Projekty
Sztuka ziemi dzisiaj. Natura jako element procesu twórczego
poniedziałek, 27 styczeń 2020
image_001.jpg22 stycznia 2020 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu ”W poszukiwaniu jedności sztuk - totalne dzieło sztuki”, które poprowadziła dr Marta Ryczkowska - krytyczka sztuki, absolwentka grafiki na UMCS i historii sztuki na KUL. Tematem spotkania była „Sztuka ziemi dzisiaj. Natura jako element procesu twórczego.”
Wykład w Filii nr 2 dotyczył sztuki współczesnej, w której odbicie znalazły nurty i zagrożenia współczesnego świata dotyczące środowiska naturalnego.
Czytaj całość...
Przeżywanie malarstwa
wtorek, 21 styczeń 2020
image_001.jpg
8 stycznia w Filii nr 2 odbył sie kolejny wykład z cyklu "W poszukiwaniu jedności sztuk - totalne dzieło sztuki". Spotkanie zatytułowane "Przeżywanie malarstwa jako doświadczenie wszechogarniające" poprowadził Jacek Jaźwierski.
Czytaj całość...
2020 Rokiem Leopolda Tyrmanda
wtorek, 21 styczeń 2020
image_001.jpg
Leopold Tyrmand. Polski pisarz i publicysta, (urodzony w 1920 roku w Warszawie, zmarł w 1985 roku w Fort Myers) popularyzator jazzu w Polsce. Postać owiana legendą, ikona polskiego świata artystycznego lat pięćdziesiątych XX wieku.
Po burzliwych latach wojennych, w Warszawie zaczął pracę jako dziennikarz w zorganizowanej przez Jerzego Borejszę Agencji Prasowo-Informacyjne. Dał się poznać jako błyskotliwy dziennikarz. Publikował recenzje teatralne, muzyczne i sportowe w "Ekspresie Wieczornym", "Rzeczpospolitej", "Dziś i Jutro", "Ruchu Muzycznym".
Czytaj całość...
"Błękitna nuta"
środa, 11 grudzień 2019
image_001.jpg
4 grudnia w Filii nr 2 odbyło się spotkanie z cyklu "W poszukiwaniu jedności sztuk - totalne dzieło sztuki", które poprowadził dr Marcin Maron - operator filmowy, filmoznawca, fotografik. Temat  brzmiał: „Film „Błękitna nuta” Andrzeja Żuławskiego jako nowoczesne urzeczywistnienie romantycznej idei korespondencji sztuk”.
Czytaj całość...
Bauhaus - jedność sztuk
poniedziałek, 18 listopad 2019
image_001.jpg
Kolejny wykład z cyklu "W poszukiwaniu jedności sztuk - totalne dzieło sztuki" odbył się 13 listopada w Filii nr 2. Spotkanie pt. Bauhaus - jedność sztuk poprowadziła Paulina Zarębska-Denysiuk.
Bauhaus, jako szkoła projektowania, była wyjątkowa. To na jej przykładzie można mówić o wzornictwie przemysłowym. Projektanci tacy jak Walter Gropius, Gunta Stölzl, Elsa Franke, Gerhard Marcks, Max Krehan i wielu innych musieli posiadać umiejętność pracy z różnymi materiałami. Należało także brać pod uwagę nowe technologie, pracę zespołową oraz tworzenie jednej, spójnej wizji projektowej. Podejmowano próbę podniesienia rzemiosła do poziomu sztuk pięknych i wprowadzenia na rynek produktów, które poprzez produkcję przemysłową, stałyby się dostępne dla ogółu społeczeństwa.
Współcześnie projektanci muszą posiadać podobne kompetencje umożliwiające im przystosowanie się do rynku.
Magdalena Wrona
Czytaj całość...
Wybrańcy bogów umierają młodo
środa, 06 listopad 2019
image_001.jpg
30 października w Filii nr 2 w ramach cyklu „W poszukiwaniu jedności sztuk – totalne dzieło sztuki” odbył się wykład Wybrańcy bogów umierają młodo. Artysta w obliczu śmierci. Dla twórców sztuki śmierć niosła przesłanie, że wszystko przemija, jednak niektórzy mieli wątpliwości. Już Horacy  w „Pieśniach” wyznał non omnis moriar, czyli nie wszystek umrę, bo będę żył w swoich dziełach. W sztuce artysta zawiera siebie: to co chce po sobie zostawić, dziedzictwo, pragnienie nieśmiertelności. Posiada świadomość, że potęga talentu może dorównać potędze śmierci, a może nawet ją pokonać oraz zapewnić pamięć i sławę. Artyści umierają młodo z powodu chorób, biedy, ale także chorób duszy i umysłu. Już Arystoteles dostrzegł, że artyści, poeci i filozofowie częściej niż inni ludzie cierpią na melancholię.
Czytaj całość...
Teatr w Bibliotece
środa, 30 październik 2019
image_006.jpg
Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie rozpoczął nowy cykl edukacyjny Teatr w bibliotece. W jego ramach w naszych filiach prowadzone są warsztaty teatralne, wiedzy o teatrze dla dzieci i przedstawiana jest oferta Teatru.
Czytaj całość...
Na początku był Runge. Philipp Otto Runge.
wtorek, 22 październik 2019
image_001.jpg
16 października 2019 r. w Filii nr 2 odbył się kolejny otwarty wykład z cyklu W poszukiwaniu jedności sztuk - totalne dzieło sztuki. Spotkanie pod tytułem "Na początku był Runge. Philipp Otto Runge" poprowadził Marcin Państwa. W swoim wystąpieniu prelegent przybliżył słuchaczom postać tytułowego, niemieckiego artysty. Zaprezentował także cykl jego prac, wskazując w nich koncepcję Gesamtkunstwerku.
Czytaj całość...
Noc Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej
piątek, 11 październik 2019
image_001.jpg
Aktualizacja 30 października 2019

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcała do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku. W filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej czekały na czytelników specjalne wydarzenia - niecodzienne spotkania z literaturą, sztuką, zabawami. Liczymy na to, że uczestnicy Nocy Bibliotek wrócą do nas w dzień... i w kolejne dni. Dziękujemy wszystkim za obecność i zapraszamy do obejrzenia relacji.
Czytaj całość...
"Gesamtkunstwerk" - utopia spełniona?
wtorek, 08 październik 2019
image_001.jpg
2 października 2019 r. w Filii nr 2 odbył się inauguracyjny wykład z cyklu „W poszukiwaniu jedności sztuk - totalne dzieło sztuki”. Spotkanie poprowadził prof. Ryszard Kasperowicz, a tematem był „Gesamtkunstwerk” - utopia spełniona? Zagadnienie „jedności sztuk” należy do najstarszych, a zarazem najbardziej kontrowersyjnych kwestii. Na spotkaniu zostały przybliżone początki i rozwój tej idei. Problem jedności sztuk dotyka różnych aspektów, zakłada pewną wizję genezy i funkcji sztuki, osiągnięcia pewnego jej ideału. To było marzeniem Ryszarda Wagnera, który tworzył swoje dramaty muzyczne jako „Gesamtkunstwerk”.
Beata Karpińska
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 438

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego