Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Tradycja Halloween
poniedziałek, 07 listopad 2016
image_001.jpgPod koniec października w Filii nr 18 wszyscy zainteresowani mogli dowiedzieć się o Halloween w Stanach Zjednoczonych. Od wielu lat staramy się przybliżyć kulturę i tradycję tego kraju, gdyż naszym miastem partnerskim jest Erie w Pensylwanii. Dzieci z zaciekawieniem słuchały o celtyckich korzeniach tego święta i związanych z nim zwyczajach oraz symbolach.
Czytaj całość...
Święta w Pensylwanii
piątek, 19 grudzień 2014
image_001.jpgStany Zjednoczone to kraj różnych kultur i tradycji, dlatego Święta Bożego Narodzenia są obchodzone na wiele różnych sposobów. Amerykańskie przygotowania do świąt to czas kupowania prezentów i choinek, ozdabiania domów tysiącami świateł i licznymi bożonarodzeniowymi motywami. Okres przedświąteczny, to także okazje do spotkań towarzyskich, firmowych przyjęć i rozrywek kulturalnych.
W ramach promocji miasta partnerskiego Erie w bibliotece przy ul. Głębokiej można oglądać wystawę, która przybliża Czytelnikom atmosferę Bożego Narodzenia w Pensylwanii. Prezentowane materiały pokazują miejsca z największych miast stanu: Filadelfii, Pittsburga i Dallas. Serdecznie zapraszamy do oglądania.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Tradycje polskie i amerykańskie
czwartek, 11 grudzień 2014
image_001.jpgW listopadzie Filia nr 18 zorganizowała cykl zajęć na temat tradycji obchodzonych w Polsce i Stanach Zjednoczonych. Miesiąc rozpoczyna się Dniem Wszystkich Świętych, a kończy Andrzejkami.
Uczniowie klas I-II ze Szkoły Podstawowej nr 7 rozmawiali o różnicach pomiędzy polskim świętem Zaduszek a popularnym amerykańskim Halloween i wykonywali prace plastyczne.
Nie mogło zabraknąć zabaw, które do czasów obecnych są atrakcją 30. listopada - Dnia św. Andrzeja. Dzieci wyciągały imiona sympatii z kubeczków i przekłuwały papierowe serca. Rzuty monetą i kolorowe karteczki przepowiadały, co nas czeka w przyszłym roku, czy spełnią się nasze marzenia. Na szczęście wróżby okazały się pomyślne dla wszystkich.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Gwiazdy amerykańskiej prozy
wtorek, 17 grudzień 2013
image_001.jpgCzas Świąt to chwile, gdzie można spotkać się z bliskimi, odpocząć, a także poczytać. Filia 18 zachęca do lektury.
Wystawa „Święta z książkami”, która promuje literaturę amerykańskich pisarzy takich jak : Pearl S. Buck, Marne Reid, Irwin Shaw, John Steinbeck oraz Irwing Stone. Mamy nadzieję, że w okresie odpoczynku nasi czytelnicy znajdą chwile na zapoznanie się ze świetnymi pozycjami tych autorów. Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy, która jest kolejnym etapem popularyzacji Stanów Zjednoczonych i naszego miasta partnerskiego Erie.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Gwiazdy Hollywood
piątek, 18 październik 2013
image_001.jpgFilia nr 18 kontynuuje program związany z miastem partnerskim Erie i Stanami Zjednoczonymi. Obecnie prezentujemy wystawę pt. „Smak filmowej sławy w Hollywood”, która zawiera ciekawostki i wywiady z najsłynniejszymi postaciami amerykańskiego kina. Serdecznie zapraszamy do oglądania.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Prezydenci Stanów Zjednoczonych
środa, 18 wrzesień 2013
image_001.jpgW ramach współpracy Filii 18 z miastem Eire, w naszej bibliotece prezentujemy wystawę o amerykańskich prezydentach. Thomas Jefferson, John Kennedy, Lyndon Johnson, Richard Nixon i Gerald Ford to sławni politycy, których rocznice urodzin lub śmierci przypadają na bieżący rok.
Zapraszamy do przypomnienia sobie historii i poznania ciekawostek z życia przywódców tego kraju.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
55. rocznica urodzin Sharon Stone
piątek, 29 marzec 2013
image_001.jpgW ramach współpracy partnerskiej z miastem Erie, Filia nr 18 prezentuje wystawę o Sharon Stone, aktorce pochodzącej ze stanu Pensylwania. Stone rozpoczynała karierę jako modelka. W swoim artystycznym dorobku posiada wiele ról. Do najsłynniejszych filmów z jej udziałem należą "Nagi Instynkt", "Silver"i "Kasyno". Za grę w tym ostatnim była nominowana do Oscara. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i urodziwych aktorek na świecie.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Stephen King - Mistrz horrorów
czwartek, 08 listopad 2012
image_001.jpgAktualizacja 8 listopada 2012

O twórczości tego sławnego pisarza zadecydował incydent  z dzieciństwa, kiedy zaginął jego ojciec oraz odnalezione u ciotki horrory i książki S-F. Najbogatszy i najbardziej znany amerykański pisarz ma na swoim koncie wiele powieści, opowiadań, scenariuszy filmowych i sztuk teatralnych. Książki cechuje przemyślana fabuła, staranny język oraz wyraziste postacie. Twórczość Kinga została przetłumaczona na wiele języków. Szczegóły z jego życia przedstawia wystawa, którą można oglądać w Filii 18. Wydarzenie to wpisuje się w promocję miasta partnerskiego Erie (USA).
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Amerykańscy pisarze
poniedziałek, 05 grudzień 2011
image_001.jpgFilia nr 18 poprzez miasto partnerskie Erie kontynuuje promocję Stanów Zjednoczonych. W listopadzie otwarto wystawę poświęconą pisarzom amerykańskim, których przypominamy sobie w tym roku. Są to: Mario Puzo, Ernest Hemingway, James Jones, Ken Kesey i Henry James-autorzy o jakże zróżnicowanych życiorysach i literackich zainteresowaniach. Każdy z nich trwale zapisał się w historii amerykańskiej kultury i literatury, a tłumaczenia i ekranizacje powieści są znane na całym świecie.
Wystawa będzie prezentowana do końca roku. Serdecznie zapraszamy.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Życie i twórczość amerykańskich pisarzy
wtorek, 29 listopad 2011
image_001.jpg28 listopada 2011 r. w Filii nr 18 odbyło się spotkanie z młodzieżą ze Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego dotyczące życia i twórczości amerykańskich pisarzy. Inspiracją było miasto partnerskie Erie i wystawa przedstawiająca sylwetki wybranych pisarzy, których rocznicę urodzin lub śmierci obchodzimy w tym roku tj. Mario Puzo (91. rocznica urodzin), Ernesta Hemingwaya (50. rocznica śmierci), Kena Keseya (10. rocznica śmierci), Henriego Jamesa (95. rocznica śmierci) i Jamesa Jonesa (90. rocznica urodzin). Następne spotkanie odbędzie się wkrótce i poświęcone będzie tym razem współczesnym pisarzom amerykańskim.
Natalia KraszkiewiczCzytaj całość...
Skłócona z życiem - wystawa o Marilyn Monroe
poniedziałek, 25 lipiec 2011
image_001.jpgPisarz i reżyser Norman Mailer stwierdził, że była "jedną z ostatnich arystokratek kina". Interesowały się nią brukowce i poważne dzienniki. Jej fenomen badają intelektualiści.
W tym roku mija 85. rocznica urodzin M. Monroe. Aktorka czarowała wyglądem, tańcem, śpiewem i temperamentem. Do dzisiaj pozostaje symbolem urody i seksapilu.
Sławę Marilyn poprzedzało trudne dzieciństwo, praca w reklamach i na pokazach mody. Mówiła o sobie: "To publiczność zrobiła ze mnie gwiazdę - jeśli w ogóle nią jestem - publiczność, nie wytwórnia ani pojedyncza osoba... publiczność". Śmierć M. M. w 1962 r. wciąż pozostaje zagadką.
Filia nr 18 prezentuje obszerną wystawę zdjęć i ciekawostek z życia M. Monroe w ramach promocji Erie, miasta partnerskiego w USA. Serdecznie zapraszamy.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Kim jest Robert Ludlum?
piątek, 11 marzec 2011
image_001.jpgW tym roku mija 10 lat od śmierci znanego amerykańskiego pisarza Roberta Ludluma, autora wielu powieści sensacyjnych. Najbardziej znaną książką Ludluma stała się "Tożsamość Bourne'a", na podstawie której zrealizowano dwa filmy.
Z okazji okrągłej rocznicy śmierci pisarza, Filia Nr 18 prezentuje wystawę poświęconą R.Ludlumowi, do której oglądania serdecznie zapraszamy.
Barbara Gwóźdź

Czytaj całość...
Miłość życia według Jacka Londona
środa, 16 luty 2011
image_001.jpgKtóż nie zna książek Jacka Londona? Jego powieści oparte były na własnych doświadczeniach. Pisarz był samoukiem i w swoim barwnym życiu zajmował się m.in. poszukiwaniem złota, kłusownictwem, pływaniem na statkach i reportażem. Posiadał własne rancho w Kalifornii, gdzie miał stały kontakt z przyrodą.
W rocznicę urodzin pisarza Filia Nr 18 prezentuje wystawę poświęconą życiu i twórczości trapera, którego książki zna cały świat.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Amerykański Dzień
piątek, 03 wrzesień 2010
image_001.jpg30 sierpnia odbyło się szczególne wydarzenie w Filii Nr 18. Biblioteka zaprosiła młodych czytelników na „Amerykański Dzień”.
Na dzieci czekało dużo atrakcji i zabaw : kolorowanie flagi amerykańskiej, malowanie twarzy w indiańskie symbole, konkurs balonów, rzuty do tarczy. Sympatyczną niespodzianką był amerykański poczęstunek : Coca cola, popcorn i parówki, z których dzieci uformowały pieski. Uzupełnieniem zajęć było malowanie postaci z bajek Walta Disney’a.
Na zakończenie uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy i ustawili się do wspólnego zdjęcia.
Dorota Furmaniak, Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Dean Koontz - pisarz z Pensylwanii
czwartek, 29 lipiec 2010
image_001.jpgJeśli lubisz się bać, jesteś miłośnikiem horrorów, serdecznie zapraszamy na wystawę poświęconą twórczości Deana Koontza. Autor z Pensylwanii niechętnie udziela wywiadów, nie jeździ na spotkania autorskie. Swój czas poświęca na pisanie książek oraz przebywanie z najbliższymi: żoną i psem o imieniu Trixie. Ukochanemu czworonogowi poświęcił książkę autobiograficzną pt."Wielkie małe życie". Styl pisarza cechuje połączenie elementów horroru, science fiction i sensacji. Jego książki przetłumaczono na 38 języków.
Wystawę można oglądać do 31 sierpnia w Filii nr 18.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Stany Zjednoczone
poniedziałek, 28 czerwiec 2010
image_001.jpgW ramach współpracy Filii nr 18 z miastem partnerskim Erie w USA, w czerwcu zorganizowano wystawę przedstawiającą księgozbiór dotyczący przeszłości i teraźniejszości Stanów Zjednoczonych. Prezentowane książki opisują amerykańskich prezydentów oraz państwo od Nowego Jorku po "Dziki Zachód".
Część wystawy stanowią ciekawe opowiadania o indywidualnym odkrywaniu Stanów Zjednoczonych przez polskich pisarzy.
Zachęcamy naszych Czytelników do korzystania z księgozbioru prezentowanego na wystawie.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Pisarze amerykańscy
czwartek, 25 marzec 2010
Pisarze amerykańscy - Zdjęcie 001Od początku roku Filia nr 18 prezentuje wystawę, której bohaterami są sylwetki najsłynniejszych pisarzy amerykańskich związanych z literaturą kryminalną. W gronie autorów pojawiają się klasycy gatunku tacy jak:  Dashiell Hammett czy Raymond T. Chandler, ale także współcześni przedstawiciele tematyki detektywistycznej - James Patterson, Patricia Cornwell.
Wystawa jest jednym z elementów działalności w ramach "Bibliotecznego okna na świat". Poprzez związek naszej filii z miastem Eire staramy się przybliżać kulturę Stanów Zjednoczonych, a zwłaszcza literaturę tego olbrzymiego państwa.
Barbara Gwóźdź
Czytaj całość...
Erie - Światło Pensylwanii
piątek, 30 październik 2009
Erie jest trzecim co do wielkości miastem w Pensylwanii, zajmuje powierzchnię około 32 km2. Położone na południowo - wschodnim brzegu jeziora Erie, jest jedynym w tym stanie portem. Specyficznie ukształtowana linia brzegowa oraz dobrze usytuowany port decydują, że miasto jest ważnym ośrodkiem produkcyjnym i żeglugowym.
Stan Pensylwania
Flaga miasta Erie
Czytaj całość...
Sylwetki pisarzy amerykańskich XX wieku
czwartek, 13 marzec 2008
Pisarze amerykańscy - Zdjęcie 001Filia nr 18 MBP w Lublinie zaprasza wszystkich zainteresowanych na cykl wystaw pod tytułem „Sylwetki pisarzy amerykańskich XX wieku”.
Pierwsza z ekspozycji poświęcona jest pisarzom szczególnie cenionym przez naszych czytelników. Ponieważ miastem partnerskim, które promuje Filia nr18 jest ERIE w PENSYLWANII, szczególną uwagę zwiedzających chcemy zwrócić na dwóch wybitnych przedstawicieli tego stanu : Williama Whartona i Johna Updika.
Oczywiście zachęcamy również do zapoznania się z twórczością Irvina Shawa, którego książki cieszą się niesłabnącym powodzeniem, a także Toma Clancy'ego - mistrza powieści sensacyjnej. Dla wszystkich pań chwilą oddechu od codzienności będą na pewno wspaniałe historie "z życia wzięte", które pisze Danielle Steel.
Wystawę można obejrzeć do końca kwietnia 2008 roku. Serdecznie zapraszamy.
Aneta Kuśnierz
Czytaj całość...
Erie - Światło Pensylwanii
wtorek, 17 lipiec 2007
Wystawa o Erie - Zdjęcie 1Stan Pensylwania, tak jak wiele pierwszych kolonii amerykańskich, został założony przez ludzi szukających swobody religijnej. W Pensylwanii znajdują się najliczniejsze skupiska amiszów. Sztuka i rzemiosło tych grup znane są i cenione od wieków. Ironicznym zrządzeniem losu Pensylwania, tworzona przez kwakrów i amiszów, którzy są pacyfistami, była miejscem wielu wydarzeń ważnych dla Rewolucji Amerykańskiej i wojny secesyjnej. Właśnie w tym stanie  powstały najważniejsze dokumenty amerykańskiej historii, wyrażające nadzieje i aspiracje całego narodu. Są to Deklaracja Niepodległości, Konstytucja i List Gettysburski.
O pierwszych mieszkańcach tych terenów, historii i czasach współczesnych Erie - jednego z największych miast Pensylwanii opowiada wystawa na którą zapraszamy do Filii nr 18 MBP, przy ul. Głębokiej 8.
Ekspozycja czynna do końca wakacji.
Czytaj całość...
Erie - Światło Pensylwanii
środa, 24 maj 2006
W Filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Głębokiej 8a, 22 maja została otwarta wystawa pt. "Erie - Światło Pensylwanii".
Wystawę otworzył Dyrektor MBP Piotr Tokarczuk, przekazując głos v-ce Prezydentowi Miasta Lublin Grzegorzowi Jaworowi oraz Burmistrzowi Miasta Erie Joseph'owi Sinnott'owi.
Czytaj całość...

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego