Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


W starej Nicei - obrazy i muzyka
piątek, 18 maj 2012
image_001.jpgW chłodny i pochmurny dzień uczestnicy spotkania w Filii 29 przenieśli się w wyobraźni do słonecznej i kolorowej Nicei. Fotografiom nicejskiego starego miasta towarzyszyła nastrojowa muzyka Niccolò Paganiniego, Ludomira Michała Rogowskiego i Francisa Lai - wszyscy trzej byli związani z Niceą.
Iwona Siedlaczek i Alicja Humeniuk zagrały także nieoficjalny hymn Nicei, piosenkę „Nissa La Bella” autorstwa Menicy Rondely'ego, napisaną w dialekcie nicejskim (nissard).
Iwona Siedlaczek i Alina Lewicka - Strzok opowiadały o ludziach i historii stolicy Lazurowego Wybrzeża. Pierwsze ślady osadnictwa w tym rejonie pochodzą sprzed... 400.000 lat! W późniejszych wiekach rządzili tu Grecy, Rzymianie, Frankowie, Saraceni... Nicea należała do Prowansji, Sabaudii, Francji i Sardynii.
Czytaj całość...
Miasteczka Prowansji i Lazurowego Wybrzeża
wtorek, 29 listopad 2011
image_001.jpg24 listopada 2011 w Filii nr 29 odbyło się otwarcie wystawy fotografii Aliny Lewickiej – Strzok i Igora Strzoka MIASTECZKA PROWANSJI I LAZUROWEGO WYBRZEŻA.
Autorka wystawy opowiedziała o ludziach, architekturze i krajobrazie południowej Francji, przedstawiła też opowieści i anegdoty z fotografowanych miejsc. Saorge, uwieszone jak jaskółcze gniazdo na górskim zboczu w dolinie rzeki Roya, jest rzadko odwiedzane przez turystów, nieświadomych jego uroku.
Czytaj całość...
Miasteczka Prowansji i Lazurowego Wybrzeża
poniedziałek, 10 październik 2011
Wernisaż fotografii Aliny Lewickiej-Strzok i Igora Strzoka - 24 listopada 2011, godz. 14.00
image_001.jpg
Powiększ

O damach i jednorożcach
piątek, 27 maj 2011
image_001.jpg26 maja w Filii nr 29 MBP odbyło się otwarcie wystawy O DAMACH I JEDNOROŻCACH. W prelekcji przedstawiono historię i dzień dzisiejszy paryskiego Muzeum Cluny, gdzie znajdują się słynne gobeliny z cyklu „Dama z jednorożcem”. Sześć tapiserii powstałych pod koniec XV wieku przedstawia alegorie pięciu zmysłów oraz tajemniczą scenę zatytułowaną „A mon seul desir”. Pokazano te tkaniny na tle zbiorów muzeum, w kontekście innych dzieł sztuki gotyckiej i renesansowej. Na wystawie znalazły się informacje o rodzinie Le Viste, dla której wykonano gobeliny. Słuchacze poznali burzliwą historię gobelinów, uratowanych w XIX wieku przed zniszczeniem. Dowiedzieli się też o symbolice jednorożca, jego roli w wierzeniach, literaturze, sztuce, heraldyce. Z ogromnym zaciekawieniem oglądano wystawę, zadając wiele pytań.
Czytaj całość...
O damach i jednorożcach
środa, 27 kwiecień 2011
26 maja 2011, godz. 13.00 - wernisaż w Filii Nr 29 MBP
image_001.jpg
Powiększ

Spotkane w podróży
wtorek, 08 marzec 2011
image_001.jpg"Spotkane w podróży" - taki tytuł nosi wystawa fotografii autorstwa Aliny Lewickiej-Strzok i Igora Strzoka, którą można oglądać w Filii nr 29 MBP. Zdjęcia kóz i koziorożca, osłów i koni, owiec z Prowansji i czarnych byków z Camargue, a także sporej gromadki ptaków, kotów i psów powstały  podczas wieloletnich podróży po Francji.
Otwarcie wystawy 7 marca połączono z projekcją zdjęć z Delty Rodanu - Camargue oraz z malowniczego kanionu rzeki Ardeèche.
Żartobliwą oprawę muzyczną zapewniła pani Iwona Siedlaczek wraz z Karoliną Bajuk i Alicją Humeniuk, a ciasteczka- zwierzaki upiekła Magda Galińska.
Wystawę będzie można oglądać do maja.
Alina Lewicka - Strzok
Czytaj całość...
W nicejskiej kawiarni
środa, 24 listopad 2010
image_001.jpgW pochmurny listopadowy dzień przenieśliśmy się do słonecznej, beztroskiej Nicei. Kawa i ciasteczka, cichy szmer rozmów, obrazy Riwiery na dużym ekranie  oraz - jak zwykle - muzyka! Tym razem młodzi muzycy zaprezentowali instrumentalne wersje słynnych francuskich przebojów oraz standardy jazzowe. Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotografii "Twarze Nicei" - migawki z miasta, gdzie można spotkać ludzi  szczęśliwych -  nie tylko Francuzów.
Alina Lewicka - Strzok
Czytaj całość...
Twarze Nicei
środa, 10 listopad 2010
Spotkanie muzyczne i otwarcie wystawy fotografii, 22.11.2010 r., godz. 15.00, Filia nr 29, ul.Kiepury 5A
Nancy - Przystanek w drodze
piątek, 30 październik 2009
Nancy leży w północno-wschodniej Francji. Ta historyczna stolica Lotaryngii powstała na skrzyżowaniu ważnych traktów europejskich.
Lokalizacja miasta Nancy na terenie FrancjiHerb miasta Nancy
Czytaj całość...
Vive la France - Niech żyje Francja
wtorek, 02 czerwiec 2009
Wystawa Francja - Zdjęcie 001Z okazji zbliżającej się Nocy Kultury Filia 29 zaprasza wszystkich do zapoznania się z wystawą pt.”Vive la France - Niech żyje Francja”. Tematem ekspozycji jest szeroko pojęta kultura francuska, wyszczególniono takie działy jak literatura, muzyka, film, kuchnia, zabytki i symbole Republiki.
Katarzyna Ułanowska
Czytaj całość...
BLASK KAMIENIA. Kościoły i opactwa romańskie Francji - relacja z otwarcia wystawy.
środa, 28 styczeń 2009
Blask Kamienia - Zdjęcie 001
27 stycznia w Filii nr 29 MBP została otwarta wystawa fotografii BLASK KAMIENIA. Jej autorka, Alina Lewicka - Rosińska, opowiedziała o powstaniu zdjęć, będących owocem podróży do Francji w latach 2005 - 2008. Przybliżyła historię architektury romańskiej we Francji, podkreślając rolę opactwa w Cluny, gdzie stworzono wzorzec dla kościołów tej epoki, oraz późniejszą reformę cysterską, której owocem były między innymi opactwa Fontenay i Senanque. Architektura romańska Francji jest niezwykle różnorodna, każdy region ma swoją specyfikę - jako przykład prelegentka podała kościoły Owernii, gdzie powstał niezwykle oryginalny, własny styl. Autorka wystawy wspomniała też o zniszczeniach kościołów i klasztorów, spowodowanych rewolucją i polityką państwa francuskiego w okresie porewolucyjnym.
Czytaj całość...
Relacja z otwarcia wystawy Dziedzictwo Marszałka de Vauban
piątek, 25 kwiecień 2008
Dziedzictwo Marszałka de Vauban - Zdjęcie 00124 kwietnia 2008 roku w Filii nr 29 MBP przy ulicy Kiepury otwarto wystawę "Dziedzictwo Marszałka de Vauban". Fortyfikacje siedemnastowieczne w krajobrazie kulturowym Francji”, poświęconą wybitnemu inżynierowi i dowódcy wojskowemu, Sebastianowi Le Prestre de Vauban (1633-1707). Wystawę przygotowała Alina Lewicka – Rosińska dzięki materiałom otrzymanym od wielu osób i instytucji z Francji.
Czytaj całość...
Balthus 1908-2001
poniedziałek, 11 luty 2008
Filia nr 29 – Balthus - Zdjęcie 0017 stycznia w Filii Nr 29 MBP odbyło się otwarcie wystawy poświęconej Balthazarowi Kłossowskiemu de Rola, malarzowi znanemu jako Balthus.
Spotkanie rozpoczęło wykonanie utworów Wolfganga Amadeusza Mozarta ( ulubionego kompozytora malarza) przez Iwonę Siedlaczek i jej uczennice, Natalię Kaczor i Magdalenę Krukowską.
Sylwetkę malarza przedstawiła autorka wystawy, Alina Lewicka – Rosińska.
Światowej sławy artysta, który z dumą mówił o sobie „jestem polskim hrabią”, jest prawie nieznany w Polsce. Jego kariera rozpoczęła się już w dzieciństwie wydaniem książki z rysunkami, „Mitsou”, do której przedmowę napisał Rainer Maria Rilke. Młody malarz nie uczył się rzemiosła w akademii, lecz kopiując dzieła mistrzów – wśród nich Nicolasa Poussin i Piera della Francesca.
Czytaj całość...
Wystawa "Rilke"
piątek, 17 marzec 2006
Filia nr 29 MBP przy ul. Kiepury 5 A zaprasza na wystawę poświęconą Rainerowi Marii Rilkemu. Przedstawiono na niej liczne fotografie poety, jego rodziny i przyjaciół, teksty utworów w różnych tłumaczeniach, fragmenty korespondencji. Część wystawy poświęcono motywom powracającym w twórczości artysty, jego inspiracjom, a także recepcji jego wierszy w Polsce. Fotografie ostatniego domu poety oraz jego grobu wykonała autorka wystawy podczas podróży do Szwajcarii.
Czytaj całość...

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego