kolejnych kanclerzy Republiki Florenckiej, pełniących swoją funkcję od trzeciej ćwierci XIV do połowy XV wieku.

Czytaj całość...
I ujrzałem wtedy...
czwartek, 12 listopad 2009
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form

Ikonograficznemu ujęciu wizji św. Jana w wiekach średnich poświęcony był wykład dr Jowity Patyry z Katedry Historii Sztuki Średniowiecznej Powszechnej IHS KUL. Na początku wystąpienia zatytułowanego „I ujrzałem wtedy...- przedstawienia Apokalipsy w sztuce średniowiecza jako synteza wyobraźni artysty i myśli teologa”unaoczniono zebranym trudność z jaką musieli zmierzyć się artyści, by przełożyć symboliczne sensy Księgi na język obrazu. Kształtowanie się ikonografii apokaliptycznej trwało od  końca IV do początku VI wieku, co zilustrowano różnorodnością ujęć – płaskorzeźb, mozaik, fresków i witraży z obszaru całej ówczesnej Europy.

Czytaj całość...
Kopuła zawieszona na złotym łańcuchu
środa, 28 październik 2009
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form
„Kopuła zawieszona na złotym łańcuchu”. Piękno formy i geniusz inżynierów, czyli o architekturze Bizancjum – to tytuł kolejnego wykładu z cyklu „Życie sztuki – Sztuka życia - Życie form.” Dr Daniel Próchniak z Katedry Historii Sztuki Starożytnej i Wczesnochrześcijańskiej Instytutu Historii Sztuki KUL opowiedział zebranym przed i po południu słuchaczom o wzniesionym pierwotnie przez Konstantyna Wielkiego, dokończonym przez jego syna cesarza Konstancjusza i odbudowanym przez Justyniana I Kościele Hagia Sofia (Mądrości Bożej).
Czytaj całość...
Feeria barw czy olśniewająca biel marmurów.
środa, 14 październik 2009
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form
Słuchaczy kolejnego wykładu z cyklu „Życie sztuki – Sztuka życia  – Życie form” powitali: Anna Orzełowska, Anna Rafalska i Dyrektor Instytutu Historii Sztuki KUL prof. dr hab. Ryszard Kasperowicz, który zauważył na wstępie, iż jednym z celów nauk historycznych jest odkłamywanie historii – w tym przypadku – zafałszowanego obrazu sztuki antycznej oraz Dariusz Jóźwik przedstawiający wykładowcę.
Przypomniano, iż prof. dr hab. Bożena Iwaszkiewicz - Wronikowska była uczennicą światowej sławy archeologa polskiego prof. Kazimierza Michałowskiego, autorką i redaktorką szeregu pozycji książkowych z zakresu historii sztuki starożytnej i wczesnochrześcijańskiej, kilkudziesięciu rozpraw i artykułów, haseł leksykograficznych, głosów i recenzji. Obecnie pełni funkcję kierownika jednej z katedr na KUL, jest członkiem Komitetu Nauk o Kulturze Antycznej Polskiej Akademii Nauk i redakcji „Encyklopedii Katolickiej”.
Czytaj całość...
Sztuka: pojęcie wieloznaczne.
piątek, 18 wrzesień 2009
Życie sztuki - Sztuka życia - Życie form
Wykładem „Sztuka: pojęcie wieloznaczne. Wiedza, cnota, natchnienie, dar czy energia podświadomości? O rozmaitych sposobach rozumienia pojęcia sztuki.” wygłoszanym przez prof. dr hab. Ryszarda Kasperowicza zainaugurowano cykl całorocznych spotkań „Życie sztuki – Sztuka życia – Życie form”.  Cykl wykładów przygotowują pracownicy Instytutu Historii Sztuki KUL w ścisłej współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego.
Prof. Ryszard Kasperowicz w niezwykle interesujący sposób przedstawił historię kształtowania się pojęcia sztuki od czasów paleolitu do epoki romantyzmu. Szczególną uwagę poświęcił starożytności – przedstawiając między innymi poglądy Homera, Hezjoda. Pindara, pitagorejczyków, Platona, Plotyna i PseudoDionizego.  Mocno podkreślił fundamentalną rolę tych myślicieli w refleksji nad sztuką. Ilustrując wykład prezentacją multimedialną odwołał się nie tylko do arcydzieł obcych, ale  również do osiągnięć artystycznych polskiego  średniowiecza i do krajowych zasobów muzealnych.
Czytaj całość...
2008 - Rokiem Zbigniewa Herberta. Podsumowanie
czwartek, 08 styczeń 2009
Rok Zbigniewa Herberta
Jedną z form obchodów Roku Herbertowskiego były prelekcje poświęcone życiu i twórczości autora „Barbarzyńcy w ogrodzie”. Wygłaszane były w filiach MBP, w których zaistniało w ciągu dwunastu miesięcy ponad dwadzieścia okolicznościowych wystaw, we wszystkich typach szkół: podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych, pomaturalnych i dla studentów. Prelekcje wzbogacone o nagrania audio i prezentację multimedialną mieli okazję wysłuchać również pacjenci szpitala, kilkakrotnie pracownicy MBP i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, a także bibliotekarze i osoby zainteresowane literaturą w Kocku, Łukowie, Łęcznej, Białej Podlaskiej, Puławach i Zamościu.

Czytaj całość...
Zakończenie II etapu komputeryzacji
środa, 03 wrzesień 2008
Informatyzacja Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
i utworzenie PIAP-ów w filiach MBP - II etap

Logo Unii Europejskiej

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego

zporr_mniejszy_kolormale.jpg
01.jpg21 sierpnia 2008 roku Miejska Biblioteka Publiczna zakończyła drugi etap projektu informatyzacji swoich filii i siedziby głównej. Środki na ten cel pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i dotacji przyznanej przez Miasto Lublin. W 13 filiach przeprowadzono pełny zakres prac związanych z utworzeniem nowych punktów dostępu do internetu,  tak zwanych PIAP-ów.
Zgromadzonych gości przywitał dyrektor MBP  Piotr Tokarczuk. Uroczystego otwarcia PIAP-ów dokonała Dyrektor Wydziału Kultury Anna Pajdosz. W zakres działań realizacji projektu wprowadził Robert Radko. Zademonstrował również stanowiska dla osób niewidomych i niedowidzących, wyposażone w syntezatory mowy oraz oprogramowanie biblioteczne.
Czytaj całość...
PORA POEZJI
czwartek, 29 maj 2008
Pora Poezji - Zdjęcie 001PORA POEZJI to jedna z czterech odsłon Ogólnopolskiego Festiwalu 4 Pory Książki. Głównym organizatorem jest krakowski Instytut Książki. W dziewiętnastu miastach Polski równolegle w dniach od 28 maja do 1 czerwca odbywają się spotkania poetyckie. W Lublinie organizatorem tych spotkań jest Miejska Biblioteka Publiczna.


Tomasz Różycki

W środę z czytelnikami spotkał się Tomasz Różycki – autor tomików poetyckich „Vaterland”, „Anima”, „Chata umaita”, „Świat i antyświat”, „Kolonie”. Laureat nagrody Kościelskich. W 2007 roku był nominowany do Nagrody Nike.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 391 - 400 z 412

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego