Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Bliskie polskim sercom Wołyń i Podole
piątek, 08 listopad 2013
image_001.jpgKresy Wschodnie, od dawna związane są z dziejami Polski. Już ponad sześćdziesiąt lat znajdują się poza granicami naszej ojczyzny. Sześćdziesiąt lat to tak wiele, toteż tylko nieliczne osoby ze starszego pokolenia pamiętają radosne dzieciństwo, dorastanie, następnie mroczne czasy drugiej wojny światowej.
Byli mieszkańcy Kresów Wschodnich, którym udało się przeżyć prześladowania oraz deportacje mieszkają teraz w różnych rejonach Polski i świata. Po zakończeniu wojny nie mogli powrócić do swojej ojczyzny.
Czytaj całość...
Ukraina w fotografii Mieczysława Sachadyna
poniedziałek, 23 lipiec 2012
image_001.jpgFilia nr 31 MBP zaprasza do oglądania wystawy "Ukraina w fotografii Mieczysława Sachadyna". Autor prac z wykształcenia jest matematykiem, z zamiłowania fotografem, a jego pasją są podróże. Na zaprezentowanych w Filii fotografiach można obejrzeć piękne, ciekawe miejsca na Ukrainie: Góra Bony w Krzemieńcu, Cmentarz Orląt Lwowskich, wnętrze Narodowego Teatru Opery i Baletu we Lwowie i wiele innych. Niektóre ze zdjęć ukazują życie codzienne tego kraju. Wystawa zawiera przepiękne widoki Łucka, miasta partnerskiego Lublina, które promuje nasza filia.
Czytaj całość...
Łuck - przystań nad Styrem
piątek, 30 październik 2009
Stolica i jedno z najstarszych miast Wołynia. Pierwsza wzmianka o mieście pojawiła się w latopisie halicko-wołyńskim, datowanym na rok 1085.
Lokalizacja Łucka na terenie UkrainyHerb Łucka
Czytaj całość...
Międzykulturowe bajanie
wtorek, 28 kwiecień 2009
Międzykulturowe bajanie - Zdjęcie 001W Filii nr 31 MBP, ul. Nałkowskich 102 odbyło się spotkanie z okazji Światowego Dnia Książki przeznaczone dla najmłodszych odbiorców - dzieci z Przedszkola Nr 66. Współorganizatorami spotkania było Gimnazjum Nr 3 i Europejski Dom Spotkań Fundacja Nowy Staw. Wolontariat europejski reprezentowany był przez gości z Niemiec, Estonii, Portugalii i Włoch, którzy czytali baśnie swoich narodów. Do grona bajarzy dołączyli goście z Ukrainy i Iraku. Dzieci podzielone na małe grupy uczestniczyły we wspólnej zabawie z czytającymi zadając interesujące ich pytania. Pomocą czytającym w animacji językowej służył wolontariat z Gimnazjum Nr 3. Wiedzę o poszczególnych krajach, z których pochodzili goście wzbogaciła wystawa i poczęstunek słodyczami z ich krajów.
E. Domaszewicz
Czytaj całość...
Drewutnia zagra na wszystkim
piątek, 13 marzec 2009
Drewutnia - Zdjęcie 00111 marca 2009 roku w Filii nr 31 MBP, odbyły się po raz kolejny organizowane przez nas warsztaty muzyczne dla dzieci, które prowadziła "Kapela Drewutnia”. Muzycy grają na wielu instrumentach zarówno znanych jak i rzadko spotykanych. Prezentowane były utwory inspirowane tradycyjną muzyką Ziem II Rzeczpospolitej, a zwłaszcza muzyką terenów, gdzie stykały się i przenikały różne kultury i tradycje. W repertuarze znalazły się zarówno utwory łemkowskie, ukraińskie, rusnackie, jak i pieśni z Ziemi Lubelskiej, Śląskiej czy Małopolski. Na zakończenie warsztatów dzieci mogły  popróbować swoich sił i umiejętności  na wybranych instrumentach oraz wspólnie z zespołem zagrać.
Beata Wijatkowska
Czytaj całość...
Łuck - przystań nad Styrem
poniedziałek, 13 listopad 2006
Zdjęcie 7Dnia 9 listopada bieżącego roku o godzinie 10.00 w Filii nr 31 przy ul. Nałkowskich 102 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, została otwarta wystawa "Łuck - przystań nad Styrem".
Wystawa przygotowana przez M B P przy wsparciu Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin realizowana jest w ramach obchodów 10-lecia partnerstwa Lublin- Łuck i projektu „Biblioteczne Okno na Świat Miast Partnerskich Lublina”.
Materiał zgromadzony na wystawie przedstawia zabytki Łucka, zabudowania sakralne, placówki muzealne, a także najważniejsze postaci literatury ukraińskiej.
Obok bogatego materiału ikonograficznego zaprezentowano publikacje obejmujące współpracę kulturalną Lublina i Łucka. Wystawa ma na celu przybliżenie mieszkańcom Lublina, pogranicza polsko-ukraińskiego. W ciekawej prezentacji multimedialnej zestawiono fotogramy przedstawiające to miejsce przed wiekami z dzisiejszym obrazem Łucka jako najważniejszego ośrodka kulturalnego, naukowego i turystycznego na Wołyniu.
Uroczystego otwarcia dokonał Dyrektor MBP Piotr Tokarczuk i Janusz Mazurek zastępca prezydenta Lublina następnie głos przekazano przedstawicielkom delegacji mieszkańców Łucka Ludmile Jewstachiwnej Dyrektorce Miejskiej Biblioteki w Łucku i jej zastępcy. Wystawę będzie można oglądać przez miesiąc.
Czytaj całość...

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego