Projekty
Fotografia - magia czy sztuka?
poniedziałek, 17 grudzień 2018
image_001.jpg
5 grudnia 2018 r. Filia nr 2 gościła kolejną osobę, która poprowadziła wykład w ramach cyklu "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności". Wykład poprowadziła dr Kamila Leśniak, adiunkt w Zakładzie Teorii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Swoim naukowym zainteresowaniem objęła różne obszary sztuki współczesnej, krytyki artystycznej, a przede wszystkim - historię fotografii.
Czytaj całość...
Beuys - szaman współczesności
poniedziałek, 26 listopad 2018
image_001.jpg
21 listopada 2018 r. w Filii nr 2 swój wykład w ramach cyklu "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności" wygłosiła Marta Ryczkowska - historyczka i krytyczka sztuki, artystka performatywna, kuratorka wystaw, autorka tekstów poświęconych sztuce, edukatorka, prezes  Lubelskiego Stowarzyszenia Artystycznego "Otwarta Pracownia". Jej wykład "Joseph Beuys - szaman współczesności" poświęcony był sylwetce artysty, który jest także tematem rozprawy doktorskiej prelegentki.
Czytaj całość...
Magia słowa - alchemia obrazu
czwartek, 08 listopad 2018
image_001.jpg
7 listopada 2018 r. w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności".
Wykład poprowadził dr Marcin Pastwa, który wielokrotnie brał udział w organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Instytut Historii Sztuki KUL, Wydział Artystyczny UMCS oraz Lubelską Zachętę Sztuk Pięknych, prezentacjach poświęconych sztuce. Jego prelekcja zatytułowana "Magia słowa - alchemia obrazu" była swoistym podsumowaniem wszystkich wygłoszonych w poprzednich edycjach wykładach.
Czytaj całość...
Jak to się mówi?
poniedziałek, 29 październik 2018
image_001.jpgAktualizacja 8 listopada 2018
Projekt edukacyjny „Jak to się mówi?” współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu dotacyjnego „Ojczysty – dodaj do ulubionych” zakłada zaangażowanie mieszkańców 27 dzielnic Lublina w działania edukacyjne z zakresu umiejętności prawidłowego posługiwania się polszczyzną mówioną oraz propagowania najlepszych wzorców językowych. Działania odbywają się na terenie całego miasta, m.in. w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego i są skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.
Czytaj całość...
Wybrane zagadnienia z historii muzyki
czwartek, 25 październik 2018
image_001.jpg17 października 2018 r. w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu „Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności”. Wykład zatytułowany: „Wybrane zagadnienia z historii muzyki” wygłosił Rafał Rozmus - adiunkt w Zakładzie Teorii Muzyki na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, kompozytor, uczeń m.in. Kazimierza Górskiego i Andrzeja Nikodemowicza.
Prelegent pokrótce przedstawił rozwój muzyki profesjonalnej w Europie na przestrzeni wieków. Podstawową kwestią było ukazanie najistotniejszych przemian, jakie nastąpiły w muzyce od epoki średniowiecza do czasów współczesnych. Omówione zostały główne zjawiska i kierunki, które przyczyniły się do ewolucji muzyki. Rozważania teoretyczne były bogato ilustrowane przykładami muzycznymi.
Izabela Bartkowiak
Czytaj całość...
Trickster - mitologiczny protoplasta artysty
czwartek, 11 październik 2018
image_001.jpg
3 października 2018 r. w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności pt. “Trickster - mitologiczny protoplasta artysty” poprowadzony przez dr Annę Struzik.
Postać Trickstera pojawia się w mitologi, etnologii oraz religioznawstwie jako uosobienie paradoksu. Zaburza on zastany ład, aby przekształcić rzeczywistość oraz sprowokować zmianę. To jedyna postać, która spaja w sobie dwie formy komizmu: katarktyczną (odprężenie w śmiechu) i satyryczną (o krytycznym potencjale). Trickster działa poprzez: oszustwo, szyderstwo, podstęp, zwodzenie oraz pośredniczenie. Jako Artystę-Trickstera charakteryzuje posługiwanie się ironią, zacieraniem granic, anarchią w myśleniu oraz zabawą, jako głównymi narzędziami ekspresji. Działania ich często są kontrowersyjne, przyciągają uwagę i skłaniają do refleksji.
Magdalena Wrona
Czytaj całość...
Transfiguracje formy. Inauguracja jubileuszowej edycji wykładów
poniedziałek, 01 październik 2018
image_001.jpg
19 września 2018 r. w Filii nr 2 rozpoczął się kolejny cykl otwartych wykładów z historii sztuki. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia był prof. Ryszard Kasperowicz, ówczesny pracownik Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Od samego początku, tj. od 2008 r., tworzyły go trzy instytucje: wspomniany już KUL, Lubelskie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych oraz Miejska Biblioteka Publiczna, z ramienia której koordynatorami byli i wciąż pozostają - Dariusz Jóźwik i Beata Wijatkowska. Z biegiem lat do grona organizatorów dołączył Instytut Sztuk Pięknych UMCS.
Czytaj całość...
Jak to się mówi?
środa, 05 wrzesień 2018
Zapraszamy
image_001.jpg


Czytaj całość...
MAŁA KSIĄŻKA - WIELKI CZŁOWIEK. TRZYLATKI. Z KSIĄŻKĄ NA START
wtorek, 04 wrzesień 2018
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie przystąpiła do projektu
image_001.jpg

Czytaj całość...
BiblioLab w Lublinie!
wtorek, 28 sierpień 2018
Zapraszamy!
image_001.jpg


Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 11 - 20 z 412

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego