Zapowiedzi
Aktualności
Seniorzy
Filie - NOWE GODZINY
O nas
SBP
Zamówienia publiczne
Sponsorzy
Współpracujemy
Praca
Mapa strony

Urząd Miasta Lublina

Biuletyn Informacji Publicznej

E-booki Legimi

facebook MBP Lublin

Zakładka

Biblio

Lubelska Biblioteka Wirtualna

Biblioteka bardziej dostępna dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich

logo funenglish

logo funmedia

Subskrybuj wiadomości RSS  Wiadomości RSS


Święta w Polsce i w Portugalii
wtorek, 03 kwiecień 2012
image_009.jpgFilia nr 1 gościła pana Lino Matos, który opowiedział o swoim kraju Portugalii i portugalskich tradycjach wielkanocnych. Portugalczycy robią palmy z żywych kwiatów. Uczestniczą w ceremoniach religijnych i tzw. kwietnych pochodach, czyli portugalskich tochas floridas. Tradycją u nich są: jagnięcina, wino, pieczywo, królik oraz specjalny placek folar. Charakterystycznym elementem Świąt Wielkanocnych są migdały, symbolizujące Jezusa, którego boskość ukryta jest pod powłoką człowieczeństwa. Nabyć je można w najrozmaitszych postaciach: w polewie czekoladowej, w grubym cukrze, prażone, kolorowo lukrowane i glazurowane. Tradycyjnie na te święta obdarowywano się drobnymi podarkami, dziś daje się właśnie takie przepyszne migdały.
Czytaj całość...
Gdzie ziemia się kończy a morze zaczyna
piątek, 02 grudzień 2011
image_001.jpg26 listopada w Gali przy ul. Fabrycznej miało miejsce otwarcie wystawy fotografii z Portugalii "Gdzie ziemia się kończy a morze zaczyna". Organizatorem wystawy jest Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 1, Centrum Języka Portugalskiego Instytut Camões UMCS i Galeria GALA - Dom i Wnętrze.  Na fotografiach można podziwiać piękno portugalskich krajobrazów, miast i wsi. Oglądamy ten zachwycający kraj z lotu ptaka, widzimy wzgórza, strome zbocza i plaże. Chodzimy wąskimi uliczkami Lizbony, odwiedzamy Viseu i Fatimę. Podglądamy zwykłych ludzi przy ich pracy. Gości oprowadzał po wystawie rodowity Portugalczyk, pan Lino Matos.
Czytaj całość...
Dowód przyjaźni
wtorek, 14 wrzesień 2010
image_001.jpgPrezydent Miasta Viseu w dowód przyjaźni i wdzięczności za serdeczne sierpniowe przyjęcie delegacji miasta partnerskiego podarował Filii Nr 1 bardzo szczodre upominki. Filia otrzymała kilka zestawów gier multimedialnych prezentujących historię i zabytki miasta, rozmaite nagrania lokalnych zespołów folklorystycznych, w tym  płytę z pięknymi aranżacjami fado. Prezydent Viseu sprezentował  Filii liczne pozycje książkowe o charakterze biograficznym, dotyczące sławnych przedstawicieli miasta - malarzy, pisarzy, architektów i muzyków.
Czytaj całość...
Wizyta delegacji z Viseu
poniedziałek, 16 sierpień 2010
image_001.jpgDelegacja z Viseu - portugalskiego miasta partnerskiego gościła 12 sierpnia 2010 roku w Filii Nr 1.
Goście obejrzeli okolicznościową wystawę promującą uroki Portugalii i Viseu - miasta, które jak mówią jego mieszkańcy jest geograficznym centrum kraju. Prezydent Viseu szczególnie docenił inicjatywę Filii Nr 1 skierowaną do najmłodszych, która obejmuje coroczny cykl spotkań na temat miasta partnerskiego.
Uczestniczył w zajęciach dla przedszkolaków. Dzieci z Przedszkola Nr 14 nie tylko poznały legendy portugalskie, główne atrakcje tego pięknego kraju, zwyczaje jego mieszkańców ale nawet zdołały już opanować kilka portugalskich słów. Ujęty tak serdecznym powitaniem prezydent Viseu obiecał stałą współpracę z Filią Nr 1.
Wiesława Sołtys
Czytaj całość...
Viseu - Gdzie ziemia się kończy a zaczyna morze
piątek, 30 październik 2009
Miasto w centralnej Portugalii, stolica regionu Beira Alta. Jego początki datują się na czasy przedromańskie. Za czasów rzymskich, w II stuleciu p.n.e. prymitywna osada znacznie się rozwinęła. Miasto przechodziło cykle rozkwitu i upadku - po najeździe Maurów.
Lokalizacja miasta Viseu na terenie PortugaliiHerb miasta Viseu
Czytaj całość...

XI edycja otwartych wykładów z historii sztuki 2019/2020

2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

2019 Rok Stanisława Moniuszki

450. Rocznica Podpisania Unii Lubelskiej

logo_miejsce_przyjazne_seniorom.jpg

Ośrodek Książki Obrazkowej

Inspiracje plus

Fundusze strukturalne - Serwis Informacyjny Ministerstwa Rozwoju Regionalnego
Strona utrzymywana na serwerze zakupionym dzięki finansowemu wsparciu przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.
Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego