Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Gwiazdy z Ługańska
poniedziałek, 02 listopad 2009
Ługańsk, miasto we wschodniej części Ukrainy położone nad rzekami Olchową i Ługań. Obecnie liczy sobie około 500 tys. mieszkańców. W latach 1935 – 1958 i 1970 – 1991 nosiło nazwę Woroszyłowgrad.
Herb
Mapa
Czytaj całość...
Piekło Cynamonowe
środa, 28 październik 2009
Wojciech Pestka - Zdjęcie 001„Tytułowego eseju w tej książce nie ma” - o tym dowiedzieliśmy się w finale spotkania z pisarzem Wojciechem Pestką. 23 października w Filii 22 MBP promował on zbiór rozmów, reportaży i esejów zatytułowany Do zobaczenia w piekle. Kresowa apokalipsa: Ukraina, Polska, Białoruś, Łotwa. W kontekście problemów i historii poruszanych w wydanej przez Prószyńskiego pozycji, ów brak osiąga symboliczne znaczenie. Możemy jedynie zbliżyć się do tajemnicy historii tej części Europy, która manifestuje się poprzez skomplikowane losy ludzkich istnień. Obecnej na spotkaniu młodzieży z VI LO pisarz opowiadał o miłości jako zasadzie istnienia, o jej nieprawdopodobnych obliczach.
Czytaj całość...
Gwiazdy z Ługańska
środa, 28 październik 2009
Promocja Miasta Partnerskiego – Ługańsk - Zdjęcie 001 Refleksja bibliotekarzy związana z przygotowaniem i przebiegiem wydarzenia z cyklu „Biblioteczne okno na świat miast partnerskich Lublina”. Filia 22 ul. Kruczkowskiego 14, 22 października 2009. Miasto promowane Ługańsk, Ukraina.
Od 14 marca 1996 roku, gdy została podpisana umowa o partnerskiej współpracy pomiędzy Lublinem a Ługańskiem, można było liczyć na niepowtarzalną obecność jednego miasta w drugim. Doskonałą ku temu okazją jest możliwość zaprezentowania Ługańska w gościnnych wnętrzach Filii nr 22 MBP. Kultura, język, historia, piękno, walory turystyczne, a przede wszystkim literatura zaprzyjaźnionego miasta to pojęciowe podpowiedzi dla nas, bibliotekarzy.
Czytaj całość...
PAMIĘTAMY O NAZARZE
poniedziałek, 25 maj 2009
Honczar - Zdjęcie 005Nazar Honczar (1964-2009)


W godzinach wieczornych 21 maja „uderzyła w nas” tragiczna wiadomość o śmierci lwowskiego poety, performera i aktora Nazara Honczara. Tego dnia wykonywał On  poetyckie obowiązki na Uniwersytecie w Użhorodzie. Po spotkaniu ze studentami, wraz z grupą miejscowych literatów zażywał kąpieli w dawnym kamieniołomie. Według opisu jednego z uczestników zdarzenia, po dłuższej chwili braku kontaktu z poetą, nagle dostrzeżono unoszące się na wodzie ciało.
Tego dnia powracaliśmy z branżowego dnia na 54 Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Spotkałem się tam z Anetą Kamińska tłumaczką najnowszej poezji ukraińskiej. W tym czasie Nazar przygotowywał się do swojego ostatniego występu na Zakarpaciu. Przez cały czas spędzony z Anetą wspominaliśmy ich wizytę w Lublinie. W szczególności zaś występ dla uczniów VI LO, który miał miejsce 23 kwietnia w Filii 22 naszej Biblioteki.
Czytaj całość...
Spotkanie w Filii nr 22 z Nazarem Honczarem i Anna Kamińską
poniedziałek, 27 kwiecień 2009
Nazar - Zdjęcie 001    W ramach przypadającego w dniu 23 kwietnia Światowego Dnia Książki w Filii 22 obyło się spotkanie z tłumaczką Anetą Kamińską i poetą performerem Nazarem Honczarem. Była to okazja do prezentacji najnowszej ukraińskiej i polskiej kultury słowa oraz gestu. W wydarzeniu wzięła udział młodzież z pobliskiego liceum im. Hugo Kołłątaja. Artysta Honczar jest członkiem powstałej we Lwowie grupy literackiej „ŁUHOSAD” (pol. ŁĄKOSAD). Jego wiersze znalazły się w przygotowanej przez Bohdana Zadurę antologii „Wiersze zawsze są wolne”. Natomiast w Bibliotece Nocy Poetów w 2007 roku miał premierę tomik „GDYBYM” w tłumaczeniu Anety Kamińskiej, Andrija Porytko i samego autora. Obecnie tłumaczka przygotowuje autorską antologię  najnowszej poezji ukraińskiej „Cząstki pomarańczy”. Tytuł spotkania „Migotanie kultur w przekładzie literackim” stawał się ciałem wielokrotnie podczas jego przebiegu. Dla przykładu w chwilach, gdy Nazar mając przed oczyma polskie przekłady Anety czytał je po ukraińsku. Nierzadko popadając w sokratejską zadumę nad niespodziewanymi „schodami” błyskawicznego przekładu. Kropką nad „i” spotkania-migotania, była zaprezentowana w finale performatywna wersja „ (...) prawa migotania powszechnego( ... )”. Nasz gość Sokrates z Lwowa psuł młodzież z VI LO przystawiając swoje firmowe pieczątki, zamiast tradycyjnego szastania autografem, na rozmaitych częściach ciał uczniów. Spotkanie w Filii 22 to istotny sygnał kultury wysokiej w „Dziesiątej” dzielnicy Lublina.
Marcin Czyż
Czytaj całość...
Migotanie kultury
piątek, 17 kwiecień 2009
Migotanie kultury

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego