Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Szkice o Lwowie
wtorek, 28 luty 2012
image_001.jpg„Nostalgia jest obecna w samej fakturze lwowskiego życia, jakby było to miasto nie z kamienia, a z eteru, i jakby nieustannie należało się o nie trochę niepokoić. (...) Lwów to miasto, które się wymyka - i które chciałoby się uchwycić.”
J. Prochaśko
Do nostalgicznej i sentymentalnej podróży po Lwowie zaprasza Filia nr 2. Zachęcamy do obejrzenia wystawy rysunków autorstwa Władysława Szczepańskiego, poświęconych topografii, zabytkom, ulicom i malowniczym zakątkom tego niezwykłego miasta. Wystawie towarzyszy ekspozycja utworów poetyckich i esejów związanych ze Lwowem.
Czytaj całość...
Lwów, który łączy
piątek, 30 październik 2009
Lwów-starożytne, malownicze miasto, duchowa stolica Ukrainy, najważniejszy ośrodek polityczny, gospodarczy, kulturalny i naukowy.
Lokalizacja Lwowa na terenie UkrainyHerb Lwowa
Czytaj całość...
Później szatan wstąpił w ludzi. Zapiski nie tylko z Wołynia. Wieczór autorski Leszka Wójtowicza
piątek, 19 grudzień 2008
Filia 2 – Leszek Wójtowicz - Zdjęcie 00115 grudnia w Filii nr 2 odbyło się spotkanie z pisarzem Leszkiem Wójtowiczem. Spotkanie było zarazem promocją jego najnowszej książki pt. "Później szatan wstąpił w ludzi. Zapiski nie tylko z Wołynia" (wyd. I i II, Lublin, wydawnictwo Norbertinum). Jest to zbiór reportaży będących owocem podróży autora na Ukrainę. Wiele z nich odbył Wójtowicz w towarzystwie Wołynian, pielgrzymujących „z mapą w sercu” w „nasze niegdyś strony”, do kraju lat dziecinnych, do miejsc pochówku swoich bliskich – ofiar „wołyńskich czerwonych nocy” z lat 1943 – 1945.
Czytaj całość...
Lublin-Lwów. Wspólne piękno Europy.
środa, 05 listopad 2008
Lublin – Lwów - Zdjęcie 001„Lublin – Lwów. Wspólne piękno Europy” to tytuł wystawy, której uroczyste otwarcie nastąpiło 4 listopada 2008 o godz. 11.00 w w Centrum handlowo-Rozrywkowym Lublin Plaza przy ulicy Lipowej.
Ekspozycja, to efekt pracy w ramach programu promocyjnego, który powstał z inicjatywy Centrum Kultury w Lublinie, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Fundacji Ochrony i Promocji Dóbr Kultury NIKE. Ma na celu pokazanie na kilkudziesięciu planszach oraz w technikach multimedialnych tego wszystkiego, co najciekawsze i najcenniejsze w obu miastach na przestrzeni dziejów, na polu szeroko pojętej kultury, religii i sztuk pięknych.
Wystawa jest ważnym i ciekawym krokiem na polu zrozumienia wspólnych korzeni kulturowych.
Czytaj całość...
Poezja z Ukrainy
czwartek, 13 marzec 2008
Poetki ukraińskie - Zdjęcie 001
W ramach promocji miast partnerskich  w Filii nr 2 MBP przy ul. Peowiaków 12 odbyło się spotkanie z  autorkami ukraińskimi, które przedstawił nam Wojciech Pestka . Słuchaczami była młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego z klasy rosyjskojęzycznej. Pomimo różnicy językowej poetkom udało się nawiązać znakomity kontakt z publicznością.
Czytaj całość...
Lwów sentymentalny
wtorek, 04 grudzień 2007
Lwów - Zdjęcie 001Od momentu podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Lublinem a Lwowem Filia nr 2 przy ul. Peowiaków 12, systematycznie przybliża nam historię i architekturę tego ukraińskiego miasta. Tym razem biblioteka prezentuje fotografie dawnego i współczesnego Lwowa uzupełnione publikacjami o walorach turystycznych i krajoznawczych.
Wystawa adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców i będzie eksponowana do końca grudnia.
Czytaj całość...
Pisarze ukraińscy
wtorek, 29 maj 2007
Pisarze ukraińscy - Zdjęcie 1Dnia 29 maja w Filii nr 2 MBP przy ul. Peowiaków 12 odbyło się spotkanie autorskie prozaików ukraińskich – Siergieja  Sołowiowa i Sergieja Ponomarienki. Słuchaczami była młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego z klasy rosyjskojęzycznej. Pomimo różnicy językowej pisarzom udało się  nawiązać znakomity kontakt z publicznością. Rozmawiano przede wszystkim o współczesnej  literaturze obydwu krajów i twórczości obydwu pisarzy.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach promocji miast partnerskich.
Czytaj całość...

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego