Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Szkice o Lwowie
wtorek, 28 luty 2012
image_001.jpg„Nostalgia jest obecna w samej fakturze lwowskiego życia, jakby było to miasto nie z kamienia, a z eteru, i jakby nieustannie należało się o nie trochę niepokoić. (...) Lwów to miasto, które się wymyka - i które chciałoby się uchwycić.”
J. Prochaśko
Do nostalgicznej i sentymentalnej podróży po Lwowie zaprasza Filia nr 2. Zachęcamy do obejrzenia wystawy rysunków autorstwa Władysława Szczepańskiego, poświęconych topografii, zabytkom, ulicom i malowniczym zakątkom tego niezwykłego miasta. Wystawie towarzyszy ekspozycja utworów poetyckich i esejów związanych ze Lwowem.
Czytaj całość...
Lwów, który łączy
piątek, 30 październik 2009
Lwów-starożytne, malownicze miasto, duchowa stolica Ukrainy, najważniejszy ośrodek polityczny, gospodarczy, kulturalny i naukowy.
Lokalizacja Lwowa na terenie UkrainyHerb Lwowa
Czytaj całość...
Później szatan wstąpił w ludzi. Zapiski nie tylko z Wołynia. Wieczór autorski Leszka Wójtowicza
piątek, 19 grudzień 2008
Filia 2 – Leszek Wójtowicz - Zdjęcie 00115 grudnia w Filii nr 2 odbyło się spotkanie z pisarzem Leszkiem Wójtowiczem. Spotkanie było zarazem promocją jego najnowszej książki pt. "Później szatan wstąpił w ludzi. Zapiski nie tylko z Wołynia" (wyd. I i II, Lublin, wydawnictwo Norbertinum). Jest to zbiór reportaży będących owocem podróży autora na Ukrainę. Wiele z nich odbył Wójtowicz w towarzystwie Wołynian, pielgrzymujących „z mapą w sercu” w „nasze niegdyś strony”, do kraju lat dziecinnych, do miejsc pochówku swoich bliskich – ofiar „wołyńskich czerwonych nocy” z lat 1943 – 1945.
Czytaj całość...
Lublin-Lwów. Wspólne piękno Europy.
środa, 05 listopad 2008
Lublin – Lwów - Zdjęcie 001„Lublin – Lwów. Wspólne piękno Europy” to tytuł wystawy, której uroczyste otwarcie nastąpiło 4 listopada 2008 o godz. 11.00 w w Centrum handlowo-Rozrywkowym Lublin Plaza przy ulicy Lipowej.
Ekspozycja, to efekt pracy w ramach programu promocyjnego, który powstał z inicjatywy Centrum Kultury w Lublinie, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie i Fundacji Ochrony i Promocji Dóbr Kultury NIKE. Ma na celu pokazanie na kilkudziesięciu planszach oraz w technikach multimedialnych tego wszystkiego, co najciekawsze i najcenniejsze w obu miastach na przestrzeni dziejów, na polu szeroko pojętej kultury, religii i sztuk pięknych.
Wystawa jest ważnym i ciekawym krokiem na polu zrozumienia wspólnych korzeni kulturowych.
Czytaj całość...
Poezja z Ukrainy
czwartek, 13 marzec 2008
Poetki ukraińskie - Zdjęcie 001
W ramach promocji miast partnerskich  w Filii nr 2 MBP przy ul. Peowiaków 12 odbyło się spotkanie z  autorkami ukraińskimi, które przedstawił nam Wojciech Pestka . Słuchaczami była młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego z klasy rosyjskojęzycznej. Pomimo różnicy językowej poetkom udało się nawiązać znakomity kontakt z publicznością.
Czytaj całość...
Lwów sentymentalny
wtorek, 04 grudzień 2007
Lwów - Zdjęcie 001Od momentu podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Lublinem a Lwowem Filia nr 2 przy ul. Peowiaków 12, systematycznie przybliża nam historię i architekturę tego ukraińskiego miasta. Tym razem biblioteka prezentuje fotografie dawnego i współczesnego Lwowa uzupełnione publikacjami o walorach turystycznych i krajoznawczych.
Wystawa adresowana jest do szerokiego kręgu odbiorców i będzie eksponowana do końca grudnia.
Czytaj całość...
Pisarze ukraińscy
wtorek, 29 maj 2007
Pisarze ukraińscy - Zdjęcie 1Dnia 29 maja w Filii nr 2 MBP przy ul. Peowiaków 12 odbyło się spotkanie autorskie prozaików ukraińskich – Siergieja  Sołowiowa i Sergieja Ponomarienki. Słuchaczami była młodzież z III Liceum Ogólnokształcącego z klasy rosyjskojęzycznej. Pomimo różnicy językowej pisarzom udało się  nawiązać znakomity kontakt z publicznością. Rozmawiano przede wszystkim o współczesnej  literaturze obydwu krajów i twórczości obydwu pisarzy.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach promocji miast partnerskich.
Czytaj całość...

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego