Projekty
Wybrańcy bogów umierają młodo
środa, 06 listopad 2019
image_001.jpg
30 października w Filii nr 2 w ramach cyklu „W poszukiwaniu jedności sztuk – totalne dzieło sztuki” odbył się wykład Wybrańcy bogów umierają młodo. Artysta w obliczu śmierci. Dla twórców sztuki śmierć niosła przesłanie, że wszystko przemija, jednak niektórzy mieli wątpliwości. Już Horacy  w „Pieśniach” wyznał non omnis moriar, czyli nie wszystek umrę, bo będę żył w swoich dziełach. W sztuce artysta zawiera siebie: to co chce po sobie zostawić, dziedzictwo, pragnienie nieśmiertelności. Posiada świadomość, że potęga talentu może dorównać potędze śmierci, a może nawet ją pokonać oraz zapewnić pamięć i sławę. Artyści umierają młodo z powodu chorób, biedy, ale także chorób duszy i umysłu. Już Arystoteles dostrzegł, że artyści, poeci i filozofowie częściej niż inni ludzie cierpią na melancholię.
Czytaj całość...
Teatr w Bibliotece
środa, 30 październik 2019
image_006.jpg
Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie rozpoczął nowy cykl edukacyjny Teatr w bibliotece. W jego ramach w naszych filiach prowadzone są warsztaty teatralne, wiedzy o teatrze dla dzieci i przedstawiana jest oferta Teatru.
Czytaj całość...
Na początku był Runge. Philipp Otto Runge.
wtorek, 22 październik 2019
image_001.jpg
16 października 2019 r. w Filii nr 2 odbył się kolejny otwarty wykład z cyklu W poszukiwaniu jedności sztuk - totalne dzieło sztuki. Spotkanie pod tytułem "Na początku był Runge. Philipp Otto Runge" poprowadził Marcin Państwa. W swoim wystąpieniu prelegent przybliżył słuchaczom postać tytułowego, niemieckiego artysty. Zaprezentował także cykl jego prac, wskazując w nich koncepcję Gesamtkunstwerku.
Czytaj całość...
Noc Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej
piątek, 11 październik 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 30 października 2019

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcała do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. W filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej czekały na czytelników specjalne wydarzenia - niecodzienne spotkania z literaturą, sztuką, zabawami. Liczymy na to, że uczestnicy Nocy Bibliotek wrócą do nas w dzień... i w kolejne dni. Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy do obejrzenia relacji.
Czytaj całość...
"Gesamtkunstwerk" - utopia spełniona?
wtorek, 08 październik 2019
image_001.jpg
2 października 2019 r. w Filii nr 2 odbył się inauguracyjny wykład z cyklu „W poszukiwaniu jedności sztuk - totalne dzieło sztuki”. Spotkanie poprowadził prof. Ryszard Kasperowicz, a tematem był „Gesamtkunstwerk” - utopia spełniona? Zagadnienie „jedności sztuk” należy do najstarszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych kwestii. Na spotkaniu zostały przybliżone początki i rozwój tej idei. Problem jedności sztuk dotyka różnych aspektów, zakłada pewną wizję genezy i funkcji sztuki, osiągnięcia pewnego jej ideału. To było marzeniem Ryszarda Wagnera, który tworzył swoje dramaty muzyczne jako „Gesamtkunstwerk”.
Beata Karpińska
Czytaj całość...
60+kultura
środa, 02 październik 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 14 października 2019

Seniorzy stanowią grupę, która wbrew pozorom z chęcią korzysta z wszelkich form aktywizacji ruchowej i umysłowej. W ostatni wrześniowy weekend w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej czekało na Seniorów wiele atrakcji, a wszystko to w ramach akcji „60+ Kultura”. To akcja zainicjowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zapraszająca seniorów do aktywnego udziału w życiu kulturalnym.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Nasza Mała Biblioteka - II edycja
środa, 25 wrzesień 2019
image_001_big.jpgAktualizacja 25 września 2019

„Nasza Mała Biblioteka” to autorski projekt edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym 5-8 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami oraz rodzicami. Tytułowa „mała biblioteka” to starannie wybrane pod względem literackim i ilustracyjnym książki, które mają zapoczątkować biblioteczkę młodego czytelnika. Autorem jest słoweńskie wydawnictwo KUD Sodobnost International, które od dziewięciu lat z powodzeniem realizuje ten projekt w Słowenii. W latach 2015-2016 odbyła się pierwsza międzynarodowa edycja projektu, w której wzięły udział wydawnictwa z Polski i Litwy, specjalizujące się w książkach dla dzieci i młodzieży.
Do udziału w drugiej edycji projektu zostały zaproszone oficyny: Paike ja Pilv z Estonii, Liels un mazs z Łotwy oraz ponownie Agencja Edytorska EZOP z Polski.
Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie bierze udział kolejnej edycji edukacyjnego projektu.
Czytaj całość...
Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki
piątek, 20 wrzesień 2019
image_001.jpg
W dniach 13-15 września 2019 r. w Lublinie odbywał się ogólnopolski Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej „Ojce i Dziatki”. Wiele z zaplanowanych wydarzeń miało miejsce w Biblio, Filii nr 32 MBP.
Czytaj całość...
Noc Bibliotek
piątek, 20 wrzesień 2019
Zachęcamy do udziału w Nocy Bibliotek!
image_001.jpg
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 433

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego