Projekty
Sztuka i wyobraźnia: uobecnianie rzeczy niedostrzegalnych
poniedziałek, 14 styczeń 2019
image_001.jpg
W Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu Magia sztuki - od uobecnienia do nieobecności. 9 stycznia dr Jacek Jaźwierski podzielił się z uczestnikami swoją wiedzą na temat "Sztuka i wyobraźnia: uobecnianie rzeczy niedostrzegalnych".
Prelegent powołując się na liczne przykłady podjął próbę odpowiedzi na pytania: jak przedstawić wizerunek, który nie istnieje? jak przedstawić piękno doskonałe? jak pokazać wydarzenia z przeszłości, których nikt z żyjących nie widział? jak pokazać myśli i uczucia, bez pomocy słów, albo jak pokazać osobowość i charakter portretowanego człowieka?
Czytaj całość...
2019 rokiem Stanisława Moniuszki
poniedziałek, 07 styczeń 2019
image_001.jpg
Sejm ustanowił rok 2019 Rokiem Stanisława Moniuszki. W przyjętej uchwale podkreślono, że dorobek kompozytorski Moniuszki "imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej". W 2019 r. przypada 200. rocznica urodzin wybitnego kompozytora, dyrygenta, organisty, pedagoga, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej.
Czytaj całość...
2019 Rokiem Unii Lubelskiej
czwartek, 03 styczeń 2019
image_001.jpg
Unia polsko-litewska zawarta w Lublinie to akt, który „złotymi literami zapisał się w historii i kulturze narodów Rzeczypospolitej” - głosi przyjęta przez Sejm uchwała ustanawiająca rok 2019 Rokiem Unii Lubelskiej.
Jak przypomina uchwała, w 1569 r. w obecności króla Polski, wielkiego księcia litewskiego Zygmunta Augusta na sejmie walnym w Lublinie został podpisany akt realnej unii polsko-litewskiej. Dwa państwa: Korona Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie powołały tym aktem "jedno nierozdzielne i nieróżne ciało" - Rzeczpospolitą Obojga Narodów (ze wspólnym monarchą, sejmem i polityką zagraniczną). Unia przetrwała do 1795 roku, a unicestwiona została dopiero przez połączone siły trzech zaborców.
Czytaj całość...
2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego
środa, 02 styczeń 2019
image_001.jpg
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej „w uznaniu słowa i czynu wybitnego pisarza” ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
20 maja bieżącego roku minie sto lat od narodzin jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, publicysty emigracyjnego i  współtwórcy „Kultury” paryskiej.
W uchwale podkreślono, że losy i twórczość pisarza stanowią „świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”.
Czytaj całość...
Fotografia - magia czy sztuka?
poniedziałek, 17 grudzień 2018
image_001.jpg
5 grudnia 2018 r. Filia nr 2 gościła kolejną osobę, która poprowadziła wykład w ramach cyklu "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności". Wykład poprowadziła dr Kamila Leśniak, adiunkt w Zakładzie Teorii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Swoim naukowym zainteresowaniem objęła różne obszary sztuki współczesnej, krytyki artystycznej, a przede wszystkim - historię fotografii.
Czytaj całość...
Beuys - szaman współczesności
poniedziałek, 26 listopad 2018
image_001.jpg
21 listopada 2018 r. w Filii nr 2 swój wykład w ramach cyklu "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności" wygłosiła Marta Ryczkowska - historyczka i krytyczka sztuki, artystka performatywna, kuratorka wystaw, autorka tekstów poświęconych sztuce, edukatorka, prezes  Lubelskiego Stowarzyszenia Artystycznego "Otwarta Pracownia". Jej wykład "Joseph Beuys - szaman współczesności" poświęcony był sylwetce artysty, który jest także tematem rozprawy doktorskiej prelegentki.
Czytaj całość...
Magia słowa - alchemia obrazu
czwartek, 08 listopad 2018
image_001.jpg
7 listopada 2018 r. w Filii nr 2 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu otwartych wykładów z historii sztuki "Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności".
Wykład poprowadził dr Marcin Pastwa, który wielokrotnie brał udział w organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną, Instytut Historii Sztuki KUL, Wydział Artystyczny UMCS oraz Lubelską Zachętę Sztuk Pięknych, prezentacjach poświęconych sztuce. Jego prelekcja zatytułowana "Magia słowa - alchemia obrazu" była swoistym podsumowaniem wszystkich wygłoszonych w poprzednich edycjach wykładach.
Czytaj całość...
Jak to się mówi?
poniedziałek, 29 październik 2018
image_001.jpgAktualizacja 8 listopada 2018
Projekt edukacyjny „Jak to się mówi?” współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu dotacyjnego „Ojczysty – dodaj do ulubionych” zakłada zaangażowanie mieszkańców 27 dzielnic Lublina w działania edukacyjne z zakresu umiejętności prawidłowego posługiwania się polszczyzną mówioną oraz propagowania najlepszych wzorców językowych. Działania odbywają się na terenie całego miasta, m.in. w filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego i są skierowane do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.
Czytaj całość...
Wybrane zagadnienia z historii muzyki
czwartek, 25 październik 2018
image_001.jpg17 października 2018 r. w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu „Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności”. Wykład zatytułowany: „Wybrane zagadnienia z historii muzyki” wygłosił Rafał Rozmus - adiunkt w Zakładzie Teorii Muzyki na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, kompozytor, uczeń m.in. Kazimierza Górskiego i Andrzeja Nikodemowicza.
Prelegent pokrótce przedstawił rozwój muzyki profesjonalnej w Europie na przestrzeni wieków. Podstawową kwestią było ukazanie najistotniejszych przemian, jakie nastąpiły w muzyce od epoki średniowiecza do czasów współczesnych. Omówione zostały główne zjawiska i kierunki, które przyczyniły się do ewolucji muzyki. Rozważania teoretyczne były bogato ilustrowane przykładami muzycznymi.
Izabela Bartkowiak
Czytaj całość...
Trickster - mitologiczny protoplasta artysty
czwartek, 11 październik 2018
image_001.jpg
3 października 2018 r. w Filii nr 2 odbył się kolejny wykład z cyklu Magia sztuki. Od uobecnienia do nieobecności pt. “Trickster - mitologiczny protoplasta artysty” poprowadzony przez dr Annę Struzik.
Postać Trickstera pojawia się w mitologi, etnologii oraz religioznawstwie jako uosobienie paradoksu. Zaburza on zastany ład, aby przekształcić rzeczywistość oraz sprowokować zmianę. To jedyna postać, która spaja w sobie dwie formy komizmu: katarktyczną (odprężenie w śmiechu) i satyryczną (o krytycznym potencjale). Trickster działa poprzez: oszustwo, szyderstwo, podstęp, zwodzenie oraz pośredniczenie. Jako Artystę-Trickstera charakteryzuje posługiwanie się ironią, zacieraniem granic, anarchią w myśleniu oraz zabawą, jako głównymi narzędziami ekspresji. Działania ich często są kontrowersyjne, przyciągają uwagę i skłaniają do refleksji.
Magdalena Wrona
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 406

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego