Spotkania
Spotkanie z Piotrem Lipińskim
piątek, 08 listopad 2019
image_001.jpg6 listopada w Filii nr 2, w ramach cyklu Czarne Inspiracje, odbyło się spotkanie autorskie z Piotrem Lipińskim promujące jego najnowszą książkę pt. "Gomułka. Władzy nie oddamy". Piotr Lipiński to dziennikarz i reporter historyczny, który przez prawie dwadzieścia lat był związany z Gazetą Wyborczą. To głównie tam publikował swoje reportaże historyczne. Specjalizuje się zwłaszcza w wydarzeniach okresu stalinizmu. Wydał m. in.: "Bicia nie trzeba było ich uczyć. proces Humera i oficerów śledczych Urzędu Bezpieczeństwa" (2016), cykl "Bolesław Niejasny", "Ofiary Niejasnego" i "Towarzysze Niejasnego", "Cyrankiewicz. Wieczny premier" (2016), za którą był nominowany do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego, "Bierut. Kiedy partia była bogiem" (2017). Za tę ostatnią był nominowany do książki reporterskiej roku Radia Lublin oraz do Kryształowej Karty Polskiego Reportażu. Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienia Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za reportaże.
Czytaj całość...
Refleksje z podróży po Koronę Europy
czwartek, 07 listopad 2019
image_001.jpg
W Filii 34 odbył się cykl prelekcji Andrzeja Wrony podczas, których zaprezentował slajdy i filmy z wybranych górskich wypraw „W drodze po Koronę Europy”. Andrzej Wrona jest archeologiem, muzealnikiem, pasjonatem górskich wędrówek i sportu. Spotkanie inaugurujące cykl odbyło się w ramach obchodów V Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Następnie przez trzy kolejne piątki października Filia 34 gościła spore grono miłośników gór i podróży. Prelegent opowiadał o wyprawach w Pireneje jakie odbył na przełomie 2011/2017 roku zwiedzając cyrki polodowcowe w tym największy w Europie Cirque de Gavarnie oraz równie potężny Troumouse, głębokie piękne doliny tj. Valle de Latour, zdobywając najwyższy szczyt Pirenejów Pico de Aneto (3 404 m n.p.m.) jak również szczyt La Taillon, do którego trasa prowadziła przez najbardziej znane miejsce w Pirenejach, czyli Wrota Rollanda.
Czytaj całość...
Zrozumieć Mazury
piątek, 25 październik 2019
image_001.jpg24 października w Filii nr 2 odbyło się spotkanie autorskie z Waldemarem Mierzwą, promujące jego najnowszą książke pt. "Zrozumieć Mazury". Waldemar Mierzwa, lublinianin z pochodzenia, jest historykiem, publicystą, autorem i wydawcą mazurskim, a także działaczem społecznym i proekologicznym. Absolwent II LO im. Jana Zamoyskiego, po studiach historycznych na Uniwersytecie Warszawskim w 1983 roku osiadł na Mazurach. Od 2002 roku wraz z żoną jest właścicielem i redaktorem Oficyny Wydawniczej "Retman".
Czytaj całość...
Spotkanie autorskie z Rafałem Pastwą
środa, 23 październik 2019
image_001.jpg
16 października wypożyczalnia Filii nr 10 zapełniła się po brzegi. Wszystkie miejsca siedzące zostały zajęte. Spóźnialscy „podpierali” ściany. Wszyscy przyszli na spotkanie z autorem.
Czytaj całość...
Kapliczki i figury starego Lublina
poniedziałek, 21 październik 2019
image_001.jpg
Mijamy je na swojej drodze czasem kilka razy dziennie, często ich nie zauważając - tak wkomponowały się w nasz krajobraz. Czasem w biegu zrobimy znak krzyża, a czasem przystaniemy na chwilę, aby zachwycić się ich pięknem - nasze przydrożne kapliczki były tematem spotkania z Panem Andrzejem Miturą, które odbyło się 8 października w Filii nr 16.
Czytaj całość...
Spotkanie z Piotrem Lipińskim
czwartek, 17 październik 2019
Filia nr 2 zaprasza
image_001.jpg


Czytaj całość...
Niezłomni. Obrazki z życia polskiej rodziny.
wtorek, 15 październik 2019
image_001.jpg
9 października w Filii nr 21 miała miejsce lubelska promocja książki „Niezłomni” autorstwa pani Renaty Głasek-Kęski. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach współpracy biblioteki z Lubelskim Towarzystwem Genealogicznym. Publikacja, wbrew temu co może sugerować tytuł, nie jest książką o Żołnierzach Wyklętych, to prawdziwa opowieść o zwykłych ludziach z polskiej rodziny, których autorka uznaje za niezłomnych. Prezentuje sylwetki kilkunastu antenatów, których życie i działania świadczą o wyjątkowej odwadze, niezłomnym charakterze i nonkonformistycznej postawie. Książka z pewnością zainteresuje miłośników genealogii oraz czytelników pasjonujących się historią. Może stać się też inspiracją dla tych, którzy chcieliby wydobyć z mroku zapomnienia historie swoich przodków oraz bliskich sercu osób, tak aby pamięć o nich przetrwała.
Czytaj całość...
Spotkanie z pisarką Moniką Oworuszko
poniedziałek, 14 październik 2019
image_001.jpg

Pani Monika Oworuszko 9 października była gościem w dwóch filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Filia nr 34
W spotkaniu z pisarką Moniką Oworuszko uczestniczyły dwie klasy Szkoły Podstawowej nr 50 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Lublinie. Pani Monika jest autorką siedmiotomowej serii edukacyjnej dla dzieci na temat zdrowego odżywiania „Walenty i spółka. Kryminał dietetyczny”. Czytelnicy zanurzając się w ich lekturę uczestniczą w niezwykłych przygodach bohaterów m.in. Walentego Węglowodana, Wery Wody, Tęgomira Tłuszcza czy Błażeja Białko i dzięki nim mają szansę poznać co jest dobre i wartościowe z punktu widzenia dietetycznego a co złe.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 722

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego